معرفی گیاه - خورشیدی Clivia

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

در انواع مختلف این گیاه رنگ گلها از زرد تا قرمز متغیر است.  گلها سه گلبرگ و سه کاسبرگ گلبرگنما دارند که دقیقا از نظر شکل و رنگ شبیه گلبرگها هستند. زمان گلدهی در نمونه های مختلف این گیاه کمی متفاوت است اما نوعی که اکثرا به عنوان گیاه خانگی و گلدانی نگهداری می‌شود معمولا در اواخر زمستان و اوایل بهار گل می‌دهد اما با توجه به شرایط مختلف محیط کاشت ممکن است گلها دیرتر و در تابستان شکوفا شوند.  از نامهای انگلیسی آن می‌توان به Kaffir lily  و Bush ily اشاره کرد.

آبیاری: آبیاری منظم و مناسب این گیاه در طی تابستان بسیار مهم است و همچنین نباید بستر کاشت خیس و غرقابی شود. خیس ماندن مداوم بستر کاشت بیماری پوسیدگی را به دنبال خواهد داشت .مرتبا سطح بستر کاشت را بررسی کنید و زمانی که متوجه شدید سطح بستر رطوبت خود را  از دست داده است گیاه را آب دهید اما با رسیدن فصل پاییز گیاه وارد دوره استراحت می‌شود و فصل زمستان را نیز در دوره استراحت خود طی می‌کند در این مدت علاوه بر کاهش دمای محیط نگهداری گیاه به 10-8درجه آبیاری را نیز باید کاهش داد و تا حدی گیاه را آب داد که  از خشک شدن کامل بستر کاشت جلوگیری شود. با گذران دوران استراحت می‌بایست آبیاری را افزایش داد اما این عمل را به تدریج انجام دهید تا گیاه دچار پوسیدگی نشود.چروکیدگی و تغییر رنگ برگسار از نتایج آبیاری بیش از اندازه و یا آبیاری کم است. 

نور: محیطی روشن و پر نور  را دوست دارد اما مراقب تابش اشعه مستقیم آفتاب باشید زیرا موجب سوختگی و چروکیدگی برگها خواهد شد و در چنین شرایطی گلدان را به محلی سایه و خنک منتقل کنید.و اگرچه  نور کم را به خوبی تحمل می‌کند اما در این شرایط احتمال دارد که گلهای کوچکی تولید کند. برگسار این گیاه به سمت نور خم می‌شوند و اگر می‌خواهید که برگسار در تمامی جهات به شکل یکسان رشد کنند هر 5-3 روز یکبار گلدان را در همان مکانی که قرار دارد حدود 180 درجه بچرخانید تا تمامی برگسار از نوری یکسان برخوردار شوند و به طرف نور منحرف نشوند.

دما: خورشیدی در فصل پاییز و زمستان وارد دوران استراحت می‌شود که حدود 14-12 هفته است و در طی آن دمای 10-8 درجه برای آن مناسب است و دمای زیر 5 درجه به این گیاه آسیب می‌رساند. عدم فراهم کردن این دما در زمان استراحت گیاه بر روی کیفیت گل در فصل آینده تاثیر می‌گذارد به عنوان مثال اگر در دوران استراحت دمای محیط بالا باشد در آینده گل تشکیل نخواهد شد. طول مدت دوران استراحت نیز مهم است . اگر این مدت کمتر از 4 هفته باشد، گل تشکیل می‌شود اما ساقه آن کوتاه خواهد بود. عدم فراهم کردن دوران استراحت برای این گیاه حتی منجر به عدم گلدهی آن خواهد شد. بعد از گذشت این مرحله و در حالی که دما در حدود 10 درجه است با آبیاری نسبی خاک گلدان، فعالیت گیاه تحریک می‌شود اما برای شروع رشد فعالانه گیاه دما باید به بیش از 16 درجه سانتیگراد افزایش یابد و دمای مناسب گلدهی 24-18 درجه سانتیگراد است.

