معرفی گیاه- افربیا ابلق Snow on the mountain

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید . سپاسگزارم.

برگهای قسمت پایینی گیاه سبز-خاکستری است اما برگهای انتهایی حاشیه هایی سفید دارد و گلهایی سفید رنگ نیز دارد که ظاهری زیبا را برای گیاه ایجاد می کند . طول عمر گلها نیز نسبتا طولانی است و به همین دلیل برای مدت زمانی مناسب می تواند به دلیل برگسار ابلق و گلهای ریز و سفید رنگی که دارد زینت بخش محیط اطراف باشد. همچنین از ساقه های منتهی به گل آن به عنوان گل شاخه بریده نیز استفاده می شود بخصوص که دارای عمر پس از برداشت طولانی نیز هست. نام انگلیسی گیاه snow on the mountain, smoke  on the prairie, varigated spurge, white margined  spurge است.

توجه : تمامی قسمتهای این گیاه در صورت خورده شدن سمی هستند . همچنین گیاه شیره ای دارد که می تواند در برخی افراد ناراحتی پوستی و آلرژی ایجاد کند .

توجه : از این خانواده گیاهانی همانند  مرجان و  بنت القنسول قبلا در این وبلاگ معرفی شده اند .

شرایط محیطی

آبیاری: این گیاهان به طور کل به خشکی و کم آبی مقاوم هستند و شاید برای چند هفته اول بعد از رویش و جوانه زنی نیاز به آبیاری منظم داشته باشند حتی در این مقطع زمانی آبیاری بیش از اندازه موجب زردی برگها و ریزش برگها و پوسیدگی ساقه گیاه و از بین رفتن آن می شود. میزان آبیاری بستگی به شرایط آب و هوایی دارد و بهتر است زمانی انجام شود که سطح رویین خاک تا حدود عمق 5 سانتیمتری خشک شده باشد. خشکی بیش از اندازه بخصوص در زمانی که هوا گرم نیز هست می تواند موجب خشکی و پژمردگی گیاه و ریزش برگها و گلهای آن شود.

نور: این گیاه را می توان در مکانی با آفتاب کامل تا نیمه آفتاب کاشت . البته در مناطقی که تابستانهایی گرم و خشک دارند بهتر است که آنرا در مکانی بکاریم که از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد چون دمای بالای هوا به همراه نور شدید آفتاب می تواند موجب پژمردگی و سرخشکیدگی گیاه و سوختگی نوک و حاشیه برگهایش شود.

دما: اگرچه این گیاه می تواند سرمای زمستان را تا حدود 15- درجه سانتیگراد تحمل کند اما از آنجایی که بذرهای آن به فراوانی به پای گیاه می ریزیند و به آسانی جوانه می زنند به شکل گیاه یکساله کشت و کار می شود بخصوص اینکه سرعت رشد بالایی نیز دارد و مدت زمانی کوتاه بعد از جوانه زنی می توان به ارتفاع حدود یک متر برسد . به همین دلیل با سرد شدن هوا و اواخر پاییز/اوایل زمستان باقیمانده این گیاهان از زمین بیرون آورده می شوند تا با فرا رسیدن فصل بهار و مناسب و مساعد شدن هوا مجددا گیاهان جوان از بذرها می رویند. این گیاه با گرمای تابستان تا حدود 30 درجه سانتیگراد مشکلی ندارد و اگر دمای از این گرمتر می شود بهتر است گیاه را در جایی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

خاک: در مورد خاک چندان سختگیر نیست اما بهتر است که شرایط زهکش مناسبی داشته باشد زیرا جمع شدن آب و ماندگاری آن در اطراف ساقه و طوقه گیاه (محلی از گیاه که ساقه به ریشه متصل است و تقریبا در سطح خاک قرار دارد) می تواند منجر به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شود. همچنین این گیاه از نظر مواد غذایی کم توقع است و اگر خاک محل کاشت با مقداری کود پوسیده دامی و یا خاک برگ (حدود 10-5٪ حجم کلی خاک محل کاشت) نیازهای غذایی گیاه را تا آخر فصل فراهم می کند و نیازی به کوددهی نیست . اگر هم امکان مخلوط کردن این مواد با خاک محل کاشت نیست می توان یک بار اوایل بهار و بار دیگر اوایل تابستان از کود شیمیایی با فرمول 10-10-10 برای این گیاه استفاده نمود.

تکثیر: این گیاهان هر ساله بذر تولید می کنند و بذرها به پای گیاه بر روی خاک می ریزد و سال آینده سبز می کنند . همچنین اگر با کاشت بذر بخواهیم این گیاه را تکثیر کنیم یا باید منتظر شویم آخرین یخبندان شبانه رفع شود و بعد نسبت به کاشت بذرها اقدام کنیم . و یا اینکه چند هفته قبل از رفع آخرین خطر یخبندان شبانه نسبت به کاشت بذرها در محیطی محافظت شده این کار را انجام دهیم . برای جمع آوری بذرها نیز کافی است صبر کنیم تا گلهای گیاه بر روی گیاه پژمرده و خشک شوند سپس بذرها را جمع آوری کنیم. بذرها در دمای 20 درجه و در طی 3-2 هفته جوانه می زنند . در برخی منابع علمی به این مسئله که بذرها ی این گیاه قبل از کاشت به  6-3 هفته پیش سرمادهی نیاز دارند اشاره شده است.

 

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_marginata

http://davesgarden.com/guides/pf/go/221/

http://practicalplants.org/wiki/Euphorbia_marginata

http://plants.usda.gov/core/profile?symbol=EUMA8

https://www.rightplants4me.co.uk/content/plant?PlantID=1153

http://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/euphorbia/euphorbia-early-snow.html

http://www.tmseeds.com/product/Euphorbia-Marginata-Summer-Icicle

 

 

/ 2 نظر / 383 بازدید
مرجان

[گل]