محیط پیرامون ما- گیاهان گلدار و چندساله برای باغچه‌های شما

 دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

1-بومادرانAchillea

گیاهی گلدار و چندساله که به خانواده Asteraceae تعلق دارد و حدود 85 گونه گیاهی شامل آن می شوند که از بین آنان گونه هایی همانند ,Achillea filipendulina,Achillea ptarmica, Achillea millefolium به عنوان گیاهان زینتی و باغی نیز کشت می شوند. این گیاه در زبان انگلیسی Yarrow خوانده می شود.


2-آقونیطونAconitum

گیاهی با گلهایی زیبا که به خانواده Ranunculacea تعلق دارد. در جنس مربوط به این گیاه بیش از 250 گونه گیاهی وجود دارد که برخی از آنان همانند A. x cammarim 'Bicolor' به عنوان گیاهی زینتی مورد استفاده قرار میگیرند. رنگ نمونه های زینتی این گیاهان بنفش یا زرد رنگ است و حتی در سایه درختان گلدهی خوبی دارند.


3-آلیسوم (گل عسل)Alyssum

قدومه به خانواده Brassicaceae تعلق دارد و  بین 100 الی 170 گونه گیاهی گلدار در این خانواده قرار دارند و از برخی از آنان که اکثرا گلهایی سفید و زرد رنگ دارند استفاده زینتی می شود.همچنین رنگهای صورتی و ارغوانی نیز در بین ارقام مختلف این گیاه مشاهده شده است که زیبایی خاص خود را دارند. همچنین برخی از نمونه های این گیاه یکساله هستند اما نمونه های چندساله نیز دارد که می توان برای چندین سال در قسمتی از حیاط منزل از آنان استفاده کرد. .برای مطالعه بیشتر در رابطه با این گیاه لطفا به این لینک مراجعه کنید 

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/304/


4-آنمونAnemone

آنمون به خانواده Ranunculaceae تعلق دارد و در جنس آنمون در حدود 120 گونه گیاهان گلدار وجود دارد که برخی از آنان به عنوان گیاهان زینتی گلدار بسیار مورد توجه قرار گرفته اند بخصوص اینکه گلهایی با رنگهای سفید، قرمز، بنفش  دارد که بسیار زیبا هستند.


5-بابونه  Anthemis

گیاهی متعلق به خانواده Asteraceae است که در جنس آن در حدود 100 گیاه وجود دارد که برخی از آنانب ه دلیل گلهای زرد و یا سفید رنگی که دارند به عنوان گیاهانی زنیتی نیز مورد توجه قرار گرفته اند.


6-ساه پسند Shrub verbena

 مشخصات این گیاه قبلا در وبلاگ قرار داده شده است. لطفا اینجا را کلیک کنید.

7-تاج الملوکAguilegia

گیاه تاج الملوک به خانواده Thalictroideaeتعلق دارد و در جنس آن حدود 70-60 گونه گیاهان چندساله وجود دارد که برخی از آنان از جمله زیباترین گیاهان گلدار هستند. رنگ گلهای این گیاه متنوع است و با استفاده از روشهای اصلاح نژاد امروزه نمونه هایی با گلبرگهای بیشتر نیز تولید شده است که بسیار زیبا هستند.


 

8-آرابیس(سبد نقره ای) Arabis

گیاهی است که به خانواده Brassicaceae تعلق دارد . برخی از انواع این گیاه یکساله هستند اما انواع چند ساله که گلهایی زیبا بخصوص به رنگهای سفید و سوسنی دارند نیز در بین این گیاهان یافت می شود.


9-ستاره ای Aster

گیاه زیبای ستاره ای به جنس Asteraceae تعلق دارد که در جنس آن در حدود 180 گونه گیاهی یافت می شود. برخی از آنان به شکل گسترده ای به عنوان گیاهان زینتی چندساله و گلدار مورد استفاده قرار میگیرند که اکثرا گلهایی سوسنی- بنفش رنگ دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به این لینک مراجعه کنید

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/290/


10-برژنیا(گوش فیلی) Bergenia

به خانواده Saxifragaceae تعلق دارد و به دلیل برگهای نسبتا بزرگ که دارد با نام گوش فیلی نیز شناخته می شوند. نمونه های زینتی برگهایی به رنگ سفید و بنفش رنگ دارند.


