معرفی گیاه - درختان سرو Cypress

دوستان عزیز . لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برخی از گونه های این گیاه که در مناطقی بدون سرمای زمستانه زندگی می کنند بذرهای خود را سالهای سال در مخلوطهای بسته نگه می دارند و اگر گیاه به وسیله آتش سوزانده شود آن موقع است که فلسهای مخلوط از هم باز می شود و بذرها آزاد می شوند. اما در سایر گونه ها  که در مناطق معتدله زندگی می کنند زمانی که مخلوط میوه بالغ می شود خود به خود فلسهای آن باز شده و بذرها را آزاد می کند.

گونه های درختان سرو

تعداد گونه های این گیاه با توجه به اینکه برخی از آنان بومی نواحی کوچک و دور افتاده هستند و توسط تمامی محققان مشاهده و مورد تایید قرار نگرفته اند بین 16 الی 25 گونه تخمین زده میشود بخصوص اینکه برخی از آنها گونه محسوب نمی شوند بلکه به عنوان زیرگونه و یا واریته مورد قبول واقع شده اند.

درختان سرو در ایران

 برخی از گونه های درختان سرو در ایران نیز وجود دارند و مورد توجه علاقه مندان گلها گیاهان قرار گرفته اند. درختان سرو در ادبیات ایران سمبل راستی و درستی، جوانی و آزادی است.  در ادامه سعی کرده ام تعدادی از گونه های رایج و شناخته شده موجود در ایران را همراه را با تصاویر قرار دهم و برای به حداقل رساندن اشتباه در نامگذاری این گونه ها از کتابهایی همچون "فرهنگ نامهای گیاهان ایران" و "درختان و درختچه‌های ایران" نوشته استاد ولی‌الله مظفریان استفاده کرده ام.

نام فارسی سرو سیمین / سرو نقره ای

نام علمی Cupressus arizonica

نام انگلیسی Arizona cypress, Redbark cypress

تصویر فوق: نمایی نزدیک از ساقه های سرو نقره ای

 

 تصاویر فوق: سرو نقره ای

نام فارسی سرو/ زربین

نام علمی Cupressus sempervirens

نام انگلیسی Italian cypress, Cypress, Common Cypress, Evergreen cypress

تصویر فوق: سرو با عمر 4000 سال در ابرکوه

تصویر فوق: نمایی نزدیک از ساقه های سرو (زربین)

تصویر فوق: نمایی نزدیک تر از ساقه ها و میوه سرو / زربین

نام فارسی سرو ناز

نام علمیCupressus sempervirens L.var. cereiformis

 

تصویر فوق: سرو ناز

نام فارسی سرو شیرازی

نام علمیCupressus sempervirens L.var. fastigiata

نام انگلیسی Pyramidal Italian cypress

تصویر فوق: سرو شیراز

نام فارسی زربین

نام علمیCupressus sempervirens L.var. horizontalis

نام انگلیسیHorizontal cypress, Male spreading cypress tree

 

تصاویر فوق: زربین

نام فارسی: سرو گریان

نام علمی Cupressus funebris

نام انگلیسی Mourning cypress

 

تصاویر فوق: سرو گریان

نام فارسی : ندارد (با نام سرو لی‌لاندی معرفی می‌شود)

نام علمی:Cupressus × leylandii

نام انگلیسی:Leyland cypress

 تصویر فوق: برگها و ساقه های Cupressus × leylandii

تصویر فوق:Cupressus x leylandi 'Hagerston Grey', 'Silver Dust', 'Stapehill'

تصویر فوق: بسیاری از نمونه های Cupressus × leylandii را می توان به صورت پرچین تربیت کرد و از هرس پذیری خوبی برخودار هستند.

تصویر فوق:Cupressus × leylandii

 

دیگر گیاهانی که به جنسهای دیگر خانواده Cupressaceae تعلق دارند اما با نام سرو خوانده می شوند (شبه سرو).

