معرفی گیاه- لیزوماکیا (لیزوماخیا) Creeping Jenny

 دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

یکی از گونه های محبوب این گیاه که به شکل زینتی مورد پرورش قرار میگیرد Lysimachia nummularia است که در زبان انگلیسی با نامهای Creeping jenny,moneywort,herb twopence و Twopenny thot شناخته می شود. این گیاه بومی اروپا است و همیشه سبز و پر رشد است و به همین دلیل اکثرا به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار میگیرد. البته از نظر ارتفاع حدود 25-5 سانیتمتر ارتفاع می ییابد اما ساقه هایش تا حدودی 50-30 سانیتمتر رشد می کنند  و بر روی زمین می خزند. گلهای زرد رنگ و استکانی شکل آن حدود 2 سانیتمتر قطر دارند و در طی تابستان شکوفا می شوند.انواعی از این گیاه نیز وجود دارند که برگهایی طلایی یا سبز-طلایی دارند.

به یاد داشته باشید که تمامی گونه های لیزوماخیا به شکل خزنده رشد نمی کنند مثلا Lysimachia asperulifolia نمونه نادری از این گیاه است که 70-60 سانتیمتر ارتفاع دارد و البته از این گیاه به عنوان گیاه زینتی استفاده نمی شود.Lysimachia daphnoides نیز نمونه نادر دیگری است که حدود 50 سانیتمتر ارتفاع دارد و به شکل بوته ای کوچک و متراکم رشد می کند.  نمونه Lysimachia ciliata حدود 120 سانیتمتر ارتفاع می باید و به شکل گیاه زینتی نیز پرورش می یابد.گونه دیگری که مصرف زینتی دارد Lysimachia clethroides است که حدود 100-60 سانتیمتر ارتفاع دارد و بر خلاف سایر گونه های لیزوماخیا که گلهایی زرد رنگ می دهند این گیاه گلهایی کرم با ته مایه ای از رنگ صورتی دارد. گلهای این گیاه بسیار زیبا است و منظره ای زیبا بوجود می آرود.طول محور گل آذین گیاه (مجموعه گلها) می تواند به 40-30 سانیتمتر نیز برسد.اگرچه بسیاری از گونه های این گیاه ساقه هایی علفی دارند اما گونه ای همانند Lysimachia iniki نیز با ارتفاع 150 سانتیمتر وجود دارد که قسمت پایین ساقه ها چوبی می شوند.تصاویر برخی از گونه های متداول این گیاه را در انتهای مطلب مشاهده می کنید. در ادامه نیز شرایط مناسب برای نگهداری گونه متداول لیزوماخیا یعنی Lysimachia nummularia آورده شده است.

آبیاری:  وجود رطوبت را در خاک دوست دارد و خاک خشک را چندان تحمل نمی کند. خشکی خاک موجب کاهش رشد گیاه و ریزش برگها و لخت شدن ساقه ها می شود. البته وجود رطوبت در خاک به معنی خیس و غرقاب بودن خاک نیست. چنین شرایطی منجر به پوسیدگی ساقه ها می شود. اما خاکی که زهکشی خوب داشته باشد ولی همواره از رطوبت برخوردار باشد به رشد این گیاه کمک می کند.بنابراین کاشت این گیاه در مکانهایی که در نزدیک آبگیر هستند می تواند به رشد سریع این گیاهان منجر شود.حتی برخی از گونه های این گیاه همانند Lysimachia fraseri (به ارتفاع حدود یک متر) و یا Lysimachia thyrsiflora (به ارتفاع حدود 80 سانتیمتر) به عنوان گیاهانی که در حاشیه رودها رشد بهتری دارد شناخته می شوند.

نور: این گیاه در مکانهایی با نور کامل و همچنین سایه- آفتاب رشد می کند. البته میزان گلدهی و همچنین درخشندگی رنگ گلها بستگی به میزان نور مستقیم دارد . هر مقدار که سایه بیشتر باشد از گلدهی و درخشندگی رنگ گلها کاسته می شود. البته فراموش نکنید که در مکانهایی با نور مستقیم آفتاب به رطوبت خاک باید توجه بیشتری کرد زیرا موردی که رویش این گیاه را بیش از سایر موارد تحت تاثیر قرار میدهد میزان رطوبت موجود در خاک و عدم خشکی کشیدن گیاه است و نه میزان نور محیط. با این وجود نباید تصور کنید که وجود سایه اما خاک مرطوب به نفع گیاه است. وجود چند ساعت نور مستقیم آفتاب به رشد بهینه این گیاه قطعا کمک می کند.

دما: بهترین دما برای رشد این گیاه 22-15 درجه سانیتگراد است . البته این گیاه به سرما مقاوم است . به عنوان مثال نمونه Lysimachia nummularia تا حدود 40- درجه سانتیگراد را در زمستان تحمل می کند. گرمای بیشتر هوا را نیز به شرط مساعد بودن رطوبت خاک به خوبی تحمل می کند.

