معرفی گیاه - پالم بادبزنیwashingtonia palm

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

دو گونه مهم پالم واشنگتونیا ، پالم‌های بادبزنی را تشکیل می دهند. اول Washingtonia robusta و دوم Washingtonia filifera که با خصوصیات هر یک آشنا می شویم:

Washingtonia filifera که با نام پالم بادبزنی کالیفرنیایی ، واشنگتونیای کالیفرنیایی، واشنگتونیای شمالی و یا پالم بادبزنی صحرایی، پالم کتانی (به دلیل رشته های کتانی سفید رنگ حاشیه برگچه ها)، نخل بادبزنی آریزونا نیز شناخت می شود. این درختان در موطن خود حتی به ارتفاع 23 متر نیز می رسند و طول دمبرگ حداکثر به 2 متر و عرض برگها نیز به حدود 2-1.5  متر نیز می‌رسد. در زمان گلدهی خوشه گل به طول 5 متر تولید می شود. گلها سفید رنگ هستند. در میان برگچه ها ، زوائد باریک و سفید رنگی وجود دارند که گاهی طویل بوده و ظاهری بسیار جذاب را ایجاد می کند.

Washingtonia robusta که با نامهای پالم بادبزنی مکزیکی،  واشنگتونیای مکزیکی و یا واشگتونیای جنوبی شناخته می شود که در موطن خود به 25 متر نیز می رسد. برگها در مقایسه با نمونه قبلی (پالم بادبزنی کالیفرنیایی) برگهای کوچکتری دارند و دمبرگها حداکثر به طول 1 متر می رسند و عرض برگها نیز بیش از یک متر نمی شود. خوشه گل نیز سه متر طول دارد و گلها صورتی – نارنجی کم رنگ هستند. در میان برگچه های این نخل نیز زوائد سفید رنگ و رشته مانند مشاهده می شوند.  

تفاوت پالم بادبزنی مکزیکی با پالم بادبزنی کالیفرنیایی

اگرچه این دو نوع پالم بادبزنی شباهتهای بسیار زیادی دارند اما تفاوتهایی نیز از نظر ظاهری با یکدیگر دارند که به شکل خلاصه در ادامه آورده شده اند.

تفاوت طول:مکزیکی (حداکثر 25 متر) بلندتر از کالیفرنیایی(حداکثر 23 متر)- تفاوت قطر تنه:  مکزیکی (60-30 سانتیمتر) باریکتر از کالیفرنیایی ( 120-60 سانتیمتر) – تفاوت شکل تنه:  تنه مکزیکی می تواند انحنا داشته باشد اما تنه کالیفرنیایی کاملا مستقیم رشد می کند.- تفاوت عرض برگ :در مکزیکی 120-90 سانتیمتر و در کالیفرنیایی 180-120 سانتیمتر- تفاوت رنگ دمبرگ:دمبرگ در مکزیکی سبزرنگ است اما حاشیه هایی قهوه ای قرمز دارد اما در کالیفرنیایی سبز ساده است- تفاوت در طول دمبرگ: دمبرگ در مکزیکی 150-90 سانتیمتر و در کالیفرنیایی 180-90 ساننتیمتر است – تفاوت رنگ برگها: در مکزیکی سبز روشن و در کالیفرنیایی کمی تیره تر-  تفاوت تعداد فیبرهای کرم رنگ اطراف برگها : در مکزیکی کمی تا متوسط که با افزایش سن برگ می ریزند و در کالیفرنیایی متوسط تا بسیار زیاد- تفاوت تیغ دار بودن دمبرگ : در مکزیکی تیغ دار که بسیار تیز است اما در کالیفرنیایی یا ندارد و یا برنده و تیز نیست– تفاوت رنگ در قسمت اتصال برگچه ها به دمیرگ: در مکزیکی ته مایه ای از قهوه ای قرمز و در کالیفرنیایی سبز ساده – تفاوت سرعت رشد : مکزیکی بسیار سریع رشد می کند اما کالیفرنیایی سرعت رشد متوسطی دارد – تفاوت تحمل خشکی : مکزیکی خشکی را به خوبی و کالیفرنیایی بسیار عالی تحمل می کند- تفاوت تحمل شرایط مرطوب: مکزیکی شرایط مرطوب را به خوبی و کالیفرنیایی تحمل چندانی ندارد و در این مورد ضعیف است -تفاوت تحمل گرما:  مکزیکی بسیار خوب اما کالیفرنیایی عالی است.

