معرفی گیاه- یاس زرد Forsythia

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری  و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم

همانطور که اشاره کردم در جنس این گیاهان حدود 11 گونه گیاهی شناسایی شده اند که از میان آنان دو گونه بیش از سایرین مورد توجه قرار میگیرند. Forsythia suspensa  و Forsythia viridissimaاین دو گونه هستند که دو رگه بیناین دو Forsythia × intermedia نامیده شده است که این نمونه نیز به شکل گسترده به عنوان گیاهی باغی و زینتی مورد استفاده قرار میگیرد. نام انگلیسی این گیاهان نیز Forsythia است.

توجه : دیگر گونه قابل توجه این گیاهان Forsythia suspensa است که به دلیل حالت کمانی و آویخته شاخسارش مورد توجه قرار گرفته است.

توجه : این گیاه یعنی یاس زرد با گیاهانی همانند یاسمن زمستانیjasminum fruticansو یاسمن زردjasminum fruticans متفاوت است اگرچه که همگی گلهایی زرد رنگ دارند.

برای آشنایی بیشتر با انواع یاسها و یاسمن ها لطفا به این لینک مراجعه کنید.

شرایط محیطی

آبیاری: یاسهای زرد به طور کل نسبت به خاکهای خشک تحمل قابل قبولی دارند البته این در مورد گیاهان بزرگ  و استقرار یافته مورد انتظار است . گیاهان جوان را در سال اول و دوم باید با نظم و ترتیب آبیاری کرد تا رشد و گسترش سیستم ریشه ای آنها تشویق شود . به همین دلیل گیاهان جوان را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد مثلا هفته ای 2-1 مرتبه آبیاری برای آنان کافی است اما گیاهان بزرگتر را می توان هر 10 روز یکبار آبیاری کرد. همچنین به یاد داشته باشید که اگر گیاه را از طریق قلمه تکثیر می کنید، بعد از انتقال قلمه های ریشه دار شده به مکان اصلی کاشت می بایست هر 4-3 روز یکبار نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد.

نور: گیاه یاس زرد را می توان در مکانی با نور کامل آفتاب (حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم) و یا نیمه سایه (حداقل 5-4 ساعت نور مستقیم ) کاشت . وجود نور بیشتر برای این گیاه مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر مکان کاشت بیش از اندازه سایه باشد و نور مناسب نداشته باشد مانع از رشد مناسب و گلدهی گیاه خواهد شد .کاهش میزان گل و یا بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها به همراه کوچک شدن برگها و افزایش فاصله آنان بر روی ساقه گیاه از جمله دلایل کمبود نور در محیط این گیاه است. همچنین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهای گرم و داغی دارد بهتر است که گیاه در مکانی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

دما: یاس زرد دما را می تواند تا 17- درجه در زمستان و در حالت استراحت و رکود تحمل کند. اگر هوا از این سرد تر شود شاخه ای ظریف تر و سرشاخه ها خواهند خشکید و از بین می روند اما شاخه های اصلی می توانند زنده بمانند بخصوص اگر با وسایل لازم و روشهای مناسب آنها را از خطر سرمازدگی محافظت کنیم.

خاک: یاس زرد نسبت به خاک سخت گیر نیست و به خوبی خاکهای فقیر را تحمل می کند . اگر خاک از زهکش خوبی برخوردار باشد و مقداری مواد ارگانیک داشته باشد رشد این گیاه بسیار خوب است. به همین دلیل قبل از کاشت این گیاه می توان خاک محل کاشت را با مقداری خاک برگ و یا کود پوسیده دامی مخلوط کرد . مثلا این مواد را به ضخامت حدود 10 سانت ابتدا بر روی خاک پخش کنید و بعد با کمک بیل به خوبی این موارد را تا عمق حدود 40 سانتی خاک محل کاشت مخلوط کنید. همچنین درمورد کوددهی این گیاه نیاز چندانی به استفاده از کودهای شیمیایی نیست و کافی است که در اوایل فصل بهار از لایه ای به ضخامت 5 سانتیمتر کود پوسیده دامی و یا خاک برگ بر روی سطح خاک استفاده کرد تا مواد مغذی داخل آنان به تدریج وارد خاک شود و مورد استفاده گیاه قرار گیرد . در صورت تمایل برای استفاده از کودهای شیمیایی استفاده از این نوع کوتاه یک مربته در سال در ابتدای بهار کافی است . همچنین با کاربرد کودهایی که در فرمول خود فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند موجب گلدهی بهتر و رنگ درخشانتر گلها خواهد شد.

تکثیر: تکثیر تجاری این گیاه از طریق قلمه چوب سبز است که بعد از اتمام فصل گلدهی و در اواخر بهار و یا اوایل تابستان تهیه می شود همچنین در زمستان نیز می توان از این گیاه قلمه چوب سخت تهیه کرد . طول قلمه حدود 15-12 سانتیمتر در نظر گرفته می شود برخی نیز طول قلمه مناسب را با تعداد گره های روی آن مطرح می کنند به نحوی که وجود حداقل 6 گره را بر روی قلمه ها مناسب می دانند (گره محل اتصال برگ به ساقه است) برای قلمه ها مخلوطی از شن +خاک برگ را می توان استفاه کرد . حدود نیمی از طول قلمه در زیر خاک قرار میگیرد و در خاک کاشته می شود. البته توجه کنید که برگهای موجود در قسمت پایین قلمه (قسمتی که در خاک کاشته می شود) باید جدا شود. مکان کاشت نیز می بایست روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب باشد و دمای مناسب نیز حدود 21 درجه سانتیگراد است . اگر تمامی شرایط مناسب باشد ریشه زایی 4-3 هفته بعد روی می دهد.  روش خوابانیدن را نیز می توان به شکل خانگی و برای ساقه هایی که به خوبی بلند و مناسب خواباندن هستند اجرا کرد.

