معرفی گیاه - شمعدانیpelargonium

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

معمولا شمعدانی‌هایی که تحت کشت و کار قرار می‌گیرند در 6 گروه قرار داده می‌شوند:

 1. Regal رگال: بوته‌هایی چندساله و همیشه سبز هستند و برگهایشان تقریبا دایره‌ای شکل است که گاهی به بخشهایی تقسیم شده اند و گاهی حاشیه برگها دندانه‌دار است و معمولا گلهایی با 5 عدد گلبرگ به رنگهای ارغوانی روشن، صورتی، بنفش و یا سفید تولید می‌کنند. این گیاهان را می‌توان در فضای باز و یا گلدان کاشت. شمعدانی هایی که با نام شمعدانی اژدر شناخته می شوند معمولا در این گروه قرار میگیرند. شمعدانی اژدر را گاهی در محیط ما با نام شمعدانی آلمانی و یا شمعدانی گل درشت نیز معرفی می کنند.
 2. Angel آنجل :شبیه گروه رگال هستند اما شاخساری متراکم تر دارند و اکثرا از گونه P.crispum مشتق شده اند و به دست آمده اند.
 3. Ivy-leaf برگ عشقه‌ای: شمعدانیهای این گروه چندساله و همیشه‌سبز هستند و شاخسار  خزنده و گلهایی ساده (5 عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند که اکثرا در سبدهای آویخته و یا گلدان کشت می‌شوند.
 4. Zonal زونال : شاخسار علفی و آبدار این نوع از شمعدانیها که چندساله نیز هستند معمولا به شکل مستقیم رشد می‌کند و گلهایی ساده (5 عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند. برگ برخی از شمعدانیهای این گروه جذاب و زیبا است. معمولا از شعمدانیهای این گروه در فضای باز استفاده می‌شود. شمعدانی‌های این گروه اکثر از گونه های P.inquinans و P.zonale بدست آمده اند.
 5. Scented-leaved برگهای عطری: بوته‌هایی همیشه سبز هستند که اکثرا به دلیل عطر خوش برگهایشان کاشته می‌شوند. از برگها و یا روغن استخراج شده از برگهای این گیاهان در صنایع غذایی یا عطر سازی استفاده می شود. به همین دلیل گاهی این گیاهان که برای معطر ساختن چای مورد استفاده قرار میگیرند با نام گیاه عطر چای نیز شناخته می شوند. گونه های مختلف شمعدانی می توانند عطرهای مختلفی داشته باشند مثلا P.quercifolium عطر بادام، P. odoralarioides عطر سیب ، P.grossalarioides عطر نارگیل، P.crispum عطر لیمو، P.graveolens و P.capitatum و P.radens عطر گل رز را دارند. همچنین از طرفی برخی از حیوانات خانگی همانند سگ و گربه ممکن است در اثر مصرف برگسار  و گلهای این گیاه دچار مسمویت شوند بنابراین این گیاه را دور از دسترس این حیوانات قرار دهید.پهنه برگهای این گیاهان معمولا به چند قسمت تقسیم شده‌اند و یا حاشیه‌هایی دندانه‌دار و یا با بریدگی دارند. برخی نیز برگهایی ابلق دارند. 
 6. Unique یونیک: بوته‌هایی همیشه سبز هستند که خصوصیاتی منحصر به فرد دارند به  نحوی که در گروه‌های بالا نمی‌توان آنان را قرار داد.

تصاویر فوق: مثالهایی از گروه Regal

تصاویر فوق: مثالهایی از گروه Angel

تصاویر فوق: مثالهایی از گروه Ivy-leaf

تصاویر فوق: مثالهایی از گروه Zonal

تصویر فوق: مثالهایی از گروه برگ معطر

 شرایط محیطی

آبیاری : شمعدانی اصولا تا حدودی خشکی بستر کاشت را تحمل می‌کند اما برای گلدهی خوب گیاه و عملکرد مناسب آن می‌بایست در طی فصل رشد بستر کاشت را مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست. آبیاری بیش از اندازه گیاه می‌تواند موجب تشدید برخی از بیماریهای قارچی بخصوص پوسیدگی ریشه، آبدار شدن بیش از اندازه ساقه‌ها و عدم استحکام کافی آنان و همچنین خشکیدگی و ریزش غنچه‌های گل شود. در طی فصل زمستان اگر گیاه را در گلدان نگهداشته‌اید از میزان آبیاری کم کنید به نحوی که مابین فاصله دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

