معرفی گیاه- نخل مرداب Umbrella plant

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

نخل مرداب گل نیز می‌دهد و گلهای ریز آن به رنگ سفید چرکین است و در بین برگها که در انتهای برخی از ساقه‌ها شکل می‌گیرند. در شرایط مساعد بذر نیز تولیدمی‌شود و در پای گیاه می‌ریزد و در صورت مساعد بودن شرایط زمین از نظر رطوبت، جوانه می‌زنند و گیاهانی جدید بوجود می‌آورند. لازم به ذکر است که نام دیگر نخل مرداب گیاه پاپیروس Papyrus plant است که البته اشتباه نیز هست. زیرا نام علمی گیاه پاپروسCyperus papyrus می‌باشد و گیاهی است که در حاشیه رود نیل در مصر می‌روید و در مصر باستان از آن برای تهیه کاغذ پاپیروس استفاده می‌‌شده است. نخل مرداب umberella grass و umberella palm نیز خوانده می‌شود.مواردی که دانستن آنان به نگهداری از گیاه نخل مرداب کمک می‌کنند عبارتند از:

آبیاری: این گیاه به آب فراوانی نیاز دارد بنابراین به زهکش خاک گلدان توجه چندانی نمی‌شود و حتی بهتر است که خاک گلدان را از نوع نسبتا سنگین که آب را در خود نگه می‌دارد استفاده شود.یعنی از خاکهایی استفاده شود که در آنان رس بیشتر از خاک برگ باشد. نخل مرداب در تمامی طول سال آبیاری نیاز دارد و در صورت باتلاقی شدن خاک گلدانی مشکلی ایجاد نمی‌شود. به دلیل نیاز بالای آب این گیاه، عمل غبارپاشی روزانه در تابستان و هفته‌ای یک بار در زمستان به رشد این گیاه کمک می‌کند. خشکی خاک را هم تا حدودی تحمل می‌کند اما اگر چنین شرایطی ادامه یابد و در صورت آبیاری نامناسب و کمبود آب، برگها قهوه‌ای یا زرد رنگ می‌شوند که در این حالت می بایست دفعات آبیاری را زیاد کنید و یا تمامی گلدان را به مدت 15 دقیقه درون تشت آب قرار دهید.
دما: این گیاه دما را تا 12 درجه سانتیگراد و حداکثر 35 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند. دمای سرد محیط موجب خشک و قهوه‌ای شدن برگها می شود.
نور: نخل مرداب به نور شدید نیاز دارد (حداقل 6ساعت در روز) اما اشعه مستقیم آفتاب در روزهای گرم تابستان می‌تواند به این گیاه آسیب وارد کند و موجب چروکیدگی برگها شود. نور کم محیط نیز باعث می‌شود که برگها کم رنگ شوند، تعداد آنها کاهش یابد و به منظور دستیابی به نرو ساقه‌ها بیش از اندازه بلند می‌شوند.
خاک: از نظر تغذیه گیاه کم توقعی است اما گاهی مشاهده می‌شود که برگهای جوان و تازه بسیار ریز و کم رشد هستند که در این صورت می‌توان هر دو هفته یکبار از کودهایی که برای گیاهان آپارتمانی وجود دارد و دستورالعمل موجود بر روی برچسب این نوع کودها استفاده کرد.
هرس: هرس شاخه‌های آسیب دیده و اضافه را در فصل پاییز انجام دهید. همچنین  در فصل زمستان ممکن است در اثر سرما ساقه های گیاه و برگها خشک شوند. در اینصورت می‌بایست شاخه‌ها را از سطح خاک قطع نمود تا جوانه های تازه با آمدن بهار ظاهر شوند. قطع ساقه‌های جوان موجب تحریک رشد ساقه‌های بیشتر از قسمت پایین گیاه و نزدیکی سطح خاک خواهد شد و منجر به متراکم تر شدن گیاه می شود. حتی اگر نخل مردابی پرپشت و انبوه دارید لازم است هر چند وقت یکبار برخی ساقه‌های آن را از قسمت داخلی و خارجی گیاه انتخاب و حذف کنید تا رشد ساقه‌های جدید تحریک شود.
تکثیر: تکثیر این گیاه با کمک بذر، تقسیم بوته و قلمه‌ای که از انتهای ساقه (به همراه برگهای این گیاه) تهیه می‌شود انجام می‌گیرد. عمل تقسیم معمولا  در فصل بهار انجام می‌گیرد که در طی آن تمامی گیاه را از گلدان در آورده و ریشه ها را به همراه خاک اطراف آنان تقسیم می‌کنیم و هر قسمت را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل می‌کاریم. تکثیر گیاه با استفاده از بذر گیاه بسیار آسان است زیرا بذرهای گیاه در پای گیاه می‌ریزند و در صورت مرطوب بودن خاک پای گیاه، بذرها جوانه زده و گیاهان جدید می‌روید. یکی از مسائل جالب توجه در مورد این گیاه این است که زمانی که گیاه می‌خواهد تولید مثل کند، ساقه‌های بالغ آن خم می‌شوند به نحوی که برگها به زمین تماس حاصل کنند. اگر شرایط زمین خوب باشد ( حالتی غرقابی و گل مانند باشد) از مرکز برگها ریشه خواهد درآمد  و گیاهان جدید بوجود می‌آیند. به همین دلیل گاهی مشاهده می‌کنید که ساقه‌های گیاه شما به طرف زمین خم شده است. یا تمامی آنان را توسط بستن با نواری پلاسیتکی محفظت کرده و مانع خم شدن آنان شوید و یا ساقه‌هایی که کج شده‌اند را به عنوان قلمه ساقه جدا کرده و آنان را به شکل وارونه در ظرفی آب قرار دهید. این ساقه‌ها بعد از مدتی به آسانی ریشه خواهند داد.
علاوه بر زیاد و یا کم بودن نور و یا کمبود مواد غذایی که به ظاهر گیاه آسیب می‌رساند مصرف مواد براق کننده برگهای گیاهان نیز موجب سوختگی برگهای گیاه می شود بنابراین از آنان استفاده نکنید. همچنین زرد و در نهایت قهوه‌ای شدن برخی از ساقه‌های گیاه در میان انبوهی از ساقه‌های سبز رنگ آن امری عادی است و تنها کافی است که ساقه‌های خشکیده را از گیاه جدا کنید.

