معرفی گیاه - گینورا Velvet plant

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

به همین دلیل در زبان انگلیسی با نام Velvety purple leaves یا "گیاه برگ مخملی بنفش رنگ" و همچنین Purple passion plant  یا گیاه شور وهیجان بنفش رنگ"  خوانده می‌شود . دو گیاه یاد شده شبیه هم هستند و تفاوتهایی همانند اندازه برگ دارند. برگ گونه G.aurantiaca بزرگتر از G.sarmentosa و در حدود 7.5 سانتیمتر طول دارند اما شبیه به یکدیگرند. گلهای زرد – نارنجی رنگ این گیاهان معمولا در فصل بهار ظاهر می‌شوند اما به دلیل بوی ناخوشایندی که دارند باید زمانی که غنچه هستند حذف شوند. از دیگر نامهای این گیاه در زبان انگلیسی می‌توان به Royal velvet ,Velvet plant,Purple Passion Vine اشاره کردو

توجه: برخی از نمونه های گیاه گیدورا نیز پرورش می‌یابند که رنگ بنفش در آنها کمتر به چشم می‌خورد همانند   G.procumbens که معادل با G.sarmentosa var longipes می‌باشد که به دلیل کرکدار بودن برگها تنها با نام Velvet plant  یا گیاه برگ مخملی خوانده می‌شود و کلمه بنفش در آن بکار نمی رود. این گیاه برگهایی به طول 8-3.5 سانتیمتر و عرض 3.5 – 0.8 سانتیمتر و گلهایی به قطر 1.5-1 سانتیمتر دارند.

تصویر فوق: نوع دیگری از گینورا G.procumbens با برگهای سبز ساده

آبیاری: از فصل بهار تا پاییز گیاه را طوری آب دهید که مابین دو آبیاری سطح بستر کاشت کمی آب خود را از دست بدهد. به آبیاری بیش از اندازه حساس است و این شرایط یکی از دلایل پوسیدگی ساقه های این گیاه است. آبیاری اندک و خشکی کشیدن گیاه نیز موجب پژمردگی برگها و ساقه ها  و سوختگی حاشیه و نوک برگها بخصوص در روزهای گرم می شود. بعد ازآبیاری برگها را تکان دهید تا قطرات آب از روی برگهای کرکدار گیاه بریزد در غیر اینصورت علاوه بر اینکه لکه های سوخته بر روی برگها بوجود می‌آید ممکن است بیماریهای قارچی شیوع یابند و موچب پوسیدگی و از بین رفتن برگها شود. بخصوص اگر آب سرد یا محتویات کلر آن زیاد باشد. به همین دلیل سعی کنید تا آب ابتدا به دمای هوای اتاق برسد و همچینن به مدت 2-1 ساعت آنرا به کناری گذاشته و بعد ازآن استفاده کنید تا در طی این مدت مقداری از کلر خود را از دست بدهد. رطوبت محیط به شادابی برگها کمک می‌کند. یکی از بهترین روشها استفاده از زیرگلدانی حاوی سنگریزه است بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنیدو سپس  تا نیمه ارتفاع آن آب بریزید و گلدان حاوی گینورا را بر روی آن قرار دهید اما مراقب باشید تا انتهای گلدان گیاه با آب داخل زیر گلدانی در تماس نباشد. آب موجود در زیر گلدانی به دلیل گرمای محیط به تدریج تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می‌کند. با شروع فصل سرد و کاهش دما آبیاری را کاهش دهید به صورتی که در فاصله بین دو آبیاری سطح  خاک تقریبا خشک شود. ارگ دما به زیر 13 درجه سانتیگراد رسید پیشنهاد می‌شود که آبیاری بسیار کاهش یابد.

نور:  به عنوان یک گیاه گلدانی مکانی روشن (حداقل 8-6 ساعت نور و روشنایی ) با عدم تابش نور مستقیم آفتاب را دوست دارد و نباید اجازه داد که نور آفتاب به شکل مستقیم بر روی آن بتابد در غیر اینصورت برگها را خواهد سوزاند. اصولا وجود نور و مکان روشن موجب رنگ بهتر برگهای این گیاه می‌شود و اگر به این دلیل اصرار به تابش نور مستقیم آفتاب بر روی برگسار این گیاه برای بدست آوردن رنگ بهتر دارید،  روزانه حداکثر 2 ساعت و آنهم نور صیح زود و یا درست قبل از غروب آفتاب مناسب است. مکان تاریک موجب سبز شدن کامل برگهای گیاه می‌شود.

