معرفی گیاه - اقاقیای چتری(پیوندی) Robinia Mop Top

 دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برگهای گیاه مرکب است یعنی هر دسته برگ از تعدادی برگچه تشکیل شده است که در فصل پاییز به رنگ زرد در میآیند که تا خزان کامل برگسار ، گیاه زیبایی خاص خود را دارد. مسئله ای که در مورد پیوند زنی این گیاه قابل توجه است این است که محل پیوند را معمولا در ارتفاع 2-1.8 متری زمین  در نظر می گیرند تا بتوان از زیر این گیاه به راحتی عبور و مرور کرد. تولید گیاهانی با قامتی کوتاه تر از این نیز امکان پذیر است اما به شکل معمول انجام نمی گیرد. اقاقیای چتری در زبان انگلیسی Top mop Robinia و Umbrella Black Locust خوانده می شود.

تصویر فوق: برگ این گیاه مرکب است یعنی یک برگ از یک محور به همراه چندین برگچه کوچک تشکیل شده است

توجه : نام علمی درختی که با نام اقاقیای معمولی (اقاقیای نرک) شناخته می شود Robinia Pseudoacacia است . این درخت در موطن خود می تواند به طول 52 متر و قطر تنه 80 سانتمتر برسد اما در سایر مناطق  معمولا کمتر از این مقدار رشد می کند. برگها مرکب هستند از محور برگ 25-10 سانتیمتر طول دراد و از 19-9 عدد برگچه به طول 5-2 سانیتمتر و عرض 3-1.5 سانتیمتر تشکیل شده اند. مشخصه بارز این درخت خوشه های گل سفید رنگ آن است که به طول 25-10 سانیتمتر می باشد که در ماه خرداد شکوفا شده و عطر شیرینی از خود آزاد می‌کنند. البته توجه داشته باشید که برخی از گونه‌های این گیاه گلهایی طیفهای مختلف رنگ صورتی نیز دارند. گاهی با استفاده از عمل پیوندزنی، از گونه های یاد شده می توان بر روی پایه اقاقیای معمولی نیز نمونه های کوتاه قامت اما با گلهای رنگین بدست آورد. این گیاه در انگلیسی Black locast, False Acacia خوانده می شود.

تصویر فوق: گلهای اقاقیای معمولی

 

تصاویر فوق: گونه Robinia hispida گیاهی بوته ای شکل با چندین تنه است که حدود 2.5 متر ارتفاع می یابد . خوشه های گل حدود 5 سانتیمتر طول دارند و بر روی ساقه ها بخصوص ساقه های جوان و غلاف میوه ها موهای با ته مایه رنگ صورتی مشاهده می‌شود. بر روی ساقه های این گیاه نام انگلیسی این گیاه Bristly locust, rose locust, moss locust است. 

تصویر فوق: Robinia neomexicana در مقایسه با Robinia hispida قامتی بلند تر دارد و می تواند به حدود 10 متر نیز رشد کند اما بروی ساقه هایش همان موهای صورتی رنگ ممکن است دیده شوند گلها سفید یا صوتری رنگ است و طول محور گل 10-5 سانتیمتر می باشد. این گیاه در زبان انگلیسی به Mexican locust معروف است.

شرایط نگهداری درختان اقاقیا

آبیاری: درختان اقاقیا اصولا به خشکی خاک مقاوم هستند اما بهتر است که در مورد گیاهان جوان که هنوز سیستم ریشه ای گسترده ای ندارد آبیاری را با نظم بیشتری انجام داد. گیاهان بالغ را میتوان با فاصله زمانی بیشتری آبیاری نمود. اما وجود رطوبت به شکل منظم در اطراف ریشه های گیاه و بهره مند شدن آن از آبیاری مناسب موجب سرعت یافتن رشد گیاه و سلامت عمومی حال آن خواهد  شد. بنابراین اگر درختان اقاقیای چتری را زمانی که سطح خاک تا عمق حدود 3-2 سانیتمتر خشک شد ، آبیاری کنیم به رشد بهتر آن کمک خواهیم کرد. 

