معرفی گیاه -دیزیگتکا (آرالیا دروغین) Dizigotheca

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

آبیاری: این گیاه به آبیاری کم و یا زیاد حساس است و این شرایط می‌تواند موجب پژمردگی و ریزش برگهای آن شود. آبیاری بیش از اندازه موجب نرم شدن برگها و سقوط آنان می شود. بهتر است که بین هر دو آبیاری صبر کنید تا سطح خاک به میزان حدود 2.5 سانتیمتر خشک شود و سپس به گیاه آب دهید. این گیاه به رطوبت مناسب هوای محیط نیز نیاز دارد. خشکی هوا موجب خشک و شکننده شدن برگها و ریزش آنان می‌شود. استفاده از دستگاه های تولید رطوبت محیط بسیار ایده آلی را برای آن بوجود می‌آورد اما در صورت نبود آن می توان از غبارپاشی برگسار به مدت چند بار در طی روزهای گرم و یک یا دو بار در روزهایی با دمای پایین تر استفاده کرد. از روش زیرگلدانی محتوی سنگریزه و آب نیز می توان استفاده کرد . بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه می کنیم. سپس تا نیمه آن آب می ریزیم . گلدان گیاه را بر روی سنگریزه قرار می دهیم. البته مراقب باشید که انتهای گلدان حاوی گیاه با آب در تماس نباشد. گرمای محیط آب موجود در زیرگلدانی را تبخیر می‌کند و رطوبت مورد نیاز هوای محیط تا حدودی تهیه می‌شود.

دما: دمای مناسب 29-18 درجه سانتیگراد است و دمای شبانه نباید از 18 درجه کمتر شود. رسیدن دما به 15.5 درجه سانتیگراد موجب ریزش برگها بخصوص برگهای قسمت بالایی گیاه می شود در حالیکه برگها هنوز سبز هستند و دمای 5 درجه سانتیگراد گیاه را از بین خواهد برد.

نور: مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. نور مستقیم آفتاب موجب سوختن حاشیه برگها خواهد شد. نور کم محیط موجب ریزش برگهای پایینی گیاه خواهد شد. حتی سایه اندازی برگهای بالایی بر روی برگهای پایینی موجب ریزش برگهای پایین گیاه می‌شود. در این صورت باید گیاه را به مکانی روشن تر منتقل کرد.

خاک: به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد و البته اگر خاک کمی اسیدی نیز باشد به رشد آن کمک خواهد شد. بنابراین مخلوطی همانند پیت موس+ خاک لوم+ شن ترکیب مناسبی برای پرورش این گیاه است. رشد بسیار کند گیاه و کوچک بودن برگها و رنگ پریده شدن آنان دلیل کمبود مواد غذایی در خاک است. برای کوددهی می توان هر ماه یک مرتبه از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی هانند 10-10-10 استفاده کرد. اگر هر دو هفته یکبار بخواهید گیاه را کود دهید غلظت کود را به نصف کاهش دهید. زمانی که گیاه برای گلدان بسیار بزرگ بود و ریشه ها از منافذ زیرین بیرون آمده بودند می‌توان گلدان را عوض کرد.

 آفات و بیماری: شته ها ، کنه ها،تریپس و حشرات سپردار از جمله آفات این گیاه محسوب می‌شوند. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند مگر در شرایط مرطوب و خاک آلوده که ممکن است بیماریهای قارچی شیوع یابند.

تکثیر:  برای تکثیر این گیاه می‌توان از قلمه استفاده کرد. قبل از گرفتن قلمه ها به مدت یک یا دو روز گیاه را به خوبی آب دهید تا خاک بستر گلدان به خوبی مرطوب باشد. قلمه ها را می‌توان به طول 15-10 سانتیمتر و از شاخه های رویشی و در هر زمان از سال تهیه کرد. بستر کاشت قلمه ها باید سبک باشد به عنوان مثال می‌توان از مخلوط مساوی ورمی کولایت و پیت موس  و یا پرلایت و پیت موس استفاده کرد. قلمه ها در بستر کاشت قرار می‌گیرند و دمای محیط به میزان 23-21 درجه سانتیگراد تنظیم می‌شود. رطوبت محیط نیز باید بالا باشد تا قلمه ها بتوانند ریشه بدهند. خوابانیدن هوایی راه دیگر تکثیر این گیاه است. باید ساقه ای بالغ انتخاب شود. برش افقی بر روی طول ساقه بزنید به طوریکه نوک چاقو در یک سوم ضخامت ساقه فرو رود. سپس در اطراف ناحیه برش خورده خزه اسفاگنوم مرطوب قرار دهید و به دور آن پلاستیک بکشید و همواره خزه را مطوب نگهدارید . بعد از ظهور ریشه ها می‌توان ساقه را از زیر ناحیه رشد ریشه ها از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جدا گانه کاشت. اگر این گیاه بذر تولید کرد می توان بذرها را در بستر کاشتی سبک و مرطوب کشت کرد. عمق کاشت نیز دو برابر قطر بذر است . دما ی مناسب برای جوانه زنی بذور 23-21 درجه سانتیگراد است.

