معرفی گیاه -فیکوس بنجامینWeeping fig

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

طول برگهای براق آن 13-6 سانتیمتر است که در برخی نمونه ها سبز یکدست، کم رنگ یا پر رنگ و حتی با ته رنگی طلایی و در برخی دیگر به شکل ابلق هستند. در دیگر مناطق، این گیاه به دلیل ظاهر زیبا و تحمل نسبتا خوب آن در برابر شرایط رشد نامساعد به عنوان گیاهی گلدانی و زینتی مورد استفاده قرا می‌گیرد. از برخی ارقام این گیاه در هنر "بنسای" نیز استفاده می‌شود و آنان را به شکل مینیاتور پرورش می‌دهند.

آبیاری: اصولا برای آبیاری این گیاه اگر از آب بدون املاح و تا حدودی ولرم استفاده شود نتیجه بهتری حاصل می‌شود. در تابستان مقدار متوسطی از آب نیاز دارد و بهتر است در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک تا حدودی خشک شود. برخی از پرورش‌دهندگان عقیده دارند که اگر قطر گلدان کمتر از 30 سانتیمتر است بین دو عمل آبیاری 3-2 سانتیمتر از ارتفاع خاک سطح گلدان خشک شود و اگر قطر گلدان بیش از 30 سانتیمتر است عمق بیشتری از خاک سطحی خشک شود و سپس گیاه آبیاری گردد. در زمستان نیز در حدی که خاک خشک نشود و گیاه تشنه نماند، به آن آب دهید. درصورت خیس ماندن خاک گیاه و ضعیف بودن زهکش گلدان، برگها زرد می‌شوند و می‌ریزند. همچنین اگر آبیاری گیاه به شکل نامنظم انجام گیرد نیز منجر به ریزش برگهای این گیاه خواهد شد. غبارپاشی را بخصوص زمانی که دمای محیط بالا است هر 3-2 روز یکبار انجام دهید. بخصوص گیاهان جوان را می‌توان با فاصله زمانی کمتر غبارپاشی کرد. اما از آنجا که رطوبت اندک محیط می‌توان فعالیت کنه‌های تار عنکبوتی را تشدید کند می‌توان هر 3-2 روز یکبار این عمل را انجام داد. در غبارپاشی نیز زیاده روی نکنید زیرا می‌تواند موجب شیوع برخی بیماریهای قارچی و همچنین فعالیت دیگر آفات شود.

دما: محیطی با دمای 23-21 درجه سانتیگراد در طی روز و 18-16 درجه سانتیگراد در طی شب محیط رشد مناسبی را برای این گیاه بوجود می‌آورد. تغییرات شدید دمای محیط منجر به ریزش برگهای گیاه می‌شود. فیکوس بنجامین به سرما حساس است و باید از بادهای سرد محافظت شود. در صورت تماس با شیشه سرد برگهایش سیاه می‌شوند و میریزند. حداقل دمای قابل قبول برای این گیاه 16-14 است و به طور کل با رسیدن دما به این حد، گیاه زنده می ماند اما رشد نمی‌کند. دمای 10 درجه سانتیگراد نیز موجب از بین رفتن گیاه می‌شود. هوای گرم نیز موجب خشک شدن و شکننده شدن برگها می‌شود.

نور:اگرچه تا حدودی سایه را نیز تحمل می‌کند اما در مکانهای پر نور نور و روشن بهترین رشد را دارد. نور مستقیم آفتاب را به شکل ملایم همانند صبح زود و یا در عصر را به مدت 2-1 ساعت تحمل می‌کند اما نور مستقیم آفتاب ظهر به آن صدمه می‌زند. برگها به تغییرات نور حساس هستند و زمانی که مکان گلدان تغییر می‌یابد احتمال ریزش برگهایی که سبز رنگ هستند بسیار زیاد است. اما بعد از آنکه گیاه به مکان جدید عادت کرد برگهای جدید خواهند رویید. نور اندک محیط نیز موجب ریزش برگهای سبز رنگ این گیاه می شود.

خاک: خاک این گیاه باید زهکش خوبی داشته باشد. مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ+ کوکوپیت برای آن استفاده کرد. برای تغذیه مصنوعی می‌توان در فصلهای رشد (بهار و تابستان) از کودهای مخصوص گیاهان زینتی هر ماه یک بار استفاده کرد. برخی از پرورش‌دهندگان توصیه می کنند که کود را با نصف غلظت استفاده کنید. در ماههای زمستان این گیاه را کود ندهید. اگر برگهای جدید ریز و ضعیف هستند و گیاه ظاهر خوبی ندارد ، وضعیت خاک گلدان و ریشه‌ها را بررسی کنید. شاید گیاه به گلدانی بزرگتر نیاز دارد و لازم باشد گلدان را عوض کنید و حتما از خاک تازه و غنی از مواد غذایی استفاده کنید. اگر اندازه گلدان مشکلی ندارد یا به تازگی آنرا عوض کرده‌اید وضعیت زهکش و نحوه آبیاری گیاه را بررسی کنید.

