معرفی گیاه-ماندویلا Mandevilla

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

گیاهان ماندویلا که امروزه در مراکز توزیع گلها  و گیاهان عرضه می شوند ، اغلب انواع دو رگه ای هستند که با استفاده از روش دو رگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان بدست آمده اند .

توجه :یکی از معروفترین گونه ها Mandevilla sanderi است که مترادف با Dipladenia sanderi و با نام انگلیسی Brazilian jasmine (یاسمن برزیلی) شناخته می شود . همچنین گونه Mandavilla laxa با نام Chilean jasmine (یاسمن شیلی) شناخته می شود .

توجه : اگرچه اکثر این گیاهان ساقه هایی بلند دارند اما گونه ای همانند M. Brachysiphon نیز وجود دارد که حداکثر تا حدود 40 سانتیمتر رویش می کند و گلهایی سفید رنگ دارد.

توجه : گاهی دو واژه ماندویلا و دیپلادنیا را معادل هم نمی دانند. بلکه گیاهان دیپلادنیا را گیاهانی معرفی می کنند که نسبت به ماندویلا برگهایی کوچکتر دارند  و بیشتر به شکل بوته رشد می کنند تا گیاهی پیچ که میتواند بلند قامت شود. اما شرایط محیطی هر دو گیاه کاملا همانند هم است.

نیازهای محیطی

آبیاری: ماندویلا تا حدودی خشکی خاک را تحمل می کند . بنابراین می توان زمانی گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد اما این برنامه آبیاری باید منظم باشد.  آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب پوسیدن ریشه های آن می شود که زردی و ریزش برگها و از بین رفتن گیاه را به دنبال خواهد داشت. از طرفی خشکی کشیدن بیش از اندازه نیز موجب ریزش گلها و یا عدم گلدهی، سوختگی نوک برگها و پژمردگی گیاه خواهد شد. هنگام آبیاری با ملایمت و به تدریج به خاک آب بدهید تا آب به تمامی قسمتهای خاک نفوذ کند. اگر گیاه به شکل گلدانی نگهداری می شود ، خروج آب از منافذ کف گلدان نیز مهم است زیرا نشانه آبیاری کافی گلدان و زهکش مناسب خاک می باشد. البته آب اضافی جمع شده در زیرگلدانی را خالی کنید تا مانعی بر سر راه خروج آبهای اضافی از گلدان نباشد. در طی زمستان و به دلیل کاهش فعالیت این گیاه می توان آبیاری را نیز کم کرد اما این به معنی خشک شدن کامل خاک گیاه نیست . مثلا هفته ای یک مربته کافی است . البته در این شرایط برخی از برگهای گیاه می ریزد که البته طبیعی است. باگرمتر شدن هوا و فرارسیدن بهار آبیاری را به تدریج افزایش می دهیم تا فعالیت گیاه از سر گرفته شود. از نظر رطوبت نیز در روزهای گرم تابستان انجام عمل غبارپاشی به شادابی طراوت این گیاه کمک می کند

نور: این گیاهان برای رشد و گلدهی به نور کافی نیاز دارند. مسئله ای که باید توجه کرد عدم تحمل نور مستقیم آفتاب در هوای بسیار گرم و خشک توسط این گیاهان است. اما هر مقدار که دمای هوا ملایم تر باشد و هوا نیز از رطوبت بهتری برخوردار باشد مدت زمان بیشتری میتوان این گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد. به هر حال هر مقدار که شرایط دمایی و رطوبتی نیز نامناسب است سعی کنید که این گیاه به مدت حدود 3-2 ساعت در صبح هنگام (بخصوص اوایل صبح ) از نور مستقیم آفتاب برخورد باشد اما از ظهر به بعد را حتما در سایه به سر ببرد. کمبود نور و عدم وجود نور مستقیم آفتاب از جمله دلایل عدم گلدهی این گیاه و زیاد شدن فاصله بین برگها بر روی ساقه این گیاه است . نور شدید و نامناسب نیز منجر به سوختگی برگها خواهد شد .

