معرفی گیاه گلدانی -سینرر (سینره) Florists Cineraria

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

انواع مختلف سینرر را می‌توان در سه گروه قرار داد:

  • سینرر با گلهای درشت با ارتفاع 50-40 سانتیمتر
  • سینرر با گلهای ستاره ای شکل به ارتفاع 70-40 سانتیمتر(نوع محبوب سینرر)
  • سینرر با گلهای ستاره ای و به ارتفاع حدود 40 سانتیمتر(سینرر پاکوتاه)

گلهای نمونه هایی که معمولا به عنوان گیاهی گلدانی به فورش می‌رسند حدود 5 سانتیمتر قطر دارند و در طیفهای رنگی مختلف سفید، صورتی، قرمز، آبی و ارغوانی وجود دارد و در بسیاری از موارد علاوه بر رنگ گلبرگ حلقه‌ای سفید رنگ مرکز گل را فراگرفته است و موجب دو رنگ شدن گلبرگها شده است.

تصویر فوق: نزدیک به مرکز گل برخی از انواع سینرر رنگ سفید نیز وجود دارد موجب دو رنگ شدن گلبرگ شده است.

روزهای کوتاه به گلدهی این گیاه کمک می‌کند و به همین دلیل یکی از گیاهانی است که در فصل زمستان و یا اوایل گلهای آن می‌تواند زینت بخش خانه‌ها و همچنین سفره‌های هفت سین باشد. برگها نسبتا بزرگ هستند و سطح آنان کرک دارد و کمی زبر به نظر می‌رسند.

تصویر فوق: برگ سینرر

توجه: اگرچه نام عملی این گیاه در برخی از متون Cineraria grandiflora معرفی شده است اما امروزه نام Pericallis hybrida برای این گیاه در نظر گرفته می شود زیرا اعتقاد بر این است که جنس Cineraria بومی آفریقای جنوبی است در حالیکه این گیاه به دلیل مشخصات گیاه شناسی آن به جنس Percallis تعلق دارد و بومی جزایز قناری است. حتی برخی از گیاهشناسان جنس این گیاه را Senecio و با نام عملی Senecio cruentus معرفی می‌کنند و شاید به همین دلیل است که گاهی این گیاه تحت نام تجاری Senetti نیز به فروش می‌رسد.

آبیاری: گیاه را به مقدار کافی آب دهید و مراقب خشک نشدن خاک گلدان بخصوص زمان شکل‌گیری جوانه‌های گل و شکوفایی آنان باشید. خشکی کشیدن گیاه موجب پژمردگی گیاه در مدت زمانی اندک خواهد شد. هوای مرطوب به شادابی این گیاه کمک می‌کند و خشکی هوا موجب سوختگی و قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگها خواهد شد. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و پژمردگی آن خواهد شد.

نور: مکانی روشن بدور از نور مستقیم آفتاب را می‌پسندد . البته برخی از پرورش‌دهندگان اعتقاد دارند که در صورت دمای محیط بین 10 الی 15 درجه می‌توان حداکثر به میزان 4 ساعت از نور مسقتیم آفتاب در طی صبح بهره برد. نور کم محیط باعث می‌شود که غنچه های گل باز نشوند. نور مسقیم بیش از اندازه آفتاب بخصوص در طی ساعات بعد از ظهر نیز موجب رنگ پریدگی گلها خواهد شد.

دما: دما در طی مراحل مختلف رشد این گیاه کمی با یکدیگر تفاوت دارد. دماهای مورد نیاز برای جوانه زنی و مراحل ابتدایی رشد را می‌توانید در قسمت تکثیر مطالعه کنید. بعد از رشد گیاهان جوان باید آنان را در مکانی نسبتا خنک نگهداری کرد که دمای استفاده شده در این مراحل در بین پرورش دهندگان مختلف و با توجه به زمان تکثیر این گیاه کمی متفاوت است به بیان دیگر پرورش دهندگان زمانی که گیاهان را با بذر تکثیر می‌کنند، اگر بذرها در اوایل بهار کاشته شده باشند بعد از رشد این گیاهان و فرارسیدن فصل سرد گیاه را در مکانی با دمای شبانه 7-5 درجه نگهداری میکنند اما اگر گیاهان حاصل از کاشت بذرها در اواسط بهار باشند در طی ماه های سرد دمای شبانه را در حدود 5-4 درجه در نظر می‌گیرند. دمای روز نیز چند درجه از دمای شب گرمتر است. در واقع دمای سرد در این مرحله به تشکیل جوانه های گل کمک می‌کند و در بسیاری از انواع سیرره برای تشکیل جوانه های گل نیز ضروری است. برخی از پرورش دهندگان نیز بدون توجه به زمان کاشت و تکثیر گیاه از طریق بذر ، اصولا دمای 10 درجه را برای مرحله تشکیل جوانه های گل کافی می‌دانند. بعد از شکل گیری گلها و شکوفایی آنان  می‌توان گیاه را در دمای 18-15.5 در طی روز و 15.5 – 13 در طی شب نگهداری کرد. دمای بیش از این مقدار عمر گلها را کم می‌کند و حتی آنان را می‌خشکاند و به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان ترجیح می‌دهند که حتی در طی روز دما به بیش از 15.5 درجه نرسد. گرمتر شدن محیط نیز می‌تواند موجب پژمردگی کل گیاه شود. البته محیط بسیار سرد و دمای زیر 8 درجه نیز می‌تواند موجب زردی و ریزش برگها شود. البته تراکم بیش از اندازه گیاه از جمله دیگر دلایل ریزش برگها است و ریزش برگها را نباید فقط به دلیل سردی هوای محیط دانست.

خاک: بستر کاشتی با زهکش مناسب نیاز دارد تا آب اضافی بعد از عمل آبیاری را در خود نگه ندارد بنابراین می‌توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ+شن برای کاشت این گیاه استفاده کرد. قبل از گلدهی گیاهان استفاده از کودهایی با فرمول 10-10-10 هر دو هفته یکبار به گلدهی گیاه کمک خواهد کرد. البته برخی از پرورش دهندگان کود با میزان پتاسیم بیشتر را مصرف می‌کنند تا به گلدهی گیاه کمک شود. اگر قصد نگهداری گیاه را به عنوان گیاهی یکساله را دارید، کوددهی را بعد از تشکیل جوانه های گل  قطع کنید زیرا ادامه غذادهی به گیاه بعد از شکوفایی گلها میزان گل و طول مدت گلدهی را افزایش نمی‌دهد.

تکثیر: از بذر گیاه برای تکثیر این گیاه استفاده می‌شود. با کاشتن بذر در واسط بهار می‌توان در فصل بهار سال آینده و با کاشت بذرها در اوایل بهار می‌تواندر اواسط زمستان همان سال گیاهی گلدار داشت. بذرها در خاکی سبک همانند مخلوط دو قسمت خاک برگ و یک قسمت شن کاشت کرد. بذر سینرر بسیار سبک است و باید به شکل سطحی کاشت شود زیرا برای جوانه زنی به نور محیط نیاز دارد و بعد از کاشت آبیاری آنرا باید با ملایمت بسیار زیاد انجام داد تا در خاک جابجا نشوند و می‌توان از آبفشان برای آبیاری بستر کاشت و مرطوب کردن آن استفاده کرد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذور 22-20 درجه سانتیگراد است و جوانه زنی در حدود یک هفته طول می‌کشد. در زمان جوانه زنی رطوبت محیط به میزان 100٪ و بعد از ظهور گیاهچه ها به میزان 70-40٪ مورد نیاز است. بعد از جوانه زنی دمای 21-18 درجه و بعد از ظهور اولین برگها دمای 17-15 درجه سانتیگراد مناسب است. بعد از آنکه نهالهای کوچک 6-4 برگ داشتند می‌توان آنان را به گلدانهایی مستقل منتقل کرد . دز زمان انتقال دمای 20-18 درجه به مدت دو هقته مناسب است اما با ادامه رشد گیاهانی که 10-8 برگ دارند به تدریج وارد مرحله گلدهی و تشکیل جوانه های گل می‌شوند که در این مراحل دمای 10 درجه محیط به مدت 5-4 هفته کافی است و محیط گرم از جمله دلایل عدم تولید گلهایی با کیفیت در این گیاه می‌شود. بعد از شکل گیری غنچه های گل دما افزایش می‌یابد.

تصویر فوق: سمت راست رسیدن بذرها که هم زمن با خشکیدن گلها است. سمت چپ بذرها البته توجه کنید که بذرهای سینرر بسیار ریز هستند و جدا کردن آنان از بقیه قسمتهای انتهایی گل کاری دشوار و غیر ضروری است و به همراه آنان نیز کاشته می‌شود.

آفات و بیماری: همانطور که اشاره شد سینرر به عنوان گیاهی یکساله مورد استفاده قرار می‌گیرد و احتمال کمی وجود دارد که آفات و بیماری خاصی در طی چند ماه نگهداری از آن در داخل منزل مشکل خاصی را ایجاد کند. اما آفات و بیماریها در طی پرورش این گیاهان در گلخانه ها شاید مشکلاتی را ایجاد کنند . از آفات احتمالی این گیاه می‌توان به شته، مگس سفید، معدنچی برگ (بر روی برگها خطوطی نامنظم و کرم رنگ ایجاد می‌کند) و تریپس اشاره کرد. این آفات به دلیل مصرف شیره گیاه و بسته به شدت فعالیت انان بر روی گیاه می‌توانند موجب کاهش رشد، عدم شکل گیری برگها و یا غنچه های گل، ریزش برگهای جوان و یا ریزش غنچه های گل، زردی برگسار و بدرنگ و بدشکل شدن گلها شوند.

