معرفی گیاه - برگ بیدی Wandering Jew

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

برگها نیز در گونه های مختلف این گیاه 45-3 سانتیمتر طول دارند و به رنگهای مختلفی همانند سبز ساه، سبز با رگه هایی از رنگهای کرم صورتی ارغوانی و حتی کاملا ارغوانی رنگ مشاهده می شوند و گلها می توانند به رنگهای سفید صورتی و یا ارغوانی و یا آبی کم رنگ باشند . برخی از گونه های این گیاه امروزه به عنوان گیاهانی زینتی مورد پرورش قرار میگیرند و دلیل آن رنگ بندی زیبای برگسار این گیاهان است و به دلیل خزنده بودن ساقه ها، این گیاهان به عنوان کف پوش و بخصوص در سبدهای گل آویز مورد استفاده قرار  می‌گیرند. پرورش این گیاهان بسیار آسان است. همچنین با توجه به اینکه از گره‌های موجود بر روی ساقه این گیاهان در اثر تماس با سطح خاک به راحتی ریشه بیرون می‌آید، به همین دلیل این گیاه در نقاطی که شرایط اب و هوایی مساعد رشد آن است شدیدا رشد کرده و گاهی به صورت گیاهی مزاحم درمی‌‌آید و حتی لازم می‌شود تا با استفاده از مواد شیمیایی آن را از بین برد.  برخی از محبوبترین گونه های گیاهان برگ بیدی که به عنوان گیاهانی زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از:

گونه Tradescantia fluminensis برگهای این نمونه 2.5-1.5 سانتیمتر طول دارند و به رنگهای سبز ساده ، سبز به همراه خطوط کرم رنگ و یا با ته مایه ای از رنگ قرمز در پشت برگها مشاهده می شوند. گلهای سفید رنگ آن حداکثر به قطر 2.5 سانتیمتر و سه عدد گلبرگ دارند . به دلیل سرعت رشد با نام Inch plant  نیز شناخته می شود. و گاهی در انتهای نام دیگر آن یعنی Wandering jew از واژه Tricolor  به معنی سه رنگ نیز استفاده می‌شود و نشاندهنده سه رنگ زرد سبز و قرمز در رنگ بندی قسمتهای مختلف برگسار این گیاه دارد.

گونه Tradescantia pallida که با نامهای انگلیسی Wandering jew, Purple heart , purple queen شناخته می شود. برگهای این گیاه کمی کشیده و نوک تیز است و به رنگهای سبز، قرمز و یا ارغوانی وجود دارند. گلها نیز در انواع مختلف می توانند سفید، صورتی و یا ارغوانی باشند. نوعی از این گیاه که برگهای بنفش رنگ دارد بسیار مورد توجه قرار میگیرد.

Tradescantia spathacea این گیاه با نام موسی در نیزار Moses in the cradleشناخته می شود و به اسم برگ بیدی در محیط ما نامیده نشده است اما به هر حال هر دو به یک خانواده تعلق دارند. موسی در نیزار گیاهی چند ساله ، با ساقه های زیرزمینی(ریزوم)، برگهایی سبز رنگ است که زیر برگها بنفش رنگ هستند و منظره ای بسیار زیبا در گیاه ایجاد می کند. برگها می توانند به طول 30 سانتیمتر و عرض 8-7 سانیتمتر برسند.

 Tradescantia zebrina که البته قبلا با نام Zebrina pendula شناخته میشد. در محیط ما این گیاه نیز گاهی با نام برگ بیدی و گیاهی زبرینا خوانده میشود. می توانید برای آشنایی بیشتر با این گیاه به پست مربوط به آن مراجعه کنید.

شرایط محیطی مورد نیاز گیاهان برگ بیدی

آبیاری: این گیاه کم آبی را تحمل می‌کند اما برای بهترین رشد همواره خاک آن را مرطوب (اما نه خیس و غرقابی) نگهدارید. در صورت خیس ماندن خاک بستر ساقه‌ها از نزدیکی سطح خاک می‌پوسند. در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هفته‌ای یک بار ابیاری کافی است. خشکی هوا موجب قهوه‌ای شدن حاشیه برگها و چروکیدگی آنان می‌شود که در این صورت می‌توان عمل غبارپاشی را انجام داد.

دما:طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند اما در 10 درجه رشد آن متوقف و با پایین‌تر آمدن دما از بین خواهد رفت. در هوای سرد برگها رنگ پریده و آبکی می‌شوند. در تابستان نیز اگر هوا بسیار گرم است گیاه را به مکانی سایه منتقل کنید. در هوای گرم ابتدا نوک برگها به سمت بالا خم می‌شود، رنگ آنها قهوه‌ای شده و سپس برگها می‌ریزند که تنها راه انتقال گیاه به مکانی سایه، خنک تر و مصرف آب بیشتر و غبارپاشی است. زمانی که دما به بیش از 15 درجه سانتیگراد می‌رسد گلدانهای این گیاه را می‌توان به محیط بیرون از اتاق و به فضای ازاد منتقل کرد.

