معرفی گیاه- گل استکانی Bellflower

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

گلها می توانند به شکلهای ستاره ای ، زنگوله ای و یا شیپوری شکل باشند و رنگ آنان سفید، صورتی، سوسنی، آبی و حتی قرمز رنگ است. فصل گلدهی شکوفایی گلها از اواخر بهار الی اوایل تابستان می باشد. اگرچه برخی از انواع گل استکانی گیاهانی چندساله هستند اما معمولا به شکل یکساله رشد می کنند. نام انگلیسی این گیاه به دلیل شکل زنگوله ای گلها Bellflower (گل زنگوله ای ) است.

محبوبترین گونه ها

همانطور که اشاره کردم این گیاه گونه های متنوعی دارد که برخی از آنان به دلیل شکل ، اندازه و رنگ گل به عنوان گیاهی زینتی مورد توجه قرار گرفته اند که به اختصار برخی از آنان را در این جا معرفی کرده ام.همچنین تصاویر برخی از این گونه ها را می توانید در انتهای مطالب مشاهده کنید.

 • C.carpatica گیاهی نسبتا کوتاه قامت با گلهایی به رنگهای سفید آبی صورتی و ارغوانی رنگ است. نام انگلیسی Carpathian harebell است.
 • C.cochleariifolia گیاهی کوتاه قامت با گلهایی آبی سوسنی رنگ است که با نام Fairies' thimbles شناخته می شود.
 • Campanula glomerata ساقه ای به طول 45 سانتیمتر دارد و اوایل تابستان گلهایی به رنگ ارغوانی تا سفید تولید می کند و نام انگلیسی آن Clustered Bellflower است.
 • C.isophylla گلهایی ستاره ای شکل به رنگهای سفید آبی و یا سوسنی دارد.
 • C.lactiflora گیاهی با بلندی 150 -90 سانتیمتر و گلهایی نسبتا درشت و ستاره ای شکل به رنگهای تقریبا  سفید یا آبی کم رنگ که  نام انگلیسی آن Milky bellflower می‌باشد.
 • C.latifolia گیاهی با بلندی 120-60 سانتیمتر و گلهایی آبی-بنفش بسیار زیبا  که نام انگلیسی بآن Great bellflower است.
 • C.medium یکی از گونه های محبوب از زمان قدیم است که حدود 80-60 سانیتمتر طول و گلهایی زنگوله یا با رنگهای سفید، صورتی، سوسنی و آبی دارد . این گیاه دوساله است و معمولا در سال دوم رشد گلدهی دارد. در انگلیسی با نام Canterbury bell خوانده می شود
 • Campanula persicifolia گیاهی بلند قامت با ساقه گلی به طول 75-37 سانتیمتر با گلهایی زنگوله ای شکل به قطر 4-3 سانتیمتر به رنگهای آبی، صورتی، سفید و ارغوانی که اوایل تابستان شکوفا می شوند نام انگلیسی این گیاه Peachleaf  bellflower است.
 • C.punctata گیاهی به بلندی 60 سانتیمتر با گلهایی صورتی رنگ و بسیار زیبا که در اواسط تابستان الی پاییز بر روی گیاه شکوفا می شوند . نام انگلیسی گیاه Spotted bellflower است.
 • C.poscharskyana رشدی کوتاه قامت و نسبتا خزنده دارد و گلهایی ستاره ای شکل و آبی رنگ به قطر 4-3 سانتیمتر تولید می کند نام انگلیسی Serbian bellflower است
 • C.garganica – C.portenschlagiana از نظر ظاهر شبیه یکدیگر دارند و کوتاه قامت هستند اولی گیاهی نسبتا کوتاه قامت با گلهایی آبی رنگ است و در انگلیسی  با نام Dlmation bellflower  و  دومی نیز گیاهی کوتاه قامت با گلهایی بنفش رنگ است که با نام Adriatic bellflower شناخته می شود.
 • C.pyramidalis نمونه ای بلند قامت است که نیاز به قیم برای راست و مستقیم ایستادن دارد .نام انگلیسی  این گیاه Chimney bellflower است.

