معرفی گیاه- لیتوپس Lithops

دوستان عزیز لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

معمولا قسمتی از  برگها در درون خاک مدفون هستند و بخشی از آنان به همراه سطح رویین آنان قابل مشاهده است که این قسمت نور را دریافت می کند و برای گیاه عمل فتوسنتز و غذاسازی را انجام می دهد. گلها معمولا زرد و یا سفید رنگ هستند و عطر ملایمی نیز دارند. این گیاهان در انگلیسی علاوه بر  Living stones با نام flowering stones  نیز شناخته می شوند.

توجه : اگرچه این گیاه به فارسی لیتوپس نوشته می شود اما تلفظ صحیح اسم آن به صورت " لی تاپس" است.

چرخه رشد : در طی ماه های تابستان لیتوپسها تقریبا بدون فعالیت هستند و استرحت می کنند و در این زمان نیاز خیلی کمی و یا اصلا نیازی به آب ندارند  و اگر در طی این مدت زمان آبیاری شوند امکان پوسیدگی و از بین رفتن گیاه وجود دارد. همچنین عدم  آبیاری در این مقطع زمانی می تواند موجب چروکیدگی گیاه شود اما گیاه از بین نخواهد رفت و کاملا خشک نخواهد شد. با فرا رسیدن پاییز و در انتهای تابستان رشد گیاه مجددا آغاز می شود . بنابراین آبیاری را به تدریج می بایست افزایش داد. برگها دوباره متورم و شاداب می شوند و از هم فاصله میگیرند همانند اینکه  شکافی بین آنان پدیدار می شود و اگر گیاه توانایی گلدهی داشته باشد اکنون زمان گلدهی است و گلی زرد و یا سفید رنگ ظاهر می شود . البته گیاهان جوان و نابالغ توانایی گلدهی ندارند و  معمولا بعد از  5-3 سال این گیاهان توانایی گلدهی را می یابند البته اگر شرایط محیطی مناسب باشد. در مرحله بعدی چرخه رشد گیاه از نظر اندازه رشد می کند و بزرگ می شود و سپس یک جفت برگ جدید تولید می کند . رشد در طی پاییز و زمستان ادامه می یابد و برگهای بیرونی و قدیمی که در قسمت بیرونی برگهای جدید و جوان قرار دارند  شروع به چروکیده شدن می کنند . در این مقطع زمانی به ابیاری چندانی احیتاج نیست و یا به طور آبیاری در طی زمستان لازم نیست  و فقط در حدی انجام می شود که از خشک شدن کامل خاک جلوگیری شود. در این مقطع گیاه از آب موجود در برگهای قدیمی استفاده می کند بنابراین برگهای قدیمی را جدا نکنید تا خودشان چروکیده شوند و از بین بروند  معمولا تا فرارسیدن فصل بهار برگهای قدیمی همانند یک کاغذ نازک میشوند و با فرارسیدن فصل بهار میزان آبیاری نیز به تدریج افزایش می یابد و مجددا چرخه رشد از سر گرفته می شود .

شرایط محیطی

آبیاری : گیاهان لیتوپس به طور کل نیاز آبی پایینی دارد و می بایست آبیاری آن را با توجه به دوران رشد فعال و یا استراحت و رکود آن (چرخه رشد ) انجام داد. در زمان رشد فعال آبیاری هنگامی انجام می شود که سطح خاک تا عمق حدود یک سانتیمتر خشک شده باشد. یعنی بین هر دو آبیاری حتما باید صبر کرد تا سطح خاک خشک شود.  با فرا رسیدن فصل استراحت یعنی در تابستان میزان آبیاری می بایست بسیار کمتر شود در غیر اینصورت خطر پوسیدگی و از بین رفتن گیاه وجود دارد . آبیاری با فرارسیدن پاییز و زمستان به تدریج افزایش می یابد اما حتی در زمان رشد فعال و همانطور که قبلا اشاره شد به طور کل این گیاهان به آبیاری زیادی نیاز ندارند . نحوه آبیاری تا اواسط / اواخر بهار به همین شیوه ادامه می یابد تا مجدد تابستان شروع شود و از میزان آبیاری بسیار کاسته می شود . توجه کنید که این گیاه به آب اضافی در محیط بسیار بیش از خشکی کشیدن حساس هستند. خشکی کشیدن و کمبود آب موجود چروکیدگی این گیاه می شود اما به ندرت آنرا از بین می برد در حالیکه آبیاری زیاد حتما موجب پوسیدن و مرگ گیاه می شود.