خاک: به خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. می‌توان خاک لوم یا خاک معمولی باغچه را با موادی که موجب سبک شدن بافت آن می‌شوند همانند خاک برگ، پرلایت، کوکوپیت و ... ترکیب کرد تا سبک تر شود و سپس برای کاشت گیاه استفاده کرد. . برخی از پرورش دهندگان نیز اصلا از خاک باغچه در ترکیب بستر کاشت این گیاه استفاده نمی‌کنند و ترکیبی از خاکبرگ پرلایت و کوکوپیت را به کار می‌برند. از جمله ترکیبات بکار گرفته شده برای کاشت این گیاه عبارت است از یک قسمت شن یا پرلایت+ دو قسمت پوسته پوسیده کاج+ سه قسمت سنگریزه. به هر حال توصیه شده است که در حدود 50٪ از مخلوط بستر کاشت این گیاه را مواد ارگانیک (همانند کمپوست، خاکبرگ ، پوسته درختان یا پیت موس) تشکیل دهند. برای کوددهی آن می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی با فرمول 20-20-20 استفاده کرد . زمان کوددهی از فصل بهار و با شروع رشد فعال گیاه است و در زمان تهیه کود غلظت آن را به نصف کاهش دهید. بکارگیری کود با میزان پتاسیم بیشتر درانتهای فصل زمستان (بعد از اتمام دوران استراحت و شروع رشد فعال گیاه) و یا در بهار به گلدهی کمک می‌کند با نزدیک شدن به فصل پاییز و در اواسط شهریور ماه باید کوددهی را متوقف کرد. هر 5-3 سال و با توجه به سرعت رشد گیاه می‌توان گلدان آن را در اوایل فصل بهار و قبل از شروع رشد جدید تعویض کرد. گلدان با قطر حداقل 20 سانتیمتر مناسب برای گیاهانی که توانایی گلدهی دارند. توجه داشته باشید که اگر در زمان تعویض گلدان قصد تقسیم گیاه و به اصطلاح تکثیر آن را دارید بهتر است این کار را نیز در فصل بهار اما بعد از اتمام گلدهی گیاه انجام دهید. بعد از اتمام عمل تعویض گلدان گیاه را برای مدتی در دمای 16 درجه نگهدارید.

تکثیر : از بذر خورشیدی می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد اما این کار به ندرت انجام می‌شود زیرا 4-3 سال طول می‌کشد تا گیاه حاصل از بذر به گل بنشیند و در ارقام با گل زرد رنگ این مدت طولانی تر نیز هست. میوه های سبز رنگ آن زمانی که تغییر رنگ دادند از گیاه جدا می‌شوند و بسته به اندازه آنان هر یک حاوی 8-1 بذر هستند.  بذرها باید در بستری مرطوب کاشته شوند و رطوبت هوا نیز در حد بالایی تنظیم شود و دما نیز در حدود 21-20 درجه سانتیگراد مورد نیاز است. برخی از پرورش دهندگان از شن شسته شده رودخانه برای کاشت بذر استفاده می‌کنند. شن را ابتدا مرطوب کرده و بدرها را تا نیمه در این بستر می‌کارند. گفته می‌شود زمانی که بذر در بستر کاشت قرار می‌گیرد می‌بایست لکه سیاه رنگ کوچک موجود بر روی سطح بذرها که جوانه زنی از آن قسمت روی می‌دهد  از یک طرف در تماس با سطح بستر کاشت باشد. بعد از 8-6 هفته بذر سبز شده و دما به 16 درجه سانتگراد کاهش می‌یابد. بعد از انکه 4-2 برگ تولید کرد می‌توان آنرا به گلدانهایی کوچک منتقل کرد و کاشت.

تصویر فوق: رسیدن میوه خورشیدی و تغییر رنگ آن و کاشت بذرها و جوانه زنی یک بذر

تقسیم بوته و جدا کردن پاجوش از جمله راه های معمول تکثیر خورشیدی است. البته 3-2 سال نیز طول می‌کشد تا از یک پاجوش کوچک گیاهی با خاصیت مناسب گلدهی تولید شود بنابراین در مورد تکثیر این گیاه باید کمی صبور بود. زمان تقسیم گیاه مادری و جدا کردن پاجوشها در فصل بهار و بعد از اتمام دوره گلدهی است. از گیاهانی که برگساری متراکم دارند برای تکثیر استفاده می‌شود و گیاهانی که بیش از هشت عدد برگ دارند را باید در این برنامه استفاده کرد. زیرا گفته می‌شود گیاهانی که حداقل این تعداد برگ دارند می‌توانند در آینده گل بدهند. در زمان تعویض گلدان در فصل بهار و بعد از اتمام دوره گلدهی گیاه می‌توان پاجوشها را کنار گیاه مادری جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانهایی جداگانه کاشت. دما را در حدود 16 درجه باید تنظیم کرد و گیاهان جوان را روزانه غبارپاشی کرد و به خوبی آبیاری کرد تا در جای جدید خود مستقر شوند.