علاوه بر گیاهانی که به جنس Cupressus  تعلق دارند گیاهان دیگر نیز هستند که اگرچه به جنسهای گیاهی دیگری در خانواده Cupressaceae  تعلق دارند اما به دلیل شباهت ظاهری با سروها ، با نام سرو معرفی می‌شوند. برخی از متداولترین آنان عبارتند از:

نام فارسی:ندارد (با نام سرو لاوسون معرفی میشود)

نام علمی :Chamaecyparis lawsoniana

متعلق به خانواده Cupressaceaeو جنس Chamaecyparis

نام انگلیسی :Lawson cypress

گاهی برخی از این گیاهان در محیط ما با نام "کامیس پاریس" معرفی می شوند که برگرفته از نام جنس این گیاهان است. کامیس پاریس ها در حقیقت نوعی شبه سرو لاوسون هستند که  نام شبه سرو لاوسون طلایی نیز معرفی می شود . آنها گیاهانی نسبتا کوتاه قامت با شاخساری با ته مایه ای از رنگ طلایی - زرد هستند. نام علمی یکی از محبوبترین نمونه های این گیاه chamaecyparis lawsoniana aurea  است. از دیگر نمونه های مورد توجه این گیاهان میتوان به گونه chamaecyparis lawsoniana ellwoodii اشاره کرد که در محیط ما با نام" الودی" شناخته شده است.این گیاه نیز کوتاه قامت است و شکل عمومی گیاه مخروطی شکل و کشیده است.

تصاویر فوق: سروهای  لاوسون(تصویر سوم سرو کامیس پاریس و تصاویر آخر سرو الودی را نشان می دهند)


نام فارسی: ندارد

نام علمی :chamaecyparis pisifera

متعلق به خانواده Cupressaceaeو جنس Chamaecyparis

نام انگلیسی: Sawara cypress

اگرچه این گیاه در اصل بلند قامت و کشیده است اما انواعی دارد که به شکل بوته ای و کوتاه قامت رشد می کنند . بخصوص نمونه هایی از این گیاه وجود دارند که به دلیل با به دلیل فرم جالب و رنگ سبز-طلایی برگها مورد توجه واقع شده اند.به نمونه های طلایی رنگ که کوتاه قامت و بوته ای شکل هستند اصطلاحا Gold Mop گفته می شود. 

 

نام فارسی: سرو فری

نام علمی:chamaecyparis obtusa

متعلق به خانواده Cupressaceaeو جنس Chamaecyparis

نام انگلیسی: Japanese cypress, Hinoki cypress, Hinoki

اگرچه به دلیل فرم فر مانند و مواج بخش هایی از برگسار گیاه ، این گیاه در محیط ما با نام سرو فری معرفی می شود اما توجه داشته باشید که برخی از انواع این گیاه بخصوص انواع کوتاه قامت این گیاه چنین حالتی را دارند و برخی از گونه ها نیز چنین حالتی را نشان نمی دهند.نام فارسی سرو طبری (نامهای دیگر سرو خمره ای/ توجا/ نوش/ سور)

نام علمی  Platycladus orientalis مترادف با Biota orientalis / Thuja orientalis

متعلق به خانواده Cupressaceae و جنس Platycladus

نام انگلیسی Oriental arbor vite, Chinese arbor vitae, Japanese arbor vitae

 

 

تصاویر فوق: سرو طبری (توجا)

نام فارسی سرو مرداب / دار تالاب

نام علمی Taxodium distichum

متعلق به خانواده Cupressaceae  و جنس Taxodium

نام انگلیسی Bald cypress, Deciduous cypress, Swamp cypress

 دوستان عزیز . لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

نیازهای محیطی سروها

درختان سرو از نظر تنوع قابل توجه هستند و این مسئله موجب می شود تا طیف شرایط آب و هوایی که آنان قادر به رشد هستند متنوع تر و گسترده تر شود. اما می توان بخصوص برای نمونه هایی که بیش از همه در فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند شرایط محیطی نسبتا یکسانی را در نظر گرفت و معرفی کرد. در ادامه این شرایط آورده شده است.