آیا امکان نگهداری این گیاه در گلدان وجود دارد؟

برخی از گونه های این گیاه از رشدی کوتاه قامت برخوردار هستند که می توان آنان را به راحتی در گلدان پرورش داد . اگرچه نمونه ای بلند قامت را نیز می توان در گلدان نگهداری کرد اما با کاشت در فضای باز از رشد و گلدهی بسیار بهتری برخوردار خواهد بود.

نیازهای محیطی

آبیاری: اگرچه وجود رطوبت در خاک به نفع رشد این گیاه است اما نباید در آبیاری آن زیاده روی کرد زیرا این مسئله منجر به عدم رشد، زردی برگها و پوسیدگی ساقه ها و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. قبل از آبیاری بهتر است که شرایط سطح خاک را بررسی کنیم و اگر سطح خاک نسبتا رطوبت خود را از دست داده بود ، گیاه را آبیاری کرد.

نور: به مکانی با نور مستقیم آفتاب حداقل به مدت 6-5 ساعت نیاز دارد.  اگر در مکانی زندگی می کنید که اواخر بهار و یا در طی تابستان هوا گرم می شود، بهتر است گیاه را در مکانی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخودار باشد تا به رشد و گلدهی گیاه کمک شود. نور کم محیط یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه ، بلند شدن و نازک شدن ساقه ها و پریدگی رنگ برگها و زردی آنان است. توجه داشته باشید که در میان انواع زینتی و محبوب این گیاه گونه C.isophylla نسبت به نور مستقیم آفتاب بخصوص در هوای گرم حساس است و مکانی نیمه سایه را ترجیح می دهد.

دما: این گیاه به طور کل مناطقی با دمای میانه و نسبتا خنک را می پسندد تا گرم و  دمای حود 21-18 درجه سانتیگراد بهترین دما برای رشد و گلدهی آن است . مکانهای گرمتر بخصوص اگر همراه با نور شدید و مستقیم آفتاب باشند موجب کاهش و حتی عدم گلدهی این گیاه می شوند به همین دلیل است که پیشنهاد می شود در چنین مناطقی گیاه در مکانی کاشته شود که از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد و نور مستقیم آفتاب فقط در طی صبح که میانگین دمای روزانه پایین تر است بر روی آن بتابد. رشد این گیاه و گلدهی تا دمای 13-10 درجه امکان پذیر است اما با سردتر شدن و رسیدن دما به 5-3 درجه سانتیگراد  رشد گیاه متوقف شده و در دمای نزدیک صفر بخش هوایی این گیاه از بین می رود. البته قسمتهای زیرزمینی انواع چند ساله در مناطقی با سرمای زمستانه 7- درجه سانتیگراد تا 30- درجه سانتیگراد دوام می آورند. اگر از روشهای محافظت از گیاه در برابر سرمای زمستان نیز استفاده .کنیم ، احتمال زنده ماندن این گیاهان بیشتر خواهد شد.

خاک: به خاکی مرطوب اما با زهکش خوب و مناسب نیاز دارد. وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به رشد این گیاه بسیار کمک می کند مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ و یا خاک برگ +کود بسیار پوسیده گاوی برای این گیاه استفاده کرد. همچنین بکارگیری مقداری شن نیز به زهکش بهتر خاک کمک خواهد کرد. اگر قصد کاشت این گیاه را در باغچه دارید خاک را تا عمق حدود 40 سانیتمتری نرم کنید و ابتدا لایه ای به ضخامت حدود 10 سانتیمتر مواد ارگانیک همانند خاک برگ یا کود بسیار پوسیده گاوی بر روی سطح خاک بریزید و سپس با خاک تا عمق 40 سانتیمتری به خوبی مخلوط کنید. اگر گیاه را به شکل چند ساله نگهداری می کنید هر سال با رسیدن فصل بهار می توان لایه ای به ضخامت 5 سانتیتمر از مواد ارگانیک بر روی سطح خاک اضافه کرد. اگر خاک از نظر مواد غذایی فقیر است با شروع فصل رشد می توان از کودهای کامل مثلا مانند فرمول 20-20-20 و یا 20-10-20 هر ماه یک مرتبه استفاده کرد.

