معرفی گیاه - فیتونیا Nerve plant

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

گلهای گیاه فیتونای سفید رنگ و غیر قابل توجه است. این گیاه به شکل گلدانی و یا در گلدانهای آویخته نگهداری و به دلیل نیازش به رطوبت بالای هوا جزء گیاهان مناسب برای تراریوم (باغ شیشه‌ای) محسوب می‌شود. در زبان فارسی این گیاه با نامهای پوست ماری، برگ نعنایی و گیاه موزاییکی شناخته می شود و  از دیگر اسامی این گیاه در زبان انگلیسی می‌توان به این موارد اشاره کرد: Mosaic plant, Painted Net-Leaf, Silver-Net Leaf

آبیاری: فیتونیا به خشکی بستر خاک حساس است و در صورت خشکی کشیدن برگهای آن چروکیده و نازک می شوند و گیاه خود را می‌اندازد و برگها ریزش می‌کنند. بنابراین خاک آن را همواره مرطوب نگهدارید که البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست. چنین شرایطی و دادن آب زیاد به گیاه منجر به زرد شدن و ریزش برگهای گیاه (بخصوص برگهای پایینی گیاه) و حتی پوسیدگی ریشه و ساقه آن می‌‌شود. بنابراین اگر نگران آبیاری بیش از اندازه این گیاه هستنید می‌توانید اجازه دهید تا مابین هر دو عمل آبیاری ، سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس به گیاه آب دهید. همچنین فیتونیا به رطوبت بالای هوا نیاز دارد . در صورت خشک بودن هوا حاشیه برگها چروکیده و خشکیده می‌شوند. بنابراین در روزهای گرم سال به شکل روزانه و در فصول سرد تقریبا هفته‌ای سه مرتبه نیاز به عمل غبارپاشی دارد. عمل غبارپاشی را ترجیحا با آب ولرم، در صبح انجام دهید تا رطوبت اضافی برگسار قبل از فرارسیدن شب خشک شود و به شیوع برخی بیماریها بخصوص بیماریهای قارچی کمک نکند.به دلیل نیاز این گیاه به رطوبت بالای هوای اطراف محل نگهداری، کاشت این گیاه در تراریوم، نتایج خوبی را در رشد و نمو آن به همراه خواهد داشت.

دما: بین 15 الی 30 درجه سانتیگراد رشد می‌کند اما بهترین دما برای این گیاه 24-18 درجه سانتیگراد است. در دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد رشد گیاه کند و در نهایت متوقف خواهد شد و برگها خواهند ریخت.

نور: به مکانی با نور متوسط و یا کم نیاز دارد و سایه را به خوبی تحمل می‌کند. اما مکانی که بیش از اندازه تاریک است موجب طویل شدن ساقه‌ها و نرم شدن آنان و افزایش فاصله بین برگها بر روی ساقه گیاه می‌شود. نور مستقیم آفتاب بخصوص در ماه‌های گرم سال که هوا نیز خشک است به برگهای آن صدمه می‌زند و آنها را می‌سوزاند و موجب چروکیده شدن آنان می‌شود.

خاک: مخلوط خاکی یک قسمت پیت، یک قسمت پرلایت و دو قسمت خاکبرگ محیطی غنی و با زهکش مناسب است. از نظر تغذیه گیاهی کم توقع است. در فصل رشد هر 3-2 ماه یکبار با کودهای مخصوص گیاهان گلدانی به آن کود دهید. اگر می‌خواهید فاصله کوددهی را کاهش دهید، غلظت محلول کودی را نیز کم کنید. مثلا هر 3-2 هفته با نصف غلظت کودی معمول. هر دو سال یکبار می‌توان گلدان این گیاه را در بهار عوض کرد. اگر از گلدان سفالی استفاده می‌کنید توصیه می‌شود به دلیل نیاز بالای این گیاه به رطوبت، قبل از جابجایی گیاه، گلدان سفالی جدید را به مدت چند روز در آب قرار دهید. همچنین برای تامین رطوبت این گیاه می‌توان در داخل زیر گلدانی بزرگتر از گیاه تا لبه دیواره آن سنگریزه ریخت و زیر گلدانی را تا نیمه آب کرد و گلدان فیتونیا را روی سنگریزه‌ها قرار داد. حرارت محیط آب داخل زیر گلدانی را به تدریج تبخیر می‌کند و رطوبت اطراف برگهای گیاه را بالا می‌برد. مراقب باشید که ته گلدان با آب داخل زیر گلدانی در تماس نباشد.

