معرفی گیاه- گل میمون Snapdragon

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگباغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

ارقام کوتاه قامت معمولا برای کاشت در گلدان و یا باغچه‌ها و ارقام بلند قامت نیز  بخصوص در کشورهای غربی اکثرا جهت تولید شاخه گل بریده مورد پرورش قرار میگیرند.برگهای گیاه تا 7 سانتیمتر طول و حدود 2.5 سانتمیتر عرض دارند. گلهای گیاه   4.5-3.5 سانتیمتر طول دارند که بر روی گل آذین بلندی شکوفا می شوند. شکوفایی گلها از قسمت پایین گل آذین شروع می شود به سمت قسمت نوک آن پیش می رود. گلهای وحشی گل میمون معملا به رنگ صورتی تا ارغوانی هستند و لبه هایی زرد رنگ دارند اما تنوع رنگ در انواع پرورشی این گیاه بیشتر است. شکل میوه های این گیاه نیز بسیار جالب توجه است و بذرهای سیاه رنگ آن در درون میوه ها قرار دارند. نام انگلیسی این گیاه Snapdragon است که به snap به معنی گاز گرفتن و Dragone به معنی اژدها می باشد و اشاره به باز شدن دهانه گلهای این گیاه دارد که شبیه دهان حیوانی مانند اژدها است.

تصویر فوق: گل میمون از رو برو

تصویر فوق: گل میمون از کنار

تصویر فوق: تنوع رنگ در گلهای این گیاه

توجه: گل میمون انواع رونده نیز دارد که در زبان انگلیسی با نام trailing snapdragon شناخته می شود نام علمی آنان A.majus pendula(مترادف با A.pendla یا A. Repens ) می‌باشد.تصویر نمونه های از آن را می توانید در انتهای مطلب مشاهده کنید.

توجه: گیاه دیگری نیز وجود دارد که در زبان انگلیسی با نام trailing snapdragon و یا Creeping snapdragon  شناخته می شود که اگرچه گلهایش شبیه گل میمون هستند اما برگهای متفاوتی دارد و نام عملی آن نیز Asarina procumbens (مترادف با Antirrhinum asarina) می باشد.تصویر آنرا در زیر مشاهده می کنید.

توجه: گل میمون در طبقه بندی گیاهی قبلا در خانواده Scrophulariaceae قرار داده می شد اما بعد با مطالعاتی که بر روی DNA این گیاهان انجام شد آنان در خانواده Plantaginaceae قرار گرفتند.

توجه: گیاهی دیگر با نام علمی maurandella antirrhiniflora وجود دارد که در زبان انگلیسی به نام Snapdragon vine (پیچ میمونی ) شناخته می شود. این گیاه اگرچه با گل میمون معمولی از یک خانواده است اما جنس و گونه آن به طور کل فرق می کند و نباید با گل میمون (حتی از نوع خزنده) اشتباه گرفته شود. تصویر این گیاه را نیز در قسمت زیر مشاهده می کنید.

تصاویر فوق: گونه Antirrhinum asarina که با نام انگلیسی Creeping snapdragon‌و یا Trailing snapdragon شناخته می شود که در علم گیاهشناسی و از نظر جنس با گل میمون یکی است اما گونه ای متفاوت دارد.

تصویر فوق: گونه maurandella antirrhiniflora که با نام پیچ میمونی نیز شناخته می شود اما گیاه متفاوتی در مقایسه با گل میمون است . از نظر گیاهشناسی هر دو به یک خانواده تعلق دارند اما جنس و گونه آنان متفاوت است.

شرایط محیطی

آبیاری: در مورد گل میمون زمانی که سطح خاک تا حدودی خشک شد نسبت به آبیاری خاک اقدام کنید و در طی آبیاری سعی کنید تا برگهای گیاه خیس نشود زیرا این شرایط گیاه را در برابر بیماریهای قارچی حساس می کند. آبیاری بیش از اندازه و عدم خشک شدن نسبی سطح خاک در بین دو نوبت آبیاری منجر به افزایش احتمال بیماری های قارچی و همچنین پوسیدگی ساقه ها و ریشه این گیاه می شود. همچنین ساقه های گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری شوند از استحکام مناسبی برخودار نیستند و این گیاهان گلدهی مناسبی نیز ندارند.