تصویر فوق: تفاوت تنه در درختان 50 ساله شماره یک پالم بادبزنی مکزیکی و شماره 2 پالم بادبزنی کالیفرنیایی

تصویر فوق: تفاوت رنگ حاشیه و تیغ دار بودن دمبرگها شماره 1 پالم بادبزنی مکزیکی و شماره 2 پالم بادبزنی کالیفرنیایی

تصویر فوق: تراکم رشته های سفید و رنگ برگها را در دو تصویر مقایسه کنید.

آبیاری: اصولا نخلها کم آبی را به خوبی تحمل می کنند اما اگر خواهان رشد بهینه این گیاه هستید باید به شکل منظم آنان را آبیاری کنید. بهترین روش آبیاری این گیاهان این است که ابتدا سطح خاک را بررسی کنید و در صورتی که متوجه از دست دادن رطوبت سطح خاک و خشک شدن نسبی آن شدید گیاه را آب دهید. آبیاری بیش از اندازه و عدم خروج آب اضافی از خاک یکی از دلایل شیوع پوسیدگی ریشه است  و به همین دلیل در طی فصول سرد از میزان آبیاری کم کنید.  استفاده از آب ولرم در زمان آبیاری به رشد این گیاهان کمک می کند. لازم به ذکر است که  پالم بادبزنی مکزیکی  در مقایسه با پالم بادبزنی کالیفرنیایی به رطوبت هوای بیشتری در هوا نیاز دارد و بنابراین در مناطق ساحلی رشد بهتری خواهد داشت در حالیکه پالم بادبزنی کالیفرنیایی هوای خشک را بهتر تحمل می کند و اصلا به همین دلیل با نام پالم بادبزنی صحرایی نیز شناخته می شود زیرا در حاشیه مناطق صحرایی نیز دوام بیشتری دارد و به زندگی خود ادامه می دهد.

نور: همانند تمامی نخل ها به مکانی روشن با نور مستقیم آفتاب نیاز دارند البته مکانهای نیمه سایه را نیز در برخی از مواقع سال تحمل کرده و مشکلی برای آنان بوجود نمی آید.

دما: اگرچه پالم بادبزنی کالیفرنیایی دما را تا 10- درجه سانتیگراد و پالم بادبزنی مکزیکی دما را تا 7- درجه سانتیگراد تحمل می کند اما این به معنی آسیب نرسیدن به برگهای آنان نیست در چنین شرایطی برگها ممکن است سیاه شوند و از بین بروند. بهترین دما برای آنان بالای 10 درجه سانتیگراد تا حدود 30 درجه سانتیگراد است. البته این گیاهان در برابر گرما مقاوم هستند و در صورت آبیاری مناسب در طی روزهای گرم حتی تا بیش از 40 درجه را نیز به خوبی تحمل می کنند. نمونه پالم بادبزنی کالیفرنیایی حتی تا 50 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. اصولا هوای گرم یکی از شرایط رشد سریع این گیاهان است.

خاک: در خاکی غنی با زهکش خوب بهترین رشد را می کنند اما اصولا تمامی انواع خاک را تحمل کرده و رشد می کنند. می توان از یک قسمت خاک برگ+یک قسمت خاک معمولی باغچه و یا دو قسمت پیت موس+ یک قسمت شن و یا پرلایت برای کاشت این گیاه استفاده کرد. در صورت نیاز به تعویض گلدان این کار را در اوایل فصل بهار انجام دهید. همچنین اگر گیاه آنقدر بزرگ شده است که تعوض گلدان کار سختی است می توانید سطح رویین خاک را به ضخامت 7-5 سانتیمتر با خاک تازه و غنی عوض کنید. هر ماه نیز می توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد .

تکثیر: این گیاهان گل، میوه و بذر تولید می کنند و از بذر آنان می توان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها در طی دو ماه جوانه می زنند. البته قبل از کاشت بذر بهتر است که پوشش نرم اطراف بذر برداشته شود تا جوانه زنی بذر آسانتر صورت گیرد. برای کاشت بذر می توان از مخلوط یک قسمت پیت + یک قسمت پرلایت و یا هر ترکیب سبک دیگری که رطوبت را در خود نگه می دارد استفاده کرد. بذرها را طوری در خاک بکارید طوری که کمی از سطح آنان دیده شود. اگر گلدان را در زیر تابش نور آفتاب قرار می دهید هر روز آنر آبیاری کنید تا خاک خشک نشود. این کار را باید برای یک الی دو ماه انجام دهید. بعد از سبز شدن بذرها باید گلدان را به مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب انتقال داد تا زمانی که گیاهچه ها حدود جهار بر گ داشته باشند. سپس می توان آنان را در صورت لزوم به گلدانهای جداگانه و مستقل انتقال داد. گیاهان جوان را در طی سال اول کوددهی نکنید بخصوص اینکه نیتروژن فراوان آنها را خواهد کشت.

