معرفی گیاه - برگ نو Privet

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

معرفی برخی از معروفترین گونه های گیاه برگ نو

L.vulgare با نام انگلیسی Wild privet,common privet,European privet شناخته میشود و گیاهی نیمه همیشه سبز-خزانپذیر است یعنی از دست دادن یا حفظ برگهای این گیاه بستگی به دمای محیط دارد در مکانهای سرد برگهایش را از دست می دهد اما در مناطق گرمتر گیاهی همیشه سبز است. رشد نسبتا سریعی دارد و حدود 3 متر ارتفاع می یابد و در بهار و تابستان گلهایی سفید رنگ با عطری نه چندان خوشایند  تولید می کند. برگها 2.5 الی 6 سانتیمتر طول دارند و حاشیه برگها صاف است . گلها نیز 2.5 الی 7 سانتیمتر طول دارند .میوه ها سیاه رنگ هستند. این گیاه در محیط ما گاهی با نام ترون نیز معرفی می شود.

تصویر فوق: نمایی نزدیک از گلهای گونه L.vulgare تصویر خوشه های گل را در انتهای مطالب مشاهده کنید.

تصاویر فوق: برگها و میوه های L.vulgare . گلهای این گیاه در تصاویر موجود در انتهای مطالب نشان داده شده است.

L.ovalifolium با نام انگلیسی Oval-leaved privet california privet و گاهی Japanese privet شناخته می شود (زیرا بومی کشور ژاپن است ) البته گونه ای اصلی که این نام را دارد در قسمت زیر معرفی شده است . این گیاه  نیمه همیشه سبز به ارتفاع بیش از 3 متر و  با گلهایی سفید  که به نظر برخی بوی چندان خوشایندی نیز ندارند. حاشیه برگها صاف است و نمونه های ابلق بسیار زیبایی نیز دارد این گیاه امروزه به شکل گسترده در حاشیه و پرچین سازی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

تصویر فوق: برگهای L.ovalifolium

تصویر فوق: نمونه ای از انواع ابلق گونه L.ovalifolium

تصویر فوق: میوه های L.ovalifolium

L.japonicum با نام انگلیسی برگ نوی ژاپنی Lapanese privet و یا wax-leaf privet شناخه می شود که حدود 5-2 متر رشد می کند همیشه سبز است برگها 10-5 سانتیمتر طول و 5-2 سانتیمتر عرض با حاشیه ای صاف دارند و گلهایی سفید رنگ و میوه هایی بنفش تیره و یا سیاه رنگ دارد. این گونه جز گیاهانی است که در فضای سبز مورد استفاده قرار میگیرد و برخی از ارقام این گیاه برگهایی ابلق دارند  و بسیار زیبا هستند. برخی از ارقام این گیاه به شکل درختچه ای با چند ساقه اصلی و برخی دیگر به شکل بوته هایی کوتاه قامت رشد می کنند.

تصویر فوق: برگهای L.japonicum تصاویر بیشتر در رابطه با این گیاه را در انتهای مطالب می توانید مشاهده کنید.

L.lucidum در انگلیسی با نام Chinese privet,glossy privet,broud-leaf privet شناخته می شود که می تواند حدود 10 متر نیز رشد کند و همیشه سبز است برگها 17-6 سانتیمتر طول و 8-3 سانیتمتر عرض دارند. گلهای این گیاه سفید رنگ است و از جمله گونه های برگ نو است که در فضای سبز مورد توجه قرار گرفته است بخصوص اینکه برخی از ارقام ابلق آن محبوبیت خاصی نیز دارند.

تصویر فوق: برگهای L.lucidum

تصویر فوق: مثالی از نمونه ابلق L.lucidom

تصویر فوق: میوه های گونه L.lucidom

L.microcarpum (مترادف با L.sinense)که در موطن خود می تواند تا حدود 7 متر رشد کند برگها 8-3.5 سانتیمتر طول و 3-1.5 سانتیمتر عرض دارند با گلهایی سفید رنگ و طول محور گل 10-7 سانتیمتر است و میوه ها سیاه رنگ هستند . برخی از نمونه های ابلق این گیاه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته اند.

تصاویر فوق: برگهای L.microcarpum

تصویر فوق: مثالی از نمونه ابلق گونه L.microcarpum

L.obtusifolium با نام انگلیسی Border privet شناخته می شود که گیاهی خزانپذیر که حدود 3 متر رشد می کند .برگها 6-1 سانتیمتر طول و 2.5-0.5 سانتیمتر عرض دارند گلها عطر نسبتا ناخوشایندی دارند.

