معرفی گیاه - درخت سنجد thorny olive

 دوستان عزیز  لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

همچنین ارقامی از این گیاهان نیز وجود دارند که برگهاشان ابلق است. گلهای زرد/سفید/خاکستری رنگ این گیاه  به قطر حدود 1 سانتیمتر و معطر هستند و در دسته های 3-1 عددی در اوایل تابستان شکوفا می شوند و فضا را بخصوص در عصر هنگام از عطر شیرینی پر می‌کنند. میوه های سنجد نارنجی-قرمز رنگ است و 2-1 سانتیمتر طول دارند و در پاییز می‌رسند. میوه ها خوراکی و شیرین هستند و به شکل نمادین در سفره هفت سین عید نوروز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توجه : خانواده سنجد حدود 45 گونه دارد که دو نمونه از آنان یعنی E.angustifolia و E.multiflora بیش از سایرین مورد استفاده قرار می گیرند اولی با نام انگلیسیwinter olive,silver berry, thorny olive و دومی با نام انگلیسی Goumi شناخته می شود. همچنین بین گونه های مختلف این خانواده با بکارگیری روشهای دو رگه گیری نمونه هایی بدست آمده اند که بیش از سایرین جنبه زینتی دارند.

شرایط محیطی

آبیاری: بعد از کاشت گیاه جوان و نهال سنجد بهتر است که در سال اول بعد از کاشت، آبیاری را به شکل منظم و مرتب انجام داد تا توسعه سیستم ریشه به خوبی انجام گیرد به بیان دیگر اگر هر هفته یکبار و در صورت گرم بودن تابستان هر هفته دو بار و البته به شکل عمقی نسبت به آبیاری این درختان اقدام کنیم، به رشد و توسعه مناسب سیستم ریشه کمک می‌کنیم. گیاهان بالغ شرایط خشکی خاک را به شکل قابل قبولی تحمل می کنند به نحوی که می توان آبیاری آنان را هر 3 هفته یکبار و حتی با مدت زمانی طولانی تر انجام داد. آبیاری بیش از اندازه و ماندگاری آب در محیط اطراف ریشه ها از دلایل زرد شدن و ریزش برگها و خزان زودرس این گیاه و در نهایت از بین رفتن تمامی گیاه است.

دما: درختان سنجد سرما را تا حدود 34- درجه سانتیگراد به خوبی تحمل می کنند. اگر زمستان سردتر از این حد شود و بخصوص بادهای سرد و خشک وجود داشته باشند احتمال آسیب دیدن سرشاخه های این گیاه و خشک شدن آنان وجود دارد اما معمولا خطر دیگری گیاه را تهدید نمی کند. این گیاه مشکلی با تابستانهای گرم ندارد و در اکثر نقاط کشور ایران می روید.

نور: این گیاهان به مکانی با نور کامل آفتاب یعنی حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند. سایه بودن محیط و کمبود نور یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاهان است اگر سایه بیش از اندازه باشد علاوه بر عدم گلدهی و میوه دهی ، گیاه رشد خوبی نخواهد داشت و ساقه ها بلند و باریک و فاصله برگها بر روی ساقه افزایش می یابد. درختان سنجد گیاهانی مقاوم هستند بنابراین حتی اگر در مکانی زندگی می کنید که در تابستان شدت نور زیاد است لزومی ندارد که آنها را در مکانی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

خاک: درختان سنجد در رابطه با خاک سختگیر نیستند اما عدم ماندگاری آب در خاک آنان مهم است زیرا این مسئله می‌تواند موجب پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شود بنابراین خاک محل کاشت آنان باید از زهکش خوبی برخوردار باشد. مثلا می‌توان از مخلوط خاک معمولی + 20-10٪ شن (با ذرات 2-1 میلیمتر، ماسه بادی و یا شنهای مصالح ساختمانی مناسب نیستند) استفاده کرد. همچنین اگر از خاک برگ نیز در ترکیب خاک (حدود نصف حجم خاک معمولی که در ترکیب خاک ذکر شد) استفاده شود به رشد اولیه آن کمک می کند . اصولا این درختان نیاز به کوددهی ندارند اما فرمولهایی همانند 5-15-20 و یا 10-10-10 از سوی برخی پرورش دهندگان مورد استفاده قرار میگیرد.

