معرفی گیاه -دراسنا Dragon tree

 دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

اگرچه گیاهان جوان تنها یک ساقه دارند اما با گذشت زمان و بزرگ شدن گیاه به تعداد ساقه‌های اصلی آن افزوده می شود زبرا بعد از آنکه در انتهای ساقه، گل تشکیل می‌شود و یا انتهای ساقه به هر دلیل دیگری آسیب ببیدند، دو یا چند ساقه جدید از انتهای ساقه قدیمی رشد می‌کنند. گل‌آذین از نوع خوشه‌ای و به طول 160-15 سانتیمتر است و گلها 2.5 سانتیمتر قطر دارند که ابتدا صورتی رنگ و سپس سفید با مرکزی قرمز یا بنفش رنگ می‌شوند. گلها بسیار معطر هستند میوه ها به قطر 2-1 سانتیمتر و به رنگ نارنجی - قرمز است. در صورت نگهداری دراسنا در گلدان ارتفاع آن به حدود 6 متر می‌رسد که به منظور کنترل ارتفاع آن می‌توان ساقه‌ها را هرس کرد. این گیاه به دلیل جذب فرمآلدئید، گزیلن و تولوئن موجود در هوا و تجزیه آنان از جمله گیاهان تصفیه کننده محیط داخلی خانه‌ها محسوب می‌شود.لازم به ذکر است که به گفته برخی از پرورش‌دهندگان بالغ شدن این گیاه در حدود 10 سال به طول انجامیده و بعد از آن گیاه قادر به گلدهی خواهد بود. همچنین در محیط داخلی و محافظت شده خانه‌ها که معمولا گرم است این گیاه به ندرت گل می‌دهد. برای تحریک گیاه بالغ به گلدهی می‌توان به مدت 3- 2هفته از دمای شبانه 7 درجه سانتیگراد استفاده کرد(دمای زیر 5 گیاه را قطعا از بین می‌برد) البته در این دما بخصوص اگر ادامه بیابد برگها آسیب می‌بینند و چنین عملی در واقع به نحوی شوکه کردن گیاه و مجبور کردن آن به گلدهی و تولید بذر و ادامه نسل محسوب می‌شود. بنابراین در زمان تحریک گیاه به گلدهی باید دید که آیا ارزش آسیب رسیدن به برگسار گیاه را دارد یا خیر؟

آبیاری: سعی کنید که خاک سطحی گلدان این گیاه همواره نمدار باقی بماند. خشک ماندن و تشنگی گیاه موجب زرد شدن حاشیه برگها و قهو‌ه‌ای شدن نوک انان و در صورت عدم آبیاری ریزش برگهای گیاه رخ خواهد داد. این  گیاه به عناصر فلوئور و بر حساس است بنابراین آب مورد استفاده در آبیاری را در حدود 48 ساعت به کناری بگذارید و سپس از آن استفاده کنید. وجود این عناصر منجر به بروز لکه های قهوه ای رنگ بر روی لبه و یا پهنه برگها می شود. لکه های ایجاد شده کمتر از 2 سانتیمتر قطر دارند و معمولا به یکدیگر توسط خطی باریک متصل هستند. معمولا هفته‌ای 3-2 مرتبه در تابستان و هفته‌ای یک مرتبه در زمستان آبیاری این گیاه کافی است. از آنجایی که ریشه ها بسیار نزدیک ساقه هستند، آب را در نزدیکی ساقه بریزید. برای افزایش رطوبت هوا نیز هفته‌ای 3-2 مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید. توجه داشته باشید که برای آبیاری از آبهای بسیار سرد و یا آب تصفیه شده استفاده نکنید زیرا گاهی املاح نامناسب در آب تصفیه شده بیش از تصفیه نشده است.

دما:در دمای 26 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد . اگر دما به زیر 12 درجه سانتیگراد افت کند تمامی برگها به تدریج خواهند ریخت و انتهای ساقه خواهد پوسید و گیاه از بین می‌رود. تغییرات شدید درجه حرارت موجب سوختگی نوک برگها و همچنین ریزش برگها در حالیکه هنوز پهنه آنان سبز است می‌شوند. این مشکل زمانی که گیاه در کوران هوا قرار می‌گیرد (همانند جلوی کولر یا پنکه) نیز پیش می‌آید.

