معرفی گیاه-سوسن عنکبوتی Spider (swamp) Lily

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

طول برگ نیز در انواع مختلف متفاوت است و نمونه ای که در ایران معمول و متداول است برگهایی به طول حدود یک متر دارد . ساقه گل نیز معمولا 80-40 سانتیمتر ارتفاع دارد اما در برخی از گونه ها این ارتفاع به حدود 2 متر نیز می رسد. گلهای این گیاهان شیپوری شکل و نسبتا معطر هستند . عرض گلبرگها در انواع مختلف این گیاهان متفاوت است برخی پهن هستند و برخی نیز باریک هستند و انواعی که گلبرگهای باریکی دارند به دلیل باریک و بلند بودن گلبرگها به نام سوسن عنکبوتی شناخته می شوند. رنگ گلها نیز اکثرا سفید صورتی و قرمز رنگ هستند . زمان شکوفایی گلها در اواخر بهار و یا اوایل تابستان است .  سوسن های عنکبوتی گیاهانی پیازدار هستند  و پیازهای نسبتا بزرگ و سنگینی نیز دارند به نحوی که وزن یک پیاز بالغ می تواند به 9-5 کیلوگرم نیز برسد . تمامی قسمتهای این گیاهان برای مصرف سمی است و حتی تماس با دست می تواند برای برخی افراد حساسیت پوستی ایجاد کند به همین دلیل هنگام کار کردن با این گیاهان بخصوص در زمان تکثیر و عمل تقسیم پیازها از دستکش استفاده کنید  . از اسامی انگلیسی این گیاهان می توان به این موارد اشاره کرد: poison bulb, giant drinum lily, spider lily,swamp lily, river lily

توجه : قبلا این گیاهان  در خانواده Liliaceae قرار داده می شدند .

توجه: گونه ای از این گیاه که در کشور ایران بخصوص در نواحی جنوبی یافت می شود و به عنوان گیاهی زینتی مورد استفاده قرار می گیرد Crinum asiaticum است. برگهای این گیاه یک متر طول و 10 سانیتمتر عرض دارند و ارتفاع گیاه می تواند به حدود 2-1.5 متر برسد . گلها سفید رنگ هستند و گلبرگهایی باریک دارند .

نیازهای محیطی

آبیاری: سوسن عنکبوتی به رطوبت مناسب خاک نیاز دارد و خاک محل کاشت این گیاه نباید خشک شود اگرچه برخی از ارقام این گیاه خشکی را بیش از سایرین تحمل می کنند اما به طور کل خشکی خاک مانع از رشد مناسب این گیاهان است. بخصوص در ماه های اول کاشت پیازهای این گیاه بسیار باید مراقب عدم خشک شدن خاک بود  البته این به معنی خیس و گل بودن خاک این گیاه نیست . خیس بودن بیش از اندازه می تواند موجب زردی برگها و پوسیدگی ساقه و پیاز و از بین رفتن تمامی گیاه شود . خشکی نیز موجب ریز شدن گلها و یا عدم گلدهی و سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت خشک شدن برگها شود. به طور زمانی باید به این گیاه آب داد که سطح خاک حالتی نیمه خشک و نیمه مرطوب داشته باشد و بخصوص برای نمونه های گلدانی از آبی استفاده کرد که خیلی سرد نباشد زیرا سردی آب و سرد شدن خاک در محیط محدود گلدان می تواند روی رشد ریشه ها تاثیر منفی برجای بگذارد.

نور: سوسن عنکبوتی به روزانه حدود 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد . بهترین مکان برای کاشت این گیاه قسمتی از باغچه است که در صبح از آفتاب مستقیم برخوردار باشد و در عصر همگام از سایه بهره مند باشد تا از تابش اشعه مستقیم و سوزان آفتاب بخصوص در روزهای گرم تابستان در امان باشد اما نیاز آن به نور مستقیم در طی صبح برطرف شود. در صورت کاشت گلدانی این گیاه نیز گلدان را در جایی قرار دهید که این شرایط نوری را داشته باشد.

دما: اصولا سوسن عنکبوتی گیاهی همیشه سبز است و حداقل دمایی که در آن می‌تواند به زندگی و رشد خود بدون مشکل خاصی ادامه دهد حدود 5 درجه سانتیگراد در طی شب است البته به شرط اینکه  دمای روزانه در طی چنین شبهای خنکی به حدود 25-12 درجه سانیتگراد برسد اما اگر در چنین شبهای خنکی، روزها نیز سرد و خنک باشند رشد متوقف خواهد شد. با سردتر شدن دما رشد متوقف می شود و حداکثر سرما را تا حدود 7- تحمل می کند البته این به شرطی است که در معرض وزش بادهای سرد زمستانی نباشد . (برخی از منابع علمی این میزان حداقل دما را حدود 3- درجه سانتیگراد اعلام کرده اند ) اما زمانی که دما به 10- برسد حتی پیازها نیز در معرض خطر از بین رفتن هستند و باید با انتقال آنان به مکانی محافظت شده و یا با قرار دادن چندین لایه خاکبرگ بر روی مکان کاشت پیازها از سرما و یخزدگی محافظت کرد . همچنین در طی دوران استراحت پیازهای این گیاه به 3-2 ماه دمای 7-2 درجه نیاز دارند تا در فصل رشد بعدی بهترین گلدهی را داشته باشند . توجه کنید که بدون وجود این دوره از سرما باز هم این پیاز می تواند به رشد و گلدهی خود البته با کیفیت و کمیتی پایین تر ادامه دهد. با فرارسیدن فصل بهار و زمانی که دمای هوا به حدود 15 درجه رسید رشد تازه این گیاه آغاز خواهد شد.