نور: شمعدانی ( کاشته شده در فضای آزاد و یا در گلدان) در طی روز حداقل باید 6 ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. البته شمعدانیهای متعلق به گروه رگال و ایوی زمانی که دمای محیط اطرافشان به دلیل تابش مستقیم نور آفتاب بخصوص در بعد از ظهر روزهای گرم تابستان، افزایش می‌یابد گل نخوهند داد. بنابراین مکان کاشت و نگهداری آنان را به گونه‌ای انتخاب کنید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار شوند . از طرفی شمعدانیهای گروه زونال تابش نور و گرما را دوست دارند . شمعدانیهایی که برگ عطری دارند نیز محیط سردتری را برای رشد و نمو نیاز دارند بنابراین  تابش نور مستقیم آفتاب به این نوع شمعدانیها بخصوص در فصول گرم سال ممکن است به این گیاه آسیب وارد کند و باید در طی روزهای گرم باید مکانی نیمه سایه را برای این گیاه در نظر گرفت. کمبود نور موجب عدم گلدهی و تشکیل جوانه‌های گل در این گیاه می‌شود. همچنین ساقه‌های گیاه بلند و علفی و باریک شده و فاصله برگها بر روی آن زیاد می‌شود و برگها نیز کم رنگ می‌شوند.

دما: دمای 26-21 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاهان مناسب است. اگرچه برخی از شمعدانیها در دمای 10-7 درجه در طی زمستان نیز به رشد خود ادامه می دهند می‌دهند اما رشد اغلب آنان در دمای 5-4 درجه سانتیگراد متوقف می‌شود و در دمای 1-0 درجه زنده می‌مانند اما در 3-2 درجه زیر صفر دچار سرمازدگی می‌شوند و از بین خواهند بنابراین به شیوه‌های مختلف که در قسمت زمستان‌گذرانی توضیح داده شده است این فصل را به دور از خطر سرمازدگی باید طی کنند. شمعدانیهای که برگهای عطری دارند اصولا محیط خنکتری از شمعدانی‌های معمولی می‌خواهند و در دمای 21-12 درجه سانتیگراد رشد خواهند کرد اما دمای پایینتر از این به گیاه آسیب وارد می‌کند. اصولا گیاهان شمعدانی در دمای زیر 5-4 سانتیگراد دچار مشکلاتی همچون قرمز شدن برگهای گیاه و کاهش رشد برگها و عدم گلدهی گیاه خواهد شد. گرمی بیش از اندازه محیط نیز از جمله مواردی است که موجب عدم گلدهی این گیاه خواهد شد. زمانیکه در طی زمستان گلدانهای شمعدانی را در محیط منزل نگه‌می‌دارید عدم وجود تفاوت دمایی بین روز و شب یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه است.

خاک: شمعدانی به خاکی با زهکش مناسب و مواد ارگانیک نیاز دارد تا رشد خوبی داشته باشد. می توان از مخلوطی همانند خاک معمولی+خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به همراه شن به میزان 10٪ حجم کل مخلوط خاکی (اندازه ذرات شن 2-1 میلیمتر ماسه بادی و شن های مصالح ساختمانی مناسب نیستند) استفاده کرد. همچنین این مخلوط یک قانون ثابت نیست و می توان در ترکیبات آن تغییراتی داد و مهم این است که حتما از زهکش مناسبی برخوردار باشد. توجه کنید که استفاده از پیت موس در مخلوط خاکی شمعدانی متداول نیست زیرا این ماده کمی فضای خاک را اسیدی می کند و چنین شرایطی موجب کند شدن رشد گیاهان شمعدانی می شود. در صورتی که شمعدانی قرار است در گلدان کاشته شود ، خاک گلدان می‌بایست زهکش خوبی داشته باشد. کمبود عمومی مواد غذایی موجب زرد شدن حاشیه برگها می‌شود. کمبود فسفر و منیزیم موجب قرمز شدن برگها و کمبود نیتروژن منجر به کوتاهی قامت گیاه و زردی برگسار بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. در این صورت می‌توان هر 4 هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.فرمولهایی که میزان فسفر و یا فسفر و پتاسیم آنها بیش از نیتروژن است به گلدهی این گیاهان کمک می کنند.  اگر در کوددهی زیاده‌روی شود گیاه فقط رشد رویشی خواهد کرد و گل نخواهد داد که در این صورت برای 3-2 نوبت فقط باید گیاه را آب داد تا کود اضافی از بستر کاشت گیاه خارج شود. اگر ریشه‌های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون آمد حتما گلدان را عوض کنید و گیاه را در گلدانی بزرگتر بکارید. معمولا شعمدانیهایی که در گلدانهایی نامناسب و کوچک نگهداری می‌شوند در فاصله بین دو آبیاری حالتی پژمرده می‌یابند.

