معرفی گیاه- نخل شامادورا parlor palm

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌بردای و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 این گیاه دو پایه است یعنی گلهای ماده و گلهای نر بر روی دو گیاه جداگانه قرار دارند  و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی زمان شکل گیری گلها واخر تابستان/اوایل پاییز است. میوه ها در صورت شکل گیری قرمز – نارنجی رنگ و البته سمی هستند همانطور که اشاره کردم این گیاه گونه های متنوعی دارد که برخی از آنان بیش از سایرین به دلیل ظاهر زیبایی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند و به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند. یکی از این گونه ها Chamaedorea elegans (که با نام انگلیسی parlor palm و یا bella palmشناخته می شود ) با ارتفاع 3-2 متر  و Chamaedorea seifrizii (که با نام انگلیسی bamboo palm و reed palm شناخته می شود) با ارتفاع 3.5-3 متر از جمله این انواع هستند . این نوع از نخل ها رشد کندی دارند و نگهداری از آنان نسبتا آسان است.

شرایط و نیازهای محیطی

آبیاری: برای آبیاری به این گیاه باید وضعیت سطح خاک را بررسی کرد. زمانی که سطح خاک نیمه خشک – نیمه مرطوب بود و می توان نسبت به آبیاری اقدام کرد . البته در زمستان که نیاز آبی کمتر می شود می توان زمانی که خشکی به عمق حداکثر 5 سانتیمتر رسید نسبت به آبیاری این گیاه اقدام کرد. بعد از آبیاری حتما می بایست آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود اما مراقب باشید اگر گلدان شما پایه ندارد و به بیان دیگر کف گلدان با زیرگلدانی تماسی است، نباید اجازه دهید تا  آب در زیرگلدانی جمع نشود و مرتب آنرا خالی کنید . آبهایی که کیفیت پایینی دارند و یا هوای خشک محیط به تدریج موجب سوختن نوک برگها می شوند. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن همیشگی سطح خاک می تواند موجب زرد شدن برگها و ریزش آنان و ایجاد پوسیدگی ریشه شود. آبیاری  اندک نیز می تواند موجب بروز سوختگی نوک برگها و کم رنگ شدن برگهای جدید شود.

نور: نخلهای شامادورا به مکانی با نور میانه و به دور از نور مستقیم آفتاب را دوست دارند و مکانهای نسبتا کم نور را نیز تحمل می کنند. تابش نور مستقیم آفتاب از عوامل سوختگی نوک و حاشیه برگها و یا بروز نواحی سفید-کرم رنگ بر پهنه برگها است و این مسئله بخصوص با وجود نور بعد از ظهر روی می دهند.

تصویر فوق: آسیب در اثر نور شدید بعد از ظهر

دما: حداقل دمای مناسب برای این گیاه 18-16 درجه سانتیگراد و حداکثر دما نیز 28-26 درجه سانتیگراد است. این گیاه را در مکانی که در معرض وزش بادهای سرد است (بخصوص کولرهای گازی) قرار ندهید.

خاک: به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد. می توان از مخلوط خاک برگ+خاک معمولی + 20٪ شن (با ذرات 2-1 میلیمتر، شن مصالح ساختمانی و یا ماسه بادی مناسب نیست) برای تهیه مخلوط کاشت این گیاهان استفاده کرد .  برای این گیاه گلدانی از جنس سرامیک یا سفال انتخاب کنید تا بتواند وزن شاخسار را تحمل کند . نیاز کودی این گیاه چندان زیاد نیست و کودهایی با نسبت 2-1-3 و یا 3-1-3 همانند 8-4-12 و یا 12-4-12 از جمله فرمولهایی هستند که برای این گیاه توصیه شده اند . اگر تهیه چنین کودی مشکل است می توان از فرمول 10-10-10 و یا 20-20-20 البته نصف غلظت هر 6-4 هفته یکبار استفاده کرد. زمان مناسب تعویض گلدان این گیاه هنگامی است که کمترین رشد را داشته باشد یعنی اواسط /اواخر زمستان زمان مناسب است و به دلیل رشد کند و آهسته این گیاه معمولا هر دو سال یکبار نیاز به تعویض گلدان است. 