 

تصویر فوق: برگهای L.obtusifolium

L.guihoui با نام انگلیسی waxy-leaf privet گیاهی نیمه همیشه سبز – همیشه سبز که حدود 3-1 متر ارتفاع دارد و به دلیل خوشه های بلند گلهای معطی که در اواخر تابستان تولید می کند مورد توجه قرار گرفته است.

تصویر فوق: برگهای گونه L.guihoui

نیازهای محیطی

آبیاری: گیاهان برگ نو تا حدود قابل قبولی به خشکی خاک مقاوم هستند البته گیاهان جوان را تا زمان استقرار در مکان کاشت باید به خوبی و با فواصل منظم آبیاری کرد تا بتوانند سیستم ریشه ‌ای خود را در خاک بگسترانند. آبیاری بیش از اندازه این گیاه از جمله عوامل پوسیدگی طوقه و ریشه های این گیاه و پژمردگی برگسار آن و در نهایت از بین رفتن آن می باشد. به همین دلیل باید زمانی به این گیاه آب داد که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد. حتی گیاهان بالغ را زمانی می توان آب داد که سطح خاک کاملا خشک شده است.

دما: از نظر تحمل سرما این گونه ها تا حدودی با هم تفاوت دارند مثلا گونه  L.lucidum تا حدود 12- درجه سانتیگراد، گونه هایL.obtusifolium و Ligustrum amurens تا حدود 37- درجه سانتیگراد، گونه های  L.vulgare  و Ligustrum ovalifolium تا حدود 29- درجه سانتیگراد و گونه های Ligustrum japonicum و Ligustrum sinens تا 15- درجه سانتیگراد دوام می آورد. این گیاهان به طور کل گرمای تابستانی را به خوبی تحمل می کنند البته به شرطی که در روزهای گرم تابستانی به آبیاری آنان بیشتر دقت شود و زمانی که سطح خاک تقریبا خشک شد نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد. همچنین در مناطق که تابستانهای بسیار گرم دارند اگر بتوان این گیاهان را در مکانی کاشت که در بعد از ظهر از مقداری سایه برخوردار باشند به رشد آنان کمک می شود. از طرفی با پخش کردن لایه ای مالچ (مواد ارگانیک همانند خاک برگ) به ضخامت 10-5 سانتیمتر می توان به خنک نگهداشتن ریشه های این گیاه در زیر خاک در طی روزهای بسیار گرم کمک کرد.

نور: گیاهان برگ بو مکانی با نور کامل آفتاب را نیاز دارند تا رشد خوبی داشته باشند البته مکانهای نیمه سایه – نیمه آفتابر را نیز تحمل کرده و با سرعت کمتری  رشد می کنند. همچنین انواعی که برگهای ابلق دارند در مکانهای سایه به رنگ سبز در میآیند در مکانهایی که تابستانهای گرم دارند، نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر می تواند موجب سوختگی برگهای گیاه شود.

خاک: خاک این گیاهان باید به گونه ای باشد که بعد از آبیاری، آب اضافی را در خود نگه ندارد و از خود عبور دهد به بیان دیگر خاکی با زهکش متوسط الی خوب را نیاز دارد. در صورت ماندگاری آب در خاک احتمال پوسیدگی ریشه و طوقه (محل اتصال ساقه ها به ریشه) بسیار افزایش می یابد. بنابراین هنگام آماده سازی مکان کاشت این گیاهان می توان خاک معمولی را با خاک برگ و همچنین مقداری کود بسیار پوسیده دامی مخلوط کرد تا به زهکش مکان کاشت کمک شود. در مورد کوددهی نیز میتوان در طی فصول رشد یعنی بهار  و تابستان دو یا سه مرتبه از کودهایی کامل همانند فرمول 20-20-20 استفاده کرد. توجه کنید که کود دهی بیش از اندازه می تواند موجب آسیب رسی به سیستم ریشه و در نتیجه کوتاهی قامت این گیاهان و حتی از بین رفتن آنان شود. از دادن کود به گیاهی که خاکی خشک دارد صرف نظر کنید و همیشه ابتدا گیاهان را آبیاری کنید و سپس محلول کودی را بکار برید.

