معرفی گیاه - گل جاوید Everlasting flower

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برگها 10-1.5 سانتیمتر طول و 2-0.5 سانیتمتر عرض دارند و آنها نیز با کرک پوشیده شده اند. قطر گلها 8-3 سانتیمتر است . بخشی از این گیاه که به شکل عمومی با نام گل این گیاه شناخته می شود و گلبرگ خوانده می شوند، در واقع براکته های (برگواره یا برگهای تغییر شکل یافته) آن است که حالتی خشک، کم آب  و کاغذی دارند که اکثرا به رنگهای زرد، صورتی ، قرمز و سفید رنگ مشاهده شده اند و این گیاه را از سایر گیاهان متفاوت کرده است. گل واقعی این گیاه نیز خود از دو نوع گلچه شکل گرفته است گلچه های میانی disk floret که در قسمت مرکزی گل قرار دارند و گلچه های شعاعی Ray floret که پیرامون گلچه های میانی قرار گرفته اند.گلهای آن از اواخر بهار تا میانه های پاییز بر روی گیاه شکوفا می شوند.  این گیاه در زبان انگلیسی با نام Golden everlasting ، straflower ، Everlasting flower ،paper daisy  و Immortelle شناخته می شود.

تصویر فوق: گلچه های گل جاوید. قسمتهای خشک این گیاه (در این تصویر صورتی رنگ هستند) در واقع برگواره (براکته) هستند و نه گلبرگ.

تصویر فوق: قسمتهایی از گیاه که جلب توجه می کنند برگواره هستند.

تصویر فوق: برگهای گیاه

شرایط محیطی

آب: گل جاوید خشکی خاک را تا حد قابل قبولی تحمل می کند و زمانی به گیاه آب دهید که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد. آبیاری اندک موجب کاهش گلدهی گیاه و ریز شدن گلها  و آبیاری زیاد موجب شیوع بیماریهای قارچی و پوسیدگی ریشه ها و ساقه می شود.

نور: به مکانی با حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد تا بتواند حداکثر گل را تولید کند. مکانهای نیمه سایه و یا سایه موجب کاهش و یا عدم گلدهی گیاه، بلند شدن بیش از اندازه ساقه گیاه و علفی شدن آنان و شیوع بیماری های قارچی می شود.

دما: گلهای جاوید گرمای هوا را به خوبی تحمل می کنند و با تابستانهای گرم مشکلی ندارند. اما این گیاه به سرمای انتهای پاییز حساس است و از بین خواهد رفت.البته نمونه های چند ساله این گیاه دا را میتوانند تا حدود 1- الی 10- درجه سانتیگراد تحمل کنند.

خاک: به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. اگر مخلوط خاکی قبل از کاشت به خوبی آماده شده باشد و از کود پوسیده دامی و یا خاک برگ در ان استفاده شده باشد نیازی به کوددهی در طی سال نیست و به طور کل این گیاه می تواند خاکهایی ار که از نظر مواد غذایی فقیر هستند به خوبی تحمل کند اما به کار گیری مواد یاد شده در زمان آماده کردن خاک در زمان کاشت به گلدهی و رشد بهتر این گیاه کمک می کند. به یاد داشته باشید که اگر در کوددهی این گیاه زیاده روی شود ، مانع از گلدهی مناسب گیاه خواهیم شد و ساقه ها و برگها رشد می کنند. اگر خاک محل کاشت این گیاه فقیر است می توان از کودی مانند 10-10-10 البته با نصف غلظت هر 4 هفته استفاده کرد.

تکثیر: این گیاه به آسانی از طریق بذر تکثیر می شود. زمان تکثیر در فصل بهار است و دمای مناسب جوانه زنی بذرها حدود 18 درجه سانتیگراد می باشد. البته در محیط خانه نیز می توان بذرها را کاشت و از آنان مراقبت کرد و با فرا رسیدن فصل بهار و مناسب شدن دمای محیط گیاهان جوان را به محیط بیرون منتقل کرد. در این صورت شما می توانید 6-4 هفته قبل از زمان انتقال و کاشت در فضای آزاد، بذرها را در مکانی با دمای حدود 18 درجه بکارید. البته دمای قابل قبول برای جوانه زنی بذرها 18 الی 26 درجه است و در این دما حدود 10-7 روز طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند. هنگام کاشت بذرها نیز می توان از خاک برگ استفاده کرد و فقط کافی است بذرها را بر روی سطح خاک برگ پخش کنیم و با کف دست کمی فشار دهیم تا به سطح خاک برگها بچسبند. ریختن خاک بر روی بذرها لزومی ندارد. برای آبیاری نیز از روش غبارپاشی آب استفاده کنید . زیرا جریان آب حتی به شکل ملایم می تواند موجب جابجا شدن بذرهای ریز این گیاه شود. بعد از اینکه گیاهان کوچک حدود 2 برگ درآوردند میتوان از روش آبیاری معمولی البته به شکل بسیار ملایم استفاده کرد.  حدود 2-1 هفته بعد از رفع شدن آخرین خطر یخبندان دیررس بهاره می توان این گیاهان جوان را به فضای باز منتقل کرد و با فاصله 38-25 سانتیمتر در باغچه کاشت.

