معرفی گیاه - فریزیا Freesia

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

کورم این گیاهان کوچک است حدود 3-2.5سانتیمتر قطر دارد . (کورم ساختاری همانند پیاز دارد اما به جای برگهای ضخیم ذخیره ای که در ساختار پیاز دیده می شود دارای ساقه های ضخیم است و این برگها را ندارد همچنین در برخی منابع این گیاه به عنوان گیاهی پیاز دار معرفی شده است). بعد از کاشتن این کورم برگهایی باریک به طول 30-10 سانتیمتر سر از خاک در می‌آورند و  شاخه ای به طول 40-10 سانتیمتر نیز تولید می شود. این شاخه تعداد محدودی برگ و یک ساقه گل دارد که گلها به شکل یک سویه بر روی ساقه گل قرار گرفته اند. گونه هایی از فریزیا که گلهای بیشتری داشتند قبلا اکثر در رنگهای سفید کرم و زرد یافت می شد. گونه هایی از این گیاه نیز به رنگ قرمز وجود دارد اما گلهایی کمتر تولید می کنند. اما امروزه با کمک روشهای اصلاح نژاد و دورگه گیری نمونه هایی تولید شده اند که علاوه بر داشتن گلهایی بیشتر بر روی ساقه گل از رنگهایی متنوع تر همانند  صورتی ، قرمز، بنفش و ارغوانی –آبی نیز برخوردار هستند. عمر شاخه های گل بریده  این گیاه در گلدان حدود 3 هفته است البته به شرطی که در مرحله غنچه از گیاه مادری جدا شوند.

تصویر فوق: گلهای فریزیا به شکل یکسویه بر روی ساقه گل قرار گرفته اند.

تصویر فوق: نمایی از بوته فریزیا

تصویر فوق: کورمهای فریزیا

چرخه رشد:

کورمهای این گیاه بعد از کاشته شدن نیاز به دو هفته دما در حد 8 درجه دارند تا ریشه های آنان شروع به رشد کند.  همچنین به منظور تسریع رشد ریشه ها بهتر است که قبل از کاشت حدود نیم ساعت کورمها را در آب بخیسانیم و بعد بکاریم. همچنین مرطوب کردن بستر کاشت و آبیاری آنرا بعد از کاشت کورمها نباید فراموش کرد. به طور کل وجود رطوبت در محیط این گیاه و البته به همراه درجه حرارت مناسب منجر به فعال شدن کورم می شود. بعد از سپری شدن دو  هفته در دمای 8 درجه می توان دما را افزیش داد. دمای روزانه 21-15.5 و دمای شبانه 15.5-10 برای رشد مناسب است. از جوانه زنی کورمها تا گلدهی آنان معمولا 14-12 هفته طول میکشد که البته با توجه به نوع فریزیا و همچنین شرایط محیطی ممکن است کمتر یا بیشتر از این زمان ببرد. بعد از اتمام گلدهی بهتر است تا مدتی آبیاری و نگهداری از گیاه را ادامه دهیم و برگها را جدا نکنیم. آنها هنوز وظیفه غذاسازی برای گیاه را باید انجام دهند زیرا در زیر خاک کورمهای جوانی در حال شکل گرفتن هستند که برای رشد و غذاسازی به فعالیت برگها نیاز دارند. در طی این مدت آبیاری گیاه را فراموش نکنید. با شروع سرمای پاییزه و برگها به تدریج زرد رنگ می شوند. زمانی که برگها تا حدودی زرد رنگ شده اند و تا حدود اواسط پاییز می بایست که گیاهان را از خاک در اورد. برای درآرودن نیز گودالی به عمق 10 سانتیمتر و به قطر 20-15 سانتیمتر در اطراف گیاه حفر کنید و گیاه را با احتیاط بیرون بیاورید. حدود 3-2 سانتیمتر از ساقه باقی مانده و بقیه قطع می شوند. باید به این قسمت 3-2 سانتیمتری اجازه دهیم تا خود به خود خشک شوند و در طی این مدت کورمها را در مکانی با دمای 21-15.5 درجه نگه می داریم.  کورم قبلی را که اکنون خشکیده و چروکیده است حذف می شود اما کورمهای جدید را نگه می داریم. کورمهای جوان و جدید را می توان تا فصل کاشت آینده در شن، پیت موس و یا پاکتهای کاغذی (پلاستیکی مناسب نیست) درمکانی سرد (با دمای 5-4 درجه سانتیگراد )، خشک و به دور از خطر یخ زدگی قرار داد. لازم به ذکر است که انگیزش گلدهی در این گیاه در دمای 16-13 درجه انجام می شود و 4-3 هفته کورمها به این دما نیاز دارند تا گلدهی در آنها تحریک و برانگیخته شود . قرار دهی کورمهای این گیاه در انبار سرد به منظور جلوگیری از جوانه زدن کورمها است تا اینکه زمان مناسب فرا برسد و بتوانیم به دور از خطر سرمازدگی و یخزدگی به دلیل سرمای محیط آنها را بکاریم. که این زمان در مناطق معتدله از اواسط اردیبشهت ماه آغاز می شود. اما توجه داشته باشید که در مناطقی که به دلیل شرایط آب و هوایی جز مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری محسوب می شوند اولا نیازی به بیرون آوردن کورمها با فرارسیدن فصل پاییز نیست و دوما در چنین مناطقی حتی در پاییز می توان کورمها را کاشت و اواخر زمستان از گلهای آن لذت برد. در مناطق گرمسیری ، این گیاه با فرارسیدن تابستان و به دلیل گرمای هوا وارد دوران رکود می شود و با فرارسیدن پاییز و رسیدن دما به حدود 15 درجه و با دریافت نیاز سرمایی مورد نیاز خود شروع به رشد می کنند.