دما: در هوای مناسب و گرم حدود 18 الی 29 درجه سانتیگراد این گیاه به شکل پیچی همیشه سبز رشد می کند اما هوای سرد موجب ریزش برگهای گیاه می شود حداقل دمایی که ماندویلا تحمل می کند حدود 13 درجه سانتیگراد است و در این دما می بایست گیاه را به مکانی محافظت شده و گرمتر منتقل کرد. اگرچه احتمال دارد که با وجود محافظت گیاه از سرمای زمستانی ، برگهای گیاه باز هم ریزش کند و گیاه نیز فعالیت در تولید برگ جدید نداشته باشد اما با گرمتر شدن هوا مجددا برگهای آن شروع به رویش و فعالیت می کنند. در زمانی که دما به این حد می رسد باید گیاه را به محیط داخل خانه آورد و آنرا در جایی قرار داد که بیشترین نور مستقیم را دریافت می کند (مثلا پنجره های جنوبی خانه). البته با وجود بهترین شرایط نوری در طی زمستان باز هم امکان ریزش برگهای این گیاه و یا عدم جوانه زنی و رشد برگهای جدید وجود دارد.

خاک: ماندویلا به خاکی با زهکش خوب نیاز دارد به همین دلیل در مخلوط خاکی این گیاه می بایست از مواد ارگانیک و همچنین شن استفاده کرد. توجه کنید که ماسه بادی مناسب نیست و اندازه ذرات شن حدود 2 میلیمتر باشد.مثلا می توان از دو قسمت پیت موس+یک قسمت شن و یا دو قسمت خاک برگ +یک قسمت شن استفاده کرد. برای گلدهی بهتر این گیاه می توان از کودهایی که میزان فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند همانند فرمول 10-20-10 هر ماه یک مرتبه و یا هر دو هفته یکبار البته با نصف غلظت  استفاده کرد. در اواسط پاییز الی اوایل بهار نیازی به کوددهی این گیاه نیست. امکان نگهداری این گیاه در گلدان نیز وجود دارد اما توجه کنید که اندازه گلدان باید در حدی باشد که بتوان قیم مناسبی را در گلدان قرار داد تا تکیه گاه ساقه های این یگاه باشند.  اگر گیاه را به شکل گلدانی نگهداری می کنید و گلدان کوچک شده است، سعی کنید گلدان بعدی حدود 30-20 درصد از گلدان قبلی بزرگتر باشد. اگر گلدان را بسیار بزرگتر انتخاب کنیم به گیاه آسیب نمی رسد اما مدتی را صرف رشد رویشی و گسترداندن ریشه در خاک گلدان جدید می کند و این موجب عدم گلدهی گیاه خواهد شد. زمان مناسب تعویض گلدان نیز اواخر زمستان/ اوایل بهار است.

تکثیر: برای تکثیر این گیاه می توان از نوک ساقه های جوان و جدید گیاه در فصل بهار و البته اواخر تابستان/اوایل پاییز قلمه هایی به طول 10 سانیتمتر تهیه کرد. برگهای قلمه بجز دو برگ انتهایی قطع می شوند . مخلوط خاک برگ+شن را ابتدا  به خوبی خیس می کنمی و بعد از خروج آب اضافی از مخلوط خاکی نسبت به کاشت قلمه ها اقدام می کنیم. گلدان محتوی قلمه ها در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود 20 درجه قرار میگیرد و غبارپاشی روزانه و یا کشیدن پلاستیک بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت محیط کمک می کند و این امر تاثیر مثبتی در ریشه زایی قلمه ها دارد. ریشه زایی در طی 2-1 ماه طول می کشد و در طی این مدت باید مراقب بود که سطح خاک خشک نشود. در صورت تولید بذر نیز میتوان از بذرهای گیاه استفاده کرد. بذرها را بعد از تغیییر رنگ دادن پوشش بذر از سبز به قهوه ای از گیاه جدا می کنیم و از داخل پوشش در می آوریم . بذرها را می توان به مدت 12 ساعت در داخل آب خیساند و بعد نسبت به کاشت آنان در مخلوط خاک برگ+شن اقدام کرد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرها 24-18 درجه است و به مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و جوانه زنی در حدود یک ماه بعد روی می دهد.