تکثیر : این گیاهان را میتوان با استفاده از کاشت بذر و همچین قلمه تکثیر کرد. اگر میوه های تازه گیاه را در پاییز جمع کرده و قبل از اینکه پوشش آنها خشک شوند آنها را بکاریم میزان جوانه زنی نسبتا مناسب و بالا است و در چنین شرایطی بذرهای این گیاه نیاز به تیمار خاصی قبل از کاشت ندارند . اما اگر پوشش میوه ها خشک شوند قبل از کاشت بذرها می بایست ابتدا میوه را در آب خیس کرد تا پوشش آنها نرم شوند سپس این پوشش را برداشت و بعد بذرها را کاشت. بذرها را در عمق 3-2 سانیتمتری و در مکانی بکارید که حدود 6 ساعت نور مستقیم آفتاب دارشته باشد. دمای مناسب جوانه زنی بذرها 10 الی 25 درجه سانتیگراد است. قلمه ها را می توان از چوب نرم(چوب سبز ) این گیاه در طی بهار به طول حدود 10 سانتیمتر و یا قلمه های نیمه چوبی در تابستان و یا قلمه های چوبی در طی پاییز به طول 30-20 سانتیمتر  تهیه کرد. البته این ارقام نسبی است اما توجه داشته باشید که بر روی قلمه حداقل دو گره باید وجود داشته باشد. قلمه های سبز که زمان تهیه آنها در بهار است از نوک ساقه های جدید و جوان گیاه برداشته می شوند. قلمه های نیمه چوبی از ساقه هایی که کمی رسیده تر هستند (این ساقه ها خم می شوند اما در نهایت می شکنند) و قلمه های چوبی از ساقه هایی که به خوبی بالغ و رسیده هستند (این ساقه ها کمتر خم می شوند و با خم کردن زودتر از قلمه های نیمه چوبی می شکنند) تهیه می شوند.توجه کنید که بخصوص برای تهیه قلمه های چوبی که در پاییز تهیه می شوند باید از ساقه هایی استفاده کرد که دارای گل و یا میوه نباشند. قلمه های تهیه شده از ساقه های دارای گل و میوه به میزان کمی ریشه زایی خواهند داشت. به طور کل قلمه های سبز که در بهار تهیه می شوند شانس بیشتری برای ریشه زایی در مقایسه با دو نوع دیگر قلمه (نیمه چوبی و چوبی ) دارند و به منظور افزایش شانس ریشه زایی در قلمه های نیمه چوبی و چوبی انها را به شکل پاشنه دار تهیه می کنند. یعنی در قسمت پایین قلمه ، قسمتی از ساقه مسن تر نیز وجود دارد. یعنی اگر قلمه را از ساقه حاصل از سال جاری که اکنون بالغ و چوبی است تهیه می کنیم بخشی از ساقه سال قبل را نیز در قسمت پایین قلمه در نظر می گیریم و با وجود این قسمت ، قلمه را از گیاه مادری جدا می کنیم.  برش را از زیر گره یعنی ناحیه اتصال برگها به ساقه ها می زنیم و در قلمه هایی که برگ دارند، برگها را از یک دوم قسمت پایینی برگ جدا می کنیم. محیط کاشت قلمه ها را میتوان از پیت موس+ شن و یا پیت موس+ پرلایت به نستبهای مساوی تهیه کرد و حداقل تا یک سوم طول قلمه ها باید آنان را در محیط کاشت قرار داد. همچنین  استفاده از پودرهای (هورمونهای )ریشه زایی  به رشد ریشه های قلمه های چوبی این گیاه کمک می کند. همچنین کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت قلمه ها و قلمه ها به حفظ رطوبت هوای اطراف قلمه ها و ریشه زایی بهتر آنان کمک می کند که در این رابطه می توان از غبارپاشی روزانه نیز استفاده کرد. دمای مناسب نیز 18 درجه سانتگراد است و در طی مدت ریشه زایی قلمه ها را به دور از نور مستقیم آفتاب اما در مکانی روشن قرار دهید. مدت ریشه زایی قلمه ها 12-5 هفته است.

تصویر فوق: قلمه های چوب سبز

 

تصویر فوق: برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها می توان از روش کشیدن پلاستیک شفاف استفاده کرد که البته بهتر است سطح پلاستیکها با قلمه ها در تماس نباشند.

آفات و بیماری: گیاهان برگ نو گاهی دچار برخی از بیماریها همانند انتراکنوز، گال طوقه، بلایت سرشاخه، لکه برگی های قارچی و باکتریایی، سفیدک پودری و پوسیدگی ریشه می شوند که اکثر این بیماریها در خاکهایی با زهکش نامناسب و ماندگاری آب در خاک و مکانهایی با نور اندک پیش می اید از بیماری ها نیز می توان به شته، معدنچی برگ ، شپشک، تریپس ، شپشک اردآلود ، مگس سفید و کنه های گیاه را نام برد .

هرس: گیاهان برگ نو بسیار هرس پذیر هستند به طوریکه می توان آنها را کوتاه تر از قامتی که به شکل طبیعی رشد می کنند تربیت کرد. این گیاهان را در هر زمان از سال می توان هرس کرد و محدودیتی زمانی برای این کار وجود ندارد. برای عمل هرس نیز می توان با توجه به شکل و فرم اصلی گیاه، شاخه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند و یا خارج از شکل اصلی گیاه رشد کرده اند تا جایی که مورد نیاز است کوتاه کرد. البته سعی کنید برش را در بالای گره ها(نواحی اتصال برگ به ساقه) بزنید.

