معرفی گیاه - فیکوس خزندهCreeping fig

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

تمامی قسمتهای این گیاه در صورت مصرف شدن سمی هستند و برخی افراد حتی در زمانی که شاخسار اضافه آن را هرس می‌کنند دچار آلرژی و حساسیت می‌شوند و پوست دست که با این گیاه تماس داشته دچار تورم و قرمزی شود.همچنین در قسمتهای مختلف گیاه لبه‌های تیزی وجود دارد که می‌تواند موجب بریدگی و زخمی شدن پوست شود اما به هر حال هرس این گیاهان به منظور کنترل رشد شاخسار آن ضروری است. برخی از ارقام این گیاه برگهای ابلق دارد که به زیبایی آن می‌افزاید.میوه‌های این گیاه در برخی کشورها همانند تایلند مصرف می‌شود. از بذر میوه‌ها ماده‌ای ژله‌ مانند تخلیه می شود که با نامهای Aiyue jelly در تایلند و Ice jelly در سنگاپور مصرف می‌شود.

آبیاری: به این گیاه نباید بیش از اندازه آب داد و خاک گلدان حالت غرقابی یابد. زیرا برگهای آن زرد شده و می‌ریزد. از طرفی گیاه خشکی نیز نباید بکشد و خاک همواره حالتی مرطوب و نم دار داشته باشد. در تابستان هر هفته دو بار و در زمستان هر ده روز یکبار آبدهی کافی است. زمانی که هوا در تابستان بسیار گرم است هر روز گیاه را غبارپاشی کنید. در صورتی که گیاه به مدت طولانی خشکی بکشد برگها لوله می‌شوند که در این صورت بهتر است گیاه را به مدت 15 دقیقه در تشت پر از آب قرار دهیم.

دما: دمای درون خانه و در حدود 29-13 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است. در زمستان تا دمای 8 درجه و در تابستان 30-28 درجه رشد خواهد کرد.زمانی که دمای هوا گرم است بهتر است که گیاه در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. نور مستقیم در روزهای گرم می توند منجر به سوختگی نوک و حاشیه برگها شود. زمانی که هوا دمایی ملایم و خنک دارد می توان گیاه را بخصوص در طی ساعات اولیه روز از نور مستقیم آفتاب بهره مند کرد.

نور:اگرچه گفته می‌شود مکانی نیمه سایه نیمه آفتاب برای این گیاه بهترین گزینه است و  افتاب کامل را نیز می‌تواند تحمل کند و از بین نمی رود اما این مسئله به دمای محیط نیز مربوط است و به طور کل گیاهان گلدانی، سایه را ترجیح می‌دهند. برگهای گیاهان گلدانی در آفتاب شدید و مستقیم لوله و خشک می‌شود. البته سایه شدید بخصوص در فصول رشد و فعالیت گیاه  موجب نرم و نازک شدن ساقه‌ها و افزایش فاصله بین برگها می‌شود.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و غنی از مواد غذایی نیز باشد. همچنین اگر تا حدودی اسیدی باشد گیاه بهتر رشد می‌کند. بنابراین می‌توان از مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده گاوی و همچنین پیت موس در مخلوط خاکی این گیاه استفاده کرد. مثلا مخلوط خاک برگ+ خاک معمولی + پیت موس یکی از مخلوطهای مناسب برای این گیاه است. در فصول رشد (بهار و تابستان) بخصوص برای گیاهانی که در فضای آزاد کاشته شده اند می‌توان از کودهای محلول و کامل همانند 10-10-10 هر دو هفته یکبار استفاده کرد. اگر برگهای جدید ریز شدند و گیاه مدتی است که رشد نمی‌کند، باید گلدان را عوض کرد و از خاک برگ تازه استفاده کرد.

تکثیر: با استفاده از قلمه می‌توان این گیاه را تکثیر کرد. قلمه ها در بهار از ساقه های نیمه چوبی به طول 20-15 سانتیمتر تهیه می‌شوند. از 7 سانتیمتر انتهای ساقه برگها حذف می‌شوند. قلمه ها را می‌توان در اب و یا در شن که مرطوب نگهداشته می‌شوند ریشه دار کرد. در صورت استفاده از آب هفته ای یک بار آب ظرف را عوض کنید. زمانی که ریشه ها به طول 5 سانتیمتر رسیدند می‌توان انان را در بستر خاکی کاشت. خوابانیدن شاخسار در حالیکه به گیاه مادری متصل هستند نیز دیگر روش تکثیر این گیاه است. کافی است که قسمتی از ساقه را در زیر خاک مدفون کرد و بعد از ریشه دار شدن ناحیه ای که با بستر خاک در تماس است می‌توان آنر به عنوان گیاهی مستقل کاشت کرد.

آفات و بیماری: برگهای این گیاه توسط لاروهای نوعی پروانه با نام علمی Marpesia petreus خورده می‌شود. فعالیت کنه تار عنکبوتی نیز موجب کاهش رشد و ضعف گیاه ،  زرد شدن برگها و ریزش آنان و تشکیل تارهای عنکبوت در پشت برگ می‌شود. تریپس آفت دیگری است که گاهی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهد. رشد کاهش می‌یابد و نقاطی از برگها کم رنگ می‌شود. همچنین تریپس موجب شیوع بیماریهای ویروسی نیز می‌شود. شپشک آردآلود آفت دیگر است که موجب ضعف گیاه و زردی برگسار و ریزش آنان می‌شود. با تولید عسلک نیز باعث چسبناک شدن سطح برگسار خواهد شد. از بیماریهای این گیاه می‌توان به لکه برگی قارچی و یا باکتریایی اشاره کرد که در اثر آن لکه های قهوه‌ای و یا سیاه رنگ به شکل مدور بر روی سطح برگها دیدیه می‌شود. لکه ها آبدار و حاشیه ای زرد رنگ دارند. سوختگی جنوبی Southern blight بیماری است که اکثرا بر روی ساقه و بخصوص در نزدیکی سطح خاک شیوع می‌یابد و زهمهایی را ایجاد می کند که به سرعت گسرتش می‌یابند و موجب پژمردگی برگها و ساقه و در نهایت از بین رفتن آن می‌شوند.

هرس : با بلند شدن ساقه ها و به منظور کنترل طول آنان می‌توان ساقه ها را کوتاه کرد. این عمل را در بهار انجام دهید و حدود 70 ساقه هایی را که نمی‌خواهید کوتاه نمایید.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_pumila

http://www.ficusplant.org/ficus_repens/ficus_repens.html

http://toptropicals.com/catalog/uid/FICUS_PUMILA.htm

http://www.greenpatio.com/plantdatabase/ficus-pumila.html

http://www.gardenguides.com/101459-propagate-ficus-pumila.html

http://davesgarden.com/guides/pf/go/2029/

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_1a6a.html

http://www.guide-to-houseplants.com/creeping-fig.html

/ 1 نظر / 98 بازدید
هاله

با سلام و درود گیاه بنجامینم بعد از عوض کردن خاک گلدونش که خاکشم از بیرون گرفتم هر روز از روز قبلش بیشتر مرده تر شده امروز جاشو عوض کردم گذاشتمش اتاق خواب که نور جنوب از شیشه رفلکس بهش میخوره بلکه دوباره خوب بشه به نظرتون کار درستیه و چکار کنم