تکثیر: برخی از شمعدانیها (همانند نمونه‌هایی که با نام شمعدانی هلندی شناخته می‌شوند)با بذر تکثیر می‌شوند. بذر شمعدانی پوشش سختی دارد که می تواند میزان جوانه زنی را کاهش دهد. به همین دلیل اگر با وسیله ای مثل سمباده  کاغذی با بافت ظریف روی بذرها را مالش دهیم این پوشش نازک می شود و جذب آب توسط بذرها که عامل مهمی در جوانه زنی آنها است انجام می شود. البته این عمل را باید با ظرافت و ملایمت بسیار انجام داد تا قسمتهای داخلی پوشش بذر آسیب نبیند. برخی از پرورش دهندگان نیز قراردادن بذرها در ظرف آبی بسیار داغ (آب تقریبا جوش) را پیشنهاد داده اند که البته بذرها باید در حدود 8 ساعت در این ظرف باقی بماند. (توجه کنید که آب ظرف نباید در تمام این مدت داغ نگهداشته شود! بلکه آب در ابتدا که بذرها داخل آن ریخته می شوند داغ است و سپس به تدریج حرارت خود را نیز از دست می دهد و سرد تر می شود). برخی نیز قرار دادن بذرها را در میان پیت موس مرطوب(که با آب داغ مرطوب شده باشد) به مدت 24 ساعت پیشنهاد داده اند تا در طی این مدت بذرها بتوانند به تدریج رطوبت را از محیط جذب کنند.  بذرها در اواخر زمستان در مکانی که از نظر دما و رطوبت همانند گلخانه است کاشته می‌شوند. بذرها را می بایست در بستری که بافتی سبک و زهکش خوبی دارد کشت کرد به عنوان مثلا می توان از مخلوط خاک برگ + شن (به نسبتهای مساوی) و یا خاک برگ+کوکوپیت+پرلایت استفاده کرد. بهتر است که قبل از کاشت بذرها این مخلوطها را از سبدی با منافذ ریز رد کنید تا بافتی یکنواخت بدست آید. بعد از قرار دادن بذرها بر روی سطح بستر کاشت، لایه ای به ضحامت حدود 5-6 میلیمتر از بستر کاشت نیز بر روی آنها بریزید. رطوبت بستر و بذرها باید به شکل مرتب تامین شود و قبل از جوانه زنی بذرها می توان برای جلوگیری از جابجا شدن آنها از افشانه و اسپری آب بر روی سطح بستر استفاده کرد. البته سعی کنید این کار را تا حدی انجام دهید که سطوح زیر بذرها نیز مرطوب شوند. دمای حدود 22 درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذرها مناسب است و توجه داشته باشید که دمای بالاتر از 25 درجه موجب خواب بذرها و رکود آنان و عدم جوانه زنی بذرها می شود. قرار دادن یک لایه از پلاستیک بر روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوای اطراف کمک می کند.جوانه زنی در حدود 14-7 روز طول میکشد. بعد از جوانه زنی بهتر است که پوشش پلاستیک را برداشت . رشد گیاهان جوان نیز در دمای روزانه 22 درجه سانتیگراد و شبانه 18 درجه سانتیگراد انجام می شود. وجود نور به میزان 18-14 ساعت به رشد بهتر این گیاهان جوان کمک می کند بنابراین اگر در زمانی از سال اقدام به کاشت بذرها کرده اید که روزها هنوز کوتاه هستند و نور کافی وجود ندارد می توان از منابع نور مصنوعی همانند لامپهای فلئورسنت برای تامین نیاز نوری گیاهان جوان استفاده کرد. معمولا از زمان کاشت بذر تا زمان توانایی گیاه به گلدهی حدود 110-95 روز طول میکشد.

تصویر فوق: بذرهای گیاه pelargonium capitatum زمانی که هنوز بر روی گیاه هستند و برداشتن پوشش آنها انجام نشده است.

