معرفی گیاه- وایجیلا (ویگلیا) Weigela

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 گلهای شیپیوری شکل و صورتی ، قرمز و یا زرد رنگ آن 4-2 سانتیمتر طول دارند و در دسته های چند تایی در طول ساقه(بخصوص در انتهای ساقه) و در اکثر نمونه های این گیاه در اواخر بهار/اوایل تابستان شکوفا می شوند و پروانه ها را نیز به سوی خود جلب می کنند. برخی نمونه ها نیز زمان گلدهی کمی دیرتر و اواخر تابستان است . بسیاری از نمونه هایی که امروزه به عنوان گیاهی زینتی مورد توجه قرار گرفته اند نتیجه دو رگه گیری و اصلاح نژاد بین گونه های اصلی این گیاهان هستند و نسبت به والدین خود از گلهای بیشتر و در نتیجه ظاهری زیباتر برخوردار هستند.

توجه : اگرچه در محیط ما این گیاه با نام ویگلیا خوانده می شود اما تلفظ صحیح آن وایجیلا است.

توجه: وایجیلا گونه های مختلفی دارد و گونه Weigela floridaیکی از متداولترین و محبوبترین گونه های این گیاه است که در دنیای گلها و گیاهان زینتی مورد توجه و استفاده قرا رگرفته است.

شرایط محیطی

آبیاری: آبیاری منظم و مرتب گیاهان جوان به توسعه مناسب سیستم ریشه کمک می کند بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک نسبتا خشک باشد. گیاهان بالغ خشکی خاک را بهتر از گیاهان جوان تحمل می کنند اما به هر حال آبیاری مناسب به رشد و شادابی گیاه و گلدهی بهتر آنان کمک می کند. معمولا گیاهان جوان هفته ای 3-2 مرتبه و گیاهان بالغ هفته ای به یک مرتبه آبیاری نیاز دارند به هر حال گیاه جوان باشد یا بالغ توجه کنید که در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن همیشگی خاک پای گیاه موجب زردی برگها ، پوسیدگی قسمت پایین ساقه ها و از بین رفتن گیاه می شود. خشکی کشیدن گیاه نیز بخصوص در روزهای گرم موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها ، ریزش گلها و غنچه های گل و پژمردگی تمامی گیاه می شود.

نور: وایجیلا را می بایست در مکانی با نور کامل یعنی حداقل 8-6 ساعت نور آفتاب نیاز دارد. در محیط هایی که کم نور هستند از گلدهی این گیاه کاسته می شود هر مقدار که میزان نور کمتر و نامناسب تر باشد میزان ریزش غنچه ها و یا عدم شکل گیری گل نیز بیشتر خواهد شد . همچنین برگها کوچک  و رنگ پریده می شوند و فاصله برگها روی ساقه نیز افزایش می یابد. نور زیاد میحط این گیاه را ناراحت نمی کند البته در مناطقی که تابستانهای گرمی دارند بهتر است یا گیاه را در مکانی کاشت که بعد از ظهر از مقداری ساقه برخوردار باشد و یا اینکه نسبت به آبیاری گیاه بیشتر دقت کرد تا گیاه خشکی نکشد.

دما: این گیاه سرمای زمستان را تا حدود 25- درجه سانتیگراد به خوبی تحمل می کند و مشکلی برای آن پیش نمی آید و نیازی به حفاظت از سرمای زمستانی ندارد. در تابستان نیز اگر هوای منطقه گرم است توصیه می شود که گیاه را در مکانی بکارید تا نور مستقیم را در طی صبح و قبل از ساعت حدود 2 بعد از ظهر داشته باشد و بعد از آن از سایه برخوردار باشد تا نور شدید و گرمای هوا موجب آسیب رساندن به بافتهای برگ و یا غنچه های گل نشود.

