معرفی گیاه- همیشه بهار Commomn marigold

گلها زرد –نارنجی رنگ هستند و حدود 7-4 سانمیتر قطر دارند . گلها از دو نوع گلچه زبانه ای (حاشیه گل ) و لوله ای (مرکز گل ) تشکیل شده اند . زمان شکوفایی گل می تواند سراسر سال باشد. نامهای انگلیسی این گیاه عبارتند از pot marigold, ruddles, commomn marigold, garden marigold, english marigold, scottish marigold

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

شرایط محیطی

آبیاری: گلهای همیشه بهار نسبتا به خشکی کشیدن مقاوم هستند البته این به معنی عدم آسیب رسیدن به آنها به دلیل آبیاری نامناسب نیست بلکه در چنین شرایطی از بین نمی روند اما از گلدهی آنان کاسته می شود. از طرفی آبیاری زیاد و خیس و غرقابی بودن محل کاشت آنان ابتدا موجب زردی برگها و کاهش گلدهی و در نهایت موجب پوسیدگی قسمتهای پایین گیاه و از بین رفتن بوته ها می شود. بنابراین زمانی به این گیاه آب دهید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد . آبیاری مناسب و منظم از جمله دلایل گلدهی خوب و افزایش مدت زمان گلدهی این گیاهان است .

نور : به مکانی با تابش نور مستقیم آفتاب به مدت حداقل 6 ساعت نیاز دارد. کمبود نور موجب ریز شدن گلها ، عدم شکوفایی گلها و یا حتی عدم گلدهی گیاه می شود . همچنین احتمال شیوع برخی بیماری های قارچی بخصوص سفیدک پودری بسیار افزایش می یابد. نور شدید و زیاد در مواقعی که دمای هوا نیز گرم است می تواند منجر به کاهش گلدهی و سوختگی برگها شود بنابراین اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید گیا ه را در جایی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

دما: همیشه بهار گیاهی نسبتا مقاوم به شرایط سرما است و در زمستان در زیر برف نیز می تواند دوام بیاورد اما در آن زمان گلدهی ندارد و در بهار با گرم شدن هوا فعالیت آن شروع می شود و گلدهی نیز افزایش می یابد . در تابستان نیز اگر در مکانی زندگی می کنید که دمای هوای روزهای تابستان بیش از 35 درجه می شود گیاه را در مکانی بکارید که عصر هنگام در سایه باشد تا از شدت نور زیاد و گرمای هوا آسیب نبیند.

خاک : این گیاه در باره خاک سختگیر نیست و معمولا در تمامی انواع خاک می روید اما اگر خاک خیلی سنگین باشد به نحوی که آب را در خود نگهدارد مناسب نیست زیرا وجود همیشگی آب در پای گیاه به تدریج موجب از بین رفتن گیاه می شود. برای آماده سازی مکان کاشت این گیاهان می توان ابتدا بر روی سطح زمین به ارتفاع حدود 15-10 سانتیمتر کود دامی بسیار پوسیده و یا خاک برگ ریخت و سپس این مواد را با خاک تا عمق حدود 30 سانیتمتر مخلوط کرد . برای کوددهی نیز می توان هر ماه یک مرتبه از کود با فرمول 10-10-10 و یا 10-10-5 استفاده کرد تا به گلدهی گیاه کمک بیشتری شود.

تکثیر: مهمترین وساده ترین روش تکثیر این گیاهان استفاده از بذر است که زمان کاشت نیز بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند تغییر کند .د رمناطقی که زمستان سخت دارند می توان بعد از اتمام زمستان و رفع خطر یخبندان شبانه نسبت به کاشت بذر این گیاه اقدام کرد و یا اینکه 8-6 هفته قبل از اتمام سرمای زمستان در محیطی محافظت شده همانند اتاقهای درون خانه و یا گلخانه بذرهای آنرا کشت در مناطقی که زمستان ملایم دارند یعنی دما کمتر از حدود -5 درجه نیم شود می توان در پاییز نسبت به کاشت بذرها اقدام کرد .برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ الک شده +شن استفاده کرد. بذرها برای جوانه زنی به دمای بیش از 10 درجه (حدود 15-20)   درجه نیاز دارند تا جوانه بزنند و عمق کاشت 0.6 سانتیمتر است . در طی 15-5 روز جوانه می زنند. و از زمان کاشت بذر تا گلدهی حدود 60-45 روز طول می کشد. فاصله کاشت این گیاهان از هم حدود 90-45 سانتیمتر است. توجه کنید که اگر این گیاه را در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز بکارید بیشترین گلدهی در سال آینده روی خواهد داد.

هرس : این گیاهان در طی فصل رشد نیاز به هرس خاصی ندارند با قطع و جدا کردن گلهای پژمرده می توان گلدهی جدید را تحریک و فصل گلدهی را طولانی تر کرد.