تصویر فوق نمایی نزدیکتر از بذر نوعی شمعدانی

تصویر فوق: بذرهای شمعدانی بعد از برداشتن پوشش

روش دیگر تکثیر این گیاه که روش معمول آن نیز می باشد، استفاده از قلمه چوب نرم از بهار تا میانه‌های فصل پاییز است. قلمه‌ها حدود 12 سانتیمتر طول داشته باشند و یا بر روی هر قلمه حدالق 3-2 گره وجود داشته باشد. همه برگهای روی قلمه را حذف کنید اما می‌توان برگ موجود در انتهای قلمه را می‌توان نگهداشت و حذف نکرد. قلمه‌ها را می‌توان در شن به تنهایی یا مخلوط شن+ پیت موس و یا مخلوط کوکوپیت+پرلایت کاشت. البته برخی از پرورش دهندگان قلمه‌ها را به دمای 24-12 ساعت نگه‌می‌دارند و سپس آنان را می‌کارند و اعتقاد دارند که با این کار خطر پوسیدگی قلمه‌ها در طی ریشه‌زایی کمتر می‌شود. در هفته اول گلدان حاوی قلمه‌ها را در مکانی نیمه تاریک نگهدارید و بعد از سپری شدن این مدت گلدان قلمه‌ها را می‌توان به کنار پنجره‌ای افتابگیر منتقل کرد. برای حفظ رطوبت در اطراف قلمه می‌توان کیسه پلاستیک شفاف بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها کشید.  مراقب باشید تا قلمه‌ها در معرض نور مستقیم آفتاب نباشند و در تمامی مدت مراقب مرطوب ماندن بستر کاشت باشید. دمای 25-24 درجه محیط ریشه و 24-22 محیط اطراف قلمه به ریشه‌زایی سریعتر آنها کمک می‌کند. ریشه‌دهی قلمه‌ها در حدود4-3 هفته و حداکثر  8-6 هفته طول می‌کشد. بعد از گرم شدن هوا و بعد از انتقال آنان به گدانهای اصلی که قرار است در آنجا رشد و نمو کنند، ساقه را سرزنی کنید تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شوند و گیاه به جای یک ساقه  اصلی، چند ساقه اصلی داشته باشد.

تصاویر فوق: مراحل تهیه قلمه از گیاه شمعدانی. تصویر شماره یک تهیه قلمه از گیاه مادری تصاویر شماره دو ، سه و چهار آماده سازی قلمه، تصویر شماره پنج ایجاد منفذ کاشت توسط یک قطعه چوب در خاک تصویر شماره شش و هفت کاشت قلمه در گلدان تصویر شماره هشت قرار دادن پلاستیک بر روی گلدان برای نگهداری میزان بیشتر رطوبت در اطراف قلمه ها.

