معرفی گیاه- کلم زینتی Ornamental cabbage

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 با فرارسیدن فصل بهار و گرم شدن هوا و با شکل گیری ساقه های گل از زیبایی آنان کاسته می شود و قبل از این بروز این مسئله نسبت به حذف انان از بستر کاشت باغچه ها اقدام می کنند. نام انگلیسی این گیاه Ornamental Cabbage یا Ornamental Kale است.

شرایط محیطی

آبیاری: اصولا به خاکی مرطوب نیاز دارد اما این به معنی خیس و گل بودن خاک نیست . چنین شرایطی موجب پوسیدگی ریشه ها و ساقه ها و از بین رفتن گیاه میشود . خشکی کشیدن نیز یکی از دلایل عدم رشد مناسب این گیاه و زود به گل رفتن آن است . بهتر است زمانی که سطح خاک رطوبت خود را از دست می دهد نسبت به آبیاری آنان اقدام کرد.

نور: به مکانی با نور کامل یعنی حدود 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد . مکانهای سایه موجب فاصله گرفتن برگها از هم و عدم تراکم مناسب تاج می شوند . همچنین در چنین شرایطی برگها کم رنگ و نازکتر نیز می شوند . اگر دمای هوای منطقه شما کمی در پاییز گرم است گیاهان را در جایی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد.نور شدید به همراه هوای گرم از جمله دلایل سوختگی حاشیه برگها و همچنین رنگهای کدر برگها است.

دما: این گیاهان تحمل گرمای تابستان را ندارند. حداکثر دمای گرم مطلوب آن حدود 27 درجه است . سرمای زمستان را تا حدود 15- درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می کنند و البته این به شرطی است که سرد شدن هوا به تدریج انجام گیرد در غیر اینصورت و سرد شدن ناگهانی هوا به صورت شدید، بافتهای این گیاه سرمازده خواهند شد. گرمای هوا مانع از این است که این گیاهان را در اواخر بهار و یا طی تابستان تکثیر کرد. چون گیاهان جوانی که با گرما روبرو شوند ساقه هایی بلند دارند که برگها با فاصله زیادی روی آن قرار میگیرند و ظاهر زیبایی ندارند. همچنین هوای گرم مانع از ظهور رنگ زیبای برگها می شود . به همین دلیل کاشت و تکثیر انان به اوایل پاییز موکول می شود تا از دمای هوای مناسب بهره مند شوند. بهترین رنگ برگ این گیاهان در دمای 10 درجه سانتیگراد بروز می کند .

خاک: این گیاه به مواد مغذی نسبتا خوبی نیاز دارد. به عنوان مثال اگر خاک را با نسبتهای مساوی از کود بسیار پوسیده دامی و خاک برگ مخلوط کنیم و بعد گیاهان را بکاریم ، به خوبی رشد خواهند کرد و از آنجایی که به عنوان گیاهانی یکساله و فصلی استفاده می شوند دیگر نیازی به مصرف کود نیست . همچنین چنین دستورالعملی را معمولا برای انواع کلم برگ که قرار است مصرف خوراکی داشته باشند استفاده می کنند برای نمونه های زینتی که قرار نیست به مصرف خوراکی برسند و رشد فراوانی کنند‘ می توان از فرمولی ساده تر استفاده کرد یعنی خاک را با خاک برگ نیز مخلوط کنیم کافی است. همچنین اگر متوجه عدم رشد مناسب این گیاهان شدیم می توان در طی فصل رویش نیز از فرمولهای کودهای تجاری همانند 20-20-20 به میزان یک گرم در یک لیتر هر 4-3 هفته یکبار استفاده کرد. البته اگر بتوان از کودهایی با میزان نیتروژن پایین تر همانند فرمولهای 20-20-10 و یا سایر فرمولهای مشابه استفاده کرد رنگ برگها بهتر خواهد شد.

تکثیر: این گیاه توسط بذر تکثیر می شود . زمان مناسب نیز اواخر تابستان یا اوایل پاپپز است به هر حال زمان کاشت باید به گونه ای باشد که قبل از فرارسیدن اولین یخبندان زمستانه ، از انتقال گیاهان به بستر اصلی کاشت چند هفته گذشته باشد . برای کاشت می توان از خاکی نرم و الک شده استفاده کرد. ابتدا خاک را مرطوب می کنیم و بعد بذرها را روی سطح قرار میدهیم . بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. دمای 18 درجه برای جوانه زنی مناسب است  و در صورت مناسب بودن شرایط جوانه زنی بذرها 3-2 هفته طول می کشد .اگر در مکانی بجز بستر اصلی نسبت به کاشت بذرها اقدام میکنید زمانی که گیاهان جوان به طول حدود 8-7 سانتیمتر رسیدند مناسب انتقال به مکان اصلی کاشت می شوند . فاصله گیاهان 60-45 سانتیمتر مناسب است . از زمان کاشت بذر تا زمانی که گیاه به حداکثر اندازه خود برسد در حدود 14-11 هفته می تواند طول بکشد.

آفات و بیماریها: شته ، تریپس، سوسکهای ککی، حلزونها از آفات این گیاه هستند . از بیماریها نیز می توان به بوترتیس، لکه برگی و سفیدک پودری اشاره کرد .

634628_9Qv7TePy.jpg

گلها

634628_pK6glVe4.jpg

غلافهای میوه 

 

634628_2pJ5Otkb.jpg

بذرها

634628_Rvp2Ax4a.JPG

634628_nnCmWI2K.jpg

634628_cSNdxPgO.jpg

634628_hBls3snx.jpg

634628_LInPBrDJ.jpg

منابع

http://toptropicals.com/catalog/uid/Brassica_oleracea_acephala.htm

http://moongrow.com/vegetable_planting_guide/kale.html

http://www.thegardenhelper.com/kale.html

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=b738

http://gardening.about.com/od/plantprofile1/p/Orn_Cabbage.htm

http://www.gardensablaze.com/Annuals/AnnualsOrnCabbage.htm

http://hort.uwex.edu/articles/ornamental-cabbage-and-kale/

http://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/ornamental-cabbage.html

 


/ 7 نظر / 1963 بازدید
مرجان

[گل]

مرجان

سلام آزاده جان یک سوال در رابطه با گلدان هایی که در خانه نگهداری میشود و خاک گلدان بشه های ریز میزند به چه صورت میشود که این پشه های خاک را از بین برد چون خیلی سخت هست که بخواهم خاک گلدان را عوض کنم آیا موادی که بشه از آن استفاده کرد برای از بین بردن این پشه های خاک وجود دارد....[خنثی]

تسنیم

خانم رشیدی شما اینستاگرام ندارید؟ ببخشید سوال میکنم

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی [دست]

سپیده

سلام خانم مهندس خدا قوت، دو تا سوال داشتم 1) چکار کنم تا برگ گیاهانم براق و شاداب به نظر برسند مثل داخل گلفروشی ها؟ 2 ) من یک گیاه دارم که ما بهش موسی در گهواره می گیم. برگهای سبز کشیده بلند داره و پشت برگها بادمجانی رنگند. لطف می کنید اسم علمی آن را بفرمایید تا در مورد نگهداریش تحقیق کنم؟ از راهنماییهاتون واقعا سپاسگزارم، خدا پشت و پناهتون باشه[گل][قلب]

انسان

سلام خانم مهندس...همیشه پایدار و موفق باشید[گل]