معرفی گیاه - روئلیا Trailing velvet plant

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

عمر گلها طولانی است واصولا گیاه از تابستان تا اواسط زمستان می‌تواند گل بدهد. برگهای بیضی شکل و مخملی آن 7.5 سانتیمتر طول دارند و زمینه اصلی برگ سبز زیتونی است  و مسیر رگبرگها خاکستری- کرم رنگ و گاهی با ته مایه‌ای از رنگ صورتی است به نحوی که موجب طرحدار شدن پهنه برگ گیاه شده است. البته برخی از نمونه ها نیز برگهایی به رنگ سبز ساده دارند که پشت برگها ته مایه از رنگ ارغوانی دیده می‌شود. از نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به monkey plant , Trailing velvet plant (به دلیل شباهت بذر این گیاه به صورت میمون) اشاره کرد.

آبیاری: به محیطی نسبتا مرطوب نیاز دارد اما گفته می شود که بهتر است تا در ماه اول بهار آب کمتری به آن داده شود. در بقیه مواقع سال اصولا زمانی که سطح بستر کاشت تا حدودی رطوبت خود را از دست داد گیاه را آبیاری کنید. مصرف بیش از اندازه آب و یا ضعیف بودن زهکش خاک و عدم خروج آبهای اضافه موجب پژمردن برگسار گیاه می‌شود. زