معرفی گیاه گلدانی- سیکلامن Cyclamen

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

اگرچه برخی از نمونه های این گیاه را همانند Cyclamen hederifoliumبه دلیل مقاومت در برابر سرما می‌توان در فضای باز کشت کرد اما اکثر این گیاهان به عنوان گیاهانی گلدانی مورد کشت و نگهداری قرار می‌گیرند.تنها نمونه ای که اثبات شده است به شکل گلدانی خوب رشد نمی کند و حتما باید در فضای باز مورد پرورش قرار گیردCyclamen repandum ssp. Repandum است .

تصویر فوق:Cyclamen repandum ssp. Repandum که در صورت کاشت در گلدان رشد مناسب و متراکمی نخواهد داشت.

اما نمونه ای که امروزه بسیار مورد کاشت گلدانی و پرورش خانگی قرار می‌گیرد C. Persicum می‌باشد.

تصویر فوق: نمونه ای از گلهای زیبای C. Persicum که از جمله نمونه های پرطرفدار این گیاه است.

گیاهشناسی عمومی سیکلمن

از قسمتی از گیاه سیکلامن که با نام غده  شناخته می شود ، ریشه و گلها می‌رویند. در اغلب گونه ها برگها در پاییز شروع به رشد می‌کنند در طی زمستان به زندگی خود ادامه می‌دهند و در بهار از بین می‌روند. سپس گیاه وارد دوره رکود می‌شود. بنابراین در بسیاری از انواع این گیاه ، در فصل تابستان شاهد رشد این گیاه نخواهیم بود زیرا این گیاه در حال استراحت است. غده در واقع قسمتی است که مواد غذایی را در خود ذخیره می‌کند و دوران استراحت را طی می‌کند و هر ساله نیز به اندازه آن اضافه می‌شود. بعد از اتمام دوره استراحت و بسته به نوع و رقم گیاه سیکلمن، ریشه ها از قسمت انتهایی ، کناره ها، قسمت فوقانی و یا حتی از تمامی سطح ان بیرون می‌آیند و رشد می‌کنند. شکل غده نیز در ارقام مختلف این گیاه و حتی در سنین مختلف غده ممکن است متفاوت باشد اما معمولا کروی شکل است.

تصویر فوق: نمونه ای از غده سیکلمن

برگهای گیاه از غده ها بیرون می‌آیند.هر برگ ساقه مستقل خود را دارد. البته ساقه گل و ساقه های برگ در اوایل رشد شبیه هم هستند اما یک تفاوت عمده دارند. نوک ساقه گل به طرف پایین خمیده است اما نوک ساقه برگ به سمت بالا قرار می‌گیرد.شکل برگها در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است برخی برگهایی با لبه هایی صاف دارند و در برخی ، برشهایی پهنه برگ را به چند قسمت تقسیم کرده است. برخی رنگهای ساده دارند و در برخی نقوشی با رنگهای سبز کم رنگ و خاکستری و کرم دیده می‌شود. حتی گاهی طرح زیبای موجود بر روی برگسار علت نگهداری این گیاه زیبا است و نه گلهای آن.

تصویر فوق: گاهی نقشهای زیبای برگسار سیکلمن نیز دلیلی بر پرورش و نگهداری این گیاهان است.

فصل گلدهی سیکلمن در بین گونه های مختلف آن متفاوت است. برخی از آنان همانند Cyclamen hederifolium  و Cyclamen purpurascens در طی تابستان و پاییز و برخی همانند Cyclamen persicum در زمستان و برخی همانند Cyclamen repandum نیز در بهار گل می‌دهند. هر گل ساقه گل مخصوص خود را دارد که در قسمت انتهایی 180-150 درجه به طرف پایین خم می‌شود اما گلبرگها به سمت بالا رشد می‌کنند و همین مسئله موجب زیبایی منحصر به فرد گلها می‌شود. گلها 5 گلبرگ دارند و گلبرگها گاهی در طول خود پیچ می‌خورند. شکل گلبرگها نیز در گونه های مختلف متفاوت است. Cyclamen repandum گلبرگهایی بلندتر، Cyclamen coum گلبرگهایی گرد  و Cyclamen hederifolium قطعاتاضافی در بین گلبرگهای خود دارد. رنگ گلبرگها سفید، صورتی یا ارغوانی است.