تکثیر: از ساقه نیمه چوبی گیاه می توان قلمه‌هایی با میانگره های کوتاه که 20-15 سانتیمتر طول، به اندازه قطر یک مداد معمولی ضخامت دارند تهیه کرد. منظور از ساقه نیمه چوبی ساقه ای است که سبز و تازه نباشد اما هنوز نیز انعطاف خود را حفظ کرده و چوبی نشده باشد. برش را برای جدا کردن قلمه از گیاه مادری در زیر یک گره بزنید(گره منطقه اتصال برگ به ساقه است). برگهای موجود در یک دوم قسمت پایینی قلمه را جدا کنید اما باقی ماندن حداقل یک برگ بر روی قلمه ضروری است و حداکثر نیز تعداد 4-3 برگ قابل قبول است . توجه داشته باشید که هر مقدار تعداد برگها بیشتر باشد خطر از داست دادن آب از قلمه نیز بیشتر است و این مسئله به پژمردن و خشک شدن قلمه ها کمک می کند. اما تمامی برگها را نیز نمی توان حذف کرد زیرا وجود برگ برای ریشه زایی قلمه ها ضروری است.   بهترین زمان گرفتن قلمه در فصل تابستان است از مخلوط پیت موس+پرلایت (به مقدار مساوی) می توان برای کاشت قلمه ها استفاده کرد. ابتدا مخلوط کاشت را به خوبی آبیاری کنید تا خیس شود و سپس مدتی صبر کنید تا آب اضافه خارج شود و سپس برای کاشت قلمه ها استفاده کنید. بکارگیری هورمونها (پودرهای) ریشه زایی به ریشه زایی قلمه این گیاه کمک می کند.  گلدان حاوی قلمه را می توان با پلاستیکی شفاف پوشاند تا حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها بیشتر شود . البته بهتر است که روزانه به مدت یک تا دو ساعت پلاستیک را برداشت تا مانع از شیوع بیماری های قارچی به دلیل رطوبت بالای محیط شویم اما مابقی روز بهتر است که پلاستیک بر روی قلمه ها باشد. گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و در این مدت دمای 21 الی 26 درجه سانتیگراد مناسب است.  سعی کنید تا بستر کاشت هرگز خشک نشود و به شکل منظم به آن آب دهید.  اگر شرایط مساعد باشد شکل گیری ریشه ها حدود دو تا سه  هفته طول می کشد و بعد از حدود 8 هفته می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به گلدانهای جدید اقدام کرد. عمل خوابانیدن هوایی و همچنین پیوند نمونه‌هایی که برگهای ابلق دارند بر روی نمونه‌هایی با برگهای سبز رنگ از دیگر روشهای تکثیر این گیاه است.زیرا نمونه هایی که برگ معمولی و سبز رنگ دارند سیستم ریشه ای نستبا قوی تری نیست به نمونه های با برگ ابلق دارند بنابراین پیوندک را از انواعی که برگسار با رنگ مورد نظر دارند تهیه می کنند و بر روی پایه ای معمولی پیوند می زنند. با این عمل علاوه بر داشتن گیاهی با تاجی با رنگ ابلق میتوان نسبت به تهیه گیاهانی کوتاه قامت نیز اقدام کرد.از روشهای مختلف پیوندزنی در این مسئله استفاده می شود.

آفات و بیماری: بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند اما گال طوقه و لکه برگی از جمله مواردی هستند که گاهی این گیاه را درگیر می کنند. برای گال طوقه استفاده از گیاهان سالم (قلمه های سالم در زمان تکثیر گیاه) و همچنین مخلوط خاکی عاری از عامل بیماری از جمله موارد کنترل این بیماری محسوب می‌شود. برای لکه برگی استفاده از سموم حاوی مس پیشنهاد می‌شود. همچنین پوسیدگی ریشه به دلیل آبدهی فراوان و یا نامناسب بودن زهکش گلدان بوجود می آید. کنه‌های تار عنکبوتی و شپشک از جمله آفات رایج این گیاه هستند. تریپسها چندان رایج نیستند اما می‌توانند موجب لوله شدن برگها شوند

ریزش برگهای فیکوس بنجامین:  برگهای سبز و سالم این گیاه به آبیاری نامنظم ناکافی و یا آبیاری بیش از اندازه کمبود نور و تغییرات ناگهانی دما حساس هستند و خواهند ریخت اما فراموش نکنید که با فرارسیدن فصل پاییز تعدادی از برگهای این گیاه به شکل طبیعی ریزش خواهند کرد که البته شدت این ریزش با ریزش برگها در صورت وجود عوامل یاد شده متفاوت و در حجم کمتری صورت می‌گیرد.