دما: به طور کل این گیاهان به مکانی گرم نیاز دارند و به سرما حساس هستند . در طی فصل رشد دمای حدود 25 درجه سانتیگراد (طیف 25-16 درجه ) برای آنان مناسب است . در پاییز و زمستان به دمای کمتر و در حدود 15-10 درجه نیاز دارند اما کمتر از این دما به ضرر آنان است مثلا  در طی زمستان این گیاه نباید در دمای زیر 5 درجه سانتیگراد قرار گیرد. حتی قرار دادن آن در کنار پنجره در طی زمستان به ضرر آنان است چون سرمای شیشه و مجاورت با این سرما می تواند به ضرر آنها باشد. از طرفی گرمای داغ تابستان و افزایش دما به حدود 30 درجه موجب رکود این گیاهان می شود . اما توجه داشته باشید که گیاه اصولا به این رکود نیاز دارد تا بتواند چرخه رشد خود را کامل کند .

نور: لیتوپس نیاز به مکانی روشن و پر نور با حدود 5-4 ساعت نور مستقیم آفتاب دارد که البته اگر از نور فیلتر شده (نوری که از میان پرده تور و یا موارد مشابه عبور می کند) باشد بهتر است. توجه کنید که چنین شرایط نوری مناسب فصل رویش است و در فصل رکود و یا زمانی که آفتاب شدید و داغ است می بایست از نور مستقیم آنها را محافظت کرد زیرا می تواند موجب سوختگی سطح  این گیاهان و حتی از بین رفتن آنان شود

خاک: به خاک شنی و سبک نیاز دارند و تقریبا خاک این گیاهان شبیه گیاهان کاکتوس است  یعنی بهتر است از مخلوطهایی سبک با زهکش بسیار خوب استفاده شود همانند یک قسمت خاک معمولی باغچه+یک قسمت شن+یک قسمت خاک برگ و یا سایر مخلوطهای مشابه . وجود شن برای افزایش زهکش خاک مهم است  زیرا ماندگاری رطوبت و آب خطری جدی برای سلامت این گیاهان است. برای انتخاب گلدان نیز می بایست گلدانهایی را استفاده کرد که حداقل  حدود 13-8 سانتیمتر عمق داشته باشد. جهت  کوددهی در طی فصل رشد می توان از کودهایی با فرمول 10-10-5  البته با نصف غلظت در هر ماه استفاده کرد.

تکثیر: دو روش برای تکثیر این گیاهان وجود دارد. یکی جدا کردن پاجوشها از کنار گیاه مادری است که می توان در اواخر دوران رکود گیاهان را از گلدان در آوردن و پاجوشها را جدا کرد. روش دیگر کاشت بذرهای این گیاها است . بذر را در شن (با قطر حدود 1 میلیمتر ) می کارند و روی بذرها را نیز نمی پوشانند. گلدان را در مکانی روشن اما حتما به دور از نور مستقیم با دمای حدود 20 درجه قرار میدهند و رطوبت را نیز با غبارپاشی و یا کشیدن پلاستیک شفاف بالا نگه می داغنرد. بذرها نسبتا آسان جوان می زنند اما گیاه جدید خیلی ریز است و تا دو سال به مراقبت فراوان نیاز دارد تا از بین نرود.

آفات و بیماری:  کنه  های تارعنکبوتی و شپشک ها از جمله آفات و بیماری هایی همانند پوسیدگی ساقه و ریشه و پژمردگی های ناشی از فعالیت قارچهای خاکزی و سفیدک پودری از جمله بیماری های این گیاهان هستند.

تصویر فوق: از محل خط سفید این گیاه در خاک قرار میگیرد.