از گلها میوه های گرد و با شکل مدور به وجود می‌اید که حاوی چندین بذر با سطوح چسبنده هستند که در زمان بلوغ قهوه ای رنگ می‌شوند و دهانه آنها باز شده و بذرها را آزاد می‌کنند.

تصویر فوق: میوه Cyclamen persicum

فصل خواب (استراحت) سیکلمن

تمام انواع سیکلمنها یک دوره فصل استراحت یا خواب دارند اما زمان آن در گونه های مختلف این گیاه متفاوت است. معمولا انواعی که بومی نواحی مدیترانه هستند ، برگ این انواع در پاییز جوانه می‌زنند و در زمستان و بهار فعال هستند و در تابستان به خواب و استراحت فرو می‌روند . بسیاری از انواع سیکلمن که در طی تابستان به خواب فرورفته اند برگهای خود را هم از دست می دهند اما برخی از نمونه ها مانند Cyclamen purpurascens و Cyclamen colchicumدر طی دوران خواب تابستان برگهایشان را از دست نداده و تنها با رشد برگهای جدید برگهای قدیمی از بین می‌روند و خشکیده می شوند. بر اساس فصل فعالیت و رشد و گلدهی می‌توان سیکلمن را در دو گروه کلی زمستانه و بهاره (با فصل رکود در تابستان) و تابستانه و پاییزه (با فصل رکود در زمستان ) قرار داد.در طی دروان رکود بهتر است که گلدان حاوی غده سیکلمن را در مکانی خنک و نسبتا تاریک قرار داد.دوران خواب غده های سیکلمن معمولا 3-2 ماه طول می‌کشد و در طی این مدت دمای 10-4 درجه سانتیگراد لازم است. در این دوران نباید گیاه را آب داد اما باید از خشک شدن و سفت شدن خاک نیز جلوگیری کرد تا غده ها از بی آبی چروکیده نشوند و به هیچ عنوان از کود هم نباید استفاده کرد. دوران خواب را می توان بعد از اتمام فصل گلدهی گیاه یعنی اواسط الی اواخر اردیبهشت تا اواسط شهریور ماه بکار برد و با فرارسیدن پاییز و اتمام دوران رکود باید گلدان محتوی غده را به مکانی با نور بیشتر منتقل کرد و آنرا آب داد تا رشد جدید تحریک شود.

چگونگی کاشت غده سیکلمن در بستر کاشت

غده های سیکلمن معمولا در زیر بستر کاشت و تقریبا نزدیک به سطح خاک و در عمق 3-2 سانتیمتری کاشته می‌شوند . البته استثنا نیز وجود دارد به عنوان مثال سیکلمنهایی را که دماهای سرد را تحمل می کنند و در فضای آزاد کاشته می شوند در عمق بیشتری کاشته می‌شوند مثلا C. hederifolium  در عمق 15 سانیتمتری قرار می گیرد (البته به شرط کاشته شدن در فضای آزاد اگر در گلدان کاشته شود عمق کاشت باید سطحی باشد) . اصولا عمیق کاشته شدن غده ها از دلایل عدم گلدهی این گیاهان در فصل رشد است. غده ها را باید در زمانی که گیاه در رکود است جابجا کرد . البته جابجایی آنان در زمان رشد فعال گیاه نیز وجود دارد اما به دلیل وجود برگسار و همچنین ریشه های فعال داخل خاک این کار با مشکلات بیشتری همراه است. زیرا باید مراقب باشیم تا به برگسار ریشه و غده آسیب وارد نیاید. در زمان قرار دادن غده در بستر کاشت حتما مراقب باشید تا قسمت انتهایی آن با خاک زیرین در تماس باشد و به اصطلاح غده را برعکس نکارید! معمولا قسمت انتهایی غده کمی صاف تر از قسمت رویین آن (یعنی جایی که ساقه ها در می آیند ) است.