دما: طیف نسبتا وسیعی از دما را تحمل میکند و مشکلی ندارد و زمستان را می تواند تا حدود 30- درجه سانتیگراد دوام بیاورد. با گرمای تابستان نیز مشکلی ندارد اما در مناطقی که گرمای تابستان شدید است اگر در مکانی نیمه سایه کاشته شود و از آبیاری مناسبی نیز برخوردار باشد از شادابی و رشد بیشتری برخوردار خواهد بود.

نور: این گیاه در مکانهایی با آفتاب مستقیم الی سایه آفتاب رشد می کند. اما اگر مکان آن از نور مستقیم آفتاب بهره مند نباشد، رشد بسیار آهسته می شود، برگها رنگپریده می شوند و درخت بیش از پیش نسبت به فعالیت برخی آفات بخصوص شته حساسیت نشان می دهند.

خاک: گیاهی کم توقع است و طیف گسترده ای از اناع خاک را تحمل می کند. البته وجود خاک قلیایی موجب عدم توانایی جذب آهن از سوی گیاه و زرد شدن برگسار می شود.  بنابراین اگر در خاک آهک و به بیان دیگر یون کلسیم به میزان زیادی وجود داشته باشد چنین مشکلی برای گیاه پیش خواهد آمد. این مسئله بخصوص زمانی که هوا گرم است بیشتر به چشم می آید. همچنین ماندگاری رطوبت را در خاک دوست ندارد بنابراین خاک باید زهکش مناسبی داشته باشد. از نظر تغذیه با کود نیز کوددهی یک بار در سال کفایت می کند و بیشتر از آن به محلولهای غذایی نیاز ندارد مگر آنکه به دلیل بافت خاک دچار کمبود آهن و زردی ناشی از آن شود که در این صورت میتوان هر 3-2 ماه یکبار از کودهای آهن برای این گیاه استفاده کرد.

هرس: درختان اقاقیای چتری علاوه بر هرس در طی تابستان به هرس زمستانه نیز دارند البته شدت هرس با توجه به محل کاشت تعیین می شود. یعنی اگر درخت در پارک یا محوطه های باز کاشته شده باشد نیاز به هرس شدیدی ندارد و تنها لازم است که شاخه های خشکیده شکسته و یا بیمار و مزاحم آن قطع شوند همچنین تنه جوشها و پاجوشها نیز حذف می شوند اما در صورت کاشت این گیاه در مکانها پر تردد (همانند لاین میانی خیابانها) علاوه بر موارد یاد شده می بایست هر ساله به شکل منظم هرس انجام شود تا به تاج گیاه فرم داده شود  و مانع از ازدحام بیش از اندازه برگسار شود. به عنوان مثلا حدود یک سوم از سر شاخه های شاخه ها ی جانبی حذف می شوند و حداقل 8-5 شاخه اصلی نگهداری و بقیه نیز حذف می شوند. در هرس سخت دو سوم ساقه ها کوتاه می شوند. توجه داشته باشید که در خاکهای سنگین و یا در صورت آسیب دیدن ریشه ها، تولید پاجوش در این گیاه بیشتر می شود که البته باید پاجوشها را حتما قطع کرد.

تصویر فوق: گاهی برای کنترل رشد تاج گیاه و کوچک نگهداشتن آن هرس را با شدت بیشتری انجام می دهند .مثلا در شماره یک درخت قبل از هرس و شماره 2 درخت بعد از هرس مشاهده می کنید.

تصویر فوق: مقایسه حجم هرس شاخسار در دو درخت هرس شده و هرس نشده بعد از انجام عملیات هرس شدید برای کوچک نگهداشتن تاج .