هرس: جدا کردن ساقه های این گیاه بعد از اوایل/اواسط تابستان می تواند منجر به کاهش گلدهی این گیاه در بهار سال بعد شود . بهترین زمان هرس بعد از اتمام زمان گلدهی این گیاهان است. یعنی زمانی که گلها نسبتا تمام شده اند اما رویش فعال برگها نیز آغاز نشده است. شاخه هایی را که بسیار بلند و خارج از چارچوب گیاه هستند می توان کوتاه کرد. همچنین شاخه هایی را که موجب تراکم و ازدحام بیش از اندازه مرکز گیاه هستند را می توان قطع کرد. ساقه هایی که بسیار کهنه و قدیمی هستند را نیز می توان از نزدیکی سطح زمین کوتاه کرد تا رویش ساقه های جدید و جوان تحریک شود . توجه کنید که در هر مرتبه هرس بیش از 30% از حجم کل شاخسار گیاه را قطع و کوتاه نکنید زیرا ممکن است موجب شوکه شدن گیاه شود . همچنین اگر تمایل دارید که این گیاه قامتی بلند داشته باشد به شکل مرتب پاجوشهایی را که از کنار گیاه مادری سبز می شوند جدا کنید تا قدرت گیاه صرف رشد گیاه اصلی شود .

آفات و بیماری: آفت و یا بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند گاهی فعالیت شته یا کنه های گیاهی و همچنین بیماری هایی همانند سفیدک پودری و یا زنگ ممکن است مشاهده شود.

تصویر فوق: تهیه قلمه چوب سبز از گیاه. به حذف برگهای پایینی قلمه و باقی ماندن برگها در بالای قلمه توجه کنید. نیمی از ارتفاع قلمه در خاک فرو می رود.

شروع رویش برگها بعد از اتمام فصل گل در اوایل بهار است.

گلهای این گیاهان چهار گلبرگ دارند. و با گلهای گیاهانی که نامهای مشابه همانند یاسمن زمستانی و یاسمن زرد متفاوت هستند

 

تصویر فوق: گلهای یاس زرد در اوج شکوفایی در ابتدای بهار و قبل از رویش برگها 

تصویر فوق: نمایی از گیاه در ابتدای بهار 

 

 تصاویر فوق نمونه هایی معمولی از یاس زرد هستند که اکثرا با نام علمی Forsythia × intermedia معرفی می شوند.

تصویر فوق: گونه ای از این گیاه با نام علمی Forsythia suspensa شاخساری کمانی شکل و مجنون دارد . از این گونه در برنامه های دو رگه گیری و تولید یاسهای زرد جدید استفاده شده است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Forsythia

http://hvp.osu.edu/pocketgardener/source/description/fo_media.html

http://plants.ces.ncsu.edu/plants/all/forsythia-x-intermedia/

http://www.ehow.com/how_8085126_propagate-forsythia-cuttings.html

http://www.squidoo.com/how-to-grow-forsythias-from-cuttings

https://sites.psu.edu/forsythiacutprop202vn/2014/03/01/hello-world/

http://www.gardenersnet.com/tree/forsythia.htm

/ 9 نظر / 1499 بازدید
مرجان

[گل]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی این یاس هم همانند یاس طاووسی خیلی زیبا هست میشه گفت بیشتر [چشمک] گلهای این یاس زرد هم مثل گل یاس طاووسی معطر هستند یا نه مرسی از اطلاعات کامل و مفید [گل][گل]

رضا

همون یاس طاووسی هست؟

فروغ

سلام آزاده خانم، خوب هستید؟ خیلی ممنون که همچنان با پشتکارتون مطالب خیلی خوب و مفیدی در اختیار همه میذارید، امیدوارم همیشه سالم و موفق باشید[قلب][گل]

سپیده

خوش بہ حال آسمون چون کہ هر وقت دلش بگيره بے بہونہ مے باره ... بہ کسے توجہ نمے کنہ ... از کسے خجالت نمے کشہ... مے باره و مے باره و... اينقدر مے باره تا آبے شہ ... آفتابے شہ ...!!! کاش... کاش مے شد مثل آسمون بود... کاش مے شد وقتے دلت گرفت اونقدر ببارے تا بالاخره آفتابے شے... بعدش هم انگار نہ انگار کہ بارشے بوده

خسرو پیری

گاهی نه گریه آرامت میکند و نه خنده نه فریاد آرامت میکند و نه سکوت آنجاست که با چشمانی خیس رو به آسمان میکنی و میگویی خدایا تنها تو را دارم تنهایم مگذار [گل][گل]

عسل فومنی

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR_OyldG-Ge8SYOttKZrgZtH36Mbsa36He2gOhAWjnIC8pOot1J

راحله

سلام من به تازگی یک یاس زرد خریدم اما از آخر بهمن اول اسفند پر از غنچه و گل بود که بجای زرد پررنگ زرد بسیار کمرنگ بود فروشنده گفت جای نگرانی نیست برای بهار باید کار خاصی انجام بدم تا گل هایش زرد پررنگ شود خیلی گل های بی جانی دارد ممنون از زحماتتان