تکثیر: از بذرهای این گیاه می توان برای تکثیر آن استفاده کرد زمانی که میوه ها می رسند و شروع به تغییر رنگ می دهند می توان آنها را از درخت جدا کرد. قسمت گوشتی میوه را از هسته جدا می کنیم و به خوبی هسته را با آب می شوریم تا باقیمانده گوشت میوه که به سطح هسته چسبیده است به خوبی پاک شود. اگر هسته های این گیاهان را بدون هیچگونه تیماری بکاریم، جوانه زنی آنها می تواند حدود 18 ماه طول بکشد بنابراین می‌توان آنها را در میان خاک اره و یا پیت موس مرطوب قرار داد و ابتدا به مدت 4 هفته در دمای معمولی اتاق نگهداشت و سپس به مدت 12 هفته در میان همان خاک اره و پیت موس مرطوب اما در دمای 5-1 درجه نگهداری کرد و سپس آنها را در میان مخلوط خاک برگ+شن کاشت. گلدان محتوی بذرها را در مکانی روشن و با دمای حدود 24 درجه قرار می دهیم و مراقب هستیم که سطح خاک خشک نشود. معمولا اگر تمامی مراحل به شکل مناسبی انجام شده باشد جوانه زنی هسته ها حدود 6 هفته طول می کشد.

از قلمه این گیاهان نیز می‌توان استفاده کرد اوایل / اواسط تابستان از چوب نیمه سبز و در دوران رکود گیاهان از قلمه چوب سخت استفاده می شود. قمله چوب نیمه سبز به طول 15-10 سانتیمتر و قلمه چوب سخت تا حدودی بلندتر و در حد 25 سانتمیتر تهیه می‌شود . هر دو نوع قلمه از ساقه های حاصل از رشد سال جدید گرفته می شوند اما اگر در قسمت پایین آنها قطعه ای از چوب سال قبل نیز وجود داشته باشد به ریشه زایی کمک می شود. عوامل دیگری که به ریشه زایی قلمه ها کمک می کنند برداشتن پوست حدود 3-2 سانت از قسمت پایین قلمه و استفاده از هورمونهای ریشه زایی است. برای کاشت قلمه ها می توان از مخلوط خاک برگ (یک قسمت)+شن (دو قسمت با ذرات 2-1 میلمیتر) استفاده کرد و حداقل یک سوم از طول قلمه باید در مخلوط کاشت قرار گیرد. همچنین توجه کنید که در قلمه نیمه چوبی که برگ نیز دارد برگهای قسمت پایین را حذف کنید و وجود 2-1 برگ در بالای قلمه کافی است در مورد این قلمه ها کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها به منظور افزایش رطوبت اطراف برگها و یا اسپری آب به شکل روزانه به جلوگیری از پژمردگی قلمه ها کمک می‌کند و دمای مناسب حدود 24-21 درجه است. خواباندن ساقه های این گیاه بخصوص در انواعی که به شکل درختچه رشد می کنند امکان پذیر است. ساقه ای که نزدیک به سطح زمین است به شکلی خوابانده می شود که بخشی از طول آن در عمق حدود 15 سانتیمتری خاک قرار گیرد. اگر قبل از خوابانیدن ساقه بخشی از پوست ساقه را (حدود 3-2 سانتیمتر) از چوب جدا کنیم یا به بیان دیگر پوست را زخمی کنیم و بعد ساقه را در زیر خاک قرار دهیم، ریشه زایی سریعتر انجام میشود به هر حال این روش حدود 12 ماه به طول می کشد و در دو نوبت از سال می توان آنرا انجام داد یکی اوایل بهار است و دیگری اواخر تابستان/ اوایل پاییز . بعد از طی شدن این مدت زمان می توان ساقه های ریشه دار را از گیاه مادری جدا کرد و در مکانی جداگانه کاشت کرد.

هرس: هرس این گیاه به منظور کنترل رشد تاج گیاه انجام می‌شود و برای میوه دهی درخت نیاز به هرس خاصی نیست . بهترین زمان هرس هنگامی است که گیاه در حال رکود زمستانی است. شاخه هایی که مرکز درخت را شلوغ و متراکم کرده‌اند و یا آنهایی که بلند هستند را کوتاه می کنیم. توجه کنید که بهتر است در هر مرتبه هرس بیشتر از 30٪ ساقه های گیاه کوتاه و حذف نشود زیرا قطع شاخسار بیش از این مقدار می تواند موجب شوکه شدن گیاه شود.

آفات و بیماری: آفات چندان زیادی این گیاه را تهدید نمی کنند گاهی شپشک ها و یا لاروهای حشرات  موجب مزاحمت می شوند . از بیماری های این گیاه می توان به لکه برگی، قانقاریا ، پژمردگی ورتیسلیوم و سوختگی بلایت  نیز اشاره کرد که معمولا به دلیل شرایط نامساعد محیطی شیوع می یابند.