دما:دمای 24-16 درجه سانتیگراد برای آن مناسب است. دما را در زمستان در حدود 15 درجه نگهدارید و آبیاری را کاهش دهید. هوای سرد یکی از دلایل پوسیدگی ساقه این گیاه است. با پایین آمدن دما به زیر 10 درجه سانتیگراد گیاه از بین خواهد رفت و حداکثر تا 29.5 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.

خاک: خاکی غنی با زهکش خوب را نیاز دارد. بکارگیری پیت در ترکیب کاشت توصیه شده است. مخلوطی از حجم مساوی خاک، پرلایت و پیت محیط مناسبی برای رشد این گیاه را ایجاد می‌کند. کمبود مواد غذایی موجب کوچک ماندن برگهای جدید، رنگ پریدگی انان و یا افزایش فاصله برگها بر روی ساقه ها می‌شود در طی بهار تا پاییز می‌توان هر ماه یک مرتبه از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی و آپارتمانی استفاده کرد. برخی از پرورش دهندگان کود با نسبت 3-1-3  بین سه عنصر نیتروژن- فسفر - پتاسیم (مثلا فرمول 15-5-15 و یا دیگر فرمولهای مشابه) را هر 4-2 هفته یکبار در طی فصل رشد توصیه می‌کنند با بیرون آمدن ریشه ها از منافذ انتهای گلدان می‌بایست که گلدان را تعویض کرد و معمولا گیاه از سال سوم به بعد نیاز به تعویض گلدان می‌یابد و زمان تعویض گلدان فصل  بهار است. اگر گیاه تعویض گلدان نشود و ریشه ها به شکل بسیار متراکم در درون گلدان قرار گیرند بعد از مدتی ممکن است با وجود آبیاری مناسب ، برگسار و ساقه ها پژمردگی نشان دهند.

تکثیر: از قلمه های ساقه که از انتهای ساقه به طول 10-7.5 درجه تهیه شده اند می توان در بهار و تابستان و یا در صورت وجود امکانات و سایر شرایط محیطی مناسب ،در تمامی طول سال، برای تکثیر این گیاه استفاده کرد. برش را از زیر یک گره (ناحیه اتصال برگ به ساقه) بزنید. استفاده از هورمون ریشه زایی به رشد ریشه‌ها کمک می‌کند. قلمه‌ها را در پیت موس یا پرلایت مرطوب بکارید و مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای 24-23 درجه سانتیگراد نگهدارید. کشیدن یک کیسه پلاستیک شفاف به حفظ رطوبت اطراف قلمه‌ها و روند ریشه زایی کمک می‌کند و قلمه ها در طی 2 هفته ریشه می‌دهند و در طی 4 هفته آماده کاشتن در گلدان جدید می‌شوند. قلمه های این گیاه در آب هم ریشه می‌دهند.

آفات و بیماری: شته ها بخصوص زمانی که  نور اندک و بستر کاشت از آب نسبتا زیادی بهره مند می‌شود فعالیت خود را شدت می بخشند و با مکیدن شیره گیاه موجب ضعف و کندی رشد و زردی و ریزش برگهای گیاه می شوند. همچنین با تولید عسلک موجب چسبناک شدن سطح برگسار می شوند(برای آشنایی بیشتر با شته اینجا را کلیک کنید) . کنه تار عنکبوتی دیگر آفت این گیاه است که بخصوص در هوای گرم و خشک فعالیت می‌کند با با مصرف شیره گیاهی علاوه بر کاهش رشد و قدرت گیاه موجب بروز لکه‌های زرد ، زردی تمامی پهنه برگ و همچنین ریزش برگ می‌شود (برای آشنایی بیشتر با کنه تار عنکبوتی اینجا را کلیک کنید) وجود شپشک آردآلود بخصوص بر روی ریشه های این گیاه موجب کاهش رشد و زردی برگسار گیاه می‌شود (برای آشنایی بیشتر با شپشک آرد آلود اینجا را کلیک کنید ) همچنین در زیر برگسار و یا بخصوص نواحی جوان گیاه تار می‌تنند.  آبیاری بیش از حد، نامناسب بودن زهکش خاک، خیس شدن برگها در طی آبیاری همگی از مواردی هستند که بیماری پوسیدگی ساقه و برگ را تشدید می‌کنند که می‌توان با از بین بردن تمامی موارد فوق احتمال بروز چنین مشکلی را به حداقل رساند.