خصوصیت سیکلمن گلکاران Florist's Cyclamen

همانطور که اشاره شد سیکلمن در حدود 23 گونه و تعداد فراوانی رقم دارد که در بین آنان C. Persicum بیش از گونه های دیگر در گلکاری  مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل به سیکلمن گلکاران نیز معروف است. غده های بالغ این سیکلمن معمولا حدود8-5 سانتیمتر و گاهی (در گیاهان چند ساله و بالغ) 15 سانتیمتر قطر دارند و تقریبا مدور هستند و سطح آنان کرکدار است و ریشه ها از قسمت پایین غده بیرون می‌آیند. قسمتی که در سطح زمین (برگسار) بوجود می‌اید 30-15 سانتیمتر طول دارد و به همین میزان نیز به شکل عرضی فضا را اشغال می‌کند. برگها 13-5 سانتیمتر طول دارند و گاهی بر روی سطح برگ نقوشی از رنگهای سبز کم رنگ  یا خاکستری مشاهده می‌شود. از اواسط زمتان تا بهار گلهای آنان نمایان می‌شود گلها بسیار زیبا و معطر نیز هستند و حدود 7.5-5 سانتیمتر طول دارند و دمگل بدون برگ آنان 20-15 سانتیمتر طول دارد.نیازهای محیطی گونه های مختلف سیکلمن با هم متفاوت است  و در ادامه نیازهای محیطی متدوالترین آنان یعنی C. Persicum مطرح شده است.

آبیاری: در طی فصل رشد و فعالیت گیاه باید به خوبی آبیاری شود. اما بین هر دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک کمی خشک شود و سپس گیاه را مجددا آب دهید. آبیاری زیاد و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان موجب پوسیدن غده درون خاک خواهد شد. همچنین بهتر است که آب از قسمتهای کناری گلدان به گیاه داده شود و آب را در قسمت مرکزی گیاه و بر روی غده نریزید. آبیاری کم گیاه در طی فصل رشد و خشکی کشیدن آن موجب ریزش برگها و یا غنچه های گل خواهد شد. بعد از اتمام دوره گلدهی و فرارسیدن دوره رکود باید آبیاری را به تدریج کم کرد و در نهایت قطع کرد. در مورد C. Persicumکه نمونه شایع در بین پرورش دهندگان است، از آنجایی که فصل رکود این گیاه در تابستان است بعد از گلدهی و اتمام گلها که در اواسط فصل بهار می‌باشد و با شروع زرد شدن برگسار به تدریج آبیاری کم و قطع می‌شود تا گیاه وارد دوران رکود شود. در اواسط پاییز مجددا آبیاری شورع می‌شود تا خواب گیاه شکسته شود و رشد جدید تحریک شود. جالب اینجا است که برخی از پرورش دهندگان در ابتدای آبیاری غده هایی که قرار است رشد جدید خود را شروع کنند چند قطره مایع ظرفشویی میریزند و اعتقاد دارند که با این کار عمل مرطوب شدن غده بهتر صورت می‌گیرد.

نور: به مکانی پر نور و روشن نیزا دارند. بخصوص در مورد سیکلمنهایی همانند C. Persicum که در طی پاییز الی بهار فعال هستند محیطی پر نور برای رشد لازم است و معمولا مشکل آفتاب سوختگی در این فصول پیش نمی آید زیرا اشعه آفتاب به شدت ماه های گرم نیست. اما به هر حال در ماه های پاییز که گاهی در طی روز ممکن است دمای محیط بالا برود مراقب مشکل تابش نور بیش از اندازه آفتاب و آفتاب سوختگی نیز باشید و گیاه را به دور از نور مستقیم آفتاب نگهدارید. نور کم محیط موجب عدم شکل گیری گلها، ریزش غنچه های گل، کم رنگ شدن برگها و بلند شدن بیش از اندازه دمبرگها خواهد شد.

