معرفی گیاه - زبریناWandering sailer

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

این گیاه به دلیل طرح و رنگ زیبای برگسار و همچنین رونده و آویز بودن ساقه ها طرفداران بیشماری دارد . گلهای این گیاه صورتی رنگ است و ساقه‌ آن در هر جایی که با خاک تماس یابد ریشه می‌دهد. ساقه ها این توانایی را دارند که تا حدود 60 سانتیمتر و یا بیشتر رشد کنند. همچنین شیره موجود در برگها و ساقه این گیاه در برخی از افراد ممکن است حساسیت پوستی ایجاد کند که این خصوصیت در دیگر نمونه‌های مشابه این گیاه مشاهده نمی‌شود و خاص گیاه زبرینا است. از نامهای دیگر این گیاه در زبان انلگلیسی می‌توان به Inch plant  و Wandering jew اشاره کرد.

آبیاری: آبیاری باید به صورتی انجام گیرد که بستر گلدان همواره مرطوب باشد اما نه خیس غرقابی. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ساقه از قاعده می شود. خشکی کشیدن گیاه نیز موجب قهوه‌ای شدن نوک برگها می‌شود. به طور معمول در تابستان 3-2 مرتبه در طول هفته و در زمستان 1 مرتبه در طول هفته آب دهید. برای افزایش رطوبت هوا در اطراف برگها نیز در فصول گرم، هفته ای یک بار گیاه را غبارپاشی کنید.

دما: طیف وسیعی از دما را تحمل می‌کند و محیط داخلی خانه و آپارتمان برای آن مناسب است. اما اگر دما بیش از اندازه افزایش یابد برگها به طرف داخل لوله و سپس خشک می‌شوند. زبرینا دما را تا 12 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند و با سردتر شدن میحط برگها باز هم لوله شده و می‌خشکند و با ادامه این وضعیت برگها کم رنگ و آبکی می‌شوند.

نور: این گیاه طیف مختلفی از نور محیط را تحمل می‌کند. اما باید از نور مستقیم آفتاب جلوگیری نمود زیرا در چنین شرایطی لکه های سوخته و قهوه‌ای بر روی برگها ایجاد می‌شود. البته 3-2 ساعت نور مستقیم آفتاب در صبح زود می تواند به رشد گیاه و بزرگتر شدن برگها کمک کند اما توجه داشته باشید در محیطی که بیش از اندازه پر نور و روشن است، نوارهای رنگین برگها بسیار کم رنگ خواهد شد. برای بدست آوردن بهترین نتیجه در رنگ برگها محیطی نیم سایه - نیم افتاب پیشنهاد می شود.در نور کم و محیط تاریک فاصله بین برگها زیاد می‌شود و ساقه‌ها نیز بیش از اندازه دراز و باریک می‌شوند.

خاک: این گیاه خاکی با بافت متوسط تا سبک را نیاز دارد . به عنوان مثال می‌توان از ترکیب خاک باغچه معمولی به همراه خاک برگ استفاده کرد. بکارگیری موادی همانند کوکوپیت و شن نیز نیز به سبک تر شدن خاک کمک می‌کند. برای تغذیه مصنوعی این گیاه می‌توان از کودهای شیمیایی مایع مخصوص گیاهان زینتی هر دو هفته یکبار استفاده کرد. اگر از کودها بیش از حد استفاده کنید رنگ بنفش برگها که یکی از موارد جذابیت این گیاه است از بین خواهد رفت و برگها نیز کلفت و ضخیم خواهند شد.

تکثیر: این گیاه به آسانی از طریق کاشت ساقه‌هایی که تا حدودی کلفت‌تر از دیگر ساقه‌ها هستند در بستری با ترکیب خاکی سبک به راحتی ریشه دار می‌شوند. در طی ریشه دهی قلمه ها بستر را به خوبی مرطوب نگهدارید و آنرا در معرض نور مستقیم افتاب نگذارید.

آفات: کنه تار عنکبوتی به این گیاه حمله می‌کند که در این صورت برگها چروکیده و در هم پیچیده می شوند و زیر آنها نیز تار عنکبوت مشاهده می‌شود. در این موارد از سموم سیستماتیک باید استفاده نمود.

هرس: هرس این گیاه به منظور جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه های گیاه انجام می شود. اگر گیاه را به شکل مرتب در طی سال سرزنی کنیم و به بیان دیگر ساقه های را که بیش از اندازه بلند شده اند تا حدود نصف و حتی یک سوم ارتفاع کوتاه کنیم ، رشد ساقه های جانبی تحریک می شود و گیاه شکل و فرم بوته ای میابد.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_zebrina

http://www.plantoftheweek.org/week280.shtml

http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/shrub_fact_sheets/zebpena.pdf

http://edis.ifas.ufl.edu/fp620

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=d681

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=4212

http://www.floridata.com/ref/t/trad_zeb.cfm

/ 3 نظر / 147 بازدید
بهبانی

سلام. برای اینکه این گیاه پرپشت بشه چکار باید کرد؟

ویکتوریا

سلام زبرینای من هر شاخه حدود 20 سانت شده می تونم قلمه بگیرم

سعید سبز

درود وبلاگتون خیلی عالیه امیدوارم ادامه اش بدی خود من بهترین منبعم وبلاگ شماست و اگه شما این وبلاگت رو رها کنی بیچاره میشم همشه ادامه اش بده برگ بیدی من گل داده گل های خیلی کوچک صورتی از این گلها بذر و دانه هم به دست میاد؟