خاک: به خاکی مرطوب با زهکش خوب نیاز دارد. همچنین کمبود مواد غذایی را به خوبی تحمل می کند و مشکلی برای رشد آن ایجاد نمی شود. دادن کودها لازم نیست و بهتر است که فقط از خاک برگ در ترکیب خاک این گیاهان استفاده شود.وجود خاک برگ نیازهای غذایی و زهکش مناسب خاک را فراهم می کند.یعنی ترکیب خاک معمولی+خاک برگ برای این گیاهان مناسب است.از ترکیب پیت موس+خاک برگ+خاک معمولی نیز می توان استفاده کرد.  اگر اصرار به کوددهی دارید اوایل فصل در بهار و از کودی ملایم برای یک یا دو بار استفاده کنید. زیرا این گیاه بسیار پر رشد است و ساقه ها حدود 30 سانیتمتر در طی یک ماه می توانند رشد کنند و دادن کود منجر به رشد بی رویه آن خواهد شد.

تکثیر: روش خوابانیدن یکی از روشهای تکثیر این گیاه است اصولا ساقه های این گیاه در تماس با خاک ریشه می دهند. بنابراین می توان قسمتهای ریشه دار را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقل در مکان دیگری کاشت. همچنین می توان اگر ساقه های ریشه دار نشده است آنرا بر روی خاک خواباند و ثابت کرد تا به مرور زمان ریشه بدهند و سپس از گیاه مادری جدا کرد. گرفتن قلمه راه دیگر تکثیر این گیاه است که در اوایل الی اواسط تابستان از ساقه های بدون گل و یا آنهایی که گلهایشان هنوز شکوفا نشده است می توان قلمه تهیه کرد. از نوک این ساقه ها قلمه هایی به طول 10-7 سانیتمتر گرفته می شود. از یک سوم پایین قلمه برگها جدا می شوند و در بستری از کوکوپیت+پرلایت و یا خاک برگ به تنهایی و یا هر خاک دیگری که بافتی سبک دارد کاشته می شوند به نحوی که درحدود 5-3 سانیتمتر از انتهای ساقه در درون خاک فرورود. این خاک باید همواره مرطوب نگهداشته شود.مکان نگهداری نیز باید روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب باشد.زمانی که گیاه نشانه هایی از رشد جدید را نشان داد به معنی فعالیت ریشه های جدید است که می توان در این زمان گیاه را به مکان مورد نظر منتقل کرد و کاشت.

هرس: هر چند وقت یکبار برای کنترل رشد و گسترش ساقه ها می توان آنان را کوتاه کرد. هرس خاص دیگری لازم ندارد.

آفات و بیماری: به بیماری و یا افت خاصی حساس نیست اما همانند سایر گیاهان گاهی ممکن است فعالیت شته‌ها، شپشک‌ها، کنه ها مزاحمت ایجاد کند.بیماری خاصی برای این گیاه گزارش نشده است.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_nummularia

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_asperulifolia

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_ciliata

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_daphnoides

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_clethroides

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_fraseri

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_iniki

http://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_thyrsiflora

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=1213

http://www.ehow.com/how_16320_grow-creeping-jenny.html

http://www.ehow.com/how_8009741_propagate-cuttings-creeping-jenny.html

http://www.ehow.com/info_10073494_creeping-jenny-grow-indoors.html

/ 7 نظر / 372 بازدید
مرجان

[گل]

بهروز عطا

خیلی گلهای قشنگی داره احساس میکنم بوش مثل بوی گلهای یاسه

کامران

سلام خانم مهندس آزاده عزیز خیلی عالی بود مثل همیشه بیست بیست[دست][دست][دست][دست][دست][دست][گل][گل][گل][گل]

ماجد باوی

سلام گلم اسم من ماجد هست نه مجید خواهشا اصلاح بفرمایید. از شما متشکرم که منو لینک کردید.

ناهید (دانشجوی کشاورزی )

ممنون از اطلاعات خوبی که در باره گیاه لیزو ماکیا به من دادید تصاویر بسیار زیبا و جالبی هم از انواع گونه های این گیاه گذاشتید که کمک بزرگی به من کرد پیروز باشید

امیرحسین

میخاستم از پیچ بسیار عالی تون خیلی خیلی تشکر کنم من طراح فضای سبز هستم و مطالب جامع و کامل بلاگ شمل خیلی تو شناخت یهتر گیاهان به من کمک کرده. بازم ممنون و خسته نباشد

رز

سلام خانم مهندس خسته نباشید .لطفا چند نمونه گیاه پوششی سبز به من معرفی کنید که در ایران بیشتر کاشته می شوند .با تشکر