معرفی گیاه - کرچک Castor oil plant

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برگهای جوان هنگامی که بالغ می شوند سبز رنگ می شوند البته در برخی انواع حتی در برگهای بالغ ته مایه ای از رنگ قرمز مشاهده می‌شود و در برخی دیگر انواع حتی برگهای جوان از همان ابتدا سبز رنگ هستند. در مورد ساقه های جوان و تازه روییده گیاه نیز می توان گاهی در برخی انواع و نمونه های این گیاه رنگ قرمز یا ته مایه ای از رنگ قرمز را مشاهده کرد. فصل گلدهی در تابستان است و  گلهای نر و ماده نیز از هم جدا هستند . گلهای نر به رنگ زرد-سبز هستند و گلهای ماده پرچم های قرمز رنگی دارند . میوه ها در اواسط پاییز می رسند و  حاوی دانه هایی هستند که به شکل خام و قبل از اینکه فراوری شوند سمی محسوب می شوند دانه های کرچک حاوی 60٪ -40٪ روغن است که به شکل صنعتی استخراج و مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه : گیاه آرالیا Fatsia japonica از نظر شکل برگ بسیار شبیه این گیاه است اما کاملا با این گیاه تفاوت دارد

توجه : تمامی قسمتهای این گیاه بخصوص میوه های آن سمی است البته قسمتهای مختلف می بایست خورده شود تا موجب مسمویت شخص شود به همین دلیل در مکانهایی که امکان رفت و آمد کودکان و حیوانات خانگی است نباید این گیاه را کاشت.

شرایط محیطی

آبیاری: به آبیاری میانه نیاز دارد یعنی زمانی که سطح خاک تا عمق حدود چند سانتیمتری سطح خاک خشک شد می‌بایست آب مورد نیاز این گیاه را تامین کرد . در طی فصل رشد هفته ای یک مرتبه آبیاری برای این گیاه نسبتا کافی است . آبیاری بیش از اندازه یکی از دلایل پوسیدگی ریشه های  گیاه است که در ابتدا منجر به زرد شدن و ریزش برگها و در نهایت از بین رفتن تمامی گیاه می شود .

نور: به مکانی به نور کامل و یا نیمه آفتاب نیاز دارند یعنی حداقل 5-4 ساعت نور مستقیم آفتاب و اگر این میزان به 8-6 ساعت نور مستقیم افزایش یابد موجب رشد بهتر این گیاه خواند شد . اگر در مکانی با دمای بالای تابستان یعنی از 37 در جه بیشتر زندگی می کنید بهتر است که گیاه را در مکانی بکارید که در میانه روز و بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد و گیاه نور مورد نیاز خود را از اوایل صبح تا اوسط روز دریافت کند و پس از آن از تابش نور مستقیم آفتاب در امان باشد .

دما:در مکانی با دمای 20 درجه سانتیگراد این گیاه در طی یک سال می تواند 3-2 متر رشد کند . در مناطقی که هوا سردتر است این گیاه کوتاه قامت تر نیز باقی می ماند و حتی می توان به دلیل سرعت رویش زیاد  آنرا به شکل گیاه یکساله کشت کرد یعنی در بهار بذر آن کاشته می شود و به سرعت رشد می کند و گیاهی بوته ای شکل می شود و در طی چند ماه 3-1.8 متر ارتفاع می یابد . تا زمانی که هوا مناسب است گیاه رشد می کند اما با سرد شدن از بین می رود و سال بعد مجددا نسبت به کشت بذر آن اقدام می کنند. بهترین دما برای درختان کرچک  حدود 28-27 درجه سانتیگراد است و به طور کل درختان کرچک در طی سال به 180-140 روز هوای گرم نیاز دارند تا بتوانند محصول خوبی تولید کنند و حداقل دمای قابل تحمل برای آنان 7 درجه است. در دمای کمتر از 7 درجه این درختان نیز از بین نمی روند اما رشد نمی کنند امکان دارد برگهایشان را از دست بدهند و البته در صورتی که از بین نروند با گرم شدن مجدد هوا دوباره برگها رویش می کنند اما در چنین شرایطی این گیاهان میوه دهی خوبی نخواهند داشت و همچنین بلند قامت نیز نمی شوند

خاک: گیاهان کرچک به خاکهای با بافت متوسط که توانایی نگهداری رطوبت را دارند نیازمندند. مثلا می توان خاک محل کاشت را به مقداری خاک برگ مخلوط کرد و هر ساله نیز در ابتدای بهار به ضخامت حدود 10 سانتیمتر از خاک برگ بر روی سطح خاک استفاده کرد . برای کوددهی می توان از کود با فرمول های کامل همانند 10-10-10 و یا 10-20-10 و یا 5-10-5  هر ماه از ابتدای فصل رویش شروع کرد اما بهتر است که از اواخر تابستان کوددهی را متوقف نمود . 