نور: طیف گسترده‌ای از نور را تحمل می‌کند اما آنرا از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید تا بر روی برگها نواحی قهوه‌ای رنگ و سوخته ایجاد نشود. نور بیش از اندازه موجب پریدگی رنگ برگها و زرد شدن خواهد شد.

خاک: این گیاه به خاکی سبک نیاز دارد. مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+10٪ شن  محیط مناسبی برای این گیاه فراهم می‌کند. در چند سال اول هر بهار گلدان را می‌توانید عوض کنید اما با بزرگ شدن گیاه و سخت شدن تعویض گلدان می‌توانید به عوض کردن خاک سطحی این گیاه با خاکی غنی و تازه بسنده کنید. کمبود عناصر غذایی منجر به کاهش رشد برگها و عدم تشکیل برگهای جوان و رنگ پریدگی برگها می شود. توجه داشته باشید که اصولا دراسنا ، خاکی با واکنش اسیدی (در حد 6.5-6 ) را می پسندد و اگر خاک قلیایی باشد کمبود عناصری همانند منیزیم و کلسیم منجر به پوسیدن و از بین رفتن حاشیه های برگ می شود. برای کوددهی می‌توان از کودهایی با فرمول 10-10-10 هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. البته برخی از پرورش‌دهندگان اعتقاد دارند از انجاییکه این گیاه نیتروژن را در برگسار خود ذخیره می‌کند تنها به منظور جلوگیری از اثرات ناشی از کمبود کلسیم که سوختگی نوک برگهای این گیاه است، از شلات کلسیم استفاده شود.

تکثیر: از ساقه‌های قدیمی می‌توان قلمه‌هایی به طول 20-10 سانتیمتر تهیه کرد و بعد از آنکه شیره آنان خشک شد آنان را در شن مرطوب کاشت تا ریشه دهند.تکثیر با کمک بذرها نیز امکان پذیر است . به گفته برخی از پرورش دهندگان بهتر است که بذرها را برای چند ساعت در آب خیساند تا پوسته آنها نرم شود این کار به جوانه زنی آنان کمک می کند. بذرها در بستری سبک که بتواند رطوبت را در خود نگهدارد به شکل سطحی با لایه ای نازک که روی آنان را می پوشاند کاشته می شوند. مکان گرم نگهداشته میشود و اجازه خشک شدن به بستر کاشت را نباید داد. جوانه زنی بذرها می تواند بین 30 الی 180 روز طول بکشد. 

تصاویر فوق: گیاهان جوان حاصل از رویش بذر این گیاه

افات و بیماری: کنه تار عنکبوتی می‌تواند موجب زرد شدن برگها و بستن تار عنکبوت در زیر برگها شود. تریپس نیز می‌تواند موجب کمرنگ شدن برگها و ظهور لکه های قهوه‌ای رنگ در پهنه برگ شود که می‌توان از سموم سیستماتیک برای مبارزه با این افت استفاده کرد. قارچ Fusarium moniliforme یکی از عوامل بیماری زای این گیاه است که موجب ایجاد نواحی زرد رنگ و یا قهوه ای تیره بر روی برگها و همچنین پوسیدگی قسمت اتصال برگ به ساقه می شود. البته این بیماری اغلب برگهای جوان گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد . لکه ها در این بیماری قهوه ای رنگ هستند اما حاشیه ای زرد رنگ دارند . بیماری پوسیدگی باکتریایی توسط باکتری Erwinia carotovora نیز علائمی شبیه قارچ فوزاریوم ایجاد می کند. برخی دیگر از عوامل بیماریزیا قارچی نیز وجود دارند که می توانند بیماری لکه برگی قارچی ایجاد کنند که در اثر آنان لکه هایی زرد و یا قهوه ای بر روی برگها ایجاد می شود. بیماری هایی که یاد شدند معمولا باغث مرگ گیاه نمی شوند اما می توانند باعث کاهش رشد و همچنین کاهش زیبایی گیاه شوند.