تکثیر: نخل شامادورا دارای ساقه های زیرزمینی است که توسط آنان در زیر خاک گسترش می یابد بنابراین بعد از گذشت مدتی گیاه مادری متراکم و انبوه شده و می توان هنگام تعویض گلدان ، گیاه مادری را به دو یا چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل کاشت کرد. همچنین می توان پاجوشهای نزدیک به گیاه مادری را نیز جدا کرد .بهترین زمان جدا کردن پاجوشها هنگامی است که پاجوش حدود 20 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد. برای جدا کردن پاجوش باز هم می بایست گیاه مادری را از گلدان در آورد و ناحیه اتصال را با وسیله ای تیز قطع کرد و آنها را در مخلوطی که میزان شن بیشتری از مخلوط گیاه مادری دارد کاشت کرد. مثلا میزان شن را حدود نصف حجم کل خاک در نظر بگیرید. بعد از انتقال به گلدان جدید ، پاجوش را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری سطح خاک بیشتر از 5 سانتیمتر در عمق خشک شود. البته خیلی آبیاری نکنید مثلا اندازه یک لیوان آب کافی است این کار به رشد و توسعه بهتر ریشه ها کمک می کند تا برای جستجوی آب به عمق گلدان نیز رویش کنند. حدود 6-4 هفته بعد می بایست رشد جدید روی دهند  و بعد از گذشت 4 ماه می توان نسبت به بزرگتر کردن گلدان اقدام کرد.

تصویر فوق: تقسیم بوته گیاه مادری یکی از معمولی ترین راه های تکثیر این گیاهان است که در زمان تعویض گلدان می توان آنرا انجام داد.

هرس: این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد و فقط گاهی می بایست برگهایی که مسن و زرد شده اند را از گیاه جدا کرد . مراقب باشید که برگهای جدید موجود در مرکز گیاه آسیب نبینند زیرا به ضرر رشد و نمو تمامی گیاه خواهد بود.

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شپشک های گیاهی ، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون اشاره کرد . لکه برگی های قارچی و باکتریایی ، بلایت باکتریایی و قارچی و  پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

تصویر : بیماری بلایت

 

تصویر فوق: برگهای Chamaedorea elegans

تصویر فوق: Chamaedorea elegans


تصویر فوق: 

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شپشک های گیاهی ، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون اشاره کرد . لکه برگی های قارچی و باکتریایی ، بلایت باکتریایی و قارچی و  پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

تصویر : بیماری بلایت

 

تصویر فوق: برگهای Chamaedorea elegans

تصویر فوق: Chamaedorea elegans

 

تصویر فوق: گلها Chamaedorea elegans

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شپشک های گیاهی ، کنه های گیاهی بخصوص کنه تار عتکبوتی و حلزون اشاره کرد . لکه برگی های قارچی و باکتریایی ، بلایت باکتریایی و قارچی و  پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه از جمله بیماری های این گیاهان محسوب می شوند.

تصویر : بیماری بلایت

 

تصویر فوق: برگهای Chamaedorea elegans

تصویر فوق: Chamaedorea elegans

تصویر فوق:  Chamaedorea elegansتصویر فوق: میوه ها در مراحل اولیه Chamaedorea elegans

تصویر فوق: Chamaedorea seifrizii 

تصویر فوق: تمامی نخلهای شامادورا برگهایی باریک ندارند برخی از آنان برگهای پهن جالب توجهی دارند مانند نمونه بالا که نام علمی آن Chamaedorea ernesti است.

تصویر فوق: قطر تنه گونه های مختلف نخلهای شامادورا با هم می تواند متفاوت باشد برخی تنه هایی باریک تر و برخی تنه هایی ضخیم تر دارند. تصویر سمت گونه costaricana و گونه سمت چپ brachipoda است. 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chamaedorea

http://www.ehow.com/how_8191779_care-chamaedorea-palm.html

http://www.junglemusic.net/Chamaedorea/Chamaedorea_Palm/chamaedorea_palm.html

http://www.ehow.com/how_8695537_root-chamaedorea-elegans.html

https://www.apsnet.org/publications/apsnetfeatures/Pages/Light.aspx

http://davesgarden.com/guides/articles/view/931/

http://www.indoor-plant-care.com/plant-list/chamaedorea-elegans/

 