خاک: خاکی را با بافت متوسط (نه سبک و نه سنگین) و با زهکش خوب ترجیح می دهد. مثلا مخلوطی از خاک معمولی باغچه+ خاک برگ + 10٪ شن با اندازه ذرات 2-1 میلیمتر برای این گیاه مناسب است. فاصله کاشت هر دو بوته نیز در حدود 180 -90 سانتیمتر می باشد.  برای کوددهی می توان از کودهایی همانند 8-4-16 استفاده کرد یعنی نیتروژن بیش از پتاسیم و پتاسیم بیش از فسفر باشد. با این حال اگر چنین فرمولی در دسترس نیست می توان از فرمول 10-10-10 هر 5-4 هفته یکبار و ای از 20-20-20 هر 7-6 هفته یکبار در طی فصل رشد و تا حدود اواخر تابستان برای این گیاه استفاده کرد. همچنین با شروع فصل بهار می توان از خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده دامی به ضخامت 7-5 سانتیمتر بر روی سطح خاک استفاده کرد البته زمانی که این مواد را بر روی سطح خاک پخش می کنید فاصله حدود 10 سانتیمتری را با ساقه های گیاه رعایت کنید. زیرا این مواد رطوبت و آب را در خود نگه می دارند و همجواری با ساقه های گیاه می تواند موجب پوسیدگی طوقه گیاه شود.

تکثیر: قلمه گیری یکی از راه های معمول و متداول تکثیر این گیاهان است که قلمه ها را می توان از ساقه‌ای با عمر یکسال در اوایل بهار و قبل از بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی و یا بعد از اتمام گلدهی و در اواخر تابستان تهیه کرد .طول قلمه ها 20-15 سانتیمتر است و برای تهیه قلمه برش را از حدود 1 سانتیمتر پایین تر از ناحیه یک گره (گره به ناحیه اتصال برگ به ساقه گفته می شود) می زنیم و می بایست در صورت وجود برگ برگها را از یک دوم پایینی طول قلمه حذف کرد. استفاده از هورمونهای ریشه زایی به ریشه دهی قلمه ها کمک می کند. از مخلوط خاک برگ+شن ، کوکوپیت +پرلایت ، پیت موس + پرلایت و یا هر مخلوط سبک دیگری که توانایی حفظ رطوبت را نیز دارد برای کاشت قلمه ها استفاده کرد. مخلوط کاشت را به خوبی خیس کنید و بعد از گذشت نیم ساعت و خروج آب اضافی نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید. گلدان محتوی قلمه ها را باید در مکانی با دمای 24-20 درجه ، روشن اما به دور از نور آفتاب قرار داد و اجازه نداد تا سطح خاک آن خشک شود و همچنین کشیدن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت و ریشه زایی قلمه ها کمک می کند.  زمانی که شاهد رشد جدید جوانه های برگ بر روی قلمه ها بودیم می توانیم کیسه پلاستیکی را برداریم. همچنین در طی این مدت نیز اگر روزانه حدود یک ساعت این کیسه برداشته شود به جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی در اثر رطوبت بالای محیط کمک می کند. همچنین غبارپاشی ساقه های قلمه ها در طی دوران ریشه زایی به ریشه دهی آنان کمک می کند. ریشه زایی حدود 6 هفته طول می کشد.

هرس: بهترین زمان هرس وایجیلا در اواخر بهار و بعد از اتمام گلدهی آنان است. گلهای این گیاه بر روی ساقه هایی با یک سال عمر شکل می گیرد بنابراین هر مقدار که گیاه را تشویق به تولید ساقه های جدید کنیم در نتیجه در سال بعد گلدهی بیشتری خواهیم داشت. همچنین هرس این گیاه اکثر به منطور کنترل رشد و ارتفاع ساقه ها نیز انجام می شود . می توان به این منظور ساقه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند حداکثر تا دو سوم ارتفاع و طول آنان کوتاه کرد و در نتیجه یک سوم طول آنان باقی می ماند با این کار علاوه بر کوتاه کردن ساقه ای که بسیار بلند است، رشد ساقه های جدید و جانبی بر روی آن نیز تحریک می شود که سال آینده بر روی این ساقه ها جوانه های گل شکل خواهند گرفت. ساقه هایی را که مرکز گیاه را شلوغ و مترکم کردند نیز در طی عملیات هرس می توان کوتاه و خلوت کرد. همچنین ساقه های مسن تر را که قطری بیش از 4 سانتیمتر پیدا کرده اند را می توان از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا رشد ساقه های جدید از سطح خاک و از ناحیه طوقه گیاه تحریک شود البته در این روش سعی کنید که بیش از 30٪ حجم کل شاخسار را از گیاه جدا نکنید مثلا فرض کنیدگیاهی دارید که حدود 6 شاخه قدیمی و مسن دارد اما نمی بایست که این 6 شاخه را به شکل همزمان قطع و کوتاه کرد بلکه در سه سال متوالی و هر سال دو ساقه را می توان از سطح خاک قطع کرد تا با این برنامه تدریجی از شوکه شدن گیاه به دلیل قطع ناگهانی شاخه های مسن جلوگیری شود.