 

تصویر فوق: برگها 

تصویر فوق: گل

تصویر فوق: نمایی نزدیک از گل

 

تصویر فوق: گلها و برگها

تصویر فوق: نمایی نزدیک از میوه گیاه 

تصویر فوق: تیغهای موجود بر روی ساقه

تصویر فوق: تیغهای روی ساقه

تصویر فوق: برگها و میوه گیاه

تصویر فوق: میوه ها

تصویر فوق: میوه های سنجد

تصویر فوق: پوست تنه درخت

تصویر فوق: درخت سنجد

تصاویر زیر مربوط به دیگر گونه درخت سنجد یعنی E.multiflora  است که بخصوص در کشورهای غربی مورد استفاده قرار میگیرد و با نام Goumi شناخته می شود و تا حدودی با گیاهی که ما در ایران با نام سنجد می شناسیم متفاوت است اما به هر حال یکی از گونه های پرطرفدار سنجد محسوب می شود.

 

دو تصویر فوق: میوه

تصویر فوق: گلها

تصویر فوق: برگها و میوه ها

تصویر فوق: نمایی کلی از گیاه

منابع:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elaeagnus_angustifolia

 

http://www.learn2grow.com/plants/elaeagnus-x-ebbingei/ 

http://davesgarden.com/guides/pf/go/32215/ 

http://www.learn2grow.com/gardeningguides/shrubs/featuredplants/Elaeagnus.aspx 

http://www.ehow.com/how_10057958_fertilize-elaeagnus.html 

http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Elaeagnus+angustifolia 

http://plants.usda.gov/java/charProfile?symbol=ELAN 

http://www.ehow.com/how_8707529_root-elaeagnus.html 

http://www.ehow.com/how_7557999_propagate-russian-olive-trees.html 

http://www.gardenguides.com/76989-prune-silver-berry-shrubs.html 

http://homeguides.sfgate.com/prune-thorny-elaeagnus-42554.html 

http://www.ehow.com/info_11367891_diseases-elaeagnus.html 

http://edis.ifas.ufl.edu/st233

/ 15 نظر / 10825 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

سلام دوستش دارم مخصوصا ترکیب رنگش رو![لبخند]

شهرزاد قصه گو

آرزو دارم بهاران مالِ تو؛ شاخه های یاسِ خندان مالِ تو؛ ساده بودن هایِ باران مال تو؛ آن خداوندی که دنیا آفرید؛ تا ابد همراه و پشتیبانِ تو … سلامـ نظرت در مورد آواتار و قالب جدیدم چیست؟[رویا]

شهرزاد قصه گو

آدمیان به لبخندی که بر لبها می نشانند و به احساس خوبی که بر جا می نهند و به دردی که از یکدیگر می کاهند می ارزند... سلامـــــــ[گل]ـــــــــــــــ ظهرت بخیــــــــــــــــــــــر[گل]

شهرزاد قصه گو

صدای خنده "خدا " را می شنوی ؟؟ دعاهایت را شنیده و به انچه محال می پنداری میخندد [گل][رویا] +ســـــــــــــــــلامـــــــــــ[گل][گل][گل]ــــــــــــ

حمید

آره دست زمین به آسمان نم یرسد حتی با تمام درختهایش

عسل فومنی

ياد مان باشد از فردا صبح، جور ديگر باشیم... بد نگويیم به هوا، آب،‌زمين! مهربان باشیم با مردم شهر و فراموش كنیم هرچه گذشت... خانه‌ي دل بتكانیم از غم و به دستمالي از جنس گذشت، بزدايیم ديگر تار كدورت از دل مشت را باز كنیم، تا كه دستي گردد و به لبخندي خوش، دست در دست زمان بگذاریم

زری

سلام خانم مهندس عزیز سنجد از میوه های مورد علاقه منه.در مورد چندتا عکسی که در مورد سنجد در کشورهای غربی گذاشتید درختش در ساری در منازل و باغ ها کاشته می شود و به نام انگور فرنگی شناخته می شود که شما قبلا در وبلاگ من یک جوانه ام در موردش پرسیده بودید.

سبا

با سلام آ ای کاش علاوه بر معرفی گیاهان از نقطه نظر مسائل زراعی ، مطالبی هم راجع به خواص پشکی و بهداشتی گیاهان هم در سایت خود قرار می دادید ، فکر می کنم وبلاگ شما کامل و جامع تر خواهد شد با تشکر[لبخند][گل]

سلام ... من درخت سنجد زیاد دیدم , ولی این قرمز رنگه محشره !!! از کجا میشه نهال این نوع رو گیر آورد ؟ اصلا توی ایران هست ؟؟ کسی میدونه ؟؟؟

پرویز ولدخان

سلام مطالب خوبی را بارگذاری کرده اید . موفق باشید . از این جمله " دوستان عزیز لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. " صرف نظر کن . لذت و صواب کار شما در انتشار مطالب تان است.