معرفی گیاه - کالادیوم Angel wings

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

در مناطقی که موطن این گیاه محسوب می‌شود، گیاهان کالادیوم به ارتفاع 90-40 سانتیمتر می‌رسند و برگها 45-15 سانتیمتر طول و عرض دارند. بر روی برگها نقشهایی با رنگهای سفید، صورتی،قرمز،خاکستری وجود دارد که زیبایی این گیاه را چندین برابر می‌کند. تمامی قسمتهای گیاه سمی است و نباید مورد استفاده قرار گیرد همچنین ممکن است تماس با قسمتهای مختلف این گیاه در برخی از افراد مشکلات پوستی ایجاد کند.

آبیاری: در طی فصل رشد کالادیوم به آبیاری منظم و متعادل نیاز دارد تا خاک گلدان همواره مرطوب اما نه خیس و غرقابی باشد.3-2 بار در هفته در طی تابستان گیاه را آبیاری کنید. تشنگی موجب چروکیدن و خشک شدن برگها می‌شود و آبیاری بیش از اندازه پوسیدگی ساقه‌های زیرزمینی را به همراه خواهد داشت. همچنین این گیاه را غبارپاشی نکنید زیرا برگها آسیب خواهند دید و باقی ماندن رطوبت و قطرات آب بر روی برگها موجب شکاف برداشتن آنان می شود . البته این مشکل یعنی شکاف برداشت برگها می‌تواند به دلیل حضور گلدان در مکانی پر از رفت و آمد و برخورد وسایل و یا افراد به برگهای این گیاه نیز باشد. در زمستان نیز اگر گیاه تمامی برگهای خود را از دست داده بود آبیاری را متوقف کنید زیرا با از دست دادن برگهای گیاه، دوره استراحت آن شروع می‌شود. گلدان محتوی ساقه‌های زیرزمینی را به مکانی سرد منتقل کنید. در اواسط اسفند گیاه را آب دهید و ساقه‌های زیرزمینی را از خاک درآورده و در مخلوط تازه کشت نمایید.

دما:  در تابستان تا 24 درجه سانتیگراد رشد خوبی خواهد داشت. در طی فصل رشد هوای گرم موجب چروکیدن و خشک شدن برگها می‌شود و هوای سرد نیز موجب قهوه‌ای شدن حاشیه برگها و چین و چروک دار شدن آنان می‌شود. همچنین هوای سرد موجب افتادن برگها و ساقه‌ها می‌شود که این حالت را در پاییز میتوان به وفور مشاهده کرد زیرا گیاه خود را برای خواب زمستانی آماده می‌کند. با شروع فصل سرد اگر دمای محیط  به زیر 18 درجه نزول کند  گیاه رشد خوبی نخواهد داشت و خشک خواهد شد و به اصطلاح دوره استراحت آن شروع می شود. در چنین شرایطی ساقه‌های زیرزمینی گیاه به عنوان ذخیره گیاهی در انبار نگهداری می‌شوند تا شرایط رشد مجددا مناسب شود.ساقه‌های زیرزمینی را می‌توان در طی زمستان در دمای 16-13 درجه در مکانی خشک نگه‌داری نمود و با فرارسیدن فصل بهار مجدد آنان را کاشت. شما می‌توانید این ساقه‌های گوشتی را در همان گلدان نگهداری کنید اما به آنان آب ندهید و با گرم شدن هوا آبیاری را شروع کنید.

نور: اگرچه کالادیوم مکانهای تمام سایه را نیز تحمل می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد اما برای حفظ نقشهای رنگین برگها ، نور کامل مورد احتیاج است که البته این گیاه را باید از تابش اشعه مستقیم افتاب محافظت کرد و فقط مکان نگهداری باید پر نور و روشن باشد. اشعه مستقیم می‌تواند بر روی برگها و بخصوص وسط آنان  لکه‌های قهوه‌ای رنگی را ایجاد کند. استفاده از مواد براق کننده برگ نیز چنین مشکلی را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که برخی از ارقام جدید این گیاه تا حدودی نور مستقیم افتاب را نیز تحمل می‌کنند. فضای تاریک و نور ناکافی موجب رشد ضعیف و تولید برگهای ریز خواهد شد و رنگ برگها نیز ضعیف می‌شوند.

خاک: این گیاه به خاکی غنی، مرطوب با زهکش خوب و کمی اسیدی نیاز دارد. مخلوطی از یک قسمت پیت و یک قسمت خاک لمونی (خاک با بافت متوسط) ز جمله محیطهای مناسب برای رشد این گیاه است. در صورت کمبود مواد غذایی رشد گیاه ضعیف و برگهای جدید ریز خواهند شد. در چنین شرایطی بکارگیری  نصف میزان توصیه شده از کودهای مخصوص گیاهان زینتی و آپارتمانی کافی خواهد بود.

تکثیر: از طریق تقسیم ساقه‌های گوشتی زیرزمینی انجام می‌شود. بعد از تقسیم هر قطعه از ساقه‌های زیرزمینی می‌بایست حداقل دو جوانه داشته باشند. برخی از باغبانان قبل از کاشتن قطعات ساقه،انان را به سموم قارچ کش آغشته می‌کنند .

آفات و بیماری: مشکلاتی همانند پوسیدگی ساقه‌های گوشتی، بیماری پوسیدگی جنوبی ، لکه برگی و آفاتی همانند نماتدهای گره ریشه، شته و کنه تارعنکبوتی می‌تواند گاهی مشکلاتی را ایجاد کنند.

 


 

منابع:

http://www.floridata.com/ref/c/cala_bic.cfm

http://en.wikipedia.org/wiki/Caladium

http://www.finegardening.com/plantguide/caladium-bicolor-freida-hemple-angel-wings.aspx

/ 5 نظر / 184 بازدید
neda

slm mikhastam bedunmakoja mishe in golaro tahie kard?????? کالادیوم

مهسا

سلام.کالادیوم همون سینگونیا یا پاغازی یا گوش فیلی هست؟من یه دونه تو خونه دارم ترسیدم گفتن سمیه.خیلی ترسیدم.بندازمشون دور بهتر نیست؟

مهسا

سلام.ممنون از راهنماییهاتون[گل]

سولماز

سلام عزیزم..ممنون ازمطالبت..یه سوال داشتم ازلحاظ ظاهری چطور کالادیوم وسینگونیوم رومیتونیم تشخیص بدیم؟؟ چون بعضی ازرقمهای کالادیوم خیلی شبیه سینگونیوم هست

سولماز

سپاس[گل]