تصویر فوق: تقسیم ریشه گیاه

آفات و بیماری: شپشک آردآلود از جمله آفات این گیاه است که اکثرا در ناحیه اتصال برگها به یکدیگر فعالیت می‌کند و از شیره گیاه تغذیه می‌کند و موجب کاهش رشد گیاه و ضعیف شدن آنها می‌شود. از بیماریهای این گیاه می‌توان به پوسیدگی اشاره کرد که  در طی آن بر روی برگسار نواحی سبز کم رنگ و یا نارنجی ظاهر می‌شود و در نهایت گیاه از پایین خواهد پوسید و از بین میرود. زهکش نامناسب خاک و خیس و غرقابی شدن آن از جمله عوامل مهم شیوع این مشکل است. اگر گیاه دچار پوسیدگی ناشی از آبیاری بیش از اندازه شد می‌توانید گلدان گیاه و بستر کاشت آن را عوض کنید و در زمان تعویض تمامی ریشه های پوسیده را جدا کنید. نواحی پوسیده را با پودر گوگرد و یا دیگر قارچکشها آغشته کرده و قبل از کشت مجدد گیاه برای 3-2 روز آن را در مکانی خشک و خنک قرار دهید. بعد از کاشت نیز برای 14-10 روز آنرا آب ندهید و سپس آبیاری را به تدریج و با حجم اندک آغاز کنید.

 


منابع:

http://www.shieldsgardens.com/info/CliviaCare.html

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/Profile.aspx?pid=655

http://www.whiteflowerfarm.com/growing-clivia-plants.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Clivia

http://www.shieldsgardens.com/info/CliviaCare.html

http://www.cliviape.co.za/growing_clivias.htm

http://www.durionursery.biz/clivias.htm

http://www.dragonagro.com/dapclivia.htm

http://www.shieldsgardens.com/info/CliviaFlowering.html

http://www.cliviape.co.za/clivia_faq.htm

http://www.coldclimategardening.com/2010/03/24/should-i-root-prune-my-moms-clivia

/ 8 نظر / 166 بازدید
دانشجو

سلام.ممنونم که سر زدی.وب بسیار خوبی داری.با تبادل لینک موافقم

محمد

ببخشید عجله ای اومدم و رفتم حتما باز میام بخونم

حسینی

سلام وبلاگ بسیار زیبا و پرمحتوایی دارین ولی یک انتقاد دارم و اینه که وقی میگین آفات ویا بیماری های گیاهی, در اون بخش فقط و فقط به مرفولوژی, بیولوژی و روش های کنترل اون آفت ویا بیماری بپردازین. ممنون. امیدوارم که ناراحت نشده باشین

مهنا

آزاده جان سلام شما رو با افتخار به اسم باغبانی سبز لینک کردم موفق باشی[گل]

مهدی

خورشیدی من 5 تا پا جوش داره که همشون بالای 6 تا برگ دارند الان می تونم جداشون کنم؟ چون شنیدم پاجوش از گل دادن گیاه اصلی جلو گیری میکنه ممنون

مهدی

ممنون از راهنماییتون اگه عکسهایی که براتون فرستادم مونده باشند اونجا مشخصه ضمنا امروز تقریبا 10 سانت از خاک روییش رو عوض کردم چون هم فعلا جا ندارم هم ترسیدم خراب شه

فرشاد

سلام من عید سال گذشته یه خورشیدی خریدم. توی سایه روشن نگهش داشتم و حالشم خوب بود. دیدم امسال بویی از گلدادن نمیده، رفتم پیش همونی که ازش خریده بودم بهم گفت بذار آفتاب به کلش بخوره و ... منهم همین کار را کردم و ... اگه بدادش نمیرسیدم کلن از بین میرفت. حالا برگهای خشک شده را کوتاه کردم. داره از وسط دوباره برگ میده. چندتا سئوال دارم: وقتی گرفتمش گلدانش کوچک بود گذاشتمش توی گلدان بزرگتر، خوب بوده یا نه؟ امسال امیدی به گلدادنش هست یا نه؟ راستی اصلا پا جوش هم نداده

امیر مسعود

سلام مطالب درمورد گل خورشیدی کامل بود فقط به عنوان پرورش دهنده این گل اضافه می کنم که این گیاه به پوسیدگی و گرم شدن گلدان حساس می باشد باید حتما از گلدان سفالی استفاده بشود و در گلدان پلاستیکی احتمال پوسیدگی آن بسیار زیاداست و همچنین اندازه گلدان و برای گل دادن حتما باید به مدت 2 ماه در زمستان در دمای حداقل 12 تا 15 درجه قرا بگیرد و بعد برای بیدارشدن آن را در دمای 20 درجه قرارداد