معرفی گیاه - قاشقی(پپرومیا) Desert privet

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری: به محیطی مرطوب نیاز دارد بنابراین نگذارید تا بستر خاک کاملا خشک شود.البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست زیرا در اینصورت و آبیاری بیش از اندازه، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و از بین برود. بنابراین بهتر است زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک-نیمه مرطوب شده باشد. همچنین آبیاری بیش از اندازه موجب ظهور نواحی تاول شکل بر روی برگها می‌شود که در صورت بروز چنین مشکلی، مدتی گلدان را آب ندهید تا سطح خاک خشک شود و دفعه بعد حجم کمتری از آب را استفاده کنید. هر چند یک بار برگها را غبارپاشی کنید تا علاوه بر شستشوی برگها از گرد و غبار رطوبت محیط افزایش یابد.

دما: پپرومیا بهترین رشد را در دمای 25 درجه دارد . حداقل دمایی که این گیاه در زمستان تحمل می‌کند 15 درجه سانتیگراد است.البته تا 10 درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود اما به تدریج برگهای آن خواهند ریخت .با کاهش دما آبیاری این گیاه را نیز کاهش دهید. در چنین شرایطی به گیاه کود ندهید. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگها و خشک شدن آنها می شود بخصوص اگر در این شرایط گیاه خشکی نیز بکشد.

نور:مکانی نیم سایه - نیم آفتاب برای این گیاه مناسب است. این گیاه نور مستقیم آفتاب را در صبح زود یا در عصر بخصوص در فصولی همانند بهار پاییز و تابستان تا حدودی تحمل می‌کند اما مراقب نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر روزهای گرم بخصوص در طی فصل تابستان باشید. نور شدید در چنین  موجب کمرنگ شدن و ظهور نواحی سفید رنگ بر روی برگها می‌شود. اگر مکان نگهداری بیش از اندازه کم نور باشد، برگها حالت ابلق خود را از دست می‌دهند و به رنگ سبز یکدست درمیآیند.

خاک: خاک سبک با زهکش خوب مورد نیاز است . می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ+ شن و یا خاک برگ+پرلایت و یا هر ترکیب سبک دیگر که به خوبی آب را از خود عبور می دهد استفاده کرد. خاک گلدان این گیاه باید همواره مرطوب اما نه خیس و غرقابی باشد. در صورتی که برگها کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود برای غذادهی به گلدان این گیاه استفاده کرد. برای غذادهی به این گیاه کودی با نصف غلظت آنچه که به سایر گیاهان زینتی داده می شود کافی است. کود را می‌توان در فصول رشد یک مرتبه در طی هر ماه و در فصول سرد همانند پاییز و زمستان هر 8-6 هفته یک مرتبه استفاده کرد.

تکثیر: در فصول گرم سال می‌توان با استقاده از قلمه که از نوک ساقه‌ها تهیه می شود پپرومیا را تکثیر کرد. قلمه ها در بستری سبک و مرطوب و با دمای هوا در حد 24-18 درجه سانتیگراد در طی 4-3 هفته ریشه دار می‌شوند.مراحل و چگونگی تهیه قلمه و کاشت آنان را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

در تصویر شماره یک از انتهای ساقه قلمه تهیه می شود. در تصویر شماره دو برگهای اضافی از پایین قلمه جدا می شوند.

در تصویر شماره سه قسمت اضافی پایین قلمه جدا و برشی مورب در پایین ساقه زده می شود. در تصویر شماره چهار قلمه ها در بستر کاشت قرار می گیرند.

در تصویر شماره پنج خاک اطراف قلمه ها با دست محکم و فشرده می شود. سپس به قلمه ها آب داده می شود و در تصویر شماره هفت مشاهده می کنید که برای حفظ رطوبت بیشتر در اطراف برگهای قلمه از روش کشیدن پلاستیکی شفاف بر روی قلمه ها کمک گرفته می شود.