آفات و بیماری: آفت خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند گاهی شته‌ها و حشره‌ای با نام قرمز دانه بر روی این گیاه دیده می‌شوند که می‌توان در اواخر زمستان و به منظور جلوگیری از حمله این حشرات در فصل بهار آینده به گیاه، از سموم مناسب استفاده کرد. انبوه بودن بیش از اندازه شاخسار و شرایط مرطوب گاهی موجب شیوع بیماریهای قارچی همانند سفیدک پودری و بوترتیس می‌شود. هرس شاخه‌ها به منظور کاهش تراکم شاخسار این گیاه بخصوص در مرکز گیاه به کاهش بروز این دو بیماری کمک می‌کند. همچنین در فصل بهار که اختلاف دما بین روز و شب نسبتا زیاد است و در هوا نیز رطوبت وجود دارد می‌توان به منظور پیشگیری از سموم قارچکش استفاده کرد تا این بیماریها مشکلاتی را ایجاد نکند.

منابع:

http://www.ehow.com/how_4516331_grow-umbrella-grass.html

http://www.monrovia.com/plant-catalog/plants/1037/dwarf-umbrella-grass.php#.UE4J-tk06nA

http://www.houseplantsguru.com/cyperus-umbrella-grass

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_f731.html

http://www.gardening.eu/arc/plants/Apartment-Plants/Cyperus-diffusus-Vahl/20034/

/ 8 نظر / 273 بازدید
mehdi1359

سلام ممننن از مطلبتون من تو یه دسته گل چند تا نخل مرداب دیدم خوشم امد میخوام زیادشون کنم الان بر عکس گذاشتم تو اب تا ریشه بزنه تا بعدا بکارم تو خاک امیدوارم که بگیره

الهام

[دست]

هاجر

باسلام ممنون از مطالبتون من گلدان نخل مردابم رو داخل خونه نگهداری میکنم ابیاریش باید چطور باشه نوک برگاش زرد شده بودن چون حیاطمون افتاب گیر بود داخل اوردمش

هاجر

سلام ممنون از جوابتون یعنی گلدونو به بیرون انتقال بدم اخه مطمن نیستم نوری ه تابیده میشه براش افی باشه دوست دارم داخل باشه ولی اگه میدونین خراب میشه بیرون ببرمش

هاجر

دست گلت درد نکنه

پگاه ک

سپاس از مطالب مفید ی که در اختیارمون میگذارید. تعداد زیادی گیاه آپارتمانی خریدم و با راهنمایی های شما به خوبی ازشون مراقبت میکنم.:-)

هاجر

سلام خوبین نخل مردابم داره قهوه ای وسوخته میشن از بالا تازه پنجه هاش کوچیکن اصلا بزرگ نمیشن

الهام

آزاده جون می خوام گلدون نخل مردابم رو عوض کنم برای این گیاه فکر می کنم ته گلدون سوراخ نداشته باشه بهتره آیا اینکار درسته ریشه اش نمی گنده؟یا رشدش بهتر می شه؟