نور: گل میمون به مکانی با حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. کمبود نور از دلایل کاهش گلدهی و افزایش خطر شیوع بیماریهای قارچی است. نور مستقیم آفتاب در طی تابستان این گیاه را آزار نمی دهد مگر آنکه دما خیلی گرم شود که در این صورت گیاه از بین نمی رود اما از گلدهی آن کاسته می شود. گلهای میمون در مناطقی که تابستانهای خنکی دارند بهترین گلدهی را نشان می‌دهند

دما: گل میمون آب و هوای نسبتا خنک را دوست دارد زمانی که دمای هوا در طی روز حدود 21 درجه است بهترین گلدهی را دارد. دمای شبانه نیز تا زمانی که در حدود 10-5 درجه سانتیگراد است برای این گلدهی این گیاه مناسب است اما با گرمتر شدن هوا و رسیدن به فصل تابستان از گلدهی این گیاه کاسته می شود . یعنی دمای حدود 32-26 برای گلدهی این گیاه نامناسب است و گلدهی آن کاسته می شود. همچنین همانطور که در مقدمه اشاره کردم این گیاه به طور کل چندساله است و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و دمای هوا می تواند تا چند سال در محیط باقی بماند. این گیاه معمولا دما را تا حدود 1- درجه سانیتگراد تحمل می کند و از بین نمی رود اما در برخی از شرایط (محافظت در برابر وزش بادهای سرد و عدم خیس ماندن مداوم خاک گیاه به دلیل ریزش بارانهای زمستانی) و در برخی از نمونه ها (برخی از نمونه های این گیاه اصولا از برخی دیگر مقاوم تر هستند) احتمال زنده ماندن آنان تا 12- درجه سانتیگراد نیز وجود دارد.

خاک: گل میمون در خاکهایی که مواد ارگانیک همانند خاک برگ و کود پوسیده دامی دارند و همچنین از زهکش خوبی نیز برخوردار هستند به خوبی رشد کرده و گلدهی قابل توجهی دارد.  همچنین این گیاهان چندان به تغذیه مصنوعی نیاز ندارند و اگر در زمان آماده سازی خاک از مواد ارگانیک استفاده شود نیازی به مصرف کودهای شیمیایی در طی فصل رشد نیست.

تکثیر: گل میمون را می‌توان به آسانی و از طریق بذر تکثیر کرد. بذرها را می توان در محیط داخل خانه و 8-6 هفته قبل از پایان فصل سرما کاشت تا زمان فرارسیدن بهار و گرم شدن و مناسب شدن دمای هوا، گیاهان جوان را به محیط بیرون متقل کرد. همچنین در فصل بهار و بعد از برطرف شدن خطر آخرین یخبندان و سرمای دیررس در بهار می توان بذرها را به شکل مستقیم در فضای آزاد همانند بستر باغچه کاشت کرد. بذرها در دمای 21-18 درجه سانتیگراد و در حدود 10 روز جوانه می زنند. همچنین برخی از پرورش دهندگان معتقد هستند که اگر قبل از کاشت بذرها و به مدت 48 ساعت بذرها را در مکانی سرد مثل یخچال نگهداری کنیم جوانه زنی آنان بهتر خواهد شد. برای کاشتن بذرها می‌توان از مخلوط خاک برگ+ خاک معمولی استفاده کرد. بذرها را با ملایمت روی سطح خاک پخش کنید و با کف دست کمی آنها را فشار دهید لزومی به ریختن خاک بر روی بذرها نیست زیرا بذر گلهای میمون به نور برای جوانه زنی نیاز دارند. تا سبز شدن بذرها و برای جلوگیری از خشک شدن خاک و همچنین جابجا شدن بذرها به دلیل جریان آب می توان از روش غبارپاشی برای آبیاری آنان استفاده کرد و زمانی که گیاهان جوان دارای چند برگ کوچک شدند می توان به شیوه معمولی به آنان آب داد. زمانی که گیاهان 6-4 برگ داشتند می توان نسبت به انتقال آنان به مکان کاشت اصلی اقدام کرد. هنگامی که گیاهان جوان را به بستر باغچه منتقل می کنیم می توان فاصله کاشت 30 سانتیمتر را در بین نمونه های بلند قامت و فاصله 25-15 سانتیمتر را در بین نمونه های کوتاه قامت در نظر گرفت.

تصویر فوق: مویه های این گیاه که حاوی بذر می باشد نیز شکلی جالب و قابل توجه دارد.