تصاویر فوق: مثالهایی از هرس و شکل دهی گیاهان برگ نو با کمک هرس

 

تصویر فوق: گلهای L.vulgare

تصویر فوق: گیاهان برگ نو به خوبی هرس شده و به عنوان پرچین مورد استفاده قرار میگیرند.

تصویر فوق: گلهای L.ovalifolium

تصویر فوق: گونه L. obtusifolium

تصویر فوق: گلهای L.obtusifolium

تصویر فوق: گونه L.guihoui

تصویر فوق: L.japonicum که به شکل بوته ای پرورش داده شده است.

تصویر فوق: گلهای L.japonicum

تصویر فوق: استفاده از L.ovalifolium به شکل پرچین

تصویر فوق: تربیت گونه L. lucidum به شکل بونسای

تصاویر فوق: میوه های L.vulgare

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ligustrum

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=1159

http://www.bellarmine.edu/faculty/drobinson/CaliforniaPrivet.htm

http://selectree.calpoly.edu/treedetail.lasso?rid=810

http://www.ehow.com/how_12178918_propagating-ligustrum-privet-cuttings.html

#b>http://davesgarden.com/guides/pf/go/78040/#b

http://www.topiarygarden.co.uk/Diary/diary-Ligustrum-jonandrum-cuttings.html

http://www.ehow.com/how_7644534_germinate-privet-seeds.html

http://www.gardenguides.com/112403-propagate-privet.html

http://www.ehow.com/info_8485449_ligustrum-plant-wilted.html

http://landscaping.about.com/od/hedgesfences/p/privet_hedges.htm

http://www.rockledgegardens.com/pdf/ligustrum.pdf

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Ligustrum+japonicum

http://www.ehow.com/how_12105865_grow-privet-ligustrum-fast.html

http://homeguides.sfgate.com/propagating-ligustrum-privet-cuttings-63282.html

http://www.clarencelandcare.com.au/wp-content/Brochures/privet.pdf

/ 10 نظر / 678 بازدید
مرجان

[گل]

نجمه

سلام،وبلاگتون عالیه،خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم

سلام می خوام ازتون خواهش کنم راجع به گل میمون مطلب بگید ممنون از سایت خوبتون[قلب]

نجمه

سلام،ممنون از لطفتون،منم شمارو لینک کردم

زری

سلام خانم مهندس عالی بود لذت بردم.[گل][گل]گل یک نوع آن چقدر شبیه بهار مرکبات است شک کردم.[ابرو] اما این خوشه ای است.بهار مرکبات پراکنده روی شاخه هست.[لبخند]

محمد رضا دارابی جاه

درود من نمی دونم مطلب گوگرد رو کجا گذاشتم اما به هر حال از راهنمایی طبق معمول کاملتون ممنونم موفق ......هستید!!!!!!!!!!

سلام .ترون همون برگ نو است[[گل]

حمید

با سلام و سپاس از راهنماییهاتون از این درخت دارم بنسای تهیه میکنم . آیا تو زمستون میشه داخل خانه و کنار پنجره نگه داشت تا خزان نکنه؟ و در کل اگه خزان نکنه در سال بعد ضعیف نمیشه ؟ و اگه بخوام هرس ریشه کنم تو پاییز انجام بدم یا بهار ؟

حمید

سلام خانم مهندس درخت بونسای برگ نو من یه طرفش شاخه نداره میتونم از سمت دیگش پیوند بزنم ؟ و اگه میشه چه فصلی مناسب تره ؟ با تشکر

عارفف

[لبخند]با سلام.من خودم ب دلیل علاقه ای و چرا دروغ ب دلیل پول خوبش ب سمت کاشت و تکثیر گیاهان روی آوردم.دور و برم افراد خبره این کار زیاد هستن ک بیشتر تجربه کاری دارن ن علمی.از تجربه اونا و مطالب علمی و دقیق شما ترکیب خوبی بدست میاد.2 3 باری طبق جستجو در گوگل ب سایت شما هدایت شدم و واقعا از مطالب وبلاگتون خوشم امد.الان هر مطلبی بخوام اول سعی میکنم توسط گوگل ب سایت شما بیام.زیاد حرف زدم ببخشید.نظری نداشتم فقط دلم نیومد تعریف نکنم.انشاالله بتونیم در آینده همکاری بیشتد داشته باشیم. موفق باشید.