آبیاری:وجود رطوبت در خاک این گیاهان به رشد آنان کمک می کند. اما این گیاهان بخصوص زمانی که بالغ هستند در برابر خشکی خاک مقاومت نسبتا خوبی دارند و به طور کل زیاده روی در آبیاری آنان موجب پوسیدن ریشه و طوقه (ناحیه اتصال ساقه به ریشه ) می‌شود. بنابراین و بخصوص گیاهان جوان سرو را زمانی باید آبیاری کرد که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. البته برخی از گونه ها همانند سرو گریان خاکهای مرطوب را به خوبی قبول کرده و از بین نمی روند اما این مسئله در مورد اغلب دیگر نمونه های متداول و زینتی این گیاه درست نیست.اگر می خواهید بدانید که خاک محل مورد نظر شما از نظر زهکش و عبور آب مناسب است یا خیر می توانید ابتدا گودالی را که از نظر اندازه مناسب کاشت توده ریشه درخت مورد نظرتان است در مکان مورد نظر حفر کنید. سپس آنرا از آب پر کنید. اگر هر یک ساعت ارتفاع آب به میزان 5 سانتیمتر پایین تر رفت این نشان دهنده زهکش نسبتا خوب و عدم ماندگاری آب در محیط اطراف ریشه های این گیاه است.

نور:درختان سرو به مکانی با نور مستقیم آفتاب حداقل به مدت 8-6 ساعت در طی روز نیاز دارند. وجود سایه در بعد از ظهر برای مناطقی که از گرمای شدید  در تابستان برخوردار هستند به سلامتی این گیاه کمک می کند. همچنین در چنین مناطقی آبیاری گیاهان جوان با فواصل کمتری باید صورت گیرد تا به توسعه سیستم ریشه گیاه کمک شود.

دما:درختان سرو با گرما مشکلی ندارند بخصوص اگر در مناطقی که تابستانهای گرم دارند مکان کاشت آنها در بعد از ظهر از مقداری سایه نیز بخوردار باشد. همچنین تحمل این گیاهان در برابر سرما متفاوت و متغیر است اما به نظر می رسد که اغلب نمونه های زینتی سرمای زمستان را تا حدود 15- درجه سانتیگراد تحمل کنند.

خاک:درختان سرو به خاکی با زهکش خوب نیاز دارند زیرا به طور کل این گیاهان نسبت به ماندگاری اب در خاک حساس هستند و به تدریج دچار پوسیدگی و مرگ می شوند. البته از نظر جنس خاک طیف نسبتا گسترده ای از خاک را قبول می کنند. اگر که می خواهید به تازگی سرو بکارید می توانید خاک باغچه را با خاک برگ و شن مخلوط کنید. برای کاشت در گلدان نیز می توانید همین مخلوط و یا مخلوطهای دیگری را که بافتی با زهکش مناسب دارند انتخاب کنید. به طور کل وجود مواد ارگانیک و طبیعی همانند خاک برگ یا کوکوپیت به رشد و توسعه سیستم ریشه این گیاهان کمک می کند. زمان کاشت نیز بستگی به شرایط خاک و آب و هوایی دارد. یعنی بسته به شرایط آب و هوایی منطقه هم می توان در پاییز و هم می توان در اوایل بهار اقدام به کاشت این گیاهان کرد. درختان سرو معمولا نیازی به کوددهی ندارند اما برای گیاهان جوان بخصوص در طی شش ماه اول زندگی می توان از فرمولی ملایم و کامل همانند 10-10-10 هر ماه یک مرتبه استفاده کرد تا به رشد اولیه و توسعه سیستم ریشه ای آنان کمک شود.