تکثیر: همانطور که اشاره شد این درخت ، درختی پیوندی است. پایه های آن با استفاده از اقاقیای معمولی بدست می آید. این پایه ها را نیز با کاشت بذر و یا از طریق قلمه تکثیر می کنند. بذر درخت اقاقیا پوششی سخت دارند که مانع از جذب آب توسط بذرها می شوند. یکی از راه های نرم کردن این پوشش قرار داردن بذرها در آب با دمای 80-70 درجه سانتیگراد است.حدود 24-12 ساعت در این آب باقی می اند البته آب به تدریج دمای اولیه خود را از دست می دهد اما همان حرارت اولیه برای نرم کردن پوست بذرها بسیار مفید است. اگر نرم شدن پوشش بذر با این روش موفقیت آمیز باشد بعد از 24-12 ساعت ماندگاری در آب ، بذرها آب جذب می کنند به نحوی که اند ازه آنها حدود 3 برابر حالت اول می شود. این بذرها را می توان بلافاصله کاشت. عمق کاشت در حدود 2 سانتیمتر کافی است و بذرها در صورت مناسب بودن شرایط محیطی و در دمای 20-15 درجه حدود 4 هفته بعد از کاشته شدن جوانه می زنند.  قلمه ها از ساقه های جدید و جوان به طول 20-15 سانیتمتر در اواخر زمستان و یا اوایل بهار تهیه می شود. قطر قلمه ها بهتر است که حدود 1.5 سانیتمتر و حاوی چند برگ باشد. از خشک شدن قلمه ها حتما جلوگیری کنید و تا زمانی که قلمه ها را در بستر کاشت می کارید می توان آنها را در اب نگهداری کرد. از مخلوط پیت موس و مخلوط خاک برگ +خاک باغچه و یا مخلوطی از شن +ورمی کولایت می توان برای کاشت قلمه ها استفاده کرد به نحوی که حدود 5 سانتیمتر از طول آنها در خاک فرو رود. سپس خاک را مرطوب نگهدارید و ظرف حاوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. رای ریشه دهی صبور باشید زیرا ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد. زمانی که گیاه حاصل شده دو ساله شد می توان اقدام به انجام عملیات پیوند زنی کرد و از بین روشهای پیوند زنی روش پیوند اسکنه ای در طی تابستان انجام می شود که دو پیوندک بر روی یک پایه قرار میگیرند.

تصویر فوق: پیوند اسکنه یکی از روشهایی است که در تولید اقاقیای پیوندی استفاده می شود. تصویر A پیوندک، تصویر B,C,D قرار گیری  پیوندکها در پایه را نشان میدهد. توجه داشته باشید که پیوند زنی اصول خاص خود را دارد که برای حصول موفقیت در آن می بایست این اصول را رعایت کرد.

آفات و بیماری : برخی از آفات همانند شته ها، شپشک ها و معدنچی برگ می توانند برای این گیاه مشکلاتی را ایجاد کنند. بیماری هایی همچون قانقاریا ، لکه برگی های قارچی و سفیدک پودری نیز گاهی مشاهده می شوند.

 

 

تصاویر فوق مربوط به اقاقیای پیوندی است.

تصویر فوق مربوط به گونه R.hispida است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Robinia_pseudoacacia

http://www.greenplatypusgardens.com/1/category/grafted%20plants/1.html

http://www.barcham.co.uk/trees/robinia-pseudoacacia-umbraculifera

http://www.ehow.com/how_8519022_prune-robinia-pseudoacacia.html

http://www.hellohello.com.au/products/plants/mop-tops.html

http://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=460

http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/tree_fact_sheets/robpsed.pdf

http://www.vdberk.co.uk/tree/robinia-pseudoacacia-umbraculifera

http://www.gardenguide.com.au/d127/robinia-inermis-mop-top-robinia

http://www.flemings.com.au/ornamental_details.asp?CULT_ID=UMBRA

http://www.ehow.com/how_5669506_propagate-robinia-pseudoacacia-cuttings.html

http://www.gardenguides.com/82768-propagate-robinia-pseudoacacia-cuttings.html

http://om.ciheam.org/om/pdf/c45/00600177.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Robinia_hispida

http://en.wikipedia.org/wiki/Robinia_neomexicana

http://www.treeseedonline.com/black-locustfalse-acacia-robinia-pseudoacacia.html

 