دما: گونه های سیکلمن یا مقاوم به سرما هستند یا حساس به سرما. از معروفترین گونه هایی که به سرما مقاوم هستند می توان به Cyclamen purpurascens, Cyclamen hederifolium, Cyclamen coum و Cyclamen cilicium اشاره کرد که تا حدود 20- درجه سانتیگراد را می‌توانند تحمل کنند. حتی Cyclamen hederifolium می تواند مدت زمان کوتاهی را در 30- درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند. چنین سیکلمنهایی به سیکلمن سرسختHardy Cyclamen  نیز معروف هستند. Cyclamen repandum تا 14- درجه سانتیگراد ، Cyclamen graecum تا 4- درجه سانتیگراد و Cyclamen africanum, Cyclamen persicum و Cyclamen rohlfsianum نیز تنها سرماهای خفیف را می‌توانند تحمل کنند. اما نمونه ای که در دنیای گلها وگیاهان به فروش می‌رسد C. Persicum است که به سرما حساس است و یا Cyclamen rohlfsianum در دمای های نزدیک صفر از بین می‌رود.

در مورد  C. Persicum  که بیش از دیگر انواع سیکلمن مورد استفاده قرار می‌گیرد بهتر است که در مکانی با دمای روزانه 18-16  درجه سانتیگراد و شبانه 10-6.5 و حداکثر 13 درجه سانتیگراد نگهداری شوند . دمای بیش از 20 درجه می‌تواند موجب به خواب رفتن گیاه و غیر فعال شدن آن شود. زیرا C. Persicum از جمله نمونه هایی است که در زمستان و بهار فعال است و دوران استراحت آن در تابستان است بنابراین گرم بودن محیط در طی زمستان یا بهار علاوه بر عدم باز شدن گلها و یا ریز شدن بیش از اندازه آنان، موجب رسیدن پیغام اشتباه به گیاه می‌شود و گیاه زودتر به خواب خواهد رفت. حتی برخی از پرورش دهندگان بیان می‌کنند که اگر دما بیش از 16 درجه شد حتما باید رطوبت محیط را از طریق استفاده از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب افزایش داد. بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه می‌کنیم و تا نیمه در آن آب می ریزیم و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار می‌دهیم. البته کف گلدان گیاه به هیچ وجه نباید با آب در تماس باشد. گرمای محیط موجب تبخیر آب شده و به رطوبت هوای محیط می‌افزاید.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. از جمله مخلوطهای کاشتی که استفاده می‌شود می توان به این موارد اشاره کرد:  دو قسمت پیت موس+ یک قسمت لوم(یا خاک با کیفیت باغچه)+ یک قسمت شن و یا دو قسمت خاک برگ +یک قسمت شن و یا یک قسمت شن +یک قسمت پیت موس. عدم شکل گیری گلها و یا برگهای ریز و رنگپریدگی برگها نشانه کمبود مواد غذایی است. برای کوددهی می‌توان هر ماه یک مربته از کودهای مخصوص گیاهان زینتی البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه موجب رشد رویشی فراوان برگسار و عدم گلدهی این گیاه خواهد شد. در اثر تغدیه فراوان و اشتباه برگها ممکن است آنقدر متراکم شوند که اصطلاح برگ کلمی cabbage like به آنان اطلاق می‌شود . همچنین مصرف بیش از اندازه کود می‌تواند منجر به ریزش گلهای گیاه شود. تعویض گلدان این گیاه معمولا هر دو سال یکبار مورد نیاز است و در هنگام استراحت و رکود گیاه این کار را انجام دهید.

آفات و بیماری: سرخرطومی انگور Otiorhynchus sulcatus یکی از حشراتی است که می‌تواند به سیکلمن خسارت وارد آورد. حشرات بالغ در طی شب از برگها تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن و بدشکلی آنان می‌شوند. اما خسارت اصلی را لاروهای این آفت وارد می‌آورد که از ریشه ها و غده های گیاه تغذیه کرده و موجب عدم توانایی جذب آب ریشه ها می‌شود . بنابراین گیاه به تدریج پژمرده شده و از بین می‌رود. این لاروها معمولا در اواخر تابستان و در طی پاییز فعال هستند و بیشترین آسیب را وارد می‌اورند. اگرچه بکارگیری مواد شیمیایی از راه های حل این آفت است اما در زمان کشت گیاه باید سعی کرد که از بستر کاشت ضدعفونی شده و مواد گیاهی مطمئن و سالم استفاده شود.