تکثیر: بذرها را می توان 10-8 هفته قبل از تمام شدن فصل زمستان در درون خانه و یا با اغاز بهار و اتمام خطر یخبندان دیررسی بهاره در فصای بیرون از خانه و به شکل مستقیم در خاک باغچه کشت کرد. عمق کاشت بذرها در حدود 3 میلیمتر است و لایه ای نازک از خاک بر روی آن قرار میگیرد حتی برخی از پرورش دهندگان اعتقاد دارند به دلیل نیاز بذرهای این گیاه به نور برای جوانه زنی بهتر است که اصلا روی بذرها را نپوشاند. گلدان محتوی بذرها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید و دماتی مناسب جوانه زنی نیز در حدود 18-16 درجه است. بذرها حدود 3-2 هفته طول می‌کشد تا جوانه بزنند. بعد از جوانه زنی نیز می توان گیاهان جوان را به مکانی با دمایی کمی سردتر و در حدود 16-14 درجه منتقل کرد. زمان انتقال گیاه به خاک باغچه برای انواع کوتاه قامت فاصله حدود 20 سانتیمتر و برای انواع بلند قامت فاصله 40 سانتیمتری بین هر دو بوته رعایت شود.

تصویر فوق: بذرهای گیاه استکانی

تصاویر فوق: گیاهان جوان و همچنین بالغ گونه های مختلف این گیاه می توانند از نظر شکل برگ با هم متفاوت باشند که در بالا سه مثال از این گیاهان جوان حاصل از رویش بذر مشاهده می کنید.

از آنجایی که برخی از انواع گل استکانی اصولا گیاهانی چند ساله هستند و برخی دارای ساقه های زیرزمینی هستند و از طریق رشد و توسعه این ساقه ها با گذشت زمان بوته انبوه و متراکم می شود. در مناطقی که شرایط آب و هوایی اجازه زندگی به این گیاه را به مدت چند سال می دهد، می توان با کمک روش تقسیم بوته گیاه مادری نیز نسبت به تکثیر آن اقدام کرد. البته یک گیاه حدود 3 الی 4 سال زمان می برد تا بزرگ و انبوه شود مناسب عمل تقسیم بوته گردد. زمان تقسیم نیز بسته به هوای منطقه و بخصوص زمانی که گیاه گل ندارد یعنی در اول فصل بهار و یا در طی فصل پاییز صورت می گیرد. گیاه مادری از زمین و با خاک اطراف ریشه درآورده می شود، خاکها تا جایی که امکان دارد تمیز می شوند و بعد با وسیله ای تیز بوته به دو یا چند قسمت تقسیم می شوند و هر قسمت به شکل جداگانه کاشته می شود.

هرس : حذف گیاهان پژمرده و یا قطع ساقه های گل که گلدهی آنها به اتمام رسیده است به طولانی تر شدن مدت زمان گلدهی کل گیاه کمک می کند.

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شته و کنه تارعنکبوتی (به خصوص در تابستانهای گرم و بدون باران) اشاره کرد. بیماری های این گیاه نیز اکثرا شامل سفیدک پودری، زنگ و لکه برگی های قارچی و باکتریایی می شود.

 

 

منابع:

http://www.gardenguides.com/81779-grow-campanula.html 

http://home.howstuffworks.com/define-campanula-bellflower.htm

http://www.garden.org/plantguide/?q=show&id=3345

http://www.ehow.com/way_5600631_bellflower-plant-care.html

http://www.gardenguides.com/137972-bellflower-plant-care.html

http://www.ehow.com/how_6510161_care-campanula-flower_.html

http://www.gardenguides.com/video-60697-grow-bellflower-campanula.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Campanula

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_5742.html

 

/ 9 نظر / 652 بازدید
نجمه

ممنون از مطالب جالب و مفیدتون،موفق باشین[گل]

مهسا

عالی بود[گل]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی توضیحات کامل و روشن [لبخند]

آفرین به شما عالی بود بخدا[دست][دست][دست]

فروغ

چه گل قشنگی، مرسی که زحمت کشیدید و راجع بهش مطلب گذاشتید [گل][قلب]

مرجان

[گل]

نور درون

[گل][گل][گل]با سلام وبلاگ جامع و کاملی دارید خیلی با حوصله و با سلیقه هستید. شما را در لینک دوستانم قرار دادم .باز به وب من سر بزنید. با تشکر[گل][گل][گل]

چیچک

وای خدای مهربون یکی تز دیگری زیباتر و قشنگتر تشکر گلم[گل][گل][گل]