تشخیص رسیدگی هندوانه، طالبی و خربزه


برای هر یک از ما، تشخیص هندوانه شیرین و قرمز، خربزه شیرین و رسیده و طالبی با گوشت نرم و خوش عطر در هنگام خرید هر یک از این محصولات می‌تواند به چالش تبدیل شود بخصوص آنکه این میوه ها را باید سربسته خرید و در منزل نتیجه را مشاهده کرد. در ادامه چند راهکار آورده شده است که می‌تواند هنگام خرید به شما کمک کند تا محصولی با کیفیت بهتر تهیه کنید.


خربزه

برای خربزه به اندازه میوه توجه کنید. خربزه های کوچک معمولا طعم خوبی ندارند. میوه را در دست بگیرید و وزن آن را نسبت به حجمی که دارد بسنجید و مقایسه کنید زیرا سنگین بودن وزن میوه نسبت به حجم آن از نشانه های رسیدگی و شیرین بودن آن است. اگر بر روی سطح میوه قسمتهای فرورفته و نرم مشاهده می کنید از خرید آن صرفه‌نظر کنید زیرا احتمالا طعم خوبی ندارد و گوشت حالتی بسیار رسیده و با طعمی اسیدی به خود گرفته است. به نوک میوه توجه کنید اگر کاملا صاف و بسیار سفت است یعنی این میوه نارس است اما اگر اندکی چروکیده شده است و شکاف‌های بسیار ریز در ناحیه دم میوه مشاهده می شود بیانگر رسیدگی میوه خربزه است. پوست خربزه رسیده صاف نیست و اگر بر روی آن دست بکشید، زبری آن را احساس می کنید.

kharboze.jpeg


طالبی

از نشانه‌های رسیدگی میوه طالبی جدا شدن دم میوه و باقیماندن دم روی بوته است. اگر دم بر روی میوه وجود دارد باید خشک شده باشد و تقریبا به آسانی و با کشیدن اندکی، از میوه جدا شود. به رنگ پوست توجه کنید. اگر رنگ پوست سبز است و علاوه بر آن هنگامی که میوه را در دست خود میگیرید احساس می کنید که نسبت به حجمی که دارد، سبک است یعنی این میوه نارس است. طالبی هایی که به خوبی رسیده اند عطر ملایمی دارند اما نمونه های نارس معطر نیستند. نرمی اندک سر میوه نیز می تواند نشانه ای از طالبی های رسیده و شیرین باشد اما توجه کنید که این نرمی محدود و اندک است و نمونه هایی که سر آنان کاملا نرم شده است احتمال دارد که زیادی رسیده باشند و مزه ای اسیدی به خود گرفته باشند.

tale.jpg.


هندوانه

اگر دم میوه بر روی آن وجود دارد، باید خشک شده باشد. پوست براق باشد، ترک نداشته باشد و وزن میوه نسبت به حجم آن کمتر به نظر برسد. زدن ضربه راه دیگری است که برخی برای تشخیص رسیدگی هندوانه از آن استفاده می کنند. کف دو دست را در دو طرف هندوانه قرار دهید و با یک دست به بدنه آن ضربه بزنید. اگر ارتعاش را با کف دست دیگرتان احساس کردید به معنی آبدار بودن آن است اما در این حالت تضمینی برای رنگ قرمز آن وجود ندارد. در برخی از انواع هندوانه ، قسمتی از پوست که در تماس با زمین بوده است به مرور زمان زرد رنگ می شود که نشانه رسیدگی خوب آن است که از این روش نیز می توان برای تشخیص برخی انواع بهره برد.

hen.jpg.

hen2.jpg.

hen3.jpg.

/ 0 نظر / 444 بازدید