/ 17 نظر / 10952 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

با عرض سلام و تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه رمضان خانم مهندس رشیدی با احترام چندتا سوال داشتم: 1. ورمی رو میشه بجای کود دامی پوسیده استفاده کرد و کدومشون بهنره؟ 2. آیا مخلوط کردن پوست تخم مرغ به صورت پودر شده با خاک گل های آپارتمانی کار مناسبی است؟ 3. در وسط بعضی از برگ های یوته ی بادمجونم سوراخ های بزرگی ایجاد شده، دلیلش و درمانش چیه؟ 4. بذر گیاه هل رو میفروشن؟ در مشهد جایی هست؟ با تشکر فراوان :-)

هادی

سلام خانم مهندس . این نخل شامادورا همون اریکا نیست؟ اگه نیست تو ظاهرشون چه تفاوتی هست ؟ ممنون میشم راهنمائی کنید.

حامد

سلام فرق این نخل با کنتیا و یه گیاهه دیگه هم بود که اسمش یادم رفت تو چیه.اینا خیلی شبیه هم هستن من یه گلدون خریدم که 3 تا بوته توش بود و بعده چند روز یکیشون سوخت اگه واقعا پاجوش میده من دیگه یکی دیگه نخرم لطفا تکثیر از طریقه بذر رو هم توضیح بدین با تشکر

حامد

سوختنه یکی از سه تا گیاهم به دلیله عدمه رسیدگی و ابیاری در مغازه بود.با تشکر از توضیح خوبتون ایا سنه بلوغ داره برای گل دادن و تولید بذر؟

فروغ

سلام خیلی خوب و قشنگ بودند، ممنون و خسته نباشید [گل][قلب]

من این گیاه را به تازگی خریدم، خیلی دوستش دارم و قشنگه. ممنون از معرفی اون [قلب][گل]

مبینا

سلام خانم مهندس رشیدی .لطفا راهنماییم کنین نخل شمادورای بسیار سرحالی دارم که چند بار گل هم داده و رشد بسیار عالی داره متاسفانه پسرم ناخواسته ساقه وسطی که هنوز برگاش در نیومده بود و جوانترین ساقه بود رو شکسته .ناراحتی من اینه که ایا گیاه من با از دست دادن ساقه زایایش باز هم ساقه میده یا دیگه باید قید گیاه رو علارغم علاقه ام بزنم .خیلی ناراحتم ممنون میشم اگه منو از نگرانی در بیارین. بی صبرانه منتظر جواب شما هستم .متشکر

نیلوفر

سلام من این گیاه رو دارم متوجه نشدم که آفت زده شده و ریشه هایش خراب شده ممنون از اطلاعات خوب و آموزنده شما مخصوصا که با عکس همراه است

فروغ

سلام آزاده جان، امیدوارم حالتون خوب باشه. نخل شامادورای من حدود 2، 3 ماهی هست که حالش خوب نیست. برگهاش از نوک شروع به پوسیدن میکنه و به تدریج تمام برگ را شامل میشه. خیلی خوب و سرحال بود و رشد خوبی داشت. اما مشکل تقریبا از اونجایی شروع شد که تو اردیبهشت چند روزی خونه نبودیم و همسرم برای اینکه خاکش خشک نشه روی خاکش پلاستیک گذاشت. اما تا برگشتیم دیدم کپکهایی روی سطح خاکش تشکیل شده. از اون به بعد دیگه پوسیدنش شروع شد، رشدش کم شد و برگهای جدیدش سبز کمرنگ شدند و دیگه اون سبزی قبل را نداشتند. عکسشو براتون تو لینک زیر فرستادم. میشه راهنماییم کنیم خیلی از بین رفته. دوست ندارم از دستش بدم [نگران] http://s6.uplod.ir/i/00662/x6upg8dd254n.jpg

سارا

سلام خانم مهندس می خواستم بدونم الان که شوفاژ روشنه و هوای داخل خونه خشک هست، آیا به گیاه آسیب می رسونه؟ و اگه آسیب می رسونه، چه باید کرد؟