هرس: برگهای خشکیده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. در صورت بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها می‌توان در اواخر زمستان و یا اوایل بهار آنان را تا حدی کوتاه کرد که تنها 4-3 گره بر روی آنان باقی بماند. جوانه های جانبی در طی اواخر بهار و در طی تابستان رشد خواهند کرد و گیاه دوباره ساقه های جوانی بدست می‌اورد. همچنین در حین رشد گیاه می‌توان مرتبا ساقه ها را سرزنی کرد تا گیاه بیشتر به شکل بوته ای و انبوه رشد کند.

توجه: همانطور که اشاره شد سطح برگها و ساقه این گیاه را کرک پوشانده است. کرکها به مرور زمان گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب می‌کنند. برای تمیز کردن آنان از شستن برگسار با آب استفاده نکنید زیرا گیاه به باقی ماندن قطرات آب در بین کرکها حساس است و این عمل موجب بروز لکه های سوخته و  منافذ بر روی پهنه برگ و همچنین شیوع بیماری قارچی پوسیدگی برگ و ساقه می‌شود. می‌توان عمل تمیز کردن برگها را با یک تکه پارچه یا یک برس کوچک (همانند مسواکی نرم) انجام داد.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gynura

http://www.gardenguides.com/116277-velvet-plant-care.html

http://en.hortipedia.com/wiki/Gynura_procumbens

http://www.guide-to-houseplants.com/purple-passion-plant.html

http://www.houseplantsguru.com/gynura-sarmentosa-gynura

http://www.helium.com/items/1310383-houseplants-how-to-care-for-gynura

http://www.gardeningdatafiles.com/gynura-sarmentosa-velvet-plant-or-purple-passion-vine

http://www.ehow.com/how_5554150_trim-purple-passion-plant.html

http://www.ehow.com/how_12057944_care-purple-velvet-plant-cutting.html

http://www.thegardenhelper.com/gynura.html

http://www.ehow.com/how_7827283_propagate-purple-passion-plant.html

http://www.gpnmag.com/producing-potted-purple-velvet-plants

http://homeguides.sfgate.com/grow-purple-velvet-plants-22935.html

/ 4 نظر / 236 بازدید
مهدی

اگه بدونین چقدر به این گل علاقه دارم اما حیف از اول سال 90 3 بار قلمه زدم ولی جواب نگرفتم اما بالاخره یک ماه پیش باز قلمه زدم فعلا که مشکلی نداره تو عکسها مشخصه

کیومرث

ممنون از نوشته هایتان که کامل است و مخصوصا عکسهای خوبی که میگذارید کمک میکند به شناخت گیاه خسته نباشید .

شادی

سلام،خیلی خیلی از نوشته ها وعکسهاتون لذت میبرم و استفاده میکنم.گینورای من تقریبا بیشتر از نیم متر قد کشیده اما چند روزیه که میبینم از پایین برگاش پژمرده و بعد زرد میشن.چرا اینطور شده؟چکارش کنم؟البته برگای بالاییش هم ضخامت اولیه رو ندارن و پرزهاش کمتر شدن.دلیلش و درمانش چیه؟اینم بگم نزدیک 9ماهه که این گیاه رو دارم.خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

پروین

سلام من این گل زیبا راداشتم ولی متاسفانه امسال ازبین رفت بدتراینکه که صدتا گلدان شمعدانی هم که مدتها برای رشددادن آنها زحمت کشیده بودم و خیلی از آنها رابا قلمه های کوچکی که زده بودم ومدتها نگداری کرده بودم به گل های بزرگ وزیبایی تبدیل شده بودنداما آنها راازدست دادم وهمه متاسفانه ازبین رفتند اما بادیدن وبلاگ زیبای شما کلی لذت بر دم متشکرم.