معرفی گیاه - آناناس Pineapple

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آناناسهای زینتی که برگهای ابلق دارند نیز میوه تولید می‌کنند اما طعم آنان با میوه خوراکی فرق دارد و کمی تلخ مزه است. گیاهان زینتی در حدود 6-5 سال عمر دارند و بخصوص بعد از تولید میوه برگسار آنان خشک خواهد شد اما در طی این مدت از کنار گیاه پاجوشهایی خواهد رویید که به عنوان گیاه جدید می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به عنوان گیاهی جدید و مستقل کاشت. توجه داشته باشید که شیره موجود در برگهای این گیاه ممکن است در برخی افراد حساسیتهای پوستی ایجاد کند و اگر هم خورده شود درد شدیدی در دهان و زبان بوجود می‌آورد. همچنین به دلیل وجود خارهای تیز در حاشیه برگها در زمان حمل و نقل باید مراقب دستان خود باشید و در درون خانه نیز گیاه را در مکانی قرار دهید که امکان برخورد برگسار آن با افراد حداقل باشد تا موجب زخمی شدن آنها نشود.

آبیاری: بهتر است سطح خاک گلدان در بین هر دو عمل آبیاری خشک شود بنابراین با توجه به گرمای هوا و تبخیر آب، در تابستان هفته‌ای یک بار و در زمستان هر ده روز یک بار گیاه را آب دهید و در فصول گرم نیز برگها را هفته‌ای دو مرتبه غبارپاشی کنید. هوای خشک موجب قهوه‌ای شدن و خشک شدن نوک برگها می‌شود. عمل غبارپاشی را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهید زیرا این کار موجب بروز لکه‌های سوخته در پهنک برگها می‌شود. در صورت آبیاری بیش از اندازه ممکن است گیاه از قاعده برگها شروع به پوسیدن نماید و برگها بریزند.

دما: دمای 27-21 درجه برای این گیاه مناسب است و تا 30 درجه نیز مشکلی برای آن ایجاد نمی‌شود البته اگر آناناس از نوعی است که برگهای ابلق دارد و نوارهای رنگین بر روی برگها وجود دارند در دمای 21-18 رنگ برگها بهتر حفظ می‌شود.سرمای هوا موجب لوله شدن و چروک شدن برگها و هوای گرم نیز موجب پژمردن و قهوه‌ای شدن نوک  و حاشیه برگها می‌شود.

نور: این گیاه به مکانی روشن و پر نور احتیاج دارد و در فصول بهار پاییز و زمستان تا حدودی نور مستقیم آفتاب را تحمل می‌کند اما در تابستان و به خصوص هنگام ظهر آن را از نور شدید آفتاب محافظت کنید. نور کم محیط موجب کاهش رنگ برگها می‌شود.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. خاک لوم شنی با محتویات خاک برگ به عمق 60 سانتیمتر مناسب است. عدم وجود مواد غذایی کافی در بستر خاک موجب کم رنگ شدن برگها می‌شود. از اواخر بهار و در طی تابستان هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی البته با نصف غلظت استفاده کنید. البته برخی از پرورش دهندگان ماه درمیان از کود استفاده می‌کنند و زمانی که گیاه گل داد برنامه کوددهی را هفته در میان انجام می‌دهند تا رشد پاجوشها تقویت شود. تعویض گلدان این گیاه معمولا هر دو سال یکبار و در فصل بهار انجام می شود. هنگامی که گیاه را در بست کاشت جدید قرار می‌دهید خاک را به سمت پایین فشار ندهید این کار موجب فشرده شدن خاک اطراف ریشه ها و خروج هوا از این ناحیه می‌شود که برای رشد گیاه مناسب نیست

تکثیر: ازدیاد آناناس به صورت رویشی انجام می‌شود . از پاجوش انتهای میوه که پاجوش تاج نامیده می‌شود و از پاجوشهای اطراف بوته و یا از پاجوشهای موجود بر روی دم میوه استفاده می‌شود. در محیط خانه بهترین روش تکثیر جداکردن پاجوشهای اطراف بوته در فصل بهار و در هنگام تعویض گلدان است. پاجوش را با وسیله تیز همانند کارد از گیاه مادری جدا کنید و در گلدانی مستقل بکارید. همچنین برای تکثیر گیاه می‌توان از میوه آن نیز استفاده کرد. طول برگهای موجود در قسمت بالای میوه باید حدود 10 سانتیمتر طول داشته باشد و آنها به همراه 2.5 سانتیمتر از بالای میوه جدا می‌شوند و یک روز به آن استراحت داده می شود. سپس برگهای موجود در قسمت پایین را جدا شده و در مخلوطی سبک از پیت موس و شن کاشته می‌شوند و تا زمانی که رشد جدید گیاه به مشاهده شود باید به دور از نور خورشید و دمای 27-24 درجه سانتیگارد نگهداری شوند.