نیازهای محیطی

آبیاری: آبیاری و مرطوب کردن بعد از کاشت کورمهای فریزیا، به آنها این علامت را می دهد که فعالیت خود را شروع کنند اصولا وجود مقداری رطوبت به شکل مداوم در خاک این گیاه به رشد بهتر و افزایش کیفیت گلها کمک می کند اما این به معنی خیس و غرقاب بودن خاک نیست بلکه باید زمانی به خاک حاوی این گیاه اب داد که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی کورمها و ساقه گیاه و شیوع بیماری های قارچی می شود. خشکی کشیدن گیاه نیز از جمله دلایل عدم گلدهی، زردی و خشکی برگها و ضعیف شدن آن می باشد.

نور:فریزیا به طور کل به مکانی با چند ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. اما توجه کنید که این گیاه تا زمان جوانه زنی بهتر است در مکانی روشن و پر از نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار گیرد بخصوص اینکه رشد ریشه های این گیاه به مکانی خنک و سایه نیاز دارد. اما به محض ظهور جوانه ها در سطح خاک بهتر است  گلدان را به مکانی که چند ساعت از نور مستقیم آفتاب برخوردار است منتقل کرد.

دما: این گیاه برای انگیزش گلدهی به 4-3 هفته دمای 16-13 نیاز دارد بعد از گذران این مدت می توان در صورت مناسب بودن شرایط محیطی آنها را کاشت و یا اینکه در انباری با دمای 5-4 درجه و در میان شن، پیت موس و یا پاکت کاغذی نگهداری کرد تا مانع از جوانه زنی آن شویم. بعد از کاشت به دو هفته دمای 8 درجه نیاز دارد تا رشد ریشه ها تحریک شود. برخی از پرورش دهندگان معتقدند که اگر کورم این گیاه دوران انبارداری را نگذارنده باشد به این دو هفته دمای 8 درجه نیاز است اما اگر مدتی را در انبار سرد گذارنده باشد دیگر نیازی به دو هفته دمای 8 درجه ندارد چون قبلا در انبار سرمای مورد نیاز برای رشد ریشه هایش را دریافت کرده است. بعد از جوانه زنی نیز این گیاه برای رشد به دمای 21-15.5 در طی روز و دمای 15.5 – 10 در طی شب نیاز دارد تا به خوبی رشد کند . فریزیا محیط گرم را دوست ندارد و در چنین محیطی ممکن است به رکود فرو رود. یعنی در مناطقی که اصولا تابستان گرمی دارند این گیاه به رکود فرو می رود و فعالیت و رشد ی ندارد.