تکثیر: فیتونیا را می‌توان با روشهای تقسیم ریشه و همچنین با استفاده از قلمه چوب نرم تکثیر کرد. هنگام تعویض گلدان که کل گیاه از گلدان قبلی بیرون آورده شده است، می‌توان عمل تقسیم ریشه را نیز انجام داد. هر قسمت به عنوان گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشته می شوند.  در بهار از نوک ساقه‌ها، قلمه‌هایی به طول 5 سانتیمتر تهیه می‌شود و در بستری مرطوب کاشته می‌شوند. قلمه ها در طی 3-2 هفته ریشه می‌دهند.

آفات و بیماری: کنه تار عنکبوتی شیره گیاهی را مصرف می‌کند و موجب زرد شدن برگها و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگها می‌شود. شپشک آردآلود آفت دیگر این گیاه است که از شیره گیاهی تغذیه می‌کند و بروری برگها لکه‌هایی زرد رنگ ایجاد می‌شود و برگها رزد می‌شوند و ریزش می‌کنند. این آفت ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌کند که موجب چسبنده شدن سطح برگ می‌شود. در صورت تعداد کم آفات آنان را می‌توان با تکه پارچه‌ای مرطوب از روی گیاه برداشت و اگر جمعیت آنان زیاد است از سموم سیستماتیک استفاده کرد. از بیماریهای این گیاه می‌توان به  لکه برگی باکتریایی و قارچی ، پوسیدگی ریشه، ویروس موزاییک (حالت موزاییکی برگها و بدشکلی آنان) اشاره کرد. شرایط مرطوب محیط و تهویه نامناسب آن بخصوص خیس شدن برگسار در طی آبیاری و آبیاری بیش از اندازه گیاه از جمله موارد تشدید کننده بیماریهای قارچی این گیاه هستند. برای جلوگیری از شیوع بیماریهای قارچی بهتر است شرایط محیطی رشد را مناسب کرد و در نهایت از سموم قارچکش استفاده نمود. برای مبارزه با بیماری ویروسی، سمی وجود ندارد و چاره‌ای جز حذف گیاه بیمار نیست.

هرس: برای پرپشت شدن ساقه‌های گیاه می‌توان آنان را سرزنی کرد تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود. همچنین جوانه‌های گل را جدا کنید زیرا اصولا غیر قابل توجه هستند اما از قدرت رویشی گیاه کم می‌کنند.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fittonia_verschaffeltii

http://davesgarden.com/guides/pf/go/54486/

http://toptropicals.com/catalog/uid/fittonia_verschaffeltii.htm

http://fa.wikipedia.org/wiki

http://www.helium.com/items/1398368-caring-for-the-nerve-plant

http://www.ehow.com/how_12073672_care-red-nerve-plant.html

http://www.ehow.com/way_5787321_fittonia-plant-care.html

/ 4 نظر / 313 بازدید
سیما

با سلام من یک گلدان فیتونیا دارم که شرایط محیطی خوبی دارد جوانه های زیادی هم زده است من هر زمان که خاک گلدان خشک است به آن آب میدهم و تقریبا هر روز روزی چند مرتبه روی برگهایش اب جوشیده سرد شده اسپری میکنم اما نیمی از برگهایش به سمت داخل یعنی ساقه گیاه خم شده اند و برگهای پایینی ابتدا زرد شده سپس می افتند نوک بعضی از برگها هم سوخته است. چکار باید کنم ممنون میشوم پاسخم را بدهید.

سیما

از پاسخ جامع و کاملتان واقعا ممنونم .

سنا

عزیزواقعا ممنون سایتتون خیلی کامل هس. موفق باشی.

نجمه

سلام. چن وقت قبل ب شما ایمیل زدم و درمورد گلهام پرسیدم عکساشم فرستادم.لطفا ب سوالم ج بدید.منتظرم.ممنون