تصویر فوق: اثر معدنچی برگ بر روی برگها

لکه برگی آلترناریا Alternaria sensecionis بیماری قارچی است که موجب بروز لکه های قهوه ای تیره بر روی برگها می‌شود . جلوگیری از آبیاری بیش از اندازه و خیس شدن برگها در طی آبیاری و تهویه مناسب مکان نگهداری از جمله راه های جلوگیری از شیوع این بیماری است. سفیدک پودری Sphaerotheca fusca موجب بروز لکه های سفید رنگ بر روی برگها می‌شود.خشک ماندن سطح برگسار در زمان آبیاری برای جلوگیری از شیوع این بیماری مهم است. پوسیدگی ریشه و طوقه فیتوفتورا Phytophthora موجب پوسیدگی ریشه و ساقه از سطح خاک می‌شود . گیاه پژمرده شده و از بین می‌رود. بکارگیری بستر کاشت ضدعفونی شده یکی از مهمترین مسائل جلوگیری از شیوع این بمیاری است .   لکه ها به هم پیوسته و تمامی برگ را در برگرفته و موجب ریزش آنان می‌شوند. بیماری زنگ Puccinia lagenophorae موجب بروز لکه های زرد رنگ بر روی پهنه برگ می‌شوند که لکه ها متورم شده و موجب بدشکلی ظاهر برگ می‌شوند.

تصویر فوق: بیماری زنگ در سینرر

بیماریهای ویروسی موجب بروز لکه ها و یا خطوط زرد رنگ بر روی برگها می‌شود . گیاه ممکن است بدشکل و کوتاه قامت شود. رگبرگ در پهنه برگ از بین می‌روند و ممکن است تمامی گیاه نیز از بین برود. از بین بردن گیاه آلوده تنها راه مبارزه با این بیماری است .

تصویر فوق: بیماری ویروسی سینرر که موجب کوتاهی قامت و زردی برگسار و بدشکلی آنان شده است.

دوستان عزیز. لطفا در صورت برداشت و انتشار مطالب این وبلاگ در مکانی دیگر، نام منبع ("وبلاگ باغبانی سبز") را از یاد نبرید و خواهشمندم مطلب هر پست را به شکل 100% کپی‌برداری نفرمایید. متشکرم.


منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Florist_Cineraria

http://www.botany.com/cineraria.html

http://www.gardenguides.com/106735-cineraria-plant-care.html

http://www.gertens.com/learn/Annuals-Perennials/cineraria.htm

http://www.bachmans.com/Care-Handling/Plants

http://www.thegardenersalmanac.co.uk/Data/Cineraria/Cineraria.htm

http://www.syngentaflowers.com/country/us/en/seeds/GrowingGuidelinesLib/Cineraria.pdf

http://extension.psu.edu/plant-disease-factsheets/all-fact-sheets/cineraria-pericallis-diseases

/ 6 نظر / 1423 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی بازم مثل همیشه مطالب ارزشمند [قلب]

مجتبی شیرازی

خواهش میکنم من که کاری نمیکنم تمام زحمات را شما میکشید [لبخند]

دانشجو

سلااااااااام.وبت عالی شده.وااااااااااااای چقدر قشنگه.ممنونم عزیزم

kuomars

خانم مهندس سلام مطالبی که شما در رابطه با گلی و گیاهی مینویسید آنقدر کامله که خوشبختانه یا متاسفانه سوالی دیگر باقی نمیگذارد اما گاهی سوالات متفرقه ایی پیش میاید که حقیقتش بهترین و دقیق ترین و سریعترین پاسخها را من از شما گرفتم. یک سوال برایم پیش آمده معمولا همه جا گفته میشود وقتی ریشه های گیاهی از زیر سوراخ گلدان بیرون زد هنگام تعویض گلدان حال اگر بنا بعللی امکان تعویض گلدان نباشد برای حفظ گیاه چه کارهایی میتوان کرد؟ از زحمات و دقت شما متشکر و موفق باشید.[گل]

سحر

سلام دوست من منم خیلی به پرورش گل وگیاه علاقمندم. وب خیلی خوبی داری.امیدوارم هر روز بهتر و کاملتر بشه. موفق باشی[گل]

somaye

سلام، ممنون از سایت خوبتون، یه سوال راجع به گل سینره داشتم، من این گل رو عید سال قبل خریدم، بعد از خشک شدن مثله خیلی از گل های فصلی گلدون رو نگه داشتم که عید امسال دوباره رشد کنه الان نمی تونم امید داشته باشم که دوباره گل میده؟ اگه امیدی هست چه شرایطی رو براش فراهم کنم که رشد بکنه؟ مرسی