خاک و کاشت: به خاکی با بافت سبک و زهکش خوب نیاز دارد. بافت خاک باید بتواند رطوبت را نگه دارد و در عین حال آب اضافی را نگه ندارد و به خوبی بعد از آبیاری ، آب اضافی را از خود عبور دهد . وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ به رشد بهتر این گیاهان کمک می کند. استفاده از کود پوسیده گاوی نیز امکان پذیر است اما از آنجایی که با این کار ممکن است برخی از بیماری های قارچی شیوع یابند بهتر است که از خاک برگ، پیت موس و یا کوکوپیت در تهیه مخلوط خاکی و به عنوان مواد ارگانیک استفاده کنیم. این گیاه را می توان هم در بستر باغچه و هم درگلدان کاشت. در صورت مساعد بودن هوا و اگر قصد کاشتن این گیاهان را در خاک باغچه دارید عمق کاشت را 5-2.5 سانت انتخاب کنید. عمق کاشت این گیاهان در گلدان نیز 5-2.5 سانتیمتر است و می توان در یگ گلدان با قطر دهانه 15-13 سانتیمتر حدود شش عدد کورم این گیاه را کاشت.البته برخی از پرورش دهندگان قطر پیاز را اندازه میگیرند و سپس عمق کاشت را سه برابر قطر پیاز در نظر میگیرند. بعد از کاشت باید خاک را آبیاری کرد زیرا وجود رطوبت به کورمها نشان می دهد که زمان فعالیت فرا رسیده است. در 2-1 هفته اول که ریشه ها بیرون می آیند وجود مکان سرد با دمای 8 درجه و به دور از نور مستقیم مورد نیاز است. اما بعد می توان به مکانی با نور بیشتر و چند ساعت نور مستقیم منتقل کرد. برای کوددهی این گیاه می توان از کود 20-20-20 هر 3-2 هفته یکبار از زمانی که ارتفاع گیاه به حدود 15 سانتیمتر رسید استفاده کرد.

زمان کاشت این گیاهان البته اگر شرایط محیطی مناسب آنان را بتوانیم فراهم کنیم در هر زمان از سال می تواند باشد مثلا با کاشت کورم این گیاهان در اوایل بهار تا اوایل تابستان می توان شاهد گلدهی آنان در تابستان تا پاییز بود. و یا اینکه در مناطق گرمتر می توان آنها را در اواخر تابستان/اواسط پاییز کاشت و شاهد گلدهی آنان  اواسط زمستان  بود. به هر حال در مناطق معتدله کورمهای این گیاه را در اوایل/اواسط بهار می کارند و در اوایل تابستان شاهد گلدهی آن هستند.

تکثیر: کورم مادری فریزیا کورمهای جوانی تولید می کند که می توان از آنها به منظور تکثیر این گیاه استفاده کرد که نحوه کاشت و نگهداری از آنان همانند کورم مادری است و تفاوتی ندارد. از طرفی کاشت بذر این گیاه نیز امکان پذیر است. بذهار ابتدا در آب ولرم برای 24 ساعت خیسانده می شوند سپس به عمق 6 میلیمتر در بستری متشکل از پیت موس به تنهایی و یا هر مخلوط سبک دیگری که توانایی حفظ و نگهداری رطوبت را دارد کاشت می شوند. دمای مناسب برای جوانه زنی 24-18 درجه سانتیگراد است و محیط باید روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب باشد. مراقب باشید که بستر کاشت نباید خشک شود. جوانه زنی بذرها در حدود یک ماه طول می کشد. زمانی که بذرها جوانه زدند بعد از مدتی می توان گیاهچه های کوچک را به مکانی مستقل انتقال داد همچنین اگر در یک مکان در کنار هم قرار است کاشته شوند فاصله حدود 10-7 سانتیمتر را باید بین آنان در نظر گرفت و در این مرحله می توان در مکانی این گیاهان کوچک را قرار داد که از مقداری آفتاب مستقیم نیز برخوردار باشند.

