معرفی گیاه -سانسوریا Mother in laws tongue

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

سانسوریا گیاهی همیشه سبز و چندساله است که ساقه ندارد و برگها مستقیما از ریزوم رویش می‌کنند.که ریزوم دارد برگهای بالغ به رنگ سبز تیره هستند و در برخی ارقام رگه‌هایی از رنگهای کرم و زرد در امتداد طولی برگها وجود دارد. طول و شکل برگها در نمونه‌ها و ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. نمونه‌هایی که معمولا به عنوان گیاه خانگی از آن استفاده می‌شود برگهایی به طول 90-70 سانتیمتر و عرض 6-5 سانتیمتر دارند. این گیاه از جمله گیاهانی است که به تصفیه هوای محیط داخلی خانه‌ها بسیار کمک می‌کند زیرا به خوبی مواد سمی همانند اکسید نیتروژن و فرمالدئیدها را که برای سلامتی مضر هستند جذب و تجزیه می‌کنند.این گیاه در زبان انگلیسی Mother in laws tongu و همچنین Snake plant  خوانده می شود.

آبیاری: این گیاه را نباید خیلی آب داد . در تابستان هفته‌ای 2-1 مرتبه و در زمستان هر 2-3 هفته یک مرتبه آبیاری کافی است و به غبارپاشی نیز احتیاجی ندارد مگر بخواهید که هر چند وقت یکبار برگها را شستشو دهید. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود بر روی برگها زخمهای قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد.

دما: طیف گسترده ای از دما را تحمل می‌کند و بهترین رشد را در دمای 30-20 درجه سانتیگراد دارد و اگر دمای محیط به زیر 10 درجه سانتیگراد بیاید رشد گیاه و ظاهر آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد. شبهای سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگها می‌شود و این مسئله 4-1 هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می‌کند. تماس با شیشه داغ و گرم نیز موجب سوختن حاشیه برگها خواهد شد.

نور: این گیاه در سایه نیز قادر به ادامه زندگی است اما برای بهترین رشد آن می‌بایست محیطی پر نور را برای آن در نظر گرفت البته باید گیاه را بخصوص در روزهای گرم از نور مستقیم آفتاب حفاظت نمود. در نور کم برگها رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های ابلق، طرح روی برگها کم رنگ خواهد شد.

خاک: خاک با بافت متوسط که زهکش مناسبی نیز دارد محیط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کند. مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.تعویض گلدان را می‌توان هر 3-2 سال انجام داد.در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگها می‌توان در طی فصول رشد و به شکل ماهیانه یک برا از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود برگهای جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند.

تکثیر: .استفاده از قلمه برگ آسانترین راه پرورش این گیاه است. بدین صورت که یک برگ را به قطعات10-7 سانتیمتری تقسیم می‌کنیم. البته برخی از انواع سانسوریا که اصولا برگهای بلندی دارند می‌توان قلمه به طول 20-15 سانتیمتر تهیه کرد. قلمه‌ها را تا نصف ارتفاع بستر کاشت سبک همانند مخلوط 3 قسمت پیت خزه اسفاگنوم و 1 قسمت شن درشت فرو می‌کنیم. بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه‌ها باید مرتبا مرطوب نگهداشته شوند اما مراقب خیس و غرقابی شدن بستر کاشت باشید تا قلمه‌ها دچار پوسیدگی نشوند دما در حدود 23-21 درجه سانتیگراد مناسب است . ریشه‌دهی قلمه ها 4-3 هفته طول می‌کشد و ظهور و رشد برگهای جدید 4-3 ماه زمان می‌برد. در رابطه با قلمه های برگ این گیاه می توان از هورمونهای ریشه زایی نیز استفاده کرد البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه می دهند اما کمی بیشتر زمان می برد. همچنین توجه داشته باشید که قلمه ها را اگر برعکس در خاک فرو کنید اصلا ریشه نمی دهد. تقسیم ریزوم (تقسیم بوته) دیگر روش تکثیر این گیاه است که بخصوص برای ارقام ابلق مورد استفاده قرار می‌گیرد.گفته می‌شود که در صورت تکثیر ارقام ابلق از طریق قلمه برگ گیاهانی با برگهای سبز ساده بدست می‌آیند.

تصویر فوق: تقسیم کردن برگ

تصویر فوق: قرار دادن قلمه در بستر کاشت. توجه کنید که قسمت فوقانی قلمه حتما باید در بالای سطح خاک قرار گیرد و کاشتن بالعکس قلمه مانع از ریشه زایی آن می شود.

تصویر فوق: برگهایی که به عنوان قلمه کاشته شده اند بعد از مدتی ریشه می دهند و سپس از حد فاصل ریشه و برگ اولیه، برگ جدید می روید. توجه داشته باشید که قطعه برگی اولیه که به عنوان قلمه مورد استفاده قرار گرفت پس از مدتی از بین می رود و جز گیاه جدید نمی شود.

تصویر فوق: تکثیر با کمک روش تقسیم بوته. البته در مورد گیاهان بزرگتر که ریشه های در هم فشرده و متراکم دارند می توان از وسیله ای تیز همانند چاقو برای جدا کردن قطعات استفاده کرد.

