معرفی گیاه - سونریلا Pearl plant

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

Sonerila pulchella  و sonerila rotundifolia از دیگر گونه های زینتی جنس سونریلا است که به عنوان گیاهان گلدانی نگهداری می‌شوند و از نظر طرح موجود بر روی پهنه برگسار با نوعی که در قسمت بالا معرفی شد کمی با یکدیگر فرق دارند اما نیازهای محیط انان شبیه به یکدیگر و همانند آنجه است که در ذیل با آن آشنا می‌شوید.

تصاویر فوق :Sonerila pulchella

تصاویر فوق: sonerila rotundifolia

آبیاری:خاک این گیاه را مرطوب نگهدارید اما نگذارید که غرقاب و گل مانند شود بنابراین زهکش بستر کاشت باید خوب و مناسب باشد تا آب اضافی از آن به خوبی خارج شود و در محیط اطراف ریشه باقی نماند. همچنین در زیر گلدانی نباید آب باقی بماند و آبهای اضافه را از زیرگلدانی خارج کنید. در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه خواهد پوسید. اما این مسئله نباید باعث شود که هر دفعه میزان ناکافی از آب استفاده کنید زیرا با این کار علاوه بر عدم شسته شدن نمکهای موجود در بستر کاشت، ریشه ها در خاک به خوبی مستقر نخواهند شد و معمولا در سطح بستر خاک به رشد و فعالیت ادامه می‌دهند. (این نکته را برای تمامی گیاهان گلدانی استفاده کنید ). همچنین اگر امکان دارد از آب سرد برای آبیاری استفاده نکنید  زیرا ممکن است به ریشه های حساس گیاه آسیب وارد آورد و آنان را از بین ببرد. افتادگی برگسار گیاه نیز از جمله نشانه های آبیاری بیش از اندازه است. در صورت بروز چنین مسئله ای گیاه را آب ندهید تا سطح رویین بستر کاشت رطوبت خود را تا حدودی از دست بدهد و سپس گیاه را آبیاری کنید. وجود رطوبت حدود 70٪  به رشد این گیاه کمک می‌کند و هوای خشک و عدم آبیاری مناسب گیاه موجب خم شدن برگها به سمت پایین و ظاهر پژمرده آنان می شود. یکی از بهترین روشها استفاده از زیرگلدانی حاوی سنگریزه است بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنیدو سپس  تا نیمه ارتفاع آن آب بریزید و گلدان حاوی سونریلا را بر روی آن قرار دهید اما مراقب باشید تا انتهای گلدان گیاه با آب داخل زیر گلدانی در تماس نباشد. آب موجود در زیر گلدانی به دلیل گرمای محیط به تدریج تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می‌کند.

نور: این گیاه به مکانی نیم سایه نیاز دارد و اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در روزهای گرم موجب لوله شدن و سوختن برگهای آن خواهد شد. کمبود نور موجب کشیدگی و ضعیف شدن ساقه‌ها و افزایش فاصله بین برگها خواهد شد.

دما: محیط با گرمای ملایم برای این گیاه مناسب است و دمای 25-20 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است. حداقل دمای فصل سرد برای این گیاه حدود 16 درجه سانتیگراد است و در صورت کاهش درجه درجه حرارت برگها خوهند ریخت. گرمای بیش از اندازه هوا نیز موجب پیچیدگی و کم رنگ شدن برگهای گیاه می‌شود.

خاک: خاکی با زهکش خوب برای این گیاه مناسب است. بستر کاشتی متشکل از خاک معمولی+خاک برگ + کمی شن برای این گیاه مناسب است. برای غذا دهی به این گیاه می‌توان در طی فصل رشد از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار استفاده کرد. کود دهی را در پاییز کاهش داده و در زمستان از کود استفاده نکنید. در صورتی که ریشه های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون آمده اند و یا گیاه بسیار متراکم شده است می‌توان در فصل بهار نسبت به تعویض گلدان و کاشت گیاه در گلدانی بزردگتر اقدام کرد.

تکثیر: با کمک قلمه ساقه این گیاه را می‌توان تکثیر کرد. قلمه ها را به طول 8-5 سانیتمتر می‌توان تهیه کرد که سه یا چهار برگ داشته باشند و برگ پایینی را قطع می‌کنند و در بستری سبک و مرطوب همانند شن کاشت و دما را در حدود 18-16 درجه سانتیگراد تنظیم کرد. تقسیم بوته بخصوص برای گیاهانی که بسیار متراکم شده اند روش دیگر تکثیر این گیاه است. از بذر در صورت تشکیل شدن نیز می‌توان برای تکثیر استفاده کرد که باید آنرا در بستری سبک و مرطوب کاشت و دمای محیط را در حدود 24-21 درجه تنظیم نمود.

آفات و بیماری: کنه تار عنکبوتی از جمله آفات این گیاه است که موجب کاهش رشد گیاه می‌شود و زرد شدن تدریجی برگهای گیاه به همراه ریزش آنان را به دنبال خواهد داشت(برای آشنایی بیشتر با این آفت اینجا را کلیک کنید) . شته آفت دیگری است که به دلیل مصرف شیره گیاه موجب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاه و به دلیل تولید کردن عسلک موجب چسبناک شدن برگسار گیاه خواهد شد (برای آشنایی بیشتر با این آفت اینجا را کلیک کنید) . در صورت مناسب نبودن زهکش خاک و یا آبیاری زیاد به همراه خیس شدن برگسار در طی آبیاری بخصوص در مواقعی که هوا سرد است ، بیماریهای قارچی شیوع می‌یابد. بنابراین می‌توان با رعایت مسائل یاد شده احتمال شیوع این بیماریها را کاهش داد و در صورت لزوم از سموم قارچکش استفاده کرد.

هرس: با سرزنی گیاه می‌توان رشد شاخه های جانبی را تحریک کرد و گیاهی بوته مانند را پرورش داد البته توصیه می‌شود زمانی این کار را انجام دهید که ساقه‌های گیاه بلند و فاصله برگها بر روی آنان زیاد شده باشد. زمانی که به دلیل افزایش سن گیاه ساقه ها بلند و فاصله برگها نیز زیاد شد می‌توان از ساقه ها قلمه گرفت و تکثیر کرد تا گیاهانی جوان بدست آورد.

 

تصاویر فوق:Sonerila margaritacea

 

منابع:

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_c344-3.html

http://www.planthis.com.au/plant-information.asp?gardener=22849

http://www.houseplantsguru.com/sonerila-margaritacea

http://www.greenfingers.com/gardenbase/plant/view.asp?id=89553

http://toptropicals.com/catalog/uid/Soerila_pulchella.htm

http://zipcodezoo.com/Plants/S/Sonerila_margaritacea/

http://www.gardeningdatafiles.com/brief-notes-on-other-plants

/ 0 نظر / 328 بازدید