آفات بیماری : به طور کل این گیاه به آفت و یا بیماری خاصی دچار نمی شود اما ممکن است آفاتی همانند شته و کنه تار عنکبوتی و بیماری هایی همانند سفیدک پودری و زنگ گاهی به دلیل شرایط نامساعد محیطی مشکلاتی را برای این گیاهان ایجاد کنند.

تصویر فوق: قسمتهای مختلف همیشه بهار 

 

تصویر فوق: گلها

تصویر فوق: ساقه ای گیاه نسبتا راست و مستقیم رشد می کند.

تصویر فوق: شکل گیری بذرها در گل

تصویر فوق: بذرها

تصویر فوق: گیاهچه های بدست امده از رویش بذر

تصویر فوق: نمایی از غنچه های گیاه

تصویر فوق: گل

تصویر فوق: گل

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Calendula_officinalis

http://www.planetnatural.com/growing-calendula/

http://www.ehow.com/how_5101340_plant-calendula.html

http://myfolia.com/plants/837-calendula-calendula-officinalis

http://gardening.about.com/od/herbsspecificplants1/p/Calendula.htm

 

/ 20 نظر / 687 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نارنج

سلام خانم مهندس 1 - حدود یک ماهه که از رز قلمه گرفتم و کاشتم و الان جوانه زده و برگهاش رشد کرده ولی حالت پژمردگی داره لطفا راهنمایی کنید که برای حل این مشکل چکار کنم؟هفته ای چند بار باید به قلمه آب داد؟ 2 - قلمه های جدیدی هم امروز گرفتم و با قطع برگها و تیغ ها کاشتم،آیا قرار دادن گلدان در نایلون برای ایجاد رطوبت ضروریه؟چه مدت؟

saeed

درود من کمی درباره ی خاک باغچه میخواستم بدونم من یه باغچه ی هفتاد متری توی خونه دارم که سه تا انجیر 2 تا تاک و چند تا انار و چند تا هم یاس پاپیتال و رز داره و تا اونجا هم که من میدونم سالها ست که خاکش عوض نشده چطور باید بفهمم که خاکش نیاز به عوض کردن داره؟ تا چه عمقی بابد پایین برم؟ چه کودی براش مناسبه ؟ کود گاوی پوسیده رو بهم پیشنهاد دادن خاک برگ هم بهش اضافه کنم؟ چه زمانی برای اینکار مناسب هست؟ یه کود مایع به نام کود کامل ماکرو اسپلکس هم برای گلدونهای زینتیم گرفتم میشه درباره ی این هم راهنماییم کنید؟؟

iam..

SALAM MISHE az derakht zerehk matlab bezarin...

نارنج

سلام خانم مهندس کودهای مورد استفاده در تغذیه درختان به روش چالکود ؟میزان هر کود؟

فروردینی

جای کاکتوس ها خیلی خالیه میشه یک پست دربارشون بزارین کاکتوسای خوشکل و نحوه تکثیرشون

کامران

امشب همه نيلوفران مشتاق روي دلبرند/جمع شقايق ها همه مست مي پيغيمبرند/امشب تمام قدسيان مهمان بزم سرمدند/جمع ملائك تا سحر مشغول ذكر احمدند ميلاد دو اختر آسمان ولايت و امامت پيمبري بر شما مبارك باد[گل]

سپیده

سلام خانم مهندس لطف می کنید اسم یک هورمون ریشه زایی را معرفی کنید، ممنون میشم

طاهری

سلام. من یه سوال در مورد کشت نهال دارم. اگه پیوند نهال داخل خاک قرار بگیره چ اتفاقی می افته؟ مخصوصا از سال دوم به بعد. من نهال سیب کشت کردم .موقع کشت پیوند بیرون از خاک بود اما چون نهال در گودی بود از سال های بعد پیوند در حال مدفون شدنه.

محمد رضا

سلام خانم رشیدی آگه امکان داره در مورد جمع آوری بذر گل کتابی معرفی کنید .پاینده باشید و سبز

پریا

سلام وخسته نباشید ما طقریبا یک حیاط کوچک 15 متری داریم وقصد من کاشتن گله رز ابشاری وگلیسین هستش البته پیچ نیلوفری رو هم درنظر دارم ما در منطقه پاکدشت زندگی میکنیم میخواستم بپرسم میشه کاشت رشد این گلها سریع هست چون خانه ما اپارتمانی است از هر طرف دید داره برای برطرف کردن این مشکل میخواهیم سقف حیاط رو داربست بزنیم تا سقف رو گلها بپوشاند ایا این امکان هست یا شما گلهای دیگری را پیشنهاد میکنید من این گلهارو خیلی دوست دارم ممنون میشم زود جواب بدین