تصویر فوق: بیماری لکه برگی فوزاریومی

زرد شدن برگهای گیاه دراسنا:

زرد شدن برگهای این گیاه به دلایل مختلفی صورت می گیرد و انواع متفاوتی از زردی برگسار در این گیاه ممکن است مشاهده شود.

  •  گاهی خطوط زرد رنگ در کنار لبه برگها شکل می گیرد که معمولا به همراه رنگ قهوه ای نیز هست که دلیل این مسنله کمبود آب، شور شدن خاک در اثر کوددهی بیش از اندازه و یا کمبود عناصر غذایی و فقر خاک است.
  • گاهی تمامی برگ سبز کم رنگ-زرد می شود که شدت زیاد نور ، رطوبت اندک محیط و یا شرایط نامساعد خاک(همانند زهکش نامناسب و یا سنگین بودن بیش از اندازه بافت خاک) موجب چنین حالتی می گردد.
  • چمع شدن آب بیش از اندازه در خاک و عدم خروج آب از اطراف ریشه ها منجر به شیوع برخی از بیماری های قارچی و از بین رفتن ریشه ها و در نتیجه از دست دادن برگها می شود که در این حالت ابتدا برگها به رنگ زرد-طلایی در می آیند و می ریزند.
  •  کمبود آب بخصوص در ماه های بهار الی پاییز می تواند منرج به زردی برگها و البته سرخشکیدگی آنان شود.
  •  تغییر مکان گیاه نیز عامل دیگری برای زرد شدن برگها است. زیرا ممکن است در مکان جدید میزان نور نسبت به مکان قبلی متفاوت باشد. اگر میزان نور بیشتر شده باشد به نحوی که شدت آن برای گیاه غیر قابل تحمل باشد، برگها زرد رنگ می شوند و لکه های قهوه ای رنگ که ناشی از مردن بافتها است بر روی آنها نیز شکل می گیرد. 
  • علاوه بر بیش بود شدت نور، کمبود نور نیز میتواند منجر زرد شدن برگها شود. اگر نور بسیار کم باشد برگهای گیاه بخصوص برگهای پایین گیاه زرد شده و از بین خواهند رفت. البته ریزش برگهای پایین گیاه و لخت شدن ساقه، از جمله مواردی است که با افزایش سن گیاه نیز می تواند پیش بیاید. بنابراین زمانی که چنین مشکلی ایجاد می شود، توجه کنید که آیا در هفته های اخیر شرایط نوری گیاه تغییر کرده است و یا خیر .
  • پوسیدگی ریشه به دلیل فعالیت بیماری هیا قارچی می تواند منجر به ظهور لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگها شود. زرد شدن برگ، عدم رشد گیاه، پژمرده شدن برگها و قهوه ای شدن ساقه گیاه از آثار این مشکل محسوب می شوند.
  • وجود و فعالیت آفات نیز از دیگر عوامل زرد شدن برگها است.بخصوص شپشکهای سپردار، شپشک آردآلود و یا کنه تارعنکبوتی می توانند قسمتهای مختلف گیاه بخصوص نواحی که برگ به ساقه متصل است و از دید افراد پنهان می مانند ، فعالیت کرده و منجر به زرد شدن برگها شود.

 

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_fragrans

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Corn-Plant-How-To-Grow-Dracaena-Fragrans.htm

http://www.ehow.com/how_4406402_care-corn-plant-dracaena-fragrans.html

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Corn-Plant-How-To-Grow-Dracaena-Fragrans.htm

http://www.ehow.com/info_12122789_brown-tips-dracaena-warneckii.html 

/ 12 نظر / 577 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

بسیار زیبا بود .هی که میرم پایین تر بهتر میشن.بهت تبریک میگم وب خیلی خوبی داری.همیشه اینجا سر میزنم.لینکتم میکنم تا بقیه بچه های آلاچیقم از وبت فیض ببرن.