تصویر فوق: سرخرطومی

کنه سیکلمن Polyphagotarsonemus palildus از دیگر آفات این گیاه است که در شرایط حمله شدید می‌تواند موجب سیاه شدن نوک ساقه ها و بدشکلی آنان شود. گلها باز نمی شوند و ساقه گل به هم پیچیده و بد شکل می‌شودو گلبرگها چروکیده می‌شوند و گیاه کوتاه قامت باقی می ماند کنه سیکلمن بسیار ریز و در حدود 0.25 میلیمتر طول دارند و قهوه ای تا سفید هستند. در شرایط گلخانه ای در تمام سال این آفت فعال است اما در محیطهای دیگر معمولا در طی اواخر بهار و تابستان مشکلاتی را ایجاد می‌کند. در موارد آلودگی که موجب بروز خسارت شده است از سموم سیستماتیک برای از بین بردن این حشره استفاده می‌شود. البته از آب نسبتا داغ نیز می‌توان برای گرما درمانی واز بین بردن این آفت استفاده کرد . به طوری که گیاه برای مدت چند دقیقه به زیر آب 46 درجه سانتیگراد فرو برده می شود.

 

تصویر فوق: اثرات فعایت کنه بر روی سیکلمن

تریپس Thrips tabaci از دیگر آفات گیاه است که اغلب بر روی سطح برگ فعالیت می‌کند و از شیره گیاهی می مکد و در همان نقاط رنگ برگ تغییر می‌کند و در شرایط حمله شدید ممکن است برگها زرد رنگ شوند و بخشکند. پژمردگی فوزاریوم Fusarium oxysporum f.sp.cyclaminis یکی از بیماری های قارچی سیکلمن است که می‌تواند همه قسمتهای گیاه را تحت تاثیر قرار دهد. اگر غده آلوده را از وسط به دو نیم تقسیم کنیم حلقه هایی قرمز/قهوه ای مشاهده می‌شود. برگهای گیاه آلوده اکثرا در ناحیه اتصال پهنه برگ به ساقه برگ زرد رنگ می شوند و می‌خشکند. ساقه برگ نیز می‌خشکد. البته بسیار مهم است که زردی و خشکیدگی برگسار را که به شکل طبیعی در نزدیکی دوران رکود و استراحت روی می‌دهد با این بیماری اشتباه نگیریم. بیماری ویروسی نیز ممکن است این گیاه را آلوده کند که در اینصورت علاوه بر بروز لکه ها و خطوط زرد یا کرم رنگ بر روی برگسار ، گیاه نیز کوتاه قامت و برگها و گلها بدشکل و در هم پیچیده می شوند. بیماری ویروسی راه حل ندارد و فقط باید گیاه آلوده را حذف کرد.

دو تصویر فوق: بیماری ویروسی

پوسیدگی نرم باکتریایی Erwinia carotovora موجب زرد شدن و پژمردن گیاه و مرگ سریع آن می‌شود. غده ها نیز نرم شده و می پوسند. گیاهان آلوده را حذف کنید و از گیاهان سالم و بستر کاشت سالم استفاده کنید و دمای هوا را کمتر از 23 درجه سانتیگراد نگه دارید بلایت بوترتیس Botrytis cinerea موجب بروز لکه های کرم-قهوه‌ای رنگ بر روی گلبرگها و همچنین برگهای گیاه می‌شود و در نهایت نواحی آلوده با قارچی خاکستری رنگ پوشانده می‌شوند. شرایط سرد و  مرطوب و بخصوص مرطوب شدن قسمت مرکزی گیاه در طی آبیاری و تهویه نامناسب هوا از جمله دلایل شیوع این بیماری است. لکه برگی از بیماریهایی است که توسط قارچهای مختلفی بوجود می‌اید ودر طی آن لکه هایی قهوه ای یا خاکستری بر روی برگها شکل می‌گیرند . در داخل و مرکز لکه ها نیز نقاط سیاه رنگی دیده می‌شود. عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری از راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

دو تصویر فوق: لکه های ایجاد شده بر روی گلبرگها به دلیل بیماری بلایت بوترتیس. توجه کنید که این لکه ها می توانند تیره تر نیز باشند.

