معرفی گیاه -مارگریت Shasta Daisy

 دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

دو نوع گلبرگ در این گل موجود است .گلبرگهای شعاعی (Ray floret) که به تعداد 30-20 سانتیمتر و در 4-2 ردیف به دور قسمت مرکزی گل قرار می گیرند ماده هستند و بیشترین جلب توجه را می کنند. در قسمت مرکزی، گلچه هایی که زرد رنگ هستند نوع دیگری از گلهایی هستند (Disc floret)که هر دو نوع اندام نر و ماده را دارند و  نقش اصلی را در تولید بذر ایفا می کنند. 

تصویر فوق: قسمتهای سفید رنگ گلچه های شعاعی (Ray floret) و قسمتهای زرد رنگ گلچه های دیسک (Disc floret) هستند .

گل مارگریت ارقام مختلفی دارد  که برخی از آنان به دلیل ساقه گل بلندی که دارند به عنوان گل شاخه بریده نیز استفاده می شوند. برخی از انواع مناسب کاشت در باغچه و گلدان هستند و برخی دیگر به دلیل کوتاهی قامت به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار می گیرند. گلهای این گیاه از اواسط بهار تا انتهای تابستان می تواند زینت بخش محیط اطراف باشد در زبان انگلیسی این گیاه با نام Shasta Daisy  شناخته می شود زیرا گفته می شود سفیدی گلبرگهای آن یاد آورد کوهستان شاستا (واقع در شرق ایالات متحده آمریکا) و برفهای موجود روی قله های آن است .

 

 تصویر فوق: غنچه گل مارگریت در انتهای ساقه ها شکل می گیرد.

توجه  لازم به ذکر است که این گیاه با نام علمی  Chrysanthemum maximum نیز شناخته می شود و قبلا در خانواده    Chrysanthemum قرار می گرفت اما بعدا با توجه به شباهتهایی که به افراد  خانواده  آستراسه داشت در این خانواده جای گرفت.

آبیاری: سعی کنید در بین فواصل آبیاری سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید. رطوبت بیش از اندازه خاک در ابتدا منجر به ریزش برگهای گیاه می شود سپس ریشه ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب نیز منجر به چوبی شدن ساقه های پایینی گیاه می شود و برگهای پایینی گیاه خواهند ریخت. بنابراین با فرارسیدن تابستان و افزایش گرمای هوا میزان آبیاری این گیاه را افزایش دهید اما باز هم یادآوری می شود که در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید.

نور: مارگریت برای بهترین رشد و گلدهی به مکانی با نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزی 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. این گیاه مکانهایی را با آفتاب مستقیم بعد از ظهر (مکانهای جنوبی ) را دوست دارد. محیط کم نور از جمله دلایل کاهش رشد و رنگ پریدگی برکسار و کاهش گلدهی و ریزش غنچه های گل این گیاه و علفی و کشیده شدن بیش از اندازه ساقه های گل این گیاه است. افتادگی ساقه ها و عدم تحمل وزن گلها از دلایل عدم استحکام ساقه ها به دلیل کمبود نور است.

دما : تحمل سرما در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. قسمت هوایی آنان با کاهش دما به زیر 10 درجه به تدریج از می رود اما قسمت زیرزمینی آن در برخی ارقام تا 4- و در برخی دیگر ارقام تا 20- درجه سانتیگراد می تواند دوام آورد. اگر گیاه را در فضای باز کشت کرده اید می توانید با فرارسیدن فصل زمستان ابتدا عمل قطع شاخسار هوایی گیاه از نزدیکی سطح خاک را انجام دهید. سپس لایه ای از موادی همانند خاک برگ یا کود پوسیده دامی بر روی زمین قرار دهید . این لایه ساقه های زیرزمینی و ریشه های این گیاه را از یخزدگی محافظت می کند. با گرم شدن هوا رویش ساقه های هوایی آغاز می شود و از نیمه بهار گلدهی گیاه آغاز می شود. بهترین دما برای گلدهی این گیاه حدود 25  درجه سانیتگراد است و با گرم شدن بیشتر از اندازه هوا از گلدهی این گیاه کاسته میشود. به همین دلیل بهتر است که در طی تابستانهای گرم مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب را برای این گیاه در نظر گرفت تا به گلدهی گیاه کمک شود.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب حاصل از آبیاری موجب غرقابی شدن ان نشود. استفاده از خاک برگ یا کوده پوسیده گاوی در ترکیب خاک آن توصیه شده است. زیرا علاوه بر سبک کردن بافت خاک می تواند مواد غذایی را به تدریج در اختیار گیاه قرار دهد. بنابراین در مخلوط خاکی این گیاه می توان از خاک معمولی به همراه کود پوسیده گاوی و یا خاک برگ استفاده کرد. از طرفی جلوگیری از گرم شدن دمای خاک در طی ماه های گرم تابستان به عملکرد بهتر این گیاه کمک می کند بنابراین می توان از لایه ای به ضخامت حدود 3 سانتیمتر از موادی همانند خاک برگ یا پیت موس و یا پرلایت بر روی سطح خاک استفاده کرد تا مانع از گرم شدن زمین به دلیل تابش اشعه مستقیم آفتاب شد. این لایه از مواد اصطلاحا مالچ نامیده می شود. همچنین به همین دلیل بهتر است از گلدانهای سفالی و یا پلاستیکی رنگ روشن برای کاشت این گیاه استفاده کرد و یا گلدان را در مکانی گذاشت که نور مسقتیم به قسمت بدنه گلدان چندان برخوردی نداشته باشد و فقط برگسار از آن بهره مند شوند. کوددهی در فصل بهار برای قدرت بخشیدن به گیاه و تسریع رشد آن توصیه می شود. می توان  کودهای معمول ار که برای گیاهان گلدار استفاده می شوند و با توجه به دستور العمل کارخانه سازنده بکار برد.

تکثیر: دو راه اصلی برای تکثیر این گیاه وجود دارد . کاشت بذر و تقسیم بوته گیاه . البته توجه داشته باشید که گیاه حاصل از بذر می تواند تا حدودی با گیاه مادری تفاوت داشته باشد و یا بسیار شبیه آن باشد می توان بذرها را قبل از اتمام آخرین سرمای سال ، در محیط داخلی منزل کاشت و یا صبر کرد که سرمای هوا کاملا برطرف شود و سپس به شکل مستقیم بذرها را در مکان اصلی کاشت. از مخلوطی سبک با زهکش خوب همانند مخلوط خاک معمولی+ خاک برگ+ شن که البته قبل از استفاده الک شده باشند می توان استفاده کرد. الک کردن مخلوط خاک منجر به یکسان شدن بافت آن خواهد شد. همچنین به جای مواد یاد شده از هر نوع مخلوط دیگری که بافت سبکی دارد می توان استفاده کرد. مخلوط کاشت را قبل از کاشت بذرها به خوبی خیس و مرطوب کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرها حدود 20 درجه سانتیگراد است بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بنابراین آنها را در خاک مدفون نکنید و در روزهای اولیه کاشت از غبارپاشی و اسپری آب برای مرطوب کردن آنان استفاده کنید و بعد از جوانه زنی آنان می توان روش معمول آبدهی را بکار برید.

تصویر فوق: شماره یک بذرها را می توان از گلهای خشک شده گیاه تهیه کرد. اجازه دهید گل به شکل طبیعی خشک شود وب بذرها بر روی آن برسند. شماره 2 بذرهای این گیاه نسبتا ریز هستند شماره 3 نهال کوچک مارگریت