تکثیر: از انتهای ساقه های جدید این گیاه که بخصوص در طی اواسط بهار تا اواسط تابستان رشد کرده اند ، می توان قلمه هایی به طول 20-15 سانتیمتر تهیه کرد.به بیان دیگر برای تکثیر این گیاه از قلمه های نیمه چوبی استفاده می شود. رنگ پوست این قلمه ها تقریبا و نه کاملا از سبز به قهو ه ای تغییر رنگ داده اند.  قسمت پایین قلمه به طول 7.5 سانتیمتر باید عاری از برگ و یا ساقه های کوچک شود و فقط یک ساقه واحد باقی بماند. استفاده از پودرهای ریشه زایی به تولید ریشه در قلمه های این گیاه کمک می کند. قلمه ها را می توان در مخلوط پیت موس + شن نسبتا درشت و یا شن نسبتا درشت+پیت موس+پرلایت کاشت . البته مخلوط کاشت را قبل از قرار گرفتن قلمه ها به خوبی خیس و مرطوب کنید . حدود 30-15 دقیقه صبر کنید تا آب اضافی خارج شود و بعد قلمه ها را بکارید. در یک گلدان به قطر دهانه حدود 15 سانتیمتر می توان حدود 5 قلمه کاشت کرد. گلدان را در مکانی با نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. بالا نگهداشتن رطوبت نسبی هوا به ریشه زایی این قلمه ها کمک می کند. غبارپاشی آب یکی از روشهایی است که می توان رطوبت را بالا برد و بهتر است که از آب نیمه ولرم در هنگام غبارپاشی قلمه ها استفاده کرد. همچنین قرار دادن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت بیشتر کمک می کند. دمای مناسب در طی ریشه زایی نیز در حدود 21 درجه است.حفظ رطوبت در محیط خاک نیز بسیار مهم است و علاوه بر اینکه نباید در آبیاری زیاده روی کرد (چون موجب پوسیدن ساقه ها می شود) نباید گذاشت که خاک خشک و کم آب شود. در صورت مساعد بودن شرایط محیطی، ریشه زایی می تواند تا حدود سه ماه طول بکشد و در صورت موفق بودن ریشه زایی این گیاه می توان در بهار سال آینده که طول ریشه ها در حدود 10-3 سانتیمتر شده باشد نسبت به  درآوردن قلمه ها و کاشتن در گلدانهای مستقل اقدام کرد.

توجه : سرو لاوسون معمولا با استفاده از قلمه های چوبی که در اواسط الی اواخر زمستان تهیه می شود تکثیر می شود طول این قلمه ها معمولا 20-15 سانت است و سایر شرایط تقریبا همانند مواردی است که در مورد تکثیر سروهای معمولی اشاره کردم.

آفات و بیماری:لاروهای بید و کرمهای پروانه از جمله آفات شایع در ختان سرو هستند. اگر حمله لاروها گسترده باشد حتی می توانند درخت را در طی یک هفته از پای در بیاورند.کنه تارعنکبوتی و شپشک های گیاهی از جمله دیگر آفات این گیاه هستند که گاهی می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. یکی از متداولترین بیماری های این گیاهان پوست مردگی (قانقاریا) ساقه است که توسط عوامل قارچی صورت میگیرد. این بیماری می توان به سرعت در یک گیاه پیشرفت کند و آنرا از پا در بیاورد. ساقه های آلوده قهو ه ای رنگ و خشکیده می شوند و می میرند. مبارزه شیمیایی علیه این بیماری وجود ندارد و برای کند کردن پیشرفت بیماری و نجات احتمالی گیاه بهتر است ساقه هایی که این مشکل را نشان می دهند از گیاه قطع کرد.از بیماری های دیگر این گیاه می توان به پوسیدگی فیتوفترای ریشه اشاره کرد که می تواند با سرعت کمتری منجر به مرگ گیاه شود. در برخی موارد شاخسار گیاه به تدریج قهوه ای رنگ می شود و می میرد اما در بخی موارد گیاه با سرعت نسبتا بیشتری قهوه ای-قرمز می شود و حتی ممکن است کج شده و بیافتد. به طور کل بیماری های قارچی در گیاهان جوان شایع هستند و به دلیل اینکه این بیماری ها در قسمت زیرین خاک فعالیت می کنند زمانی که آثار آنان روی شاخسار گیاه مشخص می شود، کمک کردن به گیاه کمی سخت است و گاهی نمی توان گیاه را نجات داد.