آفات و بیماری:شته شیره گیاه را می‌مکد و علاوه بر ضعف و کاهش رشد گیاه ممکن است بیماریهای ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌های به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بروی برگها ایجاد می‌شود و برگها بدشکل می‌شوند، گل تشکیل نمی‌شود و برگسار به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک توسط شته‌ها چسبنده می‌شوند.فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگها، ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخهایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه ها می‌شود.  کنه‌های گیاهی از جمله آفاتی هستند که می‌توانند موجب بدشکلی برگهای گیاه شوند. فعالیت شپشک آردآلود موجب رشد ضعیف گیاه خواهد شد. برگهای جوان به تدریج زرد می‌شوند و سطح برگها در اثر ترشحات این آفت چسبناک می‌شود.معدنچی برگ اشاره به لازو حشرات مختلفی دارد که در بین سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونلهایی را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهنه برگ می شوند.معمولا بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود شاید که به ظاهر گیاه لطمه بزند. لکه برگی قارچی با قارچ Alternaria alternata موجب ایجاد لکه‌هایی برآمده و آبدار در زیر سطح برگ می‌شود که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ می‌شوند. علائم بلایت باکتریایی با باکتری Xanthomonas hortorum pv.pelargonii تقریبا شبیه لکه برگی قارچی است اما نقاط و لکه‌های ایجادشده تا حدودی کوچکتر از نوع قارچی این بیماری است. همچنین گاهی رگبرگها تیره رنگ و حاشیه برگها پژمرده می‌شوند . تهویه مناسب هوا، کاربرد موادگیاهی سالم، عدم خیس شدن برگسار گیاه از جمله مواردی هستند که با بکارگیری آنان از خطر شیوع لکه برگی را می‌توان کاهش داد. لکه برگی قارچی را با برخی از سموم قارچکش و لکه برگی باکتریایی را با سموم حاوی مس می‌توان تا حدودی کنترل نمود. در اثر بیماری سفیدک پودری لکه‌های سفید رنگی بر روی برگها بوجود می‌آید. بیماری قارچی زنگ با قارچ Puccinia pelargonii-zonalisلکه‌های کوچک زرد رنگ بر سطح رویین برگها و قرمز رنگی در زیر برگها بوجود می‌اورد و زرد شدن برگها و ریزش آنان روی خواهد داد. بیماری زنگ بخصوص در شمعدانیهای گروه زنال ایجاد مشکل می‌کند.  تهویه خوب هوا و عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری از شدت شیوع این بیماریها می‌کاهد. شرایط سرد و مرطوب محیط نگهداری موجب شیوع بوترتیس خواهد شد که در اثر آن غنچه‌ها خشک می‌شوند گلها قهوه‌ای شده و می‌ریزند ، بر روی ساقه و برگها نواحی به رنگ قهوه‌ای تیره ایجاد می‌شود. تهویه مناسب هوا و عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری و دمای مناسب محیط از جمله راهکارهای جلوگیری از شیوع این بیماری است. پژمردگی جنوبی نام بیماری باکتریایی با باکتریRalstonia solanacearum  است که در اثر آن ابتدا برگهای موجود در قسمت پایین پژمرده و زرد می‌شوند و نواحی سوخته و مرده بر روی سطح برگها پدیدار می‌شود. آوندها قهوه‌ای شده و ریشه خواهد پوسید و گیاه از بین خواهد رفت. بهترین راه جلوگیری از این بیماری بکارگیری محیط کشت سالم و مواد گیاهی عاری از بیماری و مهیا کردن شرایط محیطی مناسب جهت رشد گیاه است. این بیماری را با کاربرد سموم نمی‌توان بر طرف نمود. بیماری پوسیدگی ریشه در اثر قارچ پیتیوم موجب بروز زخمهای قهوه‌ای و ابدار در قسمت پایین ساقه ‌می‌شود. این بیماری بیشتر قلمه‌های شمعدانی را مبتلا می‌کند. قسمت پایین ساقه آبدار شده و می‌پوسد. بکارگیری بستر کاشت ضدعفونی شده و مواد گیاهی سالم و عدم آبیاری بیش از اندازه گیاه  از جمله راهکارهای محدود کردن این بیماری است. پوسیدگی سیاه ریشه موجب ایجاد زخمهای سیاه رنگ بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می‌شود. برگها زرد شده و می‌ریزند و در نهایت موجب کج شدن و افتادن گیاه می‌شود. ضدعفونی بستر کاشت، کاربرد مواد سالم گیاهی، عدم ابیاری بیش از اندازه حذف گیاهان آلوده به کاهش سرعت انتشار این بیماری کمک می‌کند. بیماریهای ویروسی همانند ویروس موزاییک خیار موجب بروز رگه‌ها و یا لکه‌هایی زرد رنگ بر روی برگها، پیچش و بدشکلی آنان، کوتاهی قامت گیاه، کوتاهی فاصله میانگره‌ها می‌شود. علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم می‌خورد و در با گرم شدن هوا مخفی می‌شود اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نخواهد رفت. ویروس شکست (رنگ) گل شمعدانی بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در طی آن خطوط سفید رنگی در پشت گلبرگها ایجاد می‌شود و بر روی برگها نیز لکه‌های زرد رنگی ایجاد می‌شود که به آن شکلی موزاییک مانند می‌دهد و رشد گیاه نیز کاهش می‌یابد. ویروس پژمردگی گوجه فرنگی و یا ویروس لکه سوختگی گل حنا نیز گیاه شمعدانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نشانه‌های این بیماریها با توجه به موقع سال از نظر دما و گرما، سن و موقعیت رشدی گیاه و شدت الودگی متغیر و متنوع است و می‌‌توانند موجب کوتاهی قامت، بروز لکه‌های حلقوی، زخمهای آبدار قهوه‌ای- ارغوانی بر روی برگ ساقه و دمبرگ شوند.   بیماریهای ویروسی توسط حشراتی که از شیره گیاه تغذیه می کنند همانند شته و تریپس منتقل می‌شود بنابراین برای پیشگیری از این نوع بیماری باید با حشرات مبارزه کرد، از مواد گیاهی سالم جهت تکثیر گیاهان شمعدانی استفاده کرد و با آبیاری و کوددهی مناسب گیاهان را در شرایط رشد بهینه قرار داد تا کمتر بیماریها روی آنان اثر بگذارند. در صورت ابتلای گیاه و شدت نشانه‌های بیماری چاره‌ای جز حذف گیاه بیمار نیست. یکی از دیگر بیماریهای شمعدانی ادم (تورم) است که شرایط نامساعد محیطی آن را ایجاد می‌کند و آفت یا عامل بیماریزا دلیل ظهور آن نیست . زمانی که هوا سرد، آسمان ابری و یا هنگامی که خاک مرطوب و گرم است و در همان موقع هوا سرد و مرطوب است (زیاد بودن دمای خاک نسبت به هوا) احتمال بروز این مشکل است. زیرا گیاه آب زیادی از بستر خاک جذب می‌کند اما آب کمی را از طریق برگسار خود از دست می‌دهد. بنابراین لکه‌هایی رزد رنگ بر روی سطح برگ ایجاد می شود که تبدیل به نواحی آبدار بر روی سطح زیرین برگ می‌شوند که درنهایت این نواحی قهوه‌ای رنگ و پوسته پوسته می‌شوند. تمامی برگ ممکن است زرد شود و از بین برود و ریزش کند. علائم تا حدودی شبیه لکه برگی باکتریایی است. برای جلوگیری از این مشکل باید از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرد و گیاه را بیش از اندازه آب نداد و شرایط تهویه محیط رشد گیاه را بهبود بخشید.