تصویر فوق: ظاهر لیتوپس در بیرون از خاک و اندازه تقریبی آن البته نمونه ای که مشاهده می کنید نمونه بالغ و بزرگ آن است.

تصویر فوق: این گیاه بیرون از خاک . به حجم کم و ظریف بودن ریشه ها توجه کنید.

 

تصاویر فوق: مثالهایی از گلهای این گیاه و گلدهی آنان

تصاویر فوق: این گیاهان از نظر رنگبندی دارای تنوع قابل ملاحظه ای هستند.

تصویر فوق: نواحی کاغذی و خشکیده ای که در قسمت بیرونی وجود دارند همان برگهای قدیمی هستند. انها را در طی خشکیدن جدا نکنید زیرا برگهای جدید و جوان از آب درون آنها استفاده می کنند.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lithops

http://www.lithops.info/

http://www.lithops.net/lithop7.htm

http://www.plantzafrica.com/plantklm/lithops.htm

http://www.lithop.supanet.com/

http://www.ehow.com/how_5744125_care-lithops-cactus-plants.html

http://www.ehow.com/how_7016162_care-lithops.html

http://www.lithop.supanet.com/Page_4.html

/ 23 نظر / 670 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انسان

سلام عزیز موفق باشید... خانم مهندس عزیز...این گل را ازکجا میشه خرید؟؟؟چقدر زیباس وکوچک[گل]ممنون از توضیحات..من تا حالا چنین چیزی ندیده بودم[رویا]

محبوب بهار

سلام خانم مهندس کروتون لکه طلام دچار مشکل شده برگاش از زیر شروع به زرد شدن و از بین رفتن کردن نمیدونم چه آفتیه فقط برگا رو داره نابود میکنه چه جوری باید عکس براتون بزارم تا ببینید لطفا راهنماییم کنید از طریق ایمیل اقدام کنم

محبوب بهار

سلام یکی از کارشناسان محترم بهم گفته شاید خاک گلدون بیماری گرفته که در غیر اینصورت کار زیادی نمیشه کرد و گفته سم بیو میل استفاده کنم 10 تا 20 درصد احتمال برگشت وجود داره چون هیچ علائمی نداره فکر کنم همین مورد درست باشه اگه اینطوره بقیه گلدونام رو چیکار کنم

احسان

سلام نگهداری لی تاپس های جوان به چه صورتی است؟ برگهای جوان گیاهم از دل برگهای قدیم بیرون زدند ولی برگهای قدیم خشک نشدند آبیاری چگونه باید باشد؟

فاطمه

خیلی علیه...با دیدن این گلها آدم به خدا نزدیکتر میشه

مهسا

سلام خانم مهندس من این گل رو بالاخره پیدا کردم، 6تا دونه کوچولو تو یه گلدون خیلی کوچیک با قیمت 65 هزار تومن. میخواستم بدونم قیمتش همین حدوده یا بگردم مناسبتر پیدا میکنم؟؟؟ اگه میشه زود جواب بدید.عاشق لیتوپس شدم مرسی از اطلاعات فوق العاده :)[قلب][گل][گل]

م

سلام این ب این گیاه دندون اسبی هم میگن؟ایا؟یا دندون اسبی گیاه دیگریسست یااصلا نداریم؟وبتون عااااااالیه

zizi

سلام من مدتیه که این:images.persianblog.ir/264227_4ANOCnF8.jpg گل رو دارم ولی برگاش دونه دونه زرد میشه و می افته رشدشم اصلا خوب نیست واقعا نمی دونم چیکارش کنم ؟ میشه راهنماییم کنید؟؟؟

مهسا

سلام خانوم مهندس عزیز بالاخره این گل فوق العاده رو خریدم تهران،پارک آب و آتش،نمایشگاه گل، 4 تا لیتوپس کوچیک قیمت 30 هزار تومان فقط یه سوال، اونجا بهم گفتن هر 3،4 روز بهش آب بدم و نور پشت پنجره براش مناسبه من شمال زندگی میکنم، با توجه به رطوبت اینجا،همین نحو آبیاری به ضرر گیاه نیست؟