11-گل استکانی Campanula

به خانواده Campanulaceae تعلق دارد که در جنس آن در حدود 500 گونه گیاهی وجود دارند. البته گونه هایی زینتی این گیاه یکساله دو ساله و چندساله هستند. نمونه هایی از این گیاه که گلهایی بنفش – صورتی رنگ دارد بسیار زیبا هستند.برای اطلاعات بیشتر لطفا به این لینک مراجعه کنید.

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/308/


12-موگه (زنبق دره-سوسن دره) Convallaria

مشخصات این گیاه قبلا در وبلاگ قرار داه شده است لطفا اینجا را کلیک کنید.

13-داوودیchrysanthemum

گیاه داوودی که به خانواده Asteraceae تعلق دارد از جمله شناخته شده ترین گیاهانی است که می تواند زینت بخش منازل شما باشد. االبته داوودی را در صنعت تولید شاخه گل بریده نیز استفاده فراوان می کنند اما انواع گوناگون و متنوعی از آنان نیز وجود دارد که می توان برای سالها در قسمتی از باغچه داشت و از زیبایی آنان بخصوص در اواخر تابستان و در طی پاییز لذت برد.برای اطلاعات بیشتر لطفا به این لینک مراجعه کنید.

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/267/


14-کرئوپسیس

مشخصات این گیاه قبلا در وبلاگ قرار داده شده است. لطفا اینجا را کلیک کنید.

15-گل انگشتانه Digitalis

گل انگشتانه به خانواده Plantaginaceae دارد که حدود 20 گونه گیاهی در جنس این گیاه شناسایی شده اند و برخی از آنان به عنوان گیاهان زنیتی مورد استفاده قرار میگیرند که البته جز گیاهان دو ساله محسوب می شوند تا چند ساله. گلهای زیبایی این گیاه به رنگهایی سفید تا صورتی پر رنگ و بنفش مناظر بسیار زیبایی ایجاد می کند.


16-رعنا زیبا Gaillardia

مشخصات این گیاه قبلا در وبلاگ قرار داده شده است. لطفا اینجا را کلیک کنید.

17-جنتیانا (گل سپاس)Gentiana

گل سپاس به خانواده Gentianaceae تعلق دارد که حدود 400 گونه شامل جنس این گیاه می شوند برخی از گونه های این گیاه مصرف زنیتی دارند که می توانند سالها در مکانی از باغچه شما با گلهای آبی یا سفید رنگ خود جلب توجه کنند.


18-ژئوم (علف مبارک- علف مریم) Geum

خانواده این گیاه Rosaceae است و در جنس این گیاه حدود 50 گونه گیاهی وجود دارد که سالهای سال قسمتهای زیرزمینی آن زنده می مانند و هر سال گلهایی زیبا تولید می کنند.


19-هپوتیکا (جگرواش)Hepatica

گیاهانی کوتاه قامت هستند که گونه های زینتی آنان گلهایی به رنگهای آبی رنگ دارند. البته گونه هایی با رنگهای سفید صورتی و ارغوانی نیز وجود دارد اما نمونه های آبی رنگ بیش از دیگران تا کنون مورد تو جه قرار گرفته‌اند.


20-گل هوشرا Heuchera

این گیاه به خانواده Saxifragaceae تعلق دارد که برخی از گونه های آن به دلیل گل اذینهای بلند و خوشرنگی که تولید می کنند مورد توجه قرار گرفته اند. این گیاهان از نظر رنگ اندازه شکل برگ می توانند بسیار با یکدیگر متفاوت باشند  و برخی به دلیل برگهای رنگینی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند .


21-هوستا Hosta

به خانواده Asparagaceae تعلق دارد . البته گیاهان هوستا را اکثرا به دلیل برگهای زیبایی که دارد می کارند اما برخی از آنان گلهای زیبایی به رنگ سفید-صورتی رنگ نیز تولید میکنند. انواعی که به سرما مقاوم هستند معمولا با فرارسیدن فصل زمستان برگهای خود را از دست می دهند و قسمتهای زیزمینی زنده باقی می مانند. که با گرم شدن هوا مجددا برگها از این قسمتها رویش می کنند.


22-گل ایبریس Iberis

به خانواده Brassicaceae تعلق دارد . در جنس این گیاه ، گون هایی وجود دارند که یکساله و دوساله و چندساله می باشند. نمونه های چند ساله که مورد توجه قرار گرفته اند معمولا گلهایی سفید رنگ دارند.