آفات و بیماری: بیماری پژمردگی ریشه قارچی بخصوص در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه و عدم زهکش مناسب خاک در پاییز و زمستان مشاهده می شود. نوعی دیگری از بیماری قارچی پوسیدگی پایه گیاه است که در این مورد نیز زهکش نامساعد خاک گلدان به شیوع این بیماری کمک می‌کند.  ویروس لکه زرد نیز بیماری دیگر آناناس است که عامل آن توسط حشره تریپس منتقل می‌شود. بر روی پهنه برگها لکه‌های زرد رنگ ایجاد می‌شود گیاه کوتاه قامت شده و برگها بد شکل خواهند شد. کمبود منیزیم در گیاه آناناس موجب پیچیدگی و شکنندگی و سبز- زرد شدن برگهای مرکزی گیاه می شود و گیاه ممکن است خمیده شود و بیشتر به شکل افقی رشد کند تا عمودی.

وجود نماتدها موجب کوتاهی قامت و ضعف گیاه می‌شود و راه مبارزه ضدعفونی خاک گلدان قبل از کاشت گیاهان است. شپشک آردآلود در پایه برگها تجمع می‌یابد و علاوه بر اینکه خود از شیره گیاه مصرف کرده و موجب ضعف گیاه خواهند شد عامل بیماری پژمردگی را نیز به گیاهان سالم منتقل می‌کنند که در نتیجه به دلیل پوسیدگی ریشه  قهوه‌ای - نارنجی شده و پژمرده می‌شوند. کنه‌های تار عنکبوتی بخصوص در زمانی که هوا گرم و خشک است بر روی گیاه فعالیت کرده و از شیره آن می‌مکد و در سطح زیرین برگها تار می‌بندد و موجب کاهش رشد و زردی برگهای گیاه می‌شوند.

هرس: معمولا این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد زیرا بعد از آنکه گیاه میوه داد برگهای گیاه خشک می‌شوند و می ریزند که طبیعی است . بعد از این مسئله شاهد ظهور پاجوشها خواهیم بود که می‌توان آنان را جدا کرد و به شکل مستقل در گلدانی جداگانه کاشت.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pineapple

http://www.hort.purdue.edu/newcrop/morton/pineapple.html

http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=ANCO30

http://www.bromeliads.info/archives/bromeliad-plant-growing-specifications-ananas-comosus-variegatus

http://www.guide-to-houseplants.com/growing-pineapple-plants.htm

http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/poison/Ananaco.htm

http://toptropicals.com/cgi-bin/garden_catalog/cat.cgi?uid=Ananas_comosus

http://www.chicagobotanic.org/plantinfo/pineapple

/ 6 نظر / 326 بازدید
محمد

واقعا گیاه زیبایست[گل]

فاطمه

باسلام خدمت شما [گل][گل][گل] دانشجوی ترم 7یعنی اخر رشته مهندسی منابع طبیعی هستم واقعا از وبتون خوشم اومد خداقوت موفق باشین

....خلج

باتشکر از اطلاعات داده شده . مطالبتان را خواندم اطلاعات خوبی داشت اگر ممکنه در مورد خاکش بیشتر توضیح بدید خانم مهندس با سپاش .

ناصر

سلام دوست گرامی برگ های آناناس من از وسط دارن به رنگ قهوه ای میشن دلیلش چیه ؟ آب زیاد ندادم ک از پوسیدگی باشه ؟! موقعی ک خریدم میوه داشت و لی الان ک نزدیک 20 روزه میگذره هیچ رشدی در میوه نمیبینم . داخل گلخونه تو حیاطه .

سفری

سلام خانم رشیدی استاد علوم باغی من میگفت اگه تاج آناناس رو جدا کنیم و بزنیم تو سفیدکننده و بعد بذاریم توی آب ریشه میزنه. ۲ هفته ای میشه گذاشتم برای ریشه زنی. اما هنوز ریشه نزده. به نظر شما متوسط چقدر طول میکشه تا ریشه بزنه؟؟ به علاوه یه گونه گل هست که اسمش رو نمیدونم. میخواستم عکسش رو برای شما بفرستم. اگه زحمتی نیست میتونم ایمیل شما رو داشته باشم؟