هرس: آرالیای دروغین سرعت رشد اندکی دارد و زمانی باید آن راهرس کرد که بخواهید ارتفاع آن را کنترل کنید. در اثر گذشت زمان برگهای پایینی خواهد ریخت و بعد از مدتی اینگونه به نظر می‌رسد که گیاه ساقه دارد. اما اگر بخواهید که گیاه از قسمت پایین برگ داشته باشد و به بیان دیگر بوته ای به نظر برسد می‌توان هرس ساله گیاه را سرزنی کرد. حتی اگر این گیاه را از ارتفاع 15 سانتیمتری خاک قطع کنید باز هم جوانه های جانبی شروع به رشد خواهند کرد . بنابراین سرزنی به گیاه آسیبی وارد نمی ‌آورد. بهترین زمان برای این کار بهار است و گیاهان جدید به زودی از قسمت پایین شروع به رشد می‌کنند.

ریزش برگهای دیزیگتکا:

یکی از مهمترین مشکلاتی که دارندگان این گیاه با آن مواجه هستند ریزش برگهای آن است که دلایل مختلفی موجب این مسئله می‌شود که عبارتند از:

انتقال به مکان جدید:این عمل می‌تواند به گیاه استرس وارد کند زیرا این گیاه نسبت به محیط خود حساس است.بنابراین زمانی که از گلفروشی این گیاه را تهیه می‌کنید و به خانه می‌آورید منتظر ریزش تعدادی از برگها آن باشید همچینن  اگر مجبور هستید که گیاه را در محیط داخلی خانه جابجا کنید به تدریج این عمل را انجام دهید تا مانع از ریزش شدید برگها آن شوید.

دما و رطوبت: دیزیگتکا رطوبت بالای محیط را دوست دارد اما رطوبت کم را نیز به خوبی تحمل می‌کند. اما خشکی بیش از اندازه محیط می‌توان دلیل دیگری بر ریزش برگها آن باشد. کاهش دما به زیر 18 درجه نیز از دلایل دیگر ریزش برگهای این گیاه است.

آبیاری : آبیاری کم و یا زیاد موجب ریزش برگهای آن می‌شود. رطوبت اندک محیط نیز یکی دیگر از دلایل ریزش برگهای دیزیگتکا است.

شور شدن بستر کاشت: به شوری بستر کاشت مقاومت ندارد و نباید زیاد کود داده شود یا آب حاوی املاح زیادی باشددر غیر اینصورت برگهای آن خواهد ریخت. شوری بستر کاشت یعنی افزایش نامناسب غلظت برخی از عناصر در محیط اطراف ریشه ها. این عناصر ممکن است در اثر استفاده نامناسب از کودها و یا آب با کیفیت نامناسب ایجاد شود.

 

منابع:

http://www.ehow.com/info_8557578_propagation-false-aralia.html

http://www.ehow.com/info_8672142_false-aralia-dropping-leaves.html

http://edis.ifas.ufl.edu/fp180

http://davesgarden.com/guides/pf/go/55369/

http://www.guide-to-houseplants.com/false-aralia.html

http://www.plantoftheweek.org/week524.shtml

http://houseplants.about.com/od/Tropicals/p/False-Aralia-Growing-Schefflera-Elegantissima-Indoors.htm

http://www.gardening.eu/plants/Apartment-Plants/Dizygotheca-elegantissima/559/

/ 9 نظر / 95 بازدید
مجتبی شیرازی

[دست]

تسنیم

این دروغکی ش رو بیشتر از راستکی ش دوست دارم. مهندس بهادری در تلویزیون میگفت برای نگهداری در منزل گلدان این گیاه نباید بزرگ باشه یعنی نسبت به سن و قد و قواره اش گلدان کوچکتری رو انتخاب کنید[لبخند]

تسنیم

سلام سال نوتون مبارک. انشالله سال جدید برای شما و خانواده محترم پر از برکت و شادکامی باشه. من دیروز بالاخره یک گلدان آرالیا خریدم که گلفروش گفت حدودا سه سالشه و قدش هم تقریبا یک متر هست. میخواستم ببینم آیا فاصله حدود سه متر از پنجره سراسری جنوبی براش خوب هست یا باید نور بیشتری داشته باشه؟ و اینکه آیا میشه برگهاش رو با این کودهای مخصوص که برای اسپری روی برگ هست غبار پاشی کرد یا نه؟ خیلی ممنون.