خاک: سوسنهای عنکبوتی در خاکهایی خیلی اسیدی و یا قلیایی عملکرد خوبی ندارند و خاکهایی خنثی را که اندکی اسیدی است بهتر دوست دارند . همچننی زهکش مناسب خاک برای جلوگیری از ماندگاری آب در خاک و عدم پوسیدگی پیازها اهمیت دارد بنابراین کاربرد موادی همانند خاک برگ و همچنین شن (ذرات 2-1 میلمیتر . ماسه بادی مناسب نیست ) در ترکیب خاک به این گیاهان کمک می کند . یعنی می توان از مخلوط یک قسمت خاک معمولی + یک قسمت خاک برگ +شن به میزان  20-10٪ حجم کل مخلوط استفاده کرد . همچنین سایر مخلوطهایی که زهکش خوب دارند نیز برای این گیاهان مناسب هستند البته در بکارگیری پیت موس در مخلوط خاکی این گیاهان زیاده روی نکنید زیرا می تواند اسیدیته محیط را کاهش دهد و این گیاه چنین شرایطی را نمی‌پسندد.  برای کوددهی نیز می توان ا ز کودهایی همانند 5-10-5 هر ماه یک مرتبه در طی فصل رشد استفاده کرد . کوددهی را می بایست از حدود اواسط/اواخر تابستان قطع کرد زیرا ادامه کوددهی حتی در مناطقی که این گیاه به شکل همیشه سبز است می تواند منجر به افزایش حساسیت آن در برابر سرمای شبانه شود. در مناطقی که سرمای شبانه چندانی وجود ندارد و گیاه حالتی سرسبز دارد می توان  هر 3-2 ماه یکبار نسبت به کوددهی این گیاه اقدام کرد. در زمان کاشت ، عمق کاشت پیاز بدین صورت است که بعد از کاشت نوک پیاز یا در سطح خاک یا کمی پایین تر از سطح خاک قرار میگیرد  بهتر است که پیاز این گیاه برای مدتها در خاک محل کاشت باقی بماند و با فرارسیدن فصل سرما آنرا بیرون نیاورد زیرا جابجایی این پیازها هر مقدار هم که بالغ و رسیده باشند به ضرر رشد و گلدهی گیاه است . یعنی گیاهانی که پیازهایشان سالها است جابجا نشده اند و از خاک بیرون آورده نشده اند گلدهی بهتر و گلهای درشتری دارند زیرا ریشه هایشان رشد و فعالیت بهتری دارند. به همین دلیل است که این گیاه مناسب کاشت در مناطق گرمسیری است تا سردسیری زیرا در مناطق گرمسیری برای سالها می توان این گیاه را در قسمتی از باغچه و فضای باز برای سالها و بدون نیاز به جابجایی به منظور محافظت از سرمای زمستانی نگهداری کرد. برخی از پرورش دهنگان اظهار می کنند که کاشت پیازهای این گیاهان در گلدانهایی که حدود 5 سانتیمتر از قطر پیاز (توجه کنید که قطر با محیط پیاز متفاوت است) بکارند برای رشد سالانه این گیاه کافی است. با فرارسیدن فصل سرما و از بین رفتن قسمت هوایی گلدان را به مکانی محافظت شده همانند اتاقهای منزل منتقل می کنند تا پیاز یخ نزدند و یا دجچار سرمازدگی نشود . سپس با فرا رسیدن بهار مجددا گلدان به فضای باز منتقل می شود تا رشد آنان از سر گرفته شود بدین صورت نیازی به بیرون آوردن پیاز نیست و برای استفاده و بهره مندی از خاک تازه در ابتدای هر سال خاک سطحی گلدان  با خاک برگ تازه  و غنی عوض می کنند . البته در چنین گلدان کوچکی امکان تکثیر و بزرگ شدن پیازچه ها وجود ندارد  و به یاد داشته باشید این حداقل اندازه گلدان است و اگر بخواهیم پیازها نیز  از رشد بهتر و مناسب تری برخوردار باشند می بایست که گلدان را بزرگتر انتخاب کنیم. مثلا گلدانی که حدود 50 سانیمتر قطر و 50 سانتیمتر عمق داشته باشند از این نظر مناسب هستند (از نظر حجمی این گلدانها حدود 120 لیتر گنجایش دارند ) همچنین اگر قصد کاشت پیازها رادر زمین باغچه داشته باشیم پیازها را در عمق حدود 15 (در یک سایت نوشته نوک دیده نشود ) سانتیمتر و فاصهل 120-90 سانتیمتری می کاریم.