هرس:فیکوس بنجامین را باید هر ساله به شکل منظم و البته سبک  هرس نمود تا گیاه شاخسار و تاجی مناسب داشته باشد. رها کردن این گیاه برای مدتی طولانی و سپس اقدام برای هرس شدید آن ممکن است به گیاه آسیب وارد آورد. بنابراین عمل هرس این گیاه را به تدریج و با ملایمت باید انجام داد. برای هرس گیاه فیکوس بنجامین به این نکات توجه کنید:

  1. برای آنکه گیاه فیکوس بنجامین را هرس کنید علاوه بر اطلاعات علمی، دیدگاه هنری نیز باید داشته باشید. وقتی گیاه را خریداری می‌کنید تصمیم بگیرید که می‌خواهید آنرا با چه شیوه‌ای هرس و تربیت کنید: می‌خواهید گیاه یک ساقه اصلی داشته باشد یا چند ساقه اصلی؟ می خواهید گیاه به شکل درختچه رشد کند و یا با داشتن یک ساقه اصلی ، تاجی کروی داشته باشد؟ ارتفاع مورد نظرتان برای گیاه فیکوس بنجامینی که ممکن است سالها از آن نگهداری کنید چیست؟
  2. همیشه گیاه را از نظر شاخه‌های آسیب دیده و شاخه‌هایی که در هم فرورفته‌اند و با یکدیگر در تماس هستند، وجود برگهای زرد  بررسی کنید. شاخه‌هایی که  مزاحم شکل نهایی و دلخواه شما است را حذف کنید. یعنی فرض کنید گیاهی را می‌خواهید که  یک ساقه داشته باشد و شاخسار آن در قسمت بالای گیاه متمرکز باشند. قاعدتا باید بقیه ساقه‌های گیاه را از قسمت پایین (نزدیک سطح خاک) قطع کنید و یا اگر خواهان گیاهی باشید که بیشتر به شکل درختچه و چند ساقه‌ باشد. بنابراین باید چند ساقه اصلی را حفظ کرده و مانع از بلند شدن بیش از اندازه آنان شوید. این اعمال، کارهایی هستند که باید به تدریج و در طی چندین ماه صورت گیرد. اگر فرضا فیکوس بنجامینی به شکل درختچه با چند ساقه اصلی دارید و ناگهان تصمیم به داشتن گیاهی با یک ساقه بگیرید و گیاه را شدیدا هرس کنید ممکن است گیاه خود را از دست خواهید  بدهید.
  3. هرس شدید این گیاه معمولا برای جوانسازی و تغییر اندازه آن و در فصل پاییز یا بهار انجام می‌شود. در طی چنین هرسی نباید بیش از 30 ٪ حجم کل برگسار گیاه حذف شوند یا به بیان دیگر بعد از قطع شاخه‌های ناخواسته، باید 70 ٪ حجم کل برگسار هنوز بر روی گیاه باقی مانده باشند. به بیان دیگر فرض کنید که می‌خواهید تمامی یک شاخه را حذف کنید . این کار را در چند مرحله و به فاصله چند ماه باید انجام دهید . در مرحله اول تنها یک سوم طول شاخه را قطع کنید. در مراحل بعدی نیز این مقدار از شاخه را باید قطع کرد تا به تدریج کل شاخه از گیاه جدا شود.
  4. گاهی قصد شما از هرس، بدست آوردن فیکوس بنجامینی با تعداد بیشتر شاخسار و انبوه شدن شاخسار است. در این حالت نیز تنها یک سوم شاخه‌‌ای که بیش از اندازه بلند شده است را  قطع کنید. جوانه‌های جانبی موجود بر روی قسمتهای پایین این شاخه رشد خواهند کرد و شاخه‌های جدید بوجود خواهند آمد.
  5. هنگام عمل هرس، برشها را در حدود 1-0.5 سانتیمتر بالاتر از گره برگ بزنید تا رشد شاخه‌های جدید از زیر ناحیه برش تحریک شود.
  6. برای آنکه گیاه فیکوس بنجامین را به شکل دلخواه خود هرس کنید سالانه دو مرتبه هرس در پاییز و بهار مورد نیاز است. هرس را در گرمای تابستان و یا در طی فصل سرد  زمستان انجام ندهید زیرا شرایط دما و نور در فصول تابستان و زمستان به اندازه کافی برای گیاه استرس‌زا است و اگر استرس دیگری همانند قطع شاخسار به این گیاه وارد آید شاید برای گیاه خطرناک باشد و از بین برود. توجه کنید که هر مقدار تغییری که درگیاه فیکوس بنجامین بخواهید بوجود بیاورید گسترده‌تر و شدید‌تر باشد، می‌بایست عملیات هرس را به دفعات بیشتر و هر دفعه به شکلی سبک و ملایم انجام دهید تا گیاه دچار استرس نشود. به بیان دیگر هرس این گیاه را به شکل سبک ملایم و پیوسته باید انجام داد و تا جای ممکن از هرسهای شدید و سخت که در یک مرحله انجام می‌شود باید خودداری نمود.
  7. گیاهانی که به شدت هرس می‌شوند را تا مدتی باید کمتر آب داد. صبر کنید که سطح رویین خاک تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید.
  8. همزمان با هرس مکان نگهداری گیاه را تغییر ندهید و یا گلدان آن را عوض نکنید. فیکوس بنجامین به اندازه کافی به  تغییرات مکان و میزان نور حساس است. اگر همزمان با عملیات هرس جابجا نیز بشود بسیاری از برگهای خود را از دست خواهد داد. البته اگر شرایط و محیط رشد جدید مناسب باشد بعد از مدتی برگهای آن مجددا خواهند رویید.