تسنیم

سلام ممنون خانم مهندس. حتما توصیه هاتون رو انجام میدم چون این گیاه رو هم خیلی دوستش دارم و هم گرون خریدمش[چشمک]اصلا دلم نمیخواد خراب بشه.

تسنیم

سلام خانم مهندس! متاسفانه بگم که آرالیای من همینجور برگهاش میریزه. یعنی تقریبا تمام برگهای اولیه اش ریخته و فقط همون چندتایی که از وقتی خریدم باز شده مونده که اونها هم کوچیک هستند و نابالغ و میترسم بزگر که بشن بریزند. نوک برگهاش هم قبل از ریختن خشک میشه. با اینکه آب زیاد بهش نمیدم و برگهاش رو غبار پاشی میکنم ولی نمیدونم چرا حالش خوب نیست[گریه]

تسنیم

سلام خدمت خانم مهندس عزیز خیلی وقت بود میخواستم بیام و در مورد گلدان محبوبم بهتون خبر بدم. برگریزی آرالیای من حدود سه چهارماه طول کشید. البته در این مدت بردمش به کنار پنجره که نور بیشتری داشته باشه. خلاصه که بعد از سه چهارماه حالش بهتر شد و خدا رو شکر دیگه برگهاش نمیریزند. چند برگ جدید هم در این مدت داده ولی رشدش کند هست و دیر به دیر. در این مدت از کود تقویتی استفاده نکردم.همچنان از روش غبارپاشی برای تامین رطوبتش استفاده میکنم. حالا چون در آستانه اثاث کشی هستم نگرانم که نکنه دوباره در خونه جدید برگهاش بریزه. البته منزل جدید از لحاظ نور مثل همینجاست ولی خب نمیتونم پیش بینی کنم.

تسنیم

سلام عرض کنم خدمتتون که اثاث کشی ما سه هفته ای هست تمام شده و آرالیای من از کنار پنجره جنوبی بهکنار یک پنجره شمالی نقل مکان کرده است. خدا را شکر تا به حال نه فقط برگی نریخته بلکه یک برگ جدید هم داده است. گمانم محل جدیدش را دوست دارد و فکر میکنم آن برگریزی شدید پارسال به دلیل همزمانی نقل مکان از گلخانه به خانه و عوض کردن گلدان و بزرگتر کردن آن بود. به هر حال ممنونم از راهنمایی خوبتون.

تسنیم

سلام خانم مهندس مجددا برای آرالیام مزاحمتون شدم. راستش گلم خیلی حالش خوب بود و دائم برگ جدید میداد. تا اون تعطیلات دو سه روزی رفتیم سفر. وقتی برگشتم دیدم برگهاش خم شده و حالش خوب نیست. با اینکه آب دادنش همون دو روز درمیون بود و کم آبی نکشیده بود. خیلی ناراحت شدم. گفتم شاید از اینکه در و ژنجره ها تقریبا تمامش بسته بوده اذیت شده یا اینکه غبارپاشیش نکردم. خلاصه دو سه روزی گذشت و خوب نشد. منم سرشاخه هاشو قطع کردم و گذاشتم توی آب. راستش ترسیدم مستقیم بذارم توی خاک خودش. گفتم شاید ریشه نکنه. حالا هی ساقه های بی برگشو آب پاشی میکنم و منتظرم ببینم چی میشه. به نظرتون ممکنه اون ساقه ها جوانه بزنه یا اونهایی که در آب گذاشتم ریشه بده؟ خیلی ناراحتم[گریه]

تسنیم

سلام مجدد ببشید که اینجا خیلی مزاحمتون میشم. فرک میکنم ژاسخای صبورانه شما ب من ممکنه به دردر دیگران هم بخوره. راستش گیاه من کلا خشک شد. ساقه هایی ه جدا کردم نه در آب نه درخاک ریشه نزد. ساقه اصلی هم که بعد از چند روز گفتم از ژاینتر ببرمش شاید زودتر جوانه بزنه که دیدم کلا سقه تا ته خشکه. خلاصه که خیلی خیلی ناراحتم. چون خیلی دوستش داشتم و بیشتر ناراحتیم هم از اینکه تا قبل از سفر خیلی حالش خوب بود و مدام برگ جدید میداد. حالا نیمدونم آیا واقعا یک سفر سه روزه میتونه اینقدر گیاه رو اذیت کنه؟ آیاغبار پاشی نکردن باعث خشک شدنش شده؟ یا اینکه در و ژنجره ها بسته بوده اذیت ده؟ هرچند که خان ما به خاطر زیاد بودن ژنجره ها همیشه جریان هوای وجود داره.