معرفی گیاه - گازانیا Gazania

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

گلها در حدود 5 الی 12 سانتیمتر قطر دارند، بر روی آنان گاهی خطوطی متفاوت با رنگ اصلی گلبرگ وجود دارد، همچنین گاهی گلبرگها در برخی از انواع باریک تر از انواع دیگر هستند و دمگل نیز 15 الی 30 سانتیمتر طول دارد. گلها با فرارسیدن شب بسته می شوند . گازانیا در اصل گیاهی چندساله است اما در مناطق معتدله به دلیل سرد شدن هوا در طی زمستان به شکل گیاهی یکساله مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر امکاناتی وجود داشته باشد که در طی زمستان به مکانی با دمای مناسب و همچنین نور مورد نیاز انتقال بیابد، گیاه زنده مانده و حتی گلدهی آن با توجه به شرایط مکان نگهداری کم و بیش ادامه خواهد یافت.برخی از انواع گازانیا به عنوان گیاهانی کف پوش (یعنی گیاهانی که ناحیه ای از زمین را به خوبی پوشش می دهند) مورد استفاده قرار می گیرند. برخی دیگر از انواع نیز به دلیل گلهای درشتی که تولید می‌کنند برای کاشت در گلدان مورد استفاده قرار می گیرند.توجه داشته باشید که برخورد این گیاه با پوست بدن برخی از افراد می تواند حساسیتهای پوستی ایجاد کند و همچنین بهتر است که حیوانات خانگی از این گیاه دور نگهداری شوند.

تصویر فوق: گلهای گازانیا گاهی ممکن است به رنگ ساده باشند و یا آنکه بر روی گلبرگ خطوطی بار نگ متفاوت وجود داشته باشد و یا عرض گلبرگها کمتر از سایر انواع باشد.

تصاویر فوق: در گازانیا گلها به رنگهای مختلفی وجود دارند که نمونه هایی از آنان را مشاهده میکنید.

آبیاری: گازانیا از جمله گیاهان مقاوم به خشکی است.البته آبیاری کافی و منظم به گلدهی و کیفیت آن کمک می کند اما به یاد داشته باشید که آبیاری زیاده از حد و یا سنگین بودن خاک و باقیماندن آب به مدت طولانی در اطراف ریشه و ساقه های این گیاه منجر به پوسیدن آنان و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین زمانی که حدود 5 سانتیمتر از سطح خاک خشک شده بود نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.

نور: به مکانی با وجود حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارند.در درون خانه نیز گلدانهای گازانیا را در کنار پنجره های رو به جنوب یا غربی قرار دهید تا نور کافی به آن برسد. شرایط نور کم منجر به عدم شکل گیری گلها و همچنین عدم باز شدن و شکوفایی کامل گلها می شود. به عنوان مثال حتی در روزهای ابری، گلها حالتی نیمه باز دارند و کاملا شکوفا نمی شوند.

دما: بهترین دما برای گلدهی این گیاه 30-25 درجه است اما اصولا گازانیا به گرمای هوا مقاوم است و هر مقدار که هوا گرم شود اگر به شکل صحیح آبیاری شود ، مشکلی ایجاد نمی شود. همچنین قسمتهای طوقه و زیرزمینی این گیاه دما را تا حدود صفر درجه می تواند تحمل کند ولی هر مقدار که دمای هوا از حدود 15 درجه پایین تر بیاید، ابتدا گلدهی کاهش یافته و متوقف می شود و سپس با سردتر شدن هوا برگسار زرد شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

خاک: در مورد خاک سختگیر نیست و حتی خاکهایی را که از لحاظ غذایی فقیر محسوب می شوند به خوبی تحمل می کند.اما خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد بنابراین بکار گیری شن و یا خاک برگ در مخلوط خاک می تواند به این مسئله کمک کند. گیاهان را در بستر کاشت باغچه با فاصله حدود 20-15 سانتیمتر بکارید. برای عمکلرد بهتر گیاه می توان در اطراف هر بوته و به ضخامت حدود 5 سانتیمتر خاک برگ ریخت . این لایه از خاک برگ اصطلاحا مالچ Mulch  نامیده می شود که در خنک نگهداشتن ریشه های گیاه در طی روزهای گرم تابستان می توان به خوبی کمک کرده و موجب افزایش گلدهی گیاه شود. اگر خاک محل کاشت به خوبی اماده شده باشد و در زمان تهیه مخلوط خاکی از موادی مانند خاک برگ، کود پوسیده دامی و یا ورمی کمپوست استفاده شده باشد نیازی به کوددهی این گیاه نیست اما در غیر اینصورت و برای گیاهانی که تصور می کنید غذادهی لازم است می توانید از کودهای محلولی که کامل نیز هستند یک بار در بهار و یک بار نیز در تابستان استفاده کنید. این میزان کافی است و این گیاه نیاز بیشتری به کوددهی ندارد.