تکثیر: بذرها را می توان در وایل بهار کشت کرد . خیس کردن بذرها قبل از کاشت به مدت 24 ساعت به جوانه زنی بهتر آنان کمک می کند . برای کاشت بذرها می توان از  مخلوط خاک برگ +شن استفاده کرد و عمق کاشت بذرها در حدود 3-2 سانتیمتر است . دمای مناسب نیز حدود 21 درجه سانتیگراد می باشد .کاشت کرد و گلدان را در مکانی با دمای 21 درجه نگهداری کرد تا بذرها جوانه بزنند و بعد از اینکه گیاهچه ها به ارتفاع حدود 15 سانتیمتری رسیدند نسبت به جابجایی آنان اقدام کرد

 

هرس: هرس این گیاه معمولا به منظور جلوگیری از تولید گل و میوه و بذر انجام می شود به دلیل اینکه میوه ها سمی ترین قسمت این گیاه هستند و با سرزنی ساقه ها مانع از تولید گل و در نهایت میوه می شوند.

تصویر فوق: برگهای جوان و ساقه های جوان این گیاه در بسیاری از انواع قرمز رنگ هستند . معمولا زمانی که برگ بالغ می شود به سبز تغییر رنگ می دهد اما گاهی برگهای مسن نیز ته مایه ای از رنگ قرمز نشان می دهند.

تصویر فوق: نمایی از گل آذین گیاه . گلهایی که در انتهای گل آذین قرار دارند ماده و گلهای موجود در قسمت پایین نر هستند.

تصویر فوق: نمایی از میوه های نارس گیاه 

 

تصویر فوق: میوه و دانه های کرچک . میوه در حال نارس سبز رنگ است و میوه بالغ تغییر رنگ می دهد و قهوه ای می شود که در آن زمان است که دانه ها رسیده اند و برای کاشت مناسب هستند .

 

تصویر فوق: بذرهای کرچک

 

تصویر فوق: نهالهای جوان کرچک که حاصل از رویش بذر هستند . برگهای اولیه این گیاه شکلی متفاوت با برگهایی دارد که بعدا رشد خواهند کرد.

تصویر فوق: نمایی از برگهای اولیه و برگهایی که در ادامه رویش نهال جوان گیاه پدیدار می شوند به تفاوت ظاهری این برگها توجه کنید.

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Castor_oil_plant

http://myfolia.com/plants/1274-castor-oil-plant-ricinus-communis

http://www.herbs2000.com/herbs/herbs_castor.htm

http://www.cooltropicalplants.com/Castor-oil-plant.html

http://www.gardenguides.com/78822-propagate-castor-oil-seeds.html

http://www.ehow.com/how_14010_grow-castor-bean.html

http://www.ehow.com/list_6190175_poisonous-effects-castor-beans.html

http://www.ehow.com/info_8725483_castor-oil-harm-plants.html

 

/ 6 نظر / 1837 بازدید
مرجان

[گل]

siavash

مجدد ممنونم ازینکه سوال بنده رو پاسخ فرمودید.... پس با این حساب باید برم جهاد کشاورزی و از انها سوال کنم

زیارتی

درود. در شهرستان دشتستان در استان بوشهر گیاه کرچک بویژه در باغات و زمین های کشاورزی پیرامون شهر برازجان زیاد وجود دارد و نام این گیاه در دشتستان ، کرنتی (kernati) می باشد.

محمد

سلام دوست خوب من عاشق گل و گیاهم و دارم توی خوابگاه یه کالکشن جمع میکنم یه ایوون کوچولوداریم ، دنبال گیاهانی میگردم که بتونم اولا خودم بکارم مثل سیب زمینی و یک سری بذر ها یا یکسری گیاهانی که تو آب ریشه میکنن ولی بجز آفتاب گردون و قرچک دونه ای نمیشناسم که بخوام تهیه کنم اگر میشه کمکم کنی و بهم پیشنهاد بدی ممنون میشم ، اگر دوست داشتی بهم میل بزن مرسی mjrajabi92@gmail.com

محمد

با این همه سمی بودن این گیاه، پس چه مزیتی داره نگهداری این گیاه تو خونه یا تو حیاط؟