آفات و بیماری:لارو حشرات معمولا از برگهای گیاه تغذیه کرده و حاشیه برگها و یا پهنه آنان را زخمی می‌کند و سوراخهایی را در آنان ایجاد می‌کند. تریپس آفت دیگری است که بر اثر تغذیه آن برگها می‌پیچند و بد شکل می شوند و نقاط خاکستری - نقره‌ای بر روی آنان ظاهر می‌شود. همچنین تریپس از جمله عوامل انتقال دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که در نتیجه آن بر روی برگها لکه‌های زرد رنگی ایجاد می شود و برگها نیز بدشکل و گیاه کوتاه قامت می‌شود.(لکه های زرد رنگ ناشی از این ویروس را با حالت طبیعی برخی زا انواع سانسوریا که ابلق هستند اشتباه نگیرید). شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است که به دلیل تغذیه از شیره این گیاه آن را ضعیف می‌کند و برگها بخصوص برگهای جوان کوتاه قامت، بدشکل زرد رنگ می‌شوند و فعالیت شدید این آفت نیز موجب افتادن و خم شدن برگها می‌شود. اصولا اگر تعداد آفات کم است با کمک یک تکه پارچه مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید . در مورد شپشکهای آرد آلود پارچه را با کمی الکل آغشته کنید . اگر تعداد آفات نیز زیاد است می‌توان از برخی سموم سیستمیک استفاده کرد. از دیگر  نماتد گره ریشه می‌تواند بر روی ریشه سانسوریا گال تولید کند که در نتیجه گیاه ضعیف و کوتاه قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاکی ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم راهکار مبارزه با نماتدها و در واقع جلوگیری از فعالیت آنان است. پوسیدگی ریشه یکی از بیماریهای قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و در نتیجه پژمردن و افتادن برگهای گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمتهای مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگهای گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود. لکه برگی قارچی از دیگر بیماریهای سانسوریا است که در ابتدا بر روی برگهای جوان زخمهای آبدار و قرمز قهوه‌ای بوجود می‌اید که حاشیه‌های زرد رنگی دارند. تحت شرایط مرطوب و شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل می‌شوند و برگ از بین خواهد رفت. محیط مرطوب و خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط به شیوع این بیماری کمک می‌کند. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچکش استفاده کرد. بلایت جنوبی از دیگر بیماریهای این گیاه است که بر روی برگها و بخصوص در نزدیکی سطح خاک زخمهایی آبدار و قهوه‌ای رنگی ایجاد می‌شود و بر روی سطح خاک و برگها نیز سطوح سفید رنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند که به تدریج سیاه رنگ می‌شوند. برگها پژمرده شده و در نهایت از بین می‌روند. بکارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری از جمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria_trifasciata

http://davesgarden.com/guides/pf/go/431/

http://stokestropicals.plants.com/Sansevieria-trifasciata-Laurentii-Magic-Sword-P213.aspx

http://mrec.ifas.ufl.edu/foliage/folnotes/sansevie.htm

http://www.ehow.com/way_5744219_plant-care-mother-law_s-tongue.html

/ 15 نظر / 1906 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرتا

تقسیم گیاه مادری چه جوریه؟

آرتا

با سلام مجدد..امروز یک متن جالب از نحوه ی تکثیر سانسوریا ابلق از طریق برگ خوندم همون مراحلو میری ولی قسمتی که توی خاک قرار میگره قسمت سبزشو به حالت هشت جدا میکنیم تا از طرف ابلق ریشه بگیره

صدف

خانوم وبلاگت عاليه . من جواب تمام سوالامو در مورد گل و گياه از اينجا پيدا ميكنم . دست مريزاد . [لبخند][گل][بغل]

ح.مصطفوی

سلام،من سانسوریایی دارم که برگاش چروکیده شده فکر کنم بخاطر رطوبت کمه میشه راهنمایی بکنید تازگی خاکشو عوض کردم و نمی دونم چرا وقتی گلدونو در میارم خاک گلدون گله این مشکلی که همیشه با خاک گلدونام دارم فکر می کنم به علت خاک بدشه هرچی هم ماسه و گیاهخاک می دم همونجوریه ولی این بار تصمیم گرفتم گیاهخاک تنها باشه یعنی گلدون همش با گیاه خاک پر شده،شما درباره رطوبتش نگفتین چون هوای منطقه ما خیلی خشکه برای تامین رطوبتش هم یه راهنمایی بکنید راستی برام جالب بود که ما تو اسم گیاها هم زبان مادر زن داریم هم زبان مادر شوهر و ممنون از سایت بسیار خوبتون

شقایق

خسته نباشید. واقعا عالی بود

سمیه کناری

باسلام سرکارخانم ممنون ازمطالب خوبتون من یک گیاه سانسوریا دارم که مدتی است ان را قلمه کرده ام ولی برگهایی که رشد کرده اند سبز ساده رشد کرده اند و به صورت ابلق نشده اند لطفا راهنمایی کنید ممنون

احسان

درود در خصوص سانسوریا چه نوع کود حیوانی مفید است؟

اهورا

سلام من دیزوز یه گل سانسوریا خریدم میخوام تو حیاط نگهش دارم فروشنده گفت گلدونشو عوض نکن اگه توی حیاط باشه مشکلی براش پیش نمیاد به نظرتون

محمد

ممنون از سایت مفید و جالبتون

نجلا

باسلام مجدد یک گیاه سانسوریا دارم که از موقعی که خریدم لکه های قرمز روی برگهاش بود و بعضی ازبرگها از کناره حالت سوختگی داره.میخواستم بدونم این بیماری؟ خیلی ممنون