/ 17 نظر / 1641 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرجان

سلام آزاده جان یک درخت کاج...evergreen....... بود که قبلا عکسش را برات فرستاده بودم که گفتی باید قطع شود که البته اون درخت قطع شد امروز متوجه شدم که یکی دیگر از درختان کاج کمی در قسمت داخلیش زرد شده..... البته به ایمیلت امروز چند تا عکس از درخت را فرستادم ...که اگر ممکنه توضیح بدهی که در رابطه با این درخت چه باید بکنم که از بین نرود [نگران] از راهنمایت متشکرم [قلب]

مجتبی شیرازی

سلام خسته نباشید خانوم مهندس رشیدی [گل]

مرجان

سلام آزاده جان ایمیلت را گرفتم بی نهایت از لطفت متشکرم یک ایمیل دیگه برایت فرستادم البته یک عکس واضح تر گرفتم از برگ های سوزنی کاج ها که اگر لطف کنی خوشحال میشوم که نظرت را راجب آن بدونم باز هم از لطفت متشکرم [قلب]

چیچک

عید قربان قصه عشق پسر-قصه اشک پدر- قصه دلدادگی -قصه افتادگی - قصه مهرخدا-قصه شرم وریا-قصه سوزوسرشت -قصه عطر بهشت -برشما مبارک باد[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

ممنون این عکس یکی مونده به آخر ...این اقاقیاهای پیوندی پا کوتاه چقدر زیبا هستن من دنبال این نوعش میگردم (هر جا میرم پیوندی قد بلندش رو دارن)میخوام پنج تا از اونها رو تو باغچه مون بکارم تا هم زیبایی و هم سایه داشته باشه ...چه ماهی از پاییز برای کاشتش مناسبه؟وقتی میخوایم این درخت رو بخریم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟(خصوصا در مورد پیوندیش)

مجتبی

سلام خسته نباشید خانم مهندس یه سوال فنی:نارون مجنون یا توت مجنون و یا اقاقیا چتری،یا بهتره بگم درختان پیوندی چه جوری پیوند میخورن؟پایه پیوند چی باید باشه؟پیوندک چی باید باشه؟میشه کامل و عامیانه توضیح بدید؟چند وقته با خودم درگیری دارم![لبخند]ممنون میشم

مرجان

سلام آیا درخت اقاقیایی که گل میده نوع پیوندی هم داره؟موقع خرید چطوری میتونم تشخیص بدم که گل میده یانه؟من چهار سال پیش دو تا اقاقیا خریدم بهم گفتن گل میده ولی تا حالا نداده

اسلامي

سلام خدمت سركار خانم مهندس رشيدي ضمن تشكر از مطالب مفيدتون يك سوال داشتم؟ (البته مطالب مربوط را از وبلاگ خواندم ولي با اين حال ترجيح دادم كه به صورت مستقيم سوالم را بپرسم) من قصد دارم يك درخت (فقط يك درخت)‌ بكارم (اطراف قم) با توجه به اينكه هواي قم نسبتا گرم (شايد هم خيلي گرم) است شما كاشت بيد مجنون را توصيه مي كنيد. (چون به اين درخت خيلي علاقه دارم) باتشكر

مرضیه

سلام وب خوب و پر محتوایی دارید با تبادل لینک موافقم وب من را نیز لینک کنید مرسی.

مرتضی

سلام من یه گلدون اقاقیا خریدم ولی مطمئن نیستم که چتری هست یا خیر. چطور میتونم عکسش رو برای شما بفرستم؟