معرفی گیاه- شبدر بنفش ایرلندی Purple shamrock

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید . سپاسگزارم.

توجه کنید که اگرچه در فارسی این گیاهان با نام شبدر بنفش معروف و متدوال شده اند اما برخی از این گیاهان برگهایی سبز ساده دارند که به دلیل برگهای زیبایشان کاشت می شوند و گل نیز می دهند و برخی نیز برگهایی خوش رنگ و بنفش رنگی که دارند کاشته و نگهداری می شوند. بنابراین به شکل خلاصه می بایست گفت این گیاهان دارای تنوع هستند و نمی بایست انتظار یک شکل و ظاهر را از تمامی آنها داشت. در زبان انگلیسی برخی انواع زینتی این گیاهان  False shamrocks (که البته با نامهای Purple shamrock و همچنین Love plant نیز شناخته می شوند ) و برخی sorrel خوانده می شوند. در بین متداولترین این شبدرها می توان به گونه هایی همانند O.tetraphylla ، O.triangularis و O.compressa  اشاره کرد البته نمونه های دیگر نیز هستند این سه مورد به عنوان مثال آورده شده اند زیرا اولی به دلیل برگهای بنفش رنگ دومی به دلیل برگهایی سبز رنگ که در مرکز به رنگ ارعوانی رنگ است و سومی به دلیل گلهای پر گلبرگ زرد رنگ شناخته شده اند . سرعت رشد این گیاهان اصولا سریع و خوب است اما هر زمان که گیاه از نظر فضا (مثلا فضای داخل گلدان) دچار محدودیت شوند رشد آنان نیز کاهش می یابد . اکثر این گیاهان حدود 25 سانتیمتر ارتفاع می یابد و گلهای آنان در هر زمان از سال بخصوص در طی تابستان شکوفا می شوند.

توجه: با وجود شباهت اسمی، این گیاه با انواع شبدر به طور کل متفاوت است . گیاهان شبدر به خانوده Fabaceae   تعلق دارند که دو نوع آن یعنی شبدر سفید با نام علمی Trifolium repens (نام انگلیسی Dutch clover یا شبدر آلمانی و همچنینWhith clove ) و  شبدر قرمز با نام علمی Trifolium pratense (نام انگلیسیRed clover)  بیش از سایرین در دنیای گیاهان زینتی و کف پوش متدوال و مرسوم هستند البته دو واژه سفید و قرمز به دلیل رنگ گلهای این گیاهان است و برگهای این گیاهان همگی سبز رنگ هستند. اما در بین گیاهانی که در این پست معرفی شده اند برخی برگهایی به رنگ بنفش دارد که در بین شبدرهای واقعی چنین مسئله ای مشاهده نمی شود . یعنی شبدر قرمز برگهایی سبز رنگ اما گل هایی تقریبا قرمز رنگ دارد.

شرایط محیطی

آبیاری: برای آبیاری این گیاه ابتدا باید صبر کرد تا سطح خاک نسبتا خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کرد. آبیاری زیاد و ماندگاری آب در خاک موجب پوسیدن قسمتهای زیرزمین این گیاه و در نهایت از بین رفتن آن می شود. خشکی کشیدن گیاه نیز در ابتدا موجب خشکی و سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت پژمردگی گیاه خواهد شد. به طور کل در روزهای گرم به آبیاری بیشتر با فواصل کمتر نیاز دارد اما هر مقدار که دمای هوا کاهش بیابد نیاز به آبیاری نیز کمتر خواهد شد به نحوی که گاهی می توان هر 10 روز یکبار و حتی دیرتر (بسته به سرمای هوا) آن را آبیاری کرد. این گیاه نسبت به رطوبت هوا سختگیر نیست و نیازی به افزایش رطوبت هوا از طریق غبارپاشی و یا سایر روشها را ندارد

دما: این گیاهان به طور کل هوای خنک و حدود 15 درجه را می پستندد اما دما را تا حدود 27 تحمل کرده و به رشد خود ادامه می دهند و اگر دما بیش از 27 درجه برسد این گیاهان وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می شوند. به همین دلیل است که در روزهای گرم باید سعی کرد گیاه را اولا به شکل مناسب آبیاری کرد تا خشکی نکشد و دوما در مکانی به دور از اشعه مستقیم آفتاب قرار داد. همچنین در هوای سردتر نیز آبیاری را باید کاهش داد زیرا هوای سرد به همراه آبیاری زیاد و نامناسب مساوی با پوسیدگی و مرگ گیاه است.

نور: این گیاهان را می توان در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه کشت کرد. یعنی وجود حداقل 5-4 ساعت نور برای آنان کافی است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهای گرمی دارد و اگر قصد کاشت این گیاه را در فضای باز دارید بهتر است مکانی را انتخاب کنید که از 2 بعد از ظهر به بعد دارای سایه باشد زیرا نور شدید و گرمای زیاد موجب سوختن و قهوه ای شدن برگها می شود. مکان فاقد اشعه مستقیم خورشید اما پر از نور و روشن مشکلی را برای رشد برگها ایجاد نمی کند اما امکان دارد مانع از گلدهی گیاه شود. یکی از عکس العملهای این گیاه در برابر نور باز و بسته شدن برگها است یعنی زمانی که نور کافی است برگها باز و زمانی که نور کاهش می یابد برگها بسته می شوند.

