معرفی گیاه- نیلوفر آبی Water Lily


رنگ گلهای انواع مختلف این گیاه سفید، صورتی ، آبی و زرد است. گل بسیاری از نمونه های نیلوفر در صبح باز و عصر هنگام بسته می شود و برای گرده افشانی به حشرات نیاز دارد. از قسمت‌های مختلف این گیاهان استفاده خوراکی می شود. به عنوان مثال برگهای جوان و یا غنچه های گل به شکل آب پز به عنوان نوعی سبزیجات مصرف می شند. دانه ای این گیاهان غنی از نشاسته ، پروتئین و روغن هستند که از آنان در تهیه آرد استفاده می شود. در برخی ارقام همانند N.tubers از اندام‌های زیرزمینی همانند سیب زمینی استفاده می شود.

توجه: گل نیلوفر آبی رنگ مقدس blue Egyptian lotus با نام علمی N. caerulea در کشورهایی همانند مصر و تایلند مقدس محسوب می شود.

شرایط محیطی

دما: دمای آب برای رشد و فعالیت نیلوفر آبی 21 درجه سانتیگراد است و با کاهش دما این گیاه وارد دوره استراحت می‌شود. در این صورت و اگر منطقه محل زندگی شما تا حدی سرد است که خطر یخ زدن لایه های عمقی آب نیز وجود دارد باید گلدان ها را به بیرون از محیط آب برد . سپس گلدان را به محلی محفوظ منتقل کرد و در طی این مدت باید مراقب بود تا خاک خشک نشود.

نور: در صورت وجود نور مناسب ، گلدهی خوبی دارند به همین دلیل وجود حداقل 6 ساعت نور مستقیم در مکان کاشت آنان لازم است. در مکانهایی با نور مستقیم کمتر از میزان یاد شده، گلدهی این گیاه کاهش می یابد اما رشد رویشی خواهد داشت.

خاک و محیط کاشت: در صورت کاشت این گیاهان در گلدان می توان از نمونه هایی که 25-10 سانتیمتر عمق دارند استفاده کرد . ساقه‌های زیرزمینی که اصطلاحا گاهی ریشه هم از سوی برخی افراد نامیده می شود‘ در این گلدان به شکل افقی کاشته می شوند. وجود منافذ زهکش در ته گلدان که برای سایر گیاهان لازم و ضروری است برای این گیاه لازم نیست. از خاک با بافت نسبتا سنگین می توان استفاده کرد . از موادی همانند پرلایت ‘ کوکوپیت و یا مواد مشابه برای این گیاه استفاده نکنید. هنگام کاشت برگهای قدیمی و قسمتهای مرده و پوسیده را جدا کنید. گیاه را در مرکز گلدان نکارید بلکه آن را در نزدیک لبه گلدان قرار دهید. پس از کاشت گیاه و ریختن خاک بر روی سطح خاک لایه ای از سنگ ریزه قرار دهید تا بعد از قرار دادن گلدان در کف برکه و حوضچه‘ خاک گلدان در آن حفظ شود. محل قرار دادن گلدان در برکه یا حوضچه مهم است. عمق منطقه قرار دهی باید به گونه ای باشد که برگها بر روی سطح آب شناور شوند. اگر برکه عمیق تر است ابتدا باید محلی را در کف آن بالا اورد و مرتفع کرد و سپس گلدان را روی آن قرار داد.

634628_BEqaehq3.jpg

N. caerulea

634628_uZTEDffA.jpg

N. stelatta

634628_0AuLChZo.jpg

N. mexicana

634628_eWREswbT.JPG

N. nouchali

منابع

 

/ 0 نظر / 143 بازدید