تصویر فوق: برداشتن پوشش سیاه رنگ اطراف بذر به جوانه زنی سریعتر آن کمک می کند.

تصویر فوق: جوانه زنی بذر

آفات و بیماری: حشرات سپر دار در درختان جوان می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. بلایت دمبرگ petiol Blight با قارچ Cocoicola californica یکی از بیماریهای این گیاه است . البته قارچهای دیگری نیز می توانند این بیماری را در نخلهای بادبزنی بوجود آورند و علائم معمولا ابتدا در برگهای پایینی گیاه ظهور می کند و حاشیه دمبرگ ابتدا قهوه ای رنگ می شود و سپس برگ شروع به خشک شدن می کند.برگچه ها نیز از یک طرف مجموعه علائم خشکی را نشان می دهند.علائم این بیماری با پوسیدگی فوزاریومیFusarium wilt  شباهت دارد و در پوسیدگی فوزاریومی نیز خشکیدگی و از بین رفتن یک طرف برگ مشاهده می شوند.

هرس: با رشد این گیاه برگهای پایین زرد می شوند و باید آنان را از نزدیکی تنه قطع کرد. هیچگاه برای آنکه گیاهتان تنه بلندتری بیابد، برگهای سبز را قطع نکنید. این کار به ضرر رشد و شادابی گیاه خواهد بود. صبر کنید . با گذشت زمان و به شکل طبیعی برگهای پایینی زرد و خشکیده می شوند و می توان آنها را قطع کرد.

 تصاویر فوق مربوط به پالم بادبزنی کالیفرنیایی است.

تصاویر فوق مربوط به پالم بادبزنی مکزیکی است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Washingtonia

http://www.cloudforest.com/northwest/forum/1066.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Washingtonia_filifera

http://en.wikipedia.org/wiki/Washingtonia_robusta

http://www.floridata.com/ref/w/wash_rob.cfm

http://edis.ifas.ufl.edu/st670

http://forums.gardenweb.com/forums/load/palms/msg0503561219106.html

#b>http://davesgarden.com/guides/articles/view/3066/#b

http://hort.ufl.edu/database/documents/pdf/tree_fact_sheets/wasfila.pdf

http://californiafanpalms.com/

http://www.ehow.com/facts_7236657_washingtonia-palm-care.html

http://www.floridata.com/ref/w/wash_fil.cfm

http://www.ehow.co.uk/how_7610635_grow-washingtonia-palm-trees-seeds.html

http://itp.lucidcentral.org/id/palms/palm-id/Washingtonia_robusta.htm

http://itp.lucidcentral.org/id/palms/palm-id/Washingtonia_filifera.htm

/ 7 نظر / 536 بازدید
safie

salam.ziba bood,movafagh bashid

مجتبی شیرازی

[دست][گل]

همایون

وبلاگ بسیار خوبی دارید در صورت تمایل تبادل لینک کنیم تشکر [لبخند][گل][گل][گل][گل][گل]

مهسان

مرسی عزیزم.مطالبت عالین...من نخل پالم مکزیکی دارم.باندیش به اندازه ساختمان 3 طبقه است.امکان داره که خدای نکرده بیفته؟میشه گفت تنه درخت کلفته و سنش حدود 20 سال

شاهرخ

ضمن سلام لطفا" نحوه ی پوشش دادن درخت پالم از سرما را توضیح دهید متشکرم

areff

با سلام و خسته نباشيد خدمت شما میخواستم بدونم اویل جوانه ای ک از گیاه میزنه ریشه این بذر پالم هستش یا ساقه اش میباشد؟! من تعدادی از. بذر های این گل رو درون پارچه نم دار ب ثمر آوردم الام میخوام بدونم این جوانه ها بایستی ب سمت ززمین باشد یا هوا؟ و چطوری با چ آبیاری با چ نوع خاکی و در چ شرایطی بکارم.چند عدد کاشتم اما جوانه های سفیدش بعد 2 روز سیاه شدند و خشک شدند.ممنون میشم کامل راهنماییم کنید

فرشته

سلام ممنون از وبلاگ پر محتواتون من یک پالم از نمایشگاه خریداری کردم وقتی خواستم گلدانش رو جابجا کنم متوجه کرم و تخم کرم ها شدم و مجبور شدم ریشه اش رو کاملا شستشو بدم و بعد درون پاسیون بکارم الان که دو روز گذشته برگ هاش زرد شده لطفا راهنماییم کنید