لینک فیلم باز و بسته شدن برگها

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Oxalis_Triangularis_Photonasty_Timelapse.ogg

خاک : نسبت به خاک سختگیر نیست می توان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ +شن (با ذرات 2 میلیمتر) استفاده کرد. برای کوددهی می توان از کود با فرمول 10-10-10 و یا 20-20-20 البته با نصف غلظت به شکل هر 6-4 هفته یکبار استفاده کرد. از آنجایی که این گیاه متراکم بودن ریشه هایش در گلدان را دوست دارد لزومی ندارد که هر سال نسبت به تعویض گلدان آن اقدام کرد . بهترین نشانه خروج ریشه ها از منافذ زیرین گلدان و یا بیرون آمدن قطعاتی از ساقه و پیازها از حاشیه های گلدان است که در آن صورت نیز گلدان جدید را خیلی بزرگتر در نظر نگیرید و فقط کافی است که از نظر حجمی حدود 20٪ از گلدان قبلی بزرگتر باشد. حتما به وجود منافذ زیرین گلدان و زهکش مناسب خاک دقت کنید زیرا گل آلود شدن خاک و عدم خروج آب اضافی به معنی پوسیدن پیازها و در نهایت از بین رفتن تمامی گیاه است.

تکثیر: تقسیم گیاه مادری و به بیان دیگر تقسیم پیازهای این گیاه یکی از متداولترین روشها است یعنی زمانی که نسبت به تعویض گلدان اقدام می کنیم می توان توده گیاه مادری را به دو بخش تقسیم کرد و هر یک را در داخلی جداگانه کشت کرد. زمان تقسیم نیز انتهای زمان استراحت است. در مورد کاشت پیازها نیز باید گفت که هر 10 عدد پیاز را می توان در گلدانی با دهانه به قطر 25 سانت کاشت. در زمان کاشت عمق کاشت را حدود 3-2 سانیمتر در نظر می گیرند . اگر در هوای آزاد قصد کاشت پیازها را دارید فاصله حدود 10-7 سانتیمتر را بین مکان کاشت در نظر بگیرید. مخلوط خاک را می توان خاک معمولی +خاک برگ+شن درشت در نظر گرفت و قبل از کاشت پیازها ابتدا خاک را خیس و مرطوب کرد سپس اجازه داد که آب اضافی خارج شود و بعد نسبت به کاشت پیازها اقدام کرد . توجه کنید که آبیار زیاد موجب پوسیدن پیازها می شود. گلدان را در مکانی که از تابش مستقیم آفتاب لااقل به مدت 5-4 ساعت در روز برخوردار است قرار دهید تا رشد برگها به بهترین نحو انجام شود.

هرس: گیاهان بالغ و استقرار یافته را هر 5-3 سال یکبار در اوایل تابستان و یا در طی فصل رکود  از سطح زمین کف زنی می کنند یعنی تمامی برگها و سایر قسمتهای گیاه را از نزدیکی سطح زمین قطع می کنند تا رشد جدید و برگهای جدید شروع به رشد کنند . گیاهان جوان را هر ساله در اوایل تابستان و یا در طی فصل رکود کف زنی می کنند تا در خاک گسترش یابند و به استقرار آنان کمک شود.

آفات و بیماری: از جمله بیماری های این گیاه می توان به انواع سفیدک (حقیقی و دروغین) ، لکه سیاه ، پوسیدگی ریشه اشاره کرد از آفات متدوال آن نیز می توان از حلزون شته و سوسکهای سرخرطومی نام برد.

تصویر فوق: گلهای O.triangularis

تصویر فوق: گونه O.triangularis

تصویر فوق: گونه O.tetraphylla 

تصویر فوق: گونه O.tetraphylla 

تصویر فوق: گونه  O.compressa

تصویر فوق: نمایی از قسمت زیر خاک این گیاه که با نام پیاز شناخته می شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Clover

http://www.ourhouseplants.com/plants/purple-shamrock

http://en.wikipedia.org/wiki/Oxalis_triangularis

http://www.americanmeadows.com/flower-bulbs/other-spring-flower-bulbs/purple-shamrock-bulbs

http://www.ehow.com/how_5501671_plant-oxalis-triangularis.html

 

/ 13 نظر / 2130 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی دوستتون دارم خیلی زیاد که دست و زبان خیر برای دیگران دارید همیشه در سلامت باشید [قلب][گل][گل]

محبوب بهار

این گل خیلی قشنگه و دوست داشتنی چه رنگ جذابی داره حالت برگاش مثل پروانه میمونه

فریده

سلام دوست خوبم. من این گل رو دارم و تا حالا به خیلی ها هدیه دادم. نگهداریش واقعا راحتره فقط ی لایه خاک رو ریزومهاش باشه کافیه. البته تو شمال که اینطوریه. موفق باشی

فروغ

سلام آزاده خانم، چه گیاه قشنگی [لبخند] خیلی جالب بود، دستنون درد نکنه [گل]

رضا

این گیاه توی ایران هست؟ بیشتر گیاهایی که معرفی میکنید عمومیت ندارن توی ایران لطفا گیاهانی که بیشتر هستن رو معرفی کنید. بقیه رو خودمون میریم سرچ میکنیم.

قلک کوچیک من

سلام خانم رشیدی. گل خیلی قشنگیه. منم یه نوع ازش دارم که برگهای کاملا سبز با گلهای ارغوانی رنگ میده. خیییییییییلی زیباست. ایشالله بعدا عکسشو توی وبلاگم میذارم

تسنیم

سلام این گیاه رو در منزل یکی از اقوام دیده بودم و دلم میخواست نامدقیق ونحوه تکثیرش رو بدونم. ممنون

دوستدار زیبایی

به نام خالق زیباییها با عرض سلام و خسته نباشید آیا میتوانم مطالب سایت را تنها برای استفاده خودم کپی برداری کنم؟ موفقیت روز افزون را از خدای عزیز برای شما خواستارم. با تشکر