تصاویر فوق: نهال کوچک و گیاه جوان مارگریت

روش تقسیم بوته را نیز می توان هر دو یا سه سال یکبار در اوایل بهار و یا اواخر پاییز  و یا هر زمانی که دما از 20 درجه بیشتر نیست انجام داد. در واقع تقسیم بوته این گیاه هر 3-2 سال برای حفظ قدرت رویشی این گیاه توصیه شده است . تقسیم بوته را ببدین صورت انجام دهید که  اگر گیاه را در گلدان کاشته اید ، کل گیاه را از گلدان بیرون آورید و عمل تقسیم توده ریشه گیاه را انجام دهید اما اگر گیاه را در باغچه کاشته اید ابتدا باید گیاه را از زمین بیرون آورید. بدین صورت که از ساقه اصلی گیاه حدود 20 سانتیمتر فاصله در نظر بگیرید و سپس به عمق 20 سانتیمتر به سمت پایین کود کنید و سعی کنید که ریشه ها را با توده خاک اطراف آنان بیرون آروید. سپس با کمک یکی چاقوی باغبانی این توده ریشه را به دو قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را در مکانهای جداگانه بکارید. لازم به ذکر است که مکان کاشت را از قبل آماده کنید و حجم آنرا حدود دو برابر حجم ریشه اولیه گیاه در نظر بگیرید. بعد از قرار دادن هر قسمت از گیاه در داخل گودال مربوطه ، مابقی فضا را با مخلوط خاک معمولی + خاک برگ+ کود پوسیده دامی پر کنید و بلافاصله بعد از کاشت گیاه، آنرا آب دهید تا خاک به خوبی در اطراف ریشه های گیاه مستقر شده و فضاهای خالی را بپوشاند. فاصله کاشت گیاهان جدید از یکدیگر در حدود 60-30 سانتیمتر است. لازم به ذکر است که در برخی از منابع علمی گرفتن قلمه را نیز یکی از روشهای تکثیر این گیاه اعلام کرده اند که در طی آن قلمه هایی از نوک ساقه های بدون گل به طول 12-10 سانتیمتر و در طی تابستان تهیه می شود. برگهای پایین قلمه حذف می شوند و سپس در خاکی بسیار سبک همانند مخلوط شن+ خاک برگ کاشته میشوند  و در محیطی گرم و بدور از نور مستقیم خورشید قرار داده می شوند. بستر کاشت همواره مرطوب نگهداشته می شود و ریشه ها در طی 8-6 هفته شکل می گیرند.

آفات و بیماریها: شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشک آردآلود از جمله آفات شایع این گیاه محسوب می شوند .وجود این آفات مانع از رشد مناسب گیاه شده ، گلدهی گیاه کاهش می یابد نواحی جدید زرد رنگ و برگها بخصوص برگهای جوان در هم پیچیده و بدشکل می شود و در برخی نقاط به دلیل تولید شدن مایع چسبناک عسلک که از مواد دفعی آفات است سطح برگسار حالتی چسبناک و براق می یابد. استفاده از سموم تماسی و یا سیستماتیک می تواند به رفع این مشکلات کمک کند. فعالیت حشره معدنچی برگ نیز می تواند منجر به ظهور خطوط کرم رنگ بر روی بافت برگسار گیاه شود البته این افت چندان ضرری برای رشد گیاه ندارد اما می تواند منجر به کاهش زیبایی ظاهر گیاه شود. از بین بیماریها نیز می توان به بیماری لکه برگی قارچی یا باکتریایی اشاره کرد که در اثر آن نقاط قهوه ای یا سیاه رنگی بر روی سطح برگسار ظاهر شود . حاشیه این نقاط زرد رنگی است. بیماری سفیدک پودری نیز منجر به ظهور نواحی با پوشش نرم سفید خاکستری بر روی برگها و در نهایت زرد شدن برگسار و ریزش آنان می شود. آبیاری بیش از اندازه گیاه و باقی ماندن رطوبت بر روی برگها، کمبود نور در محیط رشد گیاه و هوای سرد و مرطوب از جمله دلایل شیوع و پیشرفت این بیماری است . برگهای آلوده را از گیاه جدا کنید و در صورت لزوم از قارچ کش استفاده کنید.