هرس: این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد مگر جدا کردن برگهای زرد و آسیب دیده. همچنین در صورت علاقه به پرپشت شدن این گیاه و تحریک رشد ساقه های جانبی می توان ساقه را سرزنی کرد. بدین صورت که کافی است حدود 5 سانتیمتر از نوک ساقه را کوتاه کرد تا از قسمتهای پایین ساقه های جدید شروع به رشد کنند. البته اگر ساقه مذکور بسیار بلند شده است می توان بیش از 5 سانت از آن قطع نمود و حتی فقط حدود یک سوم طول آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. به هر حال سالی یک مرتبه هرس کنید و در هر مرتبه هرس بیش از 30٪ از حجم کل شاخسار را کوتاه نکنید.

آفات و بیماری: کنه تار عنکبوتی یکی از حشراتی است که به این گیاه حمله می‌کند که در نتیجه برگها زرد رنگ می‌شوند و زیر آنان تارهای عنکبوت بسته می‌شود در اینصورت از سموم سیستمیک باید استفاده کرد. پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ فیتوفترا Phytophthora و پتیوم Pytium این گیاه را آزار می‌دهد و شرایطی همانند هوای مرطوب و سرد و یا آبیاری بیش از حد باعث فعالیت این قارچ می‌شود و در نتیجه گیاه از سطح خاک خواهد پوسید.  بیماری لکه برگی قارچ سرکوسپورا cercospora هم گاهی در این گیاه مشاهده می‌شود که در اثر آن بر روی سطح زیرین برگها لکه های سیاه رنگی به وجود می‌آیند. لکه برگی ریزوکتونیا Rhizoctonia لکه‌هایی قهوه‌ای تا سیاه رنگ با حاشیه‌های برآمده ایجاد می‌کند. لکه برگی میروتسیوم Myrothecium نواحی آبدار با حلقه‌هایی سیاه و سفید در نواحی زیر سطح برگ بوجود می‌آورد. در چنین شرایطی می‌توان از سموم قارچ کش استفاده کرد. استفاده از مواد براق کننده برگها باعث ایجاد لکه‌هایی نارنجی-قرمز بر روی برگها می‌شود بنابراین برای پاک کردن برگهای این گیاه از پارچه مرطوب استفاده کنید. ویروس موازییک خیار نیز می‌تواند در برگها لکه‌های حلقوی ایجاد کنند و موجب کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی برگها شود و چاره ای بجز حذف و دور انداختن برگهای بیمار نیست.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia

http://davesgarden.com/guides/pf/go/101829/

http://houseplantz.net/peperomia-magnoliifolia-spoonleaf-peperomia

http://www.succulent-plant.com/families/piperaceae.html

/ 18 نظر / 2190 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عاطفه

از سم مالاتیون استفاده کردم. نباید به برگها می پاشیدم؟ دو تا برگ جوون سر یکی از شاخه ها پوسیده. چرا؟

امیر مسعود

سلام مثل همیشه مطالب مفید و کامل بوده است ولی بعنوان تولید کننده گل قاشقی و کسی که سالها با گل قاشقی کار کرده ام و تجربه بدست آورد ه ام مطالبی راجهت استفاده دیگران عرض می کنم گل قاشقی همیشه نور غیر مستقیم و سایه را دوست دارد حررارت بین 15 الی 30 درجه را می پسندد خاک برگ خالی و پوسیده با مقدارکمی کود دامی پوسیده در بهار و پاییز که دما از 25 بالاتر نرود می توانید قلمه در آب نیز بزنید و بعد ار 20 روز ریشه ها که 1 سانتیمتر شدن 4 قلمه 15 سانتی را در گلدان شماره 14 در خاگ برگ خالی در سایه قرار دهید در تابستان هم می توانید قلمه هارا در خاک برگ با مقدار کمی ماسه شسته درشت 4 قلمه در گلدان 14 در سایه قرار دهید و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید تا بعد از 20 روز ریشه دار شوند بعد میزان آبیاری را کاهش دهید تا سطح خاک خشک شود بعد آبیار ی کنید در ضمن گل قاشقی همیشه باید سرزنی شود تا پایه های قوی و پر پشت داشته باشید در فصل رشد هم کود ماهی یکبار کافی است هر سال نیز سطح خاک گلدان را میتوانید با مخلوط خاک برگ و کود پوسیده تعویض کنید