23-زنبق Iris

زنبق یکی از گیاهان همیشگی است که می توان از داشتن آنان در باغچه لذت برد. اگرچه با فرارسیدن فصل سرد گیاه برگهای خود را از دست می دهد اما با گرم شدن هوا برگها و گلهای زیبای آن خودنمایی می کند. رنگبندی در گیاه زنبق متنوع است اما در محیط ما معمولا زنبقهای سفید رنگ و یا با طیف رنگ آبی- بنفش بیشترین کاربرد را دارند.برای اطلاعات بیشتر لطفا به این لینک مراجعه کنید.

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/292/


24-لیاتریس Liatris

این گیاه به خانواده Asteraceae تعلق دارد و گل آذین بلند و رنگین آن که به رنگهای سفید صورتی و بنفش رنگ هستند جلب توجه می کند. در محیط ما اکثرا نمونه بنفش رنگ آن مورد توجه قرار گرفته است.


25-پائونیا (گل صد تومانی)Paeonia

پائونیا به خانواده Paeoniaceae تعلق دارد. این گیاه زیبا با فرارسیدن فصل سرما برگهای خود را از دست می دهد اما در فصل رویش گلهای بسیار زیبای آن جلب توجه می کنند. گلهای این گیاه به رنگهای صورتی، زرد، قرمز، سفید و بنفش وجود دارند.برای اطلاعات بیشتر لطفا به این لینک مراجعه کنید.

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/305/


26-سولیداگو(شاخ طلا- عصای طلایی)Solidago

این گیاه به خانواده Asteraceae تعلق دارد که اکثرا در صنعت عصاره گیری مورد استفاده قرار میگیرند اما برخی از آنان جنبه زینتی نیز دارد و به دلیل خوشه های گل زرد رنگی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند.


27-آویش باغی (تیموس)Thymus

گیاهان تیموس به خانواده Lamiaceae تعلق دارند و از بین گونه های متنوع آن برخی به دلیل گلهای بنفش – سوسنی که دارند به عنوان گیاهی زینتی چندساله مورد استفاده قرار میگیرند.


28- ورونیکا Veronica

ورونیکا به خانواده Plantaginaceae تعلق دارد و در بین 500 گونه ای که در جنس این گیاه وجود دارند برخی به دلیل داشتن خوشه های رنگین گل به رنگهای بنفش و سوسنی به عنوان گیاهی زینتی و چندساله مورد توجه و استفاده قرار گرفته اند.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Achillea

http://en.wikipedia.org/wiki/Aconitum

http://en.wikipedia.org/wiki/Alyssum

http://en.wikipedia.org/wiki/Anthemis

http://en.wikipedia.org/wiki/Bergenia

http://en.wikipedia.org/wiki/Campanula

http://en.wikipedia.org/wiki/Geum

http://en.wikipedia.org/wiki/Digitalis

http://en.wikipedia.org/wiki/Gentiana

http://en.wikipedia.org/wiki/Hepatica

http://en.wikipedia.org/wiki/Hosta

http://en.wikipedia.org/wiki/Paeonia_(plant)

/ 17 نظر / 633 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سرشار

سلام هر وقت میام وبلاگتون دلم همه ی گلهایی رو که معرفی کردین میخواد ... خیلی قشنگ و مفید ... ممنون .

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی مطالبی کامل و ارزشمند ممنون [قلب][گل][گل]

کامران

سلام خانم مهندس عزیز خانمی پستتان حرف نداشت[دست] عالی بود.من عاشق تاج الملوک شدم نه منظورم گیاه تاج الملوک[قلب] ممنون بسیار زیبا بود[گل]

ترنم

عالی بود...............................

انسان

[قلب][گل][گل]

فاطیما

خداقوت خانوم واقعا ممنونم ازت.همه چی کامله. این گلهایی که معرفی کردی واقعا زیبان حیف که نمیتونم بذرش گیربیارم

آرمان

باعرض سلام ،یه سوال داشتم گیاه مو چه نوع گیاهیه؟)توکتاب درسی بنده ذکر شده که درختی نیست،واقعن درست گفته اگه لطف کنین خیلی سریع پاسخگو باشین ممنون میشم.

شعبان

جناب مهندس لطفا درباره گیاه لوبلیا (کاردینال)وگل نخود(sweetpea) پست بگذارید باتشکر

مریم

ممنون از مطالب زیباتون.بسیار لذت بردم.[گل][گل][قلب]