برای دانلود تعدادی مقاله در رابطه با بیماری های درختان سرو لطفا به پست دانلود کتاب و مقاله وبلاگ بروید.

منابع:

http://www.auckersnursery.com/growing.htm

http://www.ehow.com/about_6464647_information-leyland-cypress.html

http://www.auckersnursery.com/growing.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Chamaecyparis

http://en.wikipedia.org/wiki/Cupressaceae

http://homeguides.sfgate.com/soil-preparation-italian-cypress-34528.html

http://www.bartlett.com/resources/Italian-Cypress-Care-Recommendations.pdf

http://www.caes.uga.edu/extension/houston/anr/documents/LeylandCypress.pdf

http://www.ehow.com/how_5164538_plant-leyland-cypress-tree.html

http://homeguides.sfgate.com/root-cypress-tree-63020.html

http://homeguides.sfgate.com/plant-leyland-cypress-branch-41771.html

/ 31 نظر / 1854 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلامی دوباره خدمت خانم رشیدی گاهی مشاهده میشوند درختان کاجی که قطر تنه انها از جایی بیشتر میشود دقیقا مانند ناسازگاری پایه و پیوندک در درختان پیوندی.بنظر شما این مشکل به چه علت میتواند باشد؟؟ عکس هم دارم اما متاسفانه نمیشد بزارم. مچکرم.

بازم تشکر مهندس مدتی جواب ندادین نگران شدیم بذرسیتروسو من امتحان کردم بارها درخت باید بالای چهل سال باشه درخت مخروط نرتولید کرده وهنوز ماده نتونسته تولید کنه کاجها هم هرسال بذرمرغوب نمیدن واحتمالا تکدرخته تاپنج سال دوره بذردهی طول میکشه

خدا خیرتون بده عالی بود

areff

با سلام و خسته نباشید.بازم من بازم سوال. ببخشید میشه اسم گل هایی ک روی سرو شیراز یا نقره ای پیوند میشه نام ببرید.همچنین بهترین ماه پیوند روش مراقبت و نگهداری و همچنین بهترین نوع پیوند در تین درختان.بازم ممنون.اگه بشه ب ادامه همین مطالب اضافه کننین خیلی بهتر باشه

عاطفه حسن نیا

سلام ی سوال. حلزون ها کامیس پاریس میخورن؟ نگران گلهام هستم

نعیم اسمی

سلام. خیلی خیلی ممنون. توضیحاتتون کامل و عالی بود. فوق العاده

عاطفه حسن نیا

ای داد ک کامیسام قارچ گرفتن. 100 تا کامیس پاریس دارم ک چهار تاش تا الان بکلی خشک شده. ی دفعه هم سم پاشی کردم. ده پونزده تا دیگم بعضی از شاخه هاشون درگیر شدن. اونارو قیچی کنم؟دیگه چیکار میتونم بکنم برای نجاتشون. اصن امیدی هست؟

نیما

سلام. من دو نوع تخم سرو کندم آوردم و گذاشتم خشک شدن و باز شدن و تخم های قهوه ای رنگشون ریخت بیرون، آیا می تونم با تخم ها اون رو تکثیر کنم یا صرفا قلمه ای تکثیر میشن ؟ در صورتی که با تخم تکثیر میشن میشه راهنمایی کنید ؟

بهار

سلام . کامیس پاریس من امسال تعداد زیادی میوه (فندقه) داره که الان سبز رنگه. یکیشو که کندم و داخلش را دیدم سه چهار تا دانه داشت. لطفا راهنمایی بفرمایید کی این فندقه ها را جدا کنم و چطوری و در چه شرایطی میتوانم انها را بکارم؟ و اینکه این روش برای تکثیر کامیس مناسب است؟ با تشکر

فاطمه

عالی بود.دستتون درد نکنه.لطفا انواع کاج ها رو هم بذارید.