امیر مسعود

باسلام و خسته نیاشید هیچ کس نمی تواند از وبلاگ شماو مطالب آن ایراد بگیرد من لذت می برم از اینکه می بینم مطالب شما با کسی که سالهای زیادی از عمرش را با گل قاشقی گذرانده یکی می باشد اگر مطلبی را تکرار کرده ام دلیل بر تایید آنها است و اگر چیز ی اضافه کردم دلیل بر رد کفته های شمانیست بلکه فقط می خواستم با زبان ساده تر تجربه های شخصی ام را که ممکن است از نظر شما علمی نیاشد ولی عملی است که سالیان دراز در عمل نتیجه داده است را در اختیار دیگران بگذارم و نتیجه هم داشت که شما راجع به سایز گلدان و درآب ریشه دادن و در سایه بودن اطلاعاتی بیشتری در اختیار دوست دارن گل قاشقی قرار دهید و مطمئن شدم اطلاعات درج شده در وبلاگ از دانش و علم خودتان می باشد و خوشحالم از این که با شما و وبلاگ خوبتان آشنا شدم 93/5/21

صهبا

سلام. تعریف شما و وبلاگتون رو از خواهرم شنیدم. من یه گلدون کوچک سفالی پیرومیای قاشقی خریدم. البته خیلی اطمینان ندارم که پیرومیا باشه. خیلی شبیه عکس وسط صفحه است، بدون اون ساقه های بلند وسط برگهای سبز تیره و رنگ پایین ساقه هاش به قرمزی می زنه. خیلی خوب و سرحال بود. هفته پیش حدود پنج روز نبودم. قبل رفتن بهش کمی آب دادم. وقتی برگشتم گیاه بی حال شده بود. شاخه ها کمی شل و کاملا افتاده شده. کنارش یه چوب کوچک زدم که نگهش داره. بهش آب دادم. ولی بهتر نشد. بعد یکی دو روز که دیدم بهتر نمیشه گلدونش را گذاشتم توی یه ظرف آب. حتی توی این هفته یکی دوبار هم غبارپاشی کردمش ولی درست نمیشه. خیلی ناراحتم که این طوری می بینمش. چه کار باید بکنم براش؟

کامران

سلام آزاده جان. من زیاد وارد نیستم. یکی از دوستام این گیاه رو تو آب گذاشته و ریشه داده و الان فکر می کنم آماده کاشت در خاک شده باشه. حالا اینو داده به من. میخوام بدونم که ، 1. از کجا مطمئن بشم که وقت کاشتنش رسیده؟ و 2. آیا همین خاک آماده که به اسم "خاک سبک" میخریم مناسب هست یا خیر؟ ممنون از راهنماییت دوست عزیز

پارسا

سلام خدا قوت در مورد پپرومیا کاپراتا Coperata که در گلفروشی ها فروش شایعی پیدا کرده منتظر مطالب خوبتون هستیم تشکر

عاطفه

سلام به شما خانم رشیدی گیاه من خیلی بلند شده. به نظرتون باید سرزنی کنم؟ عکسشو براتون ایمیل کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

شایسته

سلام خانوم مهندس عزیز فقط میخواستم بگم سایتتون عالیه بسیار کامل و قشنگ همه رو توضیح دادید. اینقدر دوسش دارم که مرتب میرم تو سایت و حتی مطالبی که قبلا خوندم رو میخونم. سالم باشید تا همیشه ما بتونیم از تجربیاتتون بهره ببریم.ممنون از خدمتی که با عشق و علاقه به ما میکنید.

فاطمه

با سلام پیرومیای من چند وقت پیش زسر بزگاش یه لکه های زبری مثل شوره و زرد رنگ زده بود و روی برگاشم لکه های قهوه ایی میزد و از زیر برگم این لکه پیدا بود. طوری که به مرور برگ حالت چروکیده و قهوه ایی پیدا میکرد تا بالاخره بیافتد. یک ساقه ی گیاه کامل به این روز درآمده الن و از حال رفته. زیاد هم بهش اب نمیدم از اونجایی که میدونم این گیاه اب رو توی برگاش به مدت طولانی نگه میداره و جاش هم نورگیره. تقریبا هفته ایی یکبار ابش میدم. یا هر وقت خاکش خشک باشه تا دو سانت. کاش میشد عکسشو براتون بزارم. لطفا راهنماییم کنید.[متفکر]

فاطمه

سلام خانمی پس چرا جواب سوال منو نمیدین؟ من منتظرم ها. عکس گیاهمم براتون ایمیل کردم.