سارا 58

سلام آزاده خانم بخاطر وبلاگ جامع و کاملی که درست کردین به شما تبریک میگم، واقعاً عالیه ، من امروز خیلی اتفاقی با وبلاگتون آشنا شدم چون هر بار اگر سؤالی در زمینه نگهداری و پرورش گل و گیاه برام پیش میومد ،بیشتر مطالب سایت نارگیل رو مطالعه میکردم ولی امروز متوجه شدم خیلی علمی تر می تونم جواب سؤالهام رو اینجا پیدا کنم، آزاده جان من یه دراسنا برگ بلالی دارم که ظاهر سرحال و خوبی داره ولی چند وقته احساس می کنم رشدش یه کم ،کم شده و برگهای جدیدش مثل قبل پهن و بزرگ نمی شن ، البته بخاطر تغییر سبک دکوراسیون جاش رو از قبل از عید از پشت پنجره که نور شدیدی داشت به جایی که نور متوسطی داره منتقل کردم ، هر روز 5 ، 6 ساعت هم براش لامپ کم مصرف آفتابی روشن می کنم که کمبود نور نداشته باشه . هر دو هفته یکبار در 6 ماهه اول سال بهش کود pokon میدم ، حالا رشد جوانه های جدیدش کند شده ، به نظرتون مشکل از نورشه یا باید گلدونش رو عوض کنم ؟ الان 2 ساله این گیاه رو دارم ، یک دنیا تبریک بخاطر سایتتون و تشکر بخاطر راهنماییهات

مریم ملکشاهی

با سلام گیاه دارسنای من فقط یک تنه ( ساقه )‌دارد . چطور آن را تکثیر کنم. در ضمن سم آفت کش آن چه نامی دارد ؟ متشکرم

مریم ملکشاهی

ممنون خانم رشیدی در برخی قسمتها روی برگهای حالت خشک شدگی وجود دارد که بتدریج برگ را نازک کرده و تمامی برگ را به رنگ قهوه ای شبیه خشک شدگی در میاورد. گیاه من اصلا در معرض نور مستقیم افتاب نیست ولی برگهایش بتدریج خش و نازک شده و مثل پارچه ای که درحال پوسیدن است می آید.این چه آفتی است ؟

پروین

سلام ممنونم از مطالبی که در اختیار همه گذاشتین. من خیلی ازش استفاده کردم. و کاملا در مورد گیاهم بی اطلاع بودم. میخواستم ازتون بپرسم که میتونم تصویر گلدان دراسنا رو براتون بفرستم تا شما ببینیدش و بفرماید مشکلش چی میتونه باشه؟ کجا باید تصویر رو بفرستم؟ سپاسگزارم.

پارسا

سلام و خدا قوت مطالب خوبتون رو در مورد دراسینا پرچمی با برگهای نازک صورتی رنگ کامل کنید. سپاس

مینا

سلام و تشکر از زحماتتون.

مینا

اونطور که من متوجه شدم نمیشه این گیاه را به وسیله پاجوش هاش تکثیر کرد ،فقط میشه از ساقه اصلی قلمه تهیه کردبرای تکثیرش؟ درست؟ عکس گیاهم تو ایمیلی که قبلا براتون فرستاده بودم هست الان نزدیک به ده تا پاجوش داره، چکارشون کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

هانیه

سلام من یه ماه پیش این گیاه رو خریدم با عادت همیشگی اول خاکش رو عوض کردم نمیدونستم خیلی حساسه الان نوک برگاش همش داره زرد میشه غبار پاشی داره نور خوبی هم داره توی سایتی خوندم که از شوریه خاکه باید بهش اب کتری که 48ساعت مونده با ابلیمو بدین که شوریو ازبین ببره یا بهش کود گرین یا اسد هیومیک بدین ایا درسته؟؟؟؟ به نظر شما چیکارکنم حالش خوب بشه؟؟؟

مریم

باعرض سلام وتشکرازسایت خوبتان مدتی است که گیاه دراسینای برگ بلالی روی سطح برگهایش لکه های زرد که کم کم قهوه ای رنگ می شود ظاهر شده است درسایتی نوشته بود این لکه ها می تواند ازقارچ باشد نظرشما چیست واگر بیماری قارچی است چگونه آن رادرمان کنم .باتشکر