آفات و بیماری: این گیاه آفت و یا بیماری که به شکل جدی و خاص زندگی آنرا تهدید کند ندارد. از بین آفات می توان به شته کنه تار عنکبوتی و سوسکهای برگخوار و از بین بیماری ها نیز می توان به لکه برگی های قارچی و باکتریایی  و گال باکتریایی اشاره کرد که ساقه های موجود در قسمت پایین گیاه را گاهی گرفتار می کند.

 

تصاویر فوق: گلها که اکثر در دو نوع صورتی و قرمز وجود دارند. رنگ زرد نیز وجود دارد که البته کمیاب است.

تصویر فوق: برگهای سبز ساده برخی انواع این گیاهان

تصاویر فوق: برخی انواع این گیاه برگهایی ابلق دارند.

تصویر فوق: تربیت کردن این گیاه به شکل پرچین

تصاویر فوق: تربیت این گیاه به شکل بوته‌ای و درختچهای

تصاویر فوق: میوه های گیاه که خشکیده هستند  و حاوی بذرهای این گیاه هستند

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Weigela

http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/weigela/pruning-weigela.htm

http://www.daytonnursery.com/Encyclopedia/Trees_Shrubs/Weigela.htm

http://www.gardenguides.com/117366-fertilize-weigela.html

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/shrub/weigela--cardinal-shrub-/

http://www.naturehills.com/bushes-and-shrubs/weigela-shrubs

http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/weigela/growing-weigela.htmژ

http://www.gardenguides.com/67791-care-weigela-shrub.html

http://plantsandflowers.gardeningcentral.org/pruning_weigela/pruning_weigela.html

http://www.doityourself.com/stry/weigela-propagation-methods#.U481SHKSyig

http://www.ehow.com/how_6504843_propagate-weigela.html

http://www.gardenguides.com/115295-propagate-weigela.html

http://myfolia.com/plants/637-weigela-weigela-florida

http://www.doityourself.com/stry/how-to-grow-a-weigela-from-seeds#.U481_3KSyig

http://homeguides.sfgate.com/root-weigela-21655.html

/ 14 نظر / 440 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهنام

ببخشید این یادم رفته بود اگه میشه یه مطلب هم در مورد کوکب کهی بذارید البته مطالب در مورد کوکبو اینجا خوندم فرقی میکنه یا نه ؟

مرجان

[قلب]

ارتا

مقداري هسته البالو دارم كذاشتم تو اب جيكارشون كنم???

رضا عبدی

سلام این گیاه عطر و بو هم دارد

انسان

روزگارت بر مراد / روزهایت شاد شاد / آسمانت بی غبار سهم چشمانت بهار / قلبت از هر غصه دور / بزم عشقت پر سرور/ بخت و تقدیرت قشنگ / عمر شیرینت بلند / سرنوشتت تابناک/ جسم و روحت پاک پاک

الهام

[دست]ممنون از لطفت عالی بود[دست]

ارتا

بس بهش دست نزنم قسمت سه جشمو فقط معلوم كردم دما اينجا 50 درجست :)))) بندرعباسه خب ولي كذاشتمش زير سايه درخت ليمو

الهام

چرا نظر منو تایید نمی کنید!؟نمایش نمی دید؟!

شقایق

سلام ببخشید کدوم نوع از گیاه ویجیلا برگ ابلق داره [گل]