تکثیر: کاشت بذر آسانترین راه تکثیر این گیاه است. شما می توانید اگر گیاه گازانیا دارید ، اواخر تابستان نسبت به جمع آوری بذرها اقدام کنید . بذرها را برای چند روز در مکانی خشک و بدور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. می توانید برای نگهداری بذرها تا سال بعد و فرارسدن زمان مناسب کاشت آنان، از پاکتهای کاغذی استفاده کنید. بذرها را میتوان اوایل بهار به شکل مستقیم در خاک باغچه کاشت و یا اینکه حدود 6 هفته قبل از شروع بهار و در مکانی محافظت شده همانند داخل خانه نسبت به کاشت بذرها اقدام کرد. از مخلوط کاشت سبک همانند مخلوط خاک برگ+خاک معمولی+ شن می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد و قبل از کاشت بذرها ، بستر کاشت را حداقل تا عمق 5 سانتیمتری به کمک غبارپاشی آب به خوبی خیس و مرطوب کنید. همچنین اگر با روش آبیاری معمولی قصد مرطوب کردن بستر کاشت را دارید، بعد از این عمل حدود 20 دقیق منتظر شوید تا آب اضافه از مناقذ زیر گلدان خارج شود و سپس اقدام به کاشت بذر کنید. خیس بودن بیش از اندازه بستر کاشت می تواند منجر به پوسیدن بذرها شود. عمق کاشت بذرها در حدود 0.6-0.3 سانتیمتر است . بر روی گلدانی که بذرها را کاشته اید میتوانید پلاستیک شفافی بکشید تا هوا نیز مرطوب نگهداشته شود.گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید اما بعد از جوانه زنی سعی کنید تا روزانه چند ساعت به گیاهان جوان نور بتابدحدود سه هفته طول می کشد تا بذرها سبز شوند. زمانی که شرایط آب و هوایی فضای بیرون برای کاشت گیاهان در بستر کاشت باغچه مناسب بود، ابتدا برای 2-1 هفته گلدان حاوی گیاهچه های گازانیا را در فضای باز و در مکانی که نور مستقیم آفتاب بر آنها می تابد قرار دهید و بعد از گذران این مدت نسبت به بیرون آوزدن آنان از گلدان اولیه و کاشت در بستر باغچه اقدام کنید. این عمل منجر به مقاوم شدن گیاهان جوان در برابر شرایط باز و افزایش میزان موفقیت بعد از انتقال گیاهچه ها خواهد شد.

تصویر فوق: بذر گازانیا. در تصویر سمت چپ قسمت بالایی که کرم رنگ است بذر است و قسمتهای سفید رنگ نقش کمک کننده در پراکنده شدن بذر را دارند. قسمت کرم رنگ باید سفت و متراکم باشد.

 روش دیگر تکثیر این گیاه گرفتن قلمه است . میتوان از نوک ساقه های جدید قلمه های به طول 10-8 سانتیمتر تهیه کرد. البته توجه کنید که این ساقه نباید حاوی گل و یا حتی غنچه گل باشد زیرا احتمال ریشه زایی چنین قلمه هایی بسیار اندک است. برگهای قسمت انتهایی قلمه را جدا کنید به نحوی که حداقل 3-2 سانیتمتر از قلمه بدون برگ باشد.قلمه ها را در بیستر کاشت سبک و مرطوب بکارید. مکانی روشن ، بدور از نور مستقیم آفتاب و با دمای حدود 18 درجه سانتیگراد مورد نیاز است. همچنین برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه می توان از روش کشیدن کیسه پلاستیکی بر روی قلمه ها استفاده کرد البته توجه داشته باشید که سطح کیسه نباید با قلمه ها برخورد داشته باشد. معمولا حدود 5 هفته روز طول می کشد تا ریشه زایی قلمه ها شروع شود و زمانی که ریشه ها به طول حدود 3 سانتیمتر رسیدند می توان اقدام به جابجایی قلمه ها کرد. روش دیگر تکثیر این گیاه تقسیم بوته در پاییز و یا اوایل بهار است. گیاه را می توان از محل کاشت درآورد و سپس با وسیله ای تیز ، و از ناحیه طوقه گیاه (ناحیه اتصال برگها به ریشه) گیاه را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در مکانی جداگانه کاشت.

آفات و بیماری: آفاتی که احتمال شیوع آنان وجود دارد شته، کنه تار عنکبوتی و شپشکهای گیاهی همانند شپشک آردآلود هستند. در صورت شیوع این آفات بهتر است که از سموم سیستماتیک برای مبارزه با آنان استفاده کرد. از بیماری ها نیز می توان به سفیدک پودری اشاره کرد که در اثر شیوع آن بر روی برگها و نواحی جوان گیاه پودری سفید- خاکستری شکل می گیرد و به تدریج از قدرت رویش گیاه کاشته شده و برگسار زرد رنگ می شوند و میریزند. قارچهایی که منجر به پوسیدگی ریشه و ساقه این گیاه می شوند نیز در شرایط آبیاری بیش از اندازه و یا سنگین بودن خاک محل کاشت و عدم زهکش مناسب، می توانند منجر به از بین رفتن گیاه شوند. گیاهانی را که علائم نشان می دهند حذف کنید و شرایط محیطی بخصوص آبیاری گیاه را اصلاح کنید.