هرس: سرزنی شاخه های ماندویلا موجب تحریک رشد شاخه های جانبی می شود که در نهایت گیاه حالتی بوته ای تر و پر پشت تر می یابد و گلدهی آن نیز بیشتر می شود و بهترین زمان سرزنی در طی بهار و بخصوص برای گیاهان جوان است. اگر به شاخه ها اجازه دهیم تا هر مقدار که می خواهند رشد کنند نتیجه آن بخصوص در مورد گیاهان گلدانی، گیاهی خواهد شد که کنترل شاخسار آن مشکل خواهد بود. سرزنی نیز به این صورت انجام می شود که از نوک شاخه مورد نظر کافی است که حداقل حدود 1.5 سانتیمتر قطع و جدا شود.  همچنین در زمستان و زمانی که گیاه را به محیط داخل خانه منتقل می کنیم می توان حدود 30 درصد طول هر ساقه را کوتاه کرد. البته روش هرس بسیار شدیدتری را می توان برای این گیاه نیز اجرا کرد و آن مربوط به زمانی است که گیاه در خاک باغچه کاشته شده باشد و با فرارسیدن زمستان مجبور باشیم آنرا از خاک در بیاوریم تا از سرما خشک نشود . در این صورت گیاه را از خاک در آورده و تمامی شاخه ها به اندازه ای کوتاه می شوند که حدود 25-20 سانتیمتر از آنان باقی بماند. البته این گیاه در میان موادی که رطوبت را تا حدودی حفظ می کنند همانند پیت موس یا کوکوپیت قرار داده می شوند و یا در مخلوط خاکی کاشته می شوند  در مکانی سرد و تاریک (همانند زیرزمین خانه و یا انباری ) با دمای حدود 15-12 درجه سانتیگراد نگهداری می شوند. در بهار با افزایش دما گیاه را می توان به مکان مناسب منتقل کرد و کاشت تا رشد خود را از سر گیرد . البته حتما زمانی در بهار اقدام به انتقال گیاه به محیط بیرون کنید که دمای شبانه بالای 15 درجه باشد.

آفات و بیماری: شته، شپشک و کنه تارعنکبوتی از جمله آفاب این گیاه هستند . از بیماری های گیاه نیز می توان به پژمردگی فوزاریوم، سفیدک پودری  اشاره کرد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mandevilla

http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/vines/mandevilla/mandevilla-plant.htm

http://containergardening.about.com/od/floweringcontainergarden/a/Dipladenia.htm

http://homeguides.sfgate.com/tips-caring-mandevilla-vine-46717.html

http://web.extension.illinois.edu/cfiv/homeowners/000930.html

http://www.gardenforums.com/forum/index.php?threads/mandevilla-propagation.3814/

http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/vines/mandevilla/mandevilla-propagation.htm

http://www.pallensmith.com/index.php?id=1646&questionid=830

http://www.ehow.com/way_5470546_care-mandevilla-vine.html

http://www.guide-to-houseplants.com/mandevilla-plant.html

http://homeguides.sfgate.com/grow-cuttings-mandevilla-plants-45474.html

 

/ 7 نظر / 949 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی مثل همیشه مطالب عالی و کامل گل زیبایی هست گلهایش هم کمی شبیه گل شمعدانی هم هست [لبخند]

مجتبی شیرازی

و گل پریوش

مرجان

[گل]

زری

به به چه زیبا[گل][گل]

نارنج

سلام خانم مهندس 1 - برگ هاي بزرگ گياه بادمجان را كه مانع رسيدن نور به ميوه ها مي شدن را قطع كردم و روي گياه فقط برگ هاي كوچك رو باقي گذاشتم ميخواستم بدونم براي گياه ضرري نداره ؟ 2 - گياه بادمجان و فلفل قلمي از طريق گرفتن قلمه تكثير ميشن ؟ 3 - بذر گل آهار و كوكب رو كه حدود 2 ماهي ميشه كاشتم ،الان تقريبا به اندازه 10 سانتي متر رشد كرده اند ، ميخواستم بدونم چطوري ميتونم تكثيرشون كنم ؟

امیر مسعود

سلام و تشکر می کنیم بخاطر مطالب خوبتان . دربخش آفات وبیماریها گیاه می خواستم بگویم بیماریها بیشتر بدست خودمان است و با کارهای که انجام می دهیم می توانیم بیماری را به حداقل برسانیم مثلا همان چند ساعت آفتاب صبح یا غروب یا غبار پاشی در تابستان وایجاد رطوبت لازم و در زمستان بجای آبیاری هرز گاهی غبار پاشی کردن و داشتن تهویه هوا در محل نگهداری دور بودن از نور مستقیم در روزهای گرم و رعایت دمای مناسب نگهداری گیاه و سم پاشی های مرتب وبه موقع و خاک و کود مناسب می توانیم بیماری نداشته باشیم یا به حداقل برسانیم آیا به نظر شما اینطور نیست ؟

سیمین

عالی [هورا][هورا][هورا][قلب][قلب][قلب]