تصویر فوق: اثرات بیماری ویروسی بر روی برگهای گیاه

تصویر فوق: بیماری زنگ بر روی برگها

تصویر فوق: بیمرای ادم(تورم)

تصویر فوق: بیماری ادم(تورم)

تصویر فوق: بیماری بلایت باکتریایی

تصویر فوق: بیماری بلایت باکتریایی(برگها مربوط به نوعی شمعدانی عطری است)

تصویر فوق: بیماری بلایت باکتریایی

تصویر فوق: لکه برگی آلترناریا

تصویر فوق: سفیدک پودری

تصویر فوق: بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی

راهنمای خلاصه شده مشکلات شمعدانی:

 • سوراخهای کوچک در غنچه ها: کرم غنچه
 • عدم تشکیل گل:مصرف بیش از اندازه کود بخصوص با میزان نیتروژن زیاد- گرمای بیش از اندازه- نور اندک محیط
 • زرد شدن حاشیه برگهای پایین گیاه: عدم وجود مواد غذایی (گیاه به کوددهی نیاز دارد)
 • بدشکلی برگها: فعالیت کنه تارعنکبوتی و دیگر کنه های گیاهی
 • پدیدار شدن رنگ قرمز در برگها: دمای سرد شبانه در حدود 5-4 درجه سانتیگراد
 • بلند شدن و علفی شدن ساقه‌ها: کمبود نور- کوددهی بیش از اندازه- آبیاری بیش از اندازه
 • خشک شدن غنچه ها و ریزش آنان: رطوبت بیش از اندازه - آبیاری بیش از اندازه
 • لکه های زرد رنگ ، زرد شدن برگها و بدشکلی برگها: شته- مگس سفید
 • بروز لکه بر روی برگها با اندازه‌های مخلتف ، پژمردگی برگها و پوسیدگی ساقه: بیماریهای قارچی

هرس: عمل سرزنی شاخه‌ها برای شمعدانیهایی که عادت رشد بوته‌ای دارند و یا ساقه‌هایشان به شکل خزنده رشد می‌کند، در فصل بهار و یا اوایل فصل تابستان انجام شود تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک شود. همچنین اگر شمعدانی را سراسر سال به صورت فعال و سرسبز نگه‌می‌دارید(به عنوان مثال داخل گلدان )، بهتر است با فرارسیدن  فصل بهار شاخسار آن سرزنی شوند تا رشد جدید تحریک شود. یعنی حدود 2-1 سانتیمتر از انتهای ساقه‌ها توسط یک وسیله تیز از ساقه جدا می‌شوند. جداکردن برگهای زرد و همچنین گلهای خشکیده در سراسر فصل رشد از جمله دیگر اعمالی است که باید انجام گیرد. اگر انتهای ساقه‌ای خشک شد باید با وسیله‌ای تیز از حدود 0.5 سانتیمتر بالاتر از انتهایی ترین برگ سالم، ساقه خشکیده را از گیاه جدا کرد. همچنین گاهی ساقه‌ای آبدار و نرم می شود . حدود 80-70 ٪ طول این ساقه ها را کوتاه کنید و برش را از قسمتی بزنید که بافت ساقه آبدار و نرم نیست.

زمستان‌گذرانی: گیاهان شمعدانی با توجه به مقاومتی که در برابر سرمای محیط دارند با روشهایی متفاوت می‌توانند زمستان را سپری کنند. این روشها عبارتند از:

 1. از شمعدانی هایی که  ساقه‌های علفی آنان نمی‌توانند فصل زمستان را به شکل نیمه خواب (روش سوم) سپری کنند قلمه تهیه می‌شود. قلمه‌ها به طول 10-7 سانتیمتر از چوبهای نرم انتهای ساقه این گیاهان در اواخر تابستان گرفته می‌شوند و گیاه قدیمی به دور انداخته می‌شود. قلمه‌ها در بستری از شن و یا مخلوط شن و پیت موس کاشته می‌شوند و زمستان را سپری می کنند.(برای آشنایی بیشتر با چگونگی قلمه‌گیری به قسمت تکثیر مراجعه کنید) در اواخر زمستان نوک قلمه‌ها را قطع کنید تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک شود. همچنین در این زمان می‌توان کوددهی را به شکل بسیار سبک و هر دو هفته یکبار شروع کرد.
 2. این روش مربوط به زمانی است که تعداد گلدانهای شمعدانی آنقدر کم و محدود است که بتوان آنان را در مکانی محافظت شده همانند گلخانه‌های خانگی و یا اتاقهای منزل نگهداری کرد. اگر گیاهان شمعدانی در خاک باغچه‌ کاشته شده اند قبل از فرا رسیدن اولین سرمای زمستان، انان را به همراه خاک اطراف ریشه ها از زمین درآورید و در گلدان (گلدان با قطر 20-15 سانتیمتر معمولا مناسب است) بکارید. توجه داشته باشید گیاهانی را انتخاب کنید که ظاهری سالم و بدون مشکل دارند. گیاهان گلدانی این مرحله را ندارند و مستقیما به محیط داخل خانه یا گلخانه منتقل می‌شوند.  10 سانتیمتر از شاخه‌ها باقی می‌مانند و مابقی قطع می‌شوند. برخی از پرورش دهندگان نیز یک دوم تا یک سوم طول شاخه را قطع می‌کنند و مابقی را باقی می‌گذراند.  گلدان را در طی زمستان در مکانی روشن و به دور از خطر سرمازدگی قرار دهید. دمای روزانه 18 درجه سانتیگراد و شبانه 13 درجه برای این گیاهان مناسب است. آبیاری این گیاهان را فراموش نکنید و به محض خشک شدن سطح خاک گلدان آنان را آب دهید. ممکن است با توجه به سرعت رشد گیاه، لازم باشد تا در طی زمستان یک یا دو بار عمل سرزنی ساقه‌ها انجام گیرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. با فرا رسیدن فصل بهار و بر طرف شدن خطر سرمازدگی در شبهای ماه های اولیه فصل بهار گلدانها را می‌توان به فضای باز منتقل کرد.
 3. گاهی شعمدانیها به صورت نیمه خواب زمستان را سپری می‌کنند. این روش مناسب شمعدانیهایی با ساقه‌های نسبتا چوبی است. در مرحله اول گیاهان را باید از بستر کاشت درآورد و تا حدودی خاک اطراف ریشه‌ها از تکاند. گیاهان را در مکانی به دور از سرمازدگی قرار می‌گیرند تا کمی آب برگها و ساقه‌ها تبخیر شود. سپس این گیاهان در روزنامه پیچیده می شوند و به شکل وارونه در مکانی خشک، تاریک و با دمای 10-7 درجه سانتیگراد  آویزان می‌شوند. دو یا سه بار در طی زمستان باید ریشه این گیاهان به مدت 2-1 ساعت در آب قرار گیرد و مجدد گیاهان به شکل وارونه آویزان شوند. گیاهانی که ساقه‌های آنها در طی مدت زمان زمستان چروکیده می شوند به دور بیاندازید. این گیاهان با نزدیک شدن به فصل بهار نشانه‌هایی از زنده بودن خود نشان می‌دهند که می‌بایست در این زمان ریشه آنان را برای 2-1 ساعت در آب قرار داد.10 سانتیمتر از ساقه‌ها باقی گذاشته می‌شوند و مابقی قطع می‌شوند و  سپس در بستر خاکی کاشته می‌شوند.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pelargonium

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?pid=338

http://www.scentedgeraniums.co.uk/page_2295200.html

http://www.aspca.org/Pet-care/poison-control/Plants/geranium

http://www.ehow.com/how_2237728_propogate-geraniums.html

http://www.gardeningknowhow.com/flower/pruning-geraniums.htm

http://www.nurseriesonline.com.au/PAGES/Geraniums.html

http://www.weekendgardener.net/perennial-flowers/overwintering-geranium-110811.htm

http://www.ehow.com/how_5772624_prune-geraniums.html

http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/2004/9-17-2004/geraniums.html

http://voices.yahoo.com/common-problems-geraniums-503131.html

 

http://yardener.com/Yardene

/ 100 نظر / 1353 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام خانم رشیدی این همان شمعدونی است که پارسال شما گفتین دچار بیماری ویروسی شده همچنان همونجوریه اول بهار یکم گل و برگ جدید داد ولی خیلی زود دوباره به حات سابق برگشت اوایل فروردی به سطح خاک خاک برگ +کمپوست اضافه کردم البته این اولین باری بود که کود بهش اضافه کردم میخواستم دیگه از خاک درش بیارم گفتم شما هم یه نگاهی دوباره بهش بندازین. http://uupload.ir/files/7xoc_tr56.jpg عکس دوم هم در مورد درختی است که به صورت خودرو در باغچه رشد کرده الان فکر کنم 4 یا 5 ساله باشه نمیدونم چیه ولی به الو میخوره برگ های بعضی از قسمت ها و انتهای ساقه ها حالت لول شدگی پیدا میکنه این مشکل در مورد نهال البالو هم وجود داره در ضمن گل های رز و یاس در برخی از برگاش حالت چروکیدگی و جمع شدگی پیدا میکنن این رو هم بفرمائید ببخشید طولانی شد ممنون. http://uupload.ir/files/owgg_445r.jpg