هرس: زمانی که گل پژمرده شد و از بین رفت می توان دمگل آنرا از ناحیه ای نزدیک به اتصال یک برگ جدا کرد تا با این کار شکل گیری گلهای بیشتری تحریک شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gazania

http://www.gardening.cornell.edu/homegardening/scene5877.html

http://www.ehow.com/how_7071_grow-gazania.html

http://www.ehow.com/about_4673476_gazania.html

http://www.ehow.com/how_8219064_propagate-gazania.html

http://extension.psu.edu/pests/plant-diseases/all-fact-sheets/gazania-diseases

 

/ 20 نظر / 1469 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد رضا

سلام به نظر شما الان زمان مناسبی برای کاشت گلهای فصلی در تهران هست?سبز باشید وپیروز

سپیده

سلام من یک گلدان گازانیا دارم ولی پارسال همین موقع شته زد که سمپاشی کردم شته ها از بین رفتند ولی بعداز مدتی گیاهم خشک شد . یک گلدان جدید خریدم که بزرگ شد و گلهای زیادی هم داد ولی دوباره یک آفت جدید گرفت که دوباره سمپاشی کردم ولی گیاهم پژمرده و زرد رنگ شده. به نظر شما چرا آفت میزنه؟

سپیده

سلام از این که به سوالم پاسخ جامع و کاملی دادید سپاسگزارم.

ایناز

سلام من چند ماهی گل گازانیا خریده ام بعد از مدتی گل ها پژمرده شدن وقتی گل های پژمرده میبریدم شیره سفید از ساقه بیرون زد بقیه گلها خشک شدن گلای مونده روگلبرگهاش افت های سبز کوچولوزده به هم چسبیده چی کارکنم گلم درست شه؟ باتشکر

امیر حسین

ما به این گل آصف السلطنه میگوییم که فکر میکنم از نام علمی آن شکیل تر باشد [لبخند] من پارسال کلی آصف السلطنه کاشته بودم و به نظر خودم هیچ مشکلی هم نداشتند اما خیلی ها میگفتن نباید هیچ گلی رو اینقدر با فاصله کم از همدیگه بکاری، هدف از فاصله گذاشتن بین گلها چی میتونه باشه؟ اینکه ریشه ها در هم آمیخته نشن؟ اندازه گل کوچیک میشه؟ به ریشه ها آب و مواد غذایی کافی برسه؟ نور به ساقه گلها بخوره؟ من اینا به ذهنم میرسه اما من با اینکه همیشه با فاصله کم میکارم به نظر خودم مشکلی ندارن گلهام!!! شاید هم مشکل دارن و من متوجه اون مشکل نیستم

فرزاد

آدم وقتی چیزی را میخواند با دیدن و داشتنش خیلی متفاوت است...دیروز این گل را خریدم فرم گل و برگها را بسیار دوست داشتم و کلا گل زیبایی است...فقط یک سوال در مقایسه با شمعدانی اژدر کدام به آفتاب بیشتری احتیاج دارند؟ (با توجه به مطالب شما من فکر میکنم هر دو اما گازانیا بیشتر) و سوال بیربط دوم : آیا گیاهی را که زمستان سرما بزند اما تلف نشود و در بهار مجددا جوانه بزند و رشد کند گیاه پایدار تر و پرشاخ برگ تری میشود؟ مرسی از مطالب و زحمات خوب شما

فرزاد

ممنون از شما [گل]

مهدی

باسلام و تشکر از بابت جواب به سوالم در مورد گل های کوکب خواهشمند است در مورد کوتاه شدن قد گل های گازانیا و باز شدن آنها در بین برگها بنده را راهنمایی فرمایید. برگهای آن بسیار زیاد و انبوه شده و گل دهی آن هم کم شده و بعضا غنچه ها در نزدیکی خاک و بین برگ ها حتی قبل از باز شدن خشک می شوند. موفق باشید

نگار اسماعیلی

سلام اگر که واقعن هیچ راهی نباشه برای دادن نور حداقل شیش ساعت چطور میشه گل رو پایدار نگه داشت؟منظورم اینه که مادربزرگم این گل رو خیلی دوست داره ولی اتاقش رو به خورشید نیست ولی نور داره...ماهم براش خریدیم میشه یکم رهکار بدین که عمرش تو این شرایط بیشتر باشه کمی؟

حسابدار مرادی

تشکر از لطف جنابعالی