تصویر فوق: بذرهای گیاه

تصویر فوق: گیاهچه های حاصل از رویش بذر

هرس: برای جلوگیری از بلند شدن گیاهان می توان زمانی که آنان جوان هستند نسبت به سرزنی آنان اقدام کرد. این عمل موجب رشد شاخه های جانبی بیشتر و بوته ای شکل شدن گیاه و جلوگیری از شکل گیری ساقه هایی بلند و خمیده شود. همچنین با جدا سازی شاخه های گل که پژمرده شده اند می توان گلدهی گیاه را تحریک کرد و دوران گلدهی را افزایش داد.

آفات و بیماری: از جمله بیماری های شایع این گیاه می توان به بیماری زنگ اشاره کرد که نوعی بیماری قارچی است که در اثر آن نقاط نارنجی – قهوه ای رنگی بر روی برگها پدیدار می شود. البته بروز این بیماری اکثرا در مناطقی روی می دهد که این گیاه را به شکل چندساله پرورش می دهند. از دیگر بیماریهای قارچی می توان به کپک خاکستری، لکه برگی قارچی، سفیدک دروغین و پوسیدگی ریشه نام برد. شته یکی از آفات شایع این گیاه است و در مورد دیگر آفات چندان حساسیت خاصی نشان نمی دهد.

تصاویر فوق: نمونه هایی از گل میمون رونده

تصویر فوق: نمونه های کوتاه قامت این گیاه بسیار مناسب کاشت در گلدان هستند.

تصویر فوق: از ارقام با قامت کوتاه و متوسط معمولا در حاشیه کاری استفاده می شود.

تصویر فوق: ارقام بلند قامت معمولا برای استفاده به عنوان شاخه گل بریده پرورش می یابد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antirrhinum

http://en.wikipedia.org/wiki/Antirrhinum_majus

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a561

http://www.ces.ncsu.edu/hil/hil-8703.html

http://www.canadiangardening.com/plants/annuals/growing-snapdragons/a/1380

http://gardening.about.com/od/plantprofiles/p/Snapdragons.htm

http://homeguides.sfgate.com/germinate-giant-tetra-snapdragon-seeds-44684.html

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=182

http://www.ehow.com/info_8135960_do-snapdragons-bloom-summer.html

http://msucares.com/news/print/sgnews/sg02/sg021111.html

http://www.ehow.com/info_7980074_snapdragons-winter.html

/ 15 نظر / 657 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی

ممنون حالا به نظر شما داخل خونه باشه بهتره یا بیرون؟

raha

برای داشتن یک دوست خوب یک چشم خود را باید بست و برای نگه داشتن او هر دو چشم را. (ریچارد باخ)

مجتبی شیرازی

درود بر خانوم مهندس رشیدی همیشه مطالب زیبا و مفید [قلب]

فروغ

سلام خیلی ممنون از معرفی این گل زیبا. دستتون درد نکنه [قلب][گل]

زری

آزاده خانم پس احتمالا گل میمون به خاطر جای بذرش که شکل میمونه نام گذاری شده نه شکل گلش.واقعا جای بذرش شکل عجیبی داره.[لبخند]

کامران

سلام خانم آزاده عزیز دیگه به ما سر نمیزنید[ناراحت] ولی حواسم هست ها[عصبانی][خنده] شما هم نیائید ما میاییم چون هر وقت میام اینجا با دیدن این گلهای زیبا دلم باز میشه[دست][گل]

کامران

عالی بود خانم مهندس عزیز مثل همیشه[دست][دست][دست][دست][دست]

به نظرم گل میمون بایستی از خانواده اسکوروفولاریاسه باشد زیرا شباهتی به گلهای بارهنگ از خانواده پلانتاجیناسه ندارد . ولی گلهای الوان ان واقعا زیباست

محمد جواد

سلام گل میمون گلی وافعا زیبا واسه باغچست و بسیار سریع تکثیر میشه اگه بذرهاش رو تو باغچا بریزین سال اینده تعداد بسیار زیادی ازشون رو دارین همین امسال تو خونه همسایه ما حتی از زیر موزاییک ها و کنار دیوار هم دراومد و پر گل شد؟!

فؤاد

در صورت استفاده از کودهای محلول چه فرمولی را برای گل میمون پیشنهاد میکنید؟ 10-10-10 یا 20-20-20 یا اصولاً این گل نیاز چندانی به این نوع کودها ندارد. ممنون