تصویر فوق: میوه فریزیا

تصویر فوق: بذرهای گیاه

تصویر فوق: گیاهان در مراحل اولیه رشد

هرس و تربیت: این گیاه در طی دوران رشد خود نیاز به هرس ندارد اما به دلیل وزن ساقه های گل شاید لازم باشد که از قیمی مناسب برای نگهداشتن ساقه گل استفاده کنیم. بنابراین زمانی که ساقه گل به طول 20-15 سانتمتر  رسید از قیم برای نگهداری ساقه گل استفاده کنید.

بیماری و آفات: از آفات این گیاه می توان به شته، شپشک آردآلود، کنه تارعنکبوتی و ترییس نام برد. در بین بیماری ها نیز بیماری پوسیدگی با عوامل قارچی و یا لکه برگی های باکتریایی یا قارچی از جمله مشکلات محسوب میشوند. بکارگیری مخلوط کاشت ضدعفونی شده ، زهکش مناسب مخلوط کاشت، عدم آبیاری بیش از اندازه از جمله راه های جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی هستند .

 

منابع:

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Freesia

https://www.sarahraven.com/how-to/growing-flowers/4/how-grow-freesias

http://www.easytogrowbulbs.com//g-12-freesia-planting-guide.aspx

http://www.ask.com/question/when-to-plant-freesia-bulbs

http://homeguides.sfgate.com/easy-planting-instructions-freesia-38300.html

http://www.ask.com/explore/tips-caring-freesia-flowers

http://en.wikipedia.org/wiki/Freesia

http://www.ehow.co.uk/how_6700455_grow-freesia-seeds.html

http://www.ehow.com/how_7777251_grow-freesia-plant.html

http://www.ehow.com/how_5580912_store-freesia-bulbs.html

http://www.gardenguides.com/77274-store-freesia-bulbs.html

http://www.flamingoholland.com/usa/flower-bulbs-pdf/freesia-growing-instructions

/ 17 نظر / 281 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهنام

لطفا در مورد بید مجنون و لاوسون مطلب بذارید ممنون می شم از مطالب زیباتون تشکر میکنم

lمسعود

با سلام و تشکر از توضیحات بسیار زیبا شما اگر امکان دارد در مورد گلهایی که در فضای بسته مثل اتاق و یا محیط کار بدون نور مستقیم آفتاب امکان پرورش آنها است توضیحاتی بفرمایید

lمسعود

با سلام و تشکر از بذل توجه شما پست 42 مطالعه شد منظورم گیاهان گلدار میباشد نه فقط برگهای سبز

سلام ميشه در مورد اكاليپتوس هم مطلب بگذاريد مخصوصا نوع رنگين كمانش رو برامون بگيد و اينكه كجا ميشه تو ايران تهيه اش كرد؟

جیگیلی

چقدر این گلا نازن.کاش منم ازشون داشتم.واییی خدا خیلی خوشکلن.[قلب][قلب]

محمد جواد

سلام بسیار ممنونم که به تقاضای من در مورد فرزیا هم مطلب گذاشتین پیاز های فرزیای من پس گذشت حدود یک ماه هنوز ریشه نزده و مکانش هم داخل گاراژ سردولی دور از یخ زدگی الان چیکارشون کنم؟ ممنون و قابل توجه جبگیلی ؟! شمو میتونی از سایت گل و گیاه نارگیل پیازهاش رو بخرید یک بسته شامل 3 پیاز 5 تومان www.nargil.ir

مژگان

salam azade joon.matalebet kheyli jalebe man kar shenase giyahpezeshkiyam matalebet khyli b man komak mikone movafaghbashi

جعفری زاده

سلام از اینکه مطالب جامع و کاملی و تصائیر خوبی از گیاهان گذاشتی سپاسگزارم

زهرا

سلام فریزیای من خیلی خم شده پایین و گلهاش کم باز میشه علت چیه تو خونه که نور طبیعی کم هست امکان رشد داره؟ 3روز هست خریدم پژمرده شده[ناراحت]

محمدرضا ترخان

با سلام! متا سفانه خیلی از دوستان و وبلاگ نویسان صرفا به معرفی میپردازند! همین! من دنبال ریزومهای این گل گشتم اما پیدا نکردم! حداقل در کنار معرفی گل، فروشگاهها یا ادرسهایی ذکرکنین که بشه این گلها رو تهیه کرد...با تشکر