 

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_benjamina

http://davesgarden.com/guides/articles/view/2470/

http://www.ehow.com/how_9375_care-ficus-benjamina.html

http://www.houseplantblog.com/ficus-benjamina-care-sheet/

http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/tree_fact_sheets/ficbena.pdf

http://www.ehow.com/about_5100669_ficus-benjamina-tree-disease.html

http://www.gardenguides.com/79832-prune-ficus-benjamina.html

http://www.ehow.com/how_5128326_prune-ficus-benjamina.html

http://www.greenzonelife.com/foliage-plants/ficus-benjamina.html

http://jhorna.wordpress.com/2007/10/28/how-to-prune-a-ficus-benjamin/

http://www.wikihow.com/Grow-a-Ficus-Benjamina

http://www.gardenguides.com/129673-propagate-ficus-benjamina.html

http://homeguides.sfgate.com/make-cuttings-ficus-benjamina-42926.html

/ 39 نظر / 782 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا

سلام ممنوم بابت مطالب مفید و خوبتون بنجامین ابلق دارم که از قسمت پایینش یه شاخه بابرگ سبز بالا اومده ولی برگهای این شاخه حالت محدب و لوله ای پیدا کرده!! دلیلش چیه و چطور میشه درستش کرد؟

پرنیان

سلام به سلطان گلدونام امیدوارم همیشه سبز باشی تازگیا متوجه شدم که انتهای برگای بنجامینم یه لکه های برجسته سفیدی پیدا شده که با دست جدا میشن دقیقا جایی که برگ به ساق برگ متصل شده تقریبا همشون دارن لطفا راهنماییم کن که چیکارش کنم اینا چین؟؟؟؟ (گلدونم بنجامین سبز معمولیه )

پرنیان

راستی دو نوع سم دارم یکی دیازینون و یکی دیگه بردوفیکس که گویا ارگانیکه میشه از اینا واسه درمون بنجامینم استفاده کرد؟ ممنون عزیزم[گل]

پرنیان

در ضمن این لکه های برجسته از پشت برگ دقیقا جایی که به دمبرگ وصل شده هستن ازشون بدم میاد[کلافه]

پرنیان

سلام خانوم مهندس منتظر جواب سوالام هستم ممنون[لبخند]

پرنیان

خانم مهندس منتظر جوابم ؟؟؟؟؟؟؟؟[ناراحت]

پرنیان

سلام گلم راستش شبیه هیچکدوم از این عکسا که تو پست هستش نیست ته برگ از جایی که وصل میشه به دمبرگ فقط هستن با رنگ سفید کم رنگ چیکار کنم ممنونم

شایسته

سلام مرسی از راهنماییهای بسیارخوبتون. بنجامین من دوروزه کنار بعضی دمبرگهاش یه شیره سفیررنگی درحد یه قطره نشسته که چسبناکه و بعد از یه روز قهوه ای میشه و بعد خشک میشه نمیدونم این چیه لطفا منو راهنمایی کنید ایا ممکنه آفت باشه؟ چیکار کنم؟ ممنون

ناهید

سلام بنجامین ابلق دارم رشدناچیزی داره چطور به بهبود رشدش کمک کنم

میثم

با سلام و تشکر از مطالب مفید سایتتون من یک بنجامین دارم که حدود یکسالی هست خوش و خرم زندگی میکنه.جدیدا یک شفلرا خریدم که بعد از مدتی متوجه شدم بیماری داره اما این بیماری الان بنجامین رو هم دچار کرده و داره تمام برگهاش خال قهوهای بوجود میاد. سواد چندانی در خصوص گل و گیاه ندارم تصویر برگ رو ارسال کردم اگه ممکنه راهنمایی کنید چه نوع دارویی نیاز هست و چطور مصرف بشه http://samcotm.ir/20150514_145554.jpg