معرفی گیاه - گازمانیا Scarlet Star

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

در زمان گلدهی گازمانیا، برگهای موجود در قسمت بالای گیاه نیز تا حدودی تعییر رنگ می‌دهند.  در حقیقت یک گیاه گازمانیا در سال سوم یا چهارم رشد می‌تواند یک بار گل دهد و بعد از بین می‌رود اما پاجوشهایی که از قسمت پایین گیاه مرتبا تولید می‌شود این امکان را بوجود می‌آورد که گیاهان جدید رشد کنند و مرتبا گل تولید شود. بنابراین با مشاهده خشک شدن گیاه مادری و رشد پاجوشها نگران نشوید زیرا این مسئله امری طبیعی است. به دلیل رنگ خاص براکته‌های گازمانیا در زبان انگلیسی نام Scarlete star (ستاره آتشین) و یا Orange star (ستاره نارنجی) برای آن انتخاب شده است.

آبیاری: در فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را به صورتی آبیاری کنید که خاک گلدان تا حدودی مرطوب باقی بماند و خیس و غرقابی نشود. غرقابی شدن خاک ممکن است موجب سیاه شدن برگهای آن شود . ریختن آب به حفره وسط گیاه اشکالی ایجاد نمی‌کند و توصیه شده است که با استفاده از آب مقطر حفره مرکزی گیاه را تا ارتفاع 2.5 سانتیمتر پر از آب شود. این آب را هر هفته تخلیه کرده و با آب تازه جایگزین کنید. این گیاه تحمل عدم آبیاری و خشکی را ندارد و این شرایط موجب خشک و قهوه‌ای شدن برگها می‌شود. گازمانیا رطوبت بالای هوا را دوست دارد بنابراین بخصوص در زمانی که هوا گرم است روزانه برگسار را غبارپاشی کنید. البته مکان نگهداری باید از تهویه مناسب هوا نیز برخوردار باشد در غیر اینصورت ممکن است گیاه به امراض قارچی مبتلا شود. بهتر است در ز مان غبارپاشی از آبهای تصفیه شده که ولرم نیز هستند استفاده کنید.

نور: به مکانی با نور متوسط نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب به  گیاه آسیب وارد می‌آورد و بر روی برگها و گلها لکه‌های سوخته و قهوه‌ای رنگی ایجاد می‌کند. گازمانیا در میان سایر اعضا خانواده بروملدیاسه (آناناس) با محیط کم نور سازگاری نشان می‌دهد و در محیطی با 80-75٪ سایه نیز به خوبی رشد می‌کند. اما هر قدر که به شرایط نور کم مقاوم است به کم بودن رطوبت محیط حساس است. این گیاه به نور مصنوعی همانند لامپهای فلئورسنت بسیار خوب پاسخ می‌دهد بنابراین برای منازلی که کم نور هستند و از نور غیر مستقیم آفتاب محروم هستند و در طی شبانه روز از نورهای مصنوعی برای روشنایی استفاده می‌کنند گیاه مناسبی محسوب می‌شود.

دما: دمای 27-18 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است و حداقل دمایی که تحمل می‌کند 13 درجه سانتیگراد است. هوای سرد مانع از گلدهی گیاه و همچنین در صورت کاهش بیش از اندازه دما موجب سیاه شدن و از بین رفتن برگهای گیاه بخصوص برگهای پایینی آن می‌شود. افزایش بیش از اندازه دما نیز موجب قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگها و در نهایت خشک شدن آنها می‌شود.

خاک: زهکش سریع خاک اهمیت دارد. در کف گلدان و به منظور سهولت زه‌آب از چند عدد قلوه سنگ کوچک استفاده کنید و بعد مخلوط خاک را روی آنها بریزید. مخلوطی از خاک لوم و پیت موس و یا سه حجم مساوی از کمپوست؛ شن و پرلایت برای این گیاه مناسب است. برای تغذیه مصنوعی گیاه می‌توان در طی فصل رشد و بخصوص تابستان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی البته با نصف غلظت استفاده کرد. آب محتوی کود را می‌توان در حفره مرکزی گیاه نیز ریخت اما بعد از یک هفته باید آب تازه را جایگزین آب حفره مرکزی نمود. توجه کنید استفاده بیش از اندازه از کود می‌تواند ابتدا موجب سوختگی برگهای گیاه و در نهایت مرگ آن شود. گازمانیا تا زمانی که پاجوش تولید نکرده است نیازی نیست تا گلدانش عوض شود. در واقع نگهداری آن در گلدانی کوچک گلدهی آن را تحریک خواهد کرد. از آنجاییکه گیاه گازمانیا سیستم ریشه‌ای کوچک و محدود اما برگساری گسترده دارد که در مقایسه با ریشه گیاه وزن بیشتری نیز دارد به منظور نگهداری مناسب برگسار این گیاه از گلدانهای سرامیکی استفاده کنید.