هرس : ساقه ها و گلهای پژمرده را مرتبا حذف کنید تا گلدهی بیشتر گیاه تحریک شود. از طرفی اصولا بهتر است که اولین گلهای این گیاه را در فصل بهار حذف کرد تا انرژی گیاه صرف شاخه زایی بیشتر و در نتیجه گلدهی بهتر این گیاه شود. همچنین در طی فصل رشد می توان برخی از ساقه هایی را که از قسمت پایین چوبی شده اند را از نزدیکی سطح زمین قطع کرد تا رشد ساقه های جدید و جوان از قسمتهای زیر زمین تحریک شود. در مناطقی سرمای زمستان در حدی نیست که ساقه های زیزمینی را از بین ببرد می توانید در طی پاییز ساقه ها ی هوایی را از سطح خاک کاملا کوتاه و یا اصطلاحا کف زنی کنید تا با فرارسیدن بهار از قسمت زیرزمینی مجددا ساقه های جدید تولید شوند.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Leucanthemum_x_superbum

http://en.wikipedia.org/wiki/Leucanthemum

http://en.wikipedia.org/wiki/Leucanthemum_maximum

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_9fdb-4.html

http://www.chrysanthemumflower.net/chrysanthemum_maximum/chrysanthemum_maximum.html

http://www.gardenguides.com/119583-divide-shasta-daisy.html

http://www.ehow.com/info_10069269_time-year-transplant-shasta-daisy.html

http://www.gardenguides.com/117245-transplant-shasta-daisy.html

http://gardening.yardener.com/Problems-Of-Shasta-Daisy

http://www.ehow.com/about_6322957_shasta-daisy_.html

http://aggie-horticulture.tamu.edu/wildseed/36/36.7.html

 

/ 11 نظر / 460 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهرام

سلام دوست خوبم بسیار زیبا بود ایا شما گل پرورش میدهی؟ من که خیلی دوست دارم با تشکر [گل][گل][گل]

سولماز

سلام خیلی ممنون بابت گذاشتن مطالبتون مرسی

کشاورزی

روزی می رسد ... که دلت برای هیچ کس به اندازه من تنگ نخواهد شد... برای نگاه کردنم خندیدنم , اذیت کردنم ... برای تمام لحظاتی که در کنارم داشتی ... روزی خواهد رسید که در حسرت تکرار دوباره من خواهی بود.. من می دانم روزی که نباشم هیچکس تکرار من نخواهد شد!

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی مدتی که نبودم نتم قطع بود اطلاعات مفید و کامل وازشمند [قلب] حوالی ما هم در فضای سبز کاشتند همیشه ازش رد میشدم با کمک شما اسمش را هم شناختم

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی هر وقت فرصت شد حالا یه ماه دیگه یا 6 ماه دیگه عجله ای نیست درباره گل طاووسی هم بنویسید با گلهای معطری که داره ادم رو دیوانه میکنه الانم فصل گلدهیش هست [لبخند]

افشین

عالی بود مثل همیشه

محمد رضا

خانم مهندس سلام عرص کنم خدمتتون که تیر ماه پارسال بذری که نمیدونم اسمش چیه کاشتم الان به گل نشسته خیلی شبیه مارگریته ولی برگهاش مثل مارگریت نیست وبوته اون خیلی از مارگریت پر پشت تره .میشه بفرمایید اسمش چیه? در ضمن اگه امکانش هست در مورد برگهای گلهای فصلی شباهت هاشون وتفاوت هاشون توضیحاتی بفرمایید.خانم مهندس در نمایشگاه گل و گیاه از یک تولید کننده جعفری در مورد ابیاری جعفری سوال کردم گفت ما انقدر به جغری تشنگی میدیم که بوته گل کامل روی زمین میافته در صورتی که تمام سایتهای گل و گیاه نوشتن که خاک جعفری نباید خشک بشه .به نظر شما روشها فرق میکنه یا بین علم وعمل تفاوت

محمد رضا

وجود داره .با عرض تشکر وآرزوی سلامتی برای شما

سلام بسیار مختصر ،مفید و عالی بود . متشکرم