تصویر فوق: گل خشکیده و بذرهای آماده به برداشت

تصویر فوق: گیاهچه های جوان حاصل از کاشت بذر

تصویر فوق: گیاهچه آماده به انتقال به فضای آزاد

هرس: در طی فصل رشد می توانیم بعد از اینکه گلها پژمرده شدند آنان را سرسزنی کنیم تا گیاه به گلدهی بیشتر تحریک شود و  طول مدت گلدهی گیاه افزایش یابد.

آفات و بیماری: به طور کل نسبت به فعالیت آفات مقاوم است و آفت خاصی آنرا تهدید نمی کند اما به هر حال مراقب فعالیت آفاتی مانند شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشکهای گیاهی باشید. یکی از بیماری های قارچی با عامل Bremia lactucae از جمله بیماری هایی است که این گیاه را می تواند گرفتار کند که موجب چروکیدگی و سوختگی بر روی قسمت روی برگها و بروز لکه های سفید رنگ در قسمت زیرین برگها می شود. سفیدک دروغین بیماری دیگر این گیاه است که بر روی برگها لکه های زرد-سبز کم رنگ شکل میگیرد. نماتدها نیز می توانند بر روی ریشه ها گره ها و گالهایی ایجاد کنند که نتیجه آنان ضعف رشد عمومی گیاه است.

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Xerochrysum_bracteatum

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=2058

http://www.seedaholic.com/helichrysum-bracteatum-king-size-formula-mixed.html

#gsc.tab=0>http://www.swallowtailgardenseeds.com/annuals/strawflower.html#gsc.tab=0

http://homeguides.sfgate.com/strawflower-plants-reproduce-41504.html

http://www.ehow.co.uk/how_6753_grow-strawflower-helichrysum.html

http://www.ehow.com/how_2312356_dry-strawflowers.html

http://www.ehow.com/how_8666429_grow-everlasting-flowers.html

http://www.ehow.com/how_8542000_grow-everlasting-dried-flower-business.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Helichrysum

https://gobotany.newenglandwild.org/species/xerochrysum/bracteatum/

/ 7 نظر / 108 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی دست شما درد نکنه [دست]

پری

خیلی استفاده بردم ممنون از مطالب مفیدتون

مرجان

[گل]

تسنیم

سلام یادش بخیر مرحومه مادرم! این گل را خیلی دوست داشت. در حیاط خانه مان در کنار گلهای مارگریت و مینا چندین رنگ از اینها را هم داشتیم. و هرسال هم که بذرهایشان میریخت و سال بعد با رنگهای متنوعتر درمی آمدند. ما به اینها میگفتیم گل خشک و از سرگرمی های بچی من این بود که وقتی مادرم چندشاخه را میچید و برگها که خشک میشدند گلها را داخل آب بیندازم که جمع بشوند و باز خشک که میشدند باز بشوند! یادش بخیر!ممنون

کامران

وای خانم مهندس چقدر قشنگ توضیح دادید و چقدر گلهای قشنگی داره بخصوص این گلهای داخل کاسه.منو یاد نذری که میبردم در خونه همسایه اونوقت دختر همسایه گل میزاشت تو ظرف نذری انداخت[رویا][رویا][رویا][دست][دست][دست][دست][گل][گل][گل][گل][گل]

جمال

سلام خسته نباشید .بذر گل جاوید را از کجا میشه تهیه کرد؟من در شهر جهرم -استان فارس زندگی میکنم. با سپاس از شما

سهیلا

باسلام از اینکه درمورد گل جاوید مطالب مفیدی رایاد دادید خیلی ممنون بسیار مفید بود.