آفات و بیماری: آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند گاهی ممکن است کنه تارعنکبوتی و یا شپشک آردآلود بر روی این گیاه مشاهده شوند . کنه تار عنکبوتی در پشت برگهای گیاه تارهایی شبیه تار عنکبوت ایجاد می‌کنند و به دلیل تغذیه از شیره گیاه در نهایت می‌توانند منجر به زرد شدن برگها شوند. شپشک‌آرد آلود بیشتر در ناحیه اتصال برگها به طوقه تجمع می‌بایند و به دلیل تولید عسلک موجب چسبناک شدن سطح برگها می‌شوند. حمله شدید افت موجب کاهش رشد گیاه و کوتاهی قامت آن و زردی و ریزش برگها خواهد شد. به دلیل اینکه این گیاه رطوبت دوست است ممکن است محیط مرطوب موجب شویع برخی از بیماریهای قارچی همانند قارچ بوترتیس شود . این قارچ منجر به پوسیدگی گیاه می‌شود. هوای سرد و مرطوب از دلایل

اصلی شیوع این بیماری است. گیاه را زیاد آب ندهید و اگر بعد از هر مرتبه آبیاری صبر کنید تا سطح خاک تا حدودی خشک شود سپس گیاه را آبیاری کنید احتمال شیوع این بیماری کاهش می‌یابد.

تکثیر: گازمانیا را به راحتی می توان با کمک پاجوشها تکثیر کرد. زمانی که پاجوشها به ارتفاع 7.5 سانتیمتر رسیدند آنها را از گیاه مادری جدا کنید و به شکل مستقل در گلدانی جداگانه  بکارید. در طی ماه اول رطوبت اطراف پاجوشها را بالا نگهدارید تا در محیط جدید خود مستقر شوند.

هرس: این گیاه به هرس زیادی نیاز ندارد مگر جداسازی برگهای پایینی گیاه در زمانی که گیاه مادری بعد از تولید گل در حال از بین رفتن باشد.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Guzmania_lingulata

http://www.ehow.co.uk/how_7656185_identify-bromeliad-flowers.html

http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?uid=Guzmania_sp&comments=1

http://www.guide-to-houseplants.com/bromeliad-scarlet-star.html

http://www.flowershopnetwork.com/flower-pictures/fd00201f/tropical-bromeliad-plant-guzmania-lingulata-major-/

http://www.ehow.com/how_7861363_grow-guzmania-plant.html

http://www.greenculturesg.com/articles/april05/guzmania020405.htm

/ 3 نظر / 201 بازدید
محمد

خیلی زیباست به قول معروف جل الخالق راستی برای استفاده شخصی می تونم بعضی از مطلب هارو مثل همین گازمانیا کامل کپی کنم؟ کپی بعد از صادر شدن اجازه [گل]

مجید

باسلام وتشکر از سایت وزین وبسیار عالیتان سوال من درمود گیاهان ویرزیا وتیلاندزیا که هردو از خانواده گازمانیا وآناناس که مربوط به شاخه بروملیاسه هستند آیا شرایط مشابه با گازمانیا دارد یا خیر؟

نسرین

سلام مطلب خیلی مفیدی بود من یه گل گازمانیا دارم که مدتی بعدازخریدش گلدونش روعوض کردم گلدون پلاستیکیه گلهای قرمز وسطش تقریبا8ماهه از خریدش میگذره خشک شدن و شکننده از طریق مخزن خود گل ابیاری میکنم برگهاشم تقریبا از لبه ها و نوک قهوه ای و خشک شدن چکار باید بکنم؟مشکلش چیه به نظرتون؟اصلا کود ندادم