تکثیر: یکی از روشهای تقسیم این گیاه تقسیم است. عمل تقسیم یک توده از این گیاه را می بایست هر 5-3 سال انجام داد و برای تکثیر توده بزرگی از این گیاه که سالهاست در مکانی به رشد و بزرگ شدن ادامه داده است می بایست تا پاییز صبر کرد و از پاییز تا بهار می توان نسبت به بیرون آوردن توده گیاه  و عمل تقسیم اقدام کرد . در زمان عمل تقسیم می بایست  خاک محل قرار گیری پیازها را حفر می کنیم تا به توده آنها برسیم . سپس با وسیله ای تیزه همانند چاقو و یا قیچی نسبت به جدا کردن پیازهای کوچک که در اطراف پیازهای مادری قرار دارند اقدام می کنیم . سپس پیازهای مادری را در همان قبلی مستقر کرده و خاک تازه و غنی در اطراف آنان می ریزیم و نسبت به کاشت پیازهای کوچک در مکان جدید اقدام  می کنیم . این پیازها حدود یک الی دو سال نیاز دارند تا به گلدهی برسند.

گاهی بعد از فصل گل میوه شکل میگیرد. درون میوه ساختاری است که به آن پیازچه هوایی گفته می شود تا بذر . به هر حال برای استفاده از آنان می بایست صبر کرد تا  محفظه ها برسد و تا حدودی تغییر رنگ دهد بعد از آن می توان بدنه محفظه ها را شکافت تا پیازهای کوچک (بذرها ) را خارج کرد. خاکی که برای کاشت استفاده می شود باید اشد مثلا ترکیب خاک برگ +شن برای این عمل مناسب است همچنین پیازهای کوچک را نباید با خاک پوشاند. یعنی کافی است که آنان را در سطح خاک قرار داد.  و هوای گرم و رطوبت بسیار بالای محیط برای جوانه زنی بذرها مورد نیاز است. به دلیل نیاز به رطوبت بالا کشیدن پلاستیک شفاف بر روی محیط کاشت این پیازهای کوچک توصیه می شود. سرعت جوانه زنی نسبتا بالا است و در صورت مساعد بودن شرایط محیط در حدود 3-2 هفته بعد از کاشت نشانه های جوانه زنی مشاهده می شود.

بیماری و آفات: آفاتی همانند شته کنه ها و شپشک های گیاهی از جمله آفاتی هستند که می توانند برای این گیاهان مشکلاتی ایجاد کنند. در بین بیماری ها نیز پوسیدگی پیاز، زنگ ، سفیدک پودری و لکه سیاه را می توان نام برد.

تصاویر فوق: گونه Crinum asiaticum که در ایران بیش از سایر گونه ها مشاهده می شود. 


تصاویر فوق: انواع اصلاح نژاد شده و دو رگه این گیاه

 

 

میوه رسیده گیاه

کاشت پیازهای کوچک که از میوه ها بدست می آیند.

تصویر فوق: عمل تقسیم برای تکثیر

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Crinum

http://www.plantdelights.com/Crinum/Crinum-for-sale/buy-Crinum-Lily/Crinum-Lilies

http://www.ehow.com/how_2319416_grow-crinum-lily.html

http://www.ehow.com/how_6315437_propagate-crinum-lily.html

http://www.gardenguides.com/112524-propagate-crinum-lily.html

http://gardendrum.com/2012/04/17/propagating-crinum-bulbils/

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Crinum

http://www.ehow.com/facts_7916489_crinum-hardiness-temperatures.html

http://www.floridata.com/ref/c/crin_asi.cfm

http://marcellescrinums.com/html/crinum-species/crinum-asiaticum-variegated.html

http://www.thefloweringgarden.com/crinum-asiaticum.htm

http://www.gardenguides.com/87470-collect-seed-red-crinum.html

 

 

/ 7 نظر / 1694 بازدید
مرجان

[گل]

سپیده

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟

نيما

دايره المعارف گياه شناسي ست اينجا!؟ عالي درود بر شما [گل]

رضا

سلام. من یه ایمیل از شما میخام که باهاتون در ارتباط باشم اگه سوالی داشتم...

نارنج

سلام خانم مهندس، هسته هلو زعفرانی رو از پوستش درآوردم و درون گلدان سفالی کاشتم تا اگه رشد کنه برای پایه پیوند استفاده کنم،میخواستم بدونم نیاز سرمایی برای هسته لازمه یا نه ؟ الان که کاشتمش(بدون دادن نیاز سرمایی) احتمال رشد داره ؟ چند سال طول میکشه تا به قطر لازم جهت زدن پیوند برسه ؟

قلک کوچیک من

تولد سراسر خیر و برکت امام خوبی ها، علــــــــی بن موســـــی الرضـــــــا -علیـــه السلام- بر شما مبارک. ایشالله قسمت بشه برید زیارتش.

مريم

عالي بود ممنون