محسن حبیبی

سلام خانم مهندس. گلدون شمعدونی من حدود یک متر قد کشیده و البته گلدهیشم خوبه. به نظرتون الان وقت خوبیه که کوتاهشون کنم یا بذارم همینطوری به رشدش ادامه بده. اگر نیاز به هرس داره چطوری باید اینکارو انجام بدم؟ ممنون از اینکه لطف میکنیدو به این همه سوال جواب میدید. موفق باشید.

محسن حبیبی

سلام مجدد شما در رابطه با گل و گیاه و ... تو اینستاگرام صفحه ی خاصی ندارید؟

سیمین

باعرض سلام و خسته نباشید..میخواستم بدونم آیا میشه شمعدونی رو پشت پنجره نگهداشت یا حتما باید در فضای آزاد قرار بگیره؟ ممنونم[گل]

زهره

سلام.خیلی ممنون از مطالب مفید و کاملتون. من دو ماهه یک شمعدانی خریدم که پرگل بود . الان غنچه هاش خیلی کم شده و غنچه هاش باز نشده خشک میشن برگ های جدیدشم خیلی کوچیکن.و برگ های بزرگش که پایینترن زرد میشن و کم کم میریزن. فقط یک هفته پیش من دیدم که ریشه هاش اومده روی گلدون که روش خاک ریختم یکم. میشه لطفن راهنمایی بفرمایید. ممنونم

منتظری

سلام ازاده جان میشه بفرمایید علت رنگ پریدگی و بی رنگ شدن و در واقع زرد شدن برگهای شمعدانی بدون اینکه قوام و تازگی را از دست بدهد چیه؟ ایا به خاطر کمبود کود و ازت است؟ اگر بله از ورمی کومپوست میشه استفاده کرد؟ یا علت دیگری داره؟ بازم مثل همیشه ممنون

آرمان پاکخواه

سلام از مدیر وبلاگ به خاطر مطلب مفید و زیباشون کمال تشکر رو میکنم بیشتر نظرات رو خوندم و یه مشکلی که دیدم زیاده اینه که دوستان با خرید شمعدانی بعد مدتی شاهد زرد شدن گل شمعدانی شون میشن دلیل اصلی میتونه خیس بودن همیشگی خاک باشه که یا: 1.منافذ کف گلدان به خوبی کارشون رو انجام نمیدن و بعد آبیاری،آب اضافه از کف گلدان خارج نمیشه 2.آبیاری بیش از حد صورت میگیره در خصوص مورد دوم باید بگم آبیاری بسته به نوع شمعدانی فرق داره و به طور کلی شمعدانی های علفی و عطری به نسبت آبیاری بیشتری نسبت به گونه های دیگه ی این گیاه داره ولی این به معنی غرقاب بودن و خفگی دایمی گیاه از آب نیست آبیاری شمعدانی بسته به دما ی محیط رشد و رطوبت محیط و نوع خاط باید مد نظر باشه و عمدتا باید خاک سطح گلدان در بین دو آبیاری خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری کرد.در خصوص علفی ها و عطری ها یکمی زود تر آبیاری بشه بهتره(تکرار میکنم فقط کمی) متاسفانه خیلی از ماها نگهداری از گیاه رو فقط تا خرخره آبیاری کردن اون میدونیم که بیشتر مواقع از این همه ((محبت زیاد)) خفگی گیاه و زردی و ریزش برگهای اون نصیبمون میشه.

سهیل

با سلام بنده چند عدد شمعدانی پیچ در رنگ های مختلف دارم که به بیماری ادم یا تورم مبتلا شده است که عکس این بیماری در سایت شما نیز میباشد از چه سمی برای این بیماری استفاده کنم ؟؟؟؟؟ باتشکر و ارزوی سلامتی برای شما

سهیل

سلام سم بیماری ادم یا تورمو رو لطف کنید بگید ممنون

مهسا

سلام آزاده جان . امیدوارم خوب و سر حال باشید . من برای شمعدونی هام از روش زیرگلدونی پر از آب برای افزایش رطوبت استفاده کردم و رشدشون خیلی خوب شد. ولی جدیدا برگهای تازه که در میارن ریزند . به نظر شما ممکنه به خاطر کوددهی زیاد باشه ؟ چون چند وقته هر هفته بهشون کود آلی دادم (یک هفته گلدهی یک هفته رشد) با غلظت یک در هزار . یا ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه؟