نور: به مکانهایی که سایه هستند مقاوم است. برای حفظ حالت ابلق برگها در نمونه‌های ابلق می‌بایست در محیط نور کافی وجود داشته باشد. نور ملایم مستقیم خورشید را  تحمل می‌کند اما در طی تابستان هنگام ظهر مراقب اشعه مستقیم آفتاب باشید و گیاه را محافظت کنید به مکانی منتقل کنید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد. در صورت تابش اشعه قوی آفتاب، رنگ برگها کم می‌شود و لکه‌هایی قهوه‌ای روی آنان بوجود می‌آید.

خاک: به خاکی مرطوب نیاز دارد اما زهکش خاک باید خوب باشد و حالتی خیس و غرقاب پیدا نکند. خاکی که محتوی خاک باغچه+خاک برگ+شن و یا خاک برگ+کوکوپیت +پرلایت برای این گیاه مناسب است. برای غذادهی به این گیاه می‌توان در طی فصل رشد هر ماه یک مرتبه از کودهای مخصوص گیاهان زینتی همانند فرمول 10-10-10  استفاده کرد. اما اگر در کوددهی زیاده روی شود برگها لطافت خود را از دست می‌دهند و ساقه بیش از اندازه بلند شده و حالتی علفی،آبدار و بدون استحکام می یابند. همچنین اگر ساقه‌ها را هر ساله کوتاه و مرتب کنید نیازی به تعویض گلدان در ابتدای هر فصل رشد نیست و این کار را می‌توان هر 3-2 سال انجام داد.

تکثیر: این گیاه را می توان به راحتی با استفاده از قلمه ساقه تکثیر کرد. قلمه‌ها که حداقل یک گره در طول خود دارند در آب و یا بستری از مخلوط خاکی سبک همانند شن و یا ترکیب شن و خاک برگ که همواره مرطوب است به راحتی ریشه می‌دهد.

آفات و بیماری:وجود کنه تارعنکبوتی موجب خمیدگی و زردی برگها و ظهور تار عنکبوت در پشت برگها می‌شود. هوای گرم محیط موجب شیوع بیشتر این آفت می‌شود. شته نیز با استفاده از شیره گیاه موجب زردی برگسار و ضعیف شدن آنی میشوند و با تولید عسلک نیز برگسار را چسبناک می‌کنند. که در این صورت باید از سموم سیستمیک استفاده کرد. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند گاهی ممکن است بیماریهای ویروسی که از طریق فعالیت شته‌ها انتقال می‌یابند موجب کوتاه قامت شدن و بد شکلی برگها شوند که راه حلی برای این بیماری وجود ندارد. همچنین استفاده از مواد براق کننده موجب سوختن برگها می شود.

هرس :برای داشتن گیاهی پرپشت و بوته‌ای شکل می‌توان انتهای ساقه‌ها را چید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. توجه داشته باشید که تماس با این گیاه در برخی افراد حساسیتهای پوستی ایجاد می‌کند.

 

تصاویر فوق مربوط به Tradescantia fluminensis است


تصاویر فوق مربوط به Tradescantia pallida است.


تصاویر فوق مربوط به Tradescantia spathacea است که رهوئو یا موسی در نیزار خوانده می شود نه برگ بیدی اما هر دو از یک خانواده هستند.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_fluminensis

http://www.fleppc.org/ID_book/Tradescantia%20fluminensis.pdf

http://www.gardening.eu/plants/Apartment-Plants/Tradescantia-fluminensis/1755/

http://www.backyardgardener.com/plantname/pd_dbc3.html

http://www.joshsfrogs.com/wandering-jew-tricolor.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia

http://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_spathacea

 

/ 4 نظر / 1209 بازدید
سمیرا

بله لاتیتش به همین اسمه[لبخند] مرسی آزاده جان[گل]

تبسم

سلام من یه گلدون برگ بیدی دارم مدل اولین عکسی که گذاشتید ولی برگاش خیلی پهن شدن و رنگشون بنفش کمرنگه چیکارکنم که برگاش باریک باشن و رنگشم بشه بنفش پررنگ؟

تسنیم

سلام چقدر جالب من نمیدونستم که اون برگ بنفشها (اسمشون سخته) با اون برگ بیدی معروف که عکسش ردیف اوله از ی خانواده هستند. و از اون جالبتر اینکه از این گیاه آقا موسی(از پایین ردیف دوم سمت راست) داشتم و فکر میکردم از خانواده گندمی هاست. خیلی ممنون از توضیحات و عکسهای خوبتون.

سلام وخداقوت ممنون میشم اگر من راهنمایی کنید گیاه زیبای من بعد از گل دهی دیگه رشدی نکردو برگهای قشنگش شروع به زرد شدن کرد برای گل بیمارم چه کنم