پوسیدگی ریشه پیتیوم Pytium موجب از بین رفتن گیاهان بخصوص گیاهان جوان می‌شود و در گیاهان بزرگتر پوسیدگی و بدرنگی ریشه و کوتاهی قامت گیاه و زرد شدن برگهای قسمت پایین گیاه بوجود می آید. استفاده از بستر کاشت ضدعفونی شده و عدم خیس و مرطوب شدن گیاه از جمله روشهای جلوگیری از شیوع این بیماری است.

تصویر فوق: پژمردگی پیتیوم در بوته موجود در مرکز تصویر

بیماری قارچی کوتاهی قامت Ramularia cyclamanicola موجب کوتاهی قامت دمگل ها می‌شود بنابراین گلهادر زیر سطح برگها باز می‌شوند. لکه های قرمز قهوه ای در درون غده شکل می گیرد. بر روی برگها لکه های نامنظم قهوه ای رنگ شکل می‌گیرد. گیاهان آلوده را حذف کنید و رطوبت را کاهش دهید. و در صورت لزوم از سموم قارچکش استفاده کنید.

تکثیر:یکی از روشهای تکثیر  C. Persicum از راه کاشت بذر است. بذرها را میتوان بعد از رسیدن و قهوه ای شدن میوه ها و باز شدن آنان ، از میوه ها در آورد و  قبل از سرد شدن هوا و در بستری سبک (به عنوان مثال مخلوط کاشت حاوی پیت موس) در عمق 0.5 سانتیمتری کاشت. در واقع هر مقدار که بذر تازه تر باشد درصد جوانه زنی آن نیز بیشتر است. بستر کاشت باید در تاریکی و به خوبی مرطوب نگهداشته شود تا بذرها جوانه بزنند. توجه کنید که بذرها را نباید عمیق کاشت و همچنین بذرهای سیکلمن به تاریکی برای جوانه زنی نیاز دارند . بنابراین باید بستر کاشت را در مکانی تاریک گذاشت تا به جوانه زنی کمک شود. مرطوب کردن بذرها به مدت 12ساعت به جوانه زنی آنها کمک می‌کند . جوانه زنی بذرها با وجود دمای 15.5-12.7 درجه سانتیگراد در حدود 60-30روز و در برخی از گونه های دیگر این گیاه در حدود 10-6 هفته  طول می‌کشد. گیاهان کوچک را زمانی که 4-3 برگ دارند می توان از بستر کاشت اولیه به بستر کاشت دوم منتقل کرد. یعنی گیاهان جوان را در گلدانهایی کوچک به شکل مستقل از دیگران کاشت. با ادامه رشد گیاهان جوان می‌توان از برنامه کوددهی هر ماه یک مرتبه البته با نصف غلظت معمول استفاده کرد. تولید گیاه گلدار از طریق کاشت بذر نیز در حدود 15-9 ماه به طول می‌کشد. تقسیم غده روش دیگر تقسیم این گیاه است. البته هر غده باید حاوی جوانه باشد تا این جوانه بعد بتواند رشد کند و برگسار را شکل دهد. تقسیم غده در زمان رکود و استراحت گیاه انجام می‌گیرد.

تصویر فوق: بذرهای سیکلمن و گیاه روییده از بذر

تصاویر زیر از گل سیکلامن را آقای مهدی دانش فرستادند.(گیاهی که گلهای ریز و صورتی دارد کالانکوئه است.)

 

منابع:

http://www.cyclamen.org

http://en.wikipedia.org/wiki/Cyclamen

http://www.plantoftheweek.org/week491.shtml

http://www.hardycyclamens.com/plant_hardy_cyclamen.html

http://www.extension.umn.edu/yardandgarden/ygbriefs/h145cyclamen.html

http://www.amateurgardening.com/home/keep-christmas-houseplants-going/

http://www.greenhouse.cornell.edu/pests/gallery/ngicyclmite.htm

http://www.apsnet.org/publications/imageresources/Pages/Flpp196.aspx

http://extension.psu.edu/plant-disease-factsheets/all-fact-sheets/cyclamen-diseases

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/Profile.aspx?pid=589

http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/r280110911.html

http://www.gardenersnet.com/hplants/cyclamen.htm

http://www.floridata.com/ref/c/cyclamen_persicum.cfm

http://www.clemson.edu/extension/hgic/plants/indoor/flowering/hgic1564.html

http://www.gflora.com/index.php?cmd=genus_body&genus_id=227

 

/ 28 نظر / 876 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهار

با سلامی دوباره[لبخند] سیکلمن های قشنگ و دوست داشتنی حالشون کاملا خوبه[پلک] سپاس از شما[قلب][فرشته]

مارال

با سلام و تشکر از اطلاعات عالی که در اختیارمون قرار میدین. من یه گلدون سیکلمن پرسیکای قرمز یک هفته میشه که کادو گرفتم و جلوی پنجره قرار دادمش و 2،3روز یه بار اب میدم امروز نتوجه شدم که 5،6تا از برگاش زرد شدن که عکسشم واستون میفرستم للطفا من رو راهنمایی کنید که چرا یهو چند تا از برگاش زرد شدن حالت پلاسیده ندارن فقط رنگشون عوض شده.ممنون

ناهید

بعضی گیاهان مثل سیکلامن نیاز به خاک اسیدی دارند. لطفا بفرمایید خاک اسیدی چگونه تهیه میشود؟

پیمان

بسیار بسیار کامل و سود مند بود. با استفاده از اطلاعتی که دادید میتونم کلدون خودم رو در شرایط مطلوب نگه دارم و شاید هم تکثیر کنم. بسیار متشکرم

فروغ

سلام آزاده خانم خوب هستید؟خیلی ممنون از توضیحات بسیار خوبتون.من حدود 4 ماهی میشه که یه گلدون سیکلامن گرفتم. طی این مدت گلهایی داشت و غنچه هاش هم باز شدند و خیلی قشنگ شد. بعد از اینکه گلهاش پژمرده شدند، مجددا دوباره پر از غنچه شده اما فرقی که با گلهای دفعه قبلش داره اینه که کوچکترند و ساقه هاشم کوتاهتره. جاش تغییری نکرده و کود هم خیلی بهش نمیدم فقط یکی دوبار کود گیاهان زینتی بهش دادم. تنخا تغییر بنظرم دمای هواست که متاسفانه خیلی سرد نیست و حدود 20 درجه شده جدیداها. چه کار میتونم بکنم که گلهاش بزرگتر و بلندتر بشند؟ ممنون میشم.

فروغ

خیلی ممنون از توضیحات جامعتون [لبخند][گل]

سمیه

سلام خسته نباشید. من در زمستان گل سیکلمه خریدم سرحال و خوب. الان که اواخر فروردین هستش گلبرگاش ریخته و ساقه گلاش سفت اما خمیده شده. میخواستم بدونم دیگه در نمیاد؟ علت ریزشش چیه؟ در ایوان که آفتاب خوبی داره نگهداری می کنم و یه روز در میون آب میدادم. به نظرتون تو باعچه بکارم بهتره؟

فروغ

سلام آزاده جان، حالتون خوبه؟ ببخشید من یه سوالی در مورد سیکلامنم داشتم. گیاه تا قبل از گرم شدن هوا گل داشت و خوب بود یعنی درحقیقت زمستان گل بود. الان که هوا گرم شده، بعضی برگهای قبلش زرد شدند اما نه خیلیشون. تازه کلی برگ ریز هم داره و مرتب برگها دارند رشد میکنند. حالا به نظرتون آبیاریشو کم کنم و جای کم نورتر بزارمش تا بره برای استراحت یا نه همون جای قبلی که برگهاش دارند رشد میکنند خوبه؟ یه جا هم گفته بودید در دوره استراحت باید دمای محیط بین 4 تا 10 درجه باشه، یعنی باید حتما بزاریمش داخل یخچال با این همه برگ یا نه لازم نیست؟ [لبخند][گل]

كورش

سلام ، ممنون بابت اطلاعات كاملي كه در ارتباط با هر گياه ارائه ميدهيد . من تو كار ساخت تراريوم هستم و زياد تو نت دنبال مطلب ميگردم ، انصافا هيچ سايتي رو نديدم اين اندازه كامل و بي نقص باشه .

فروغ

خیلی ممنونم بابت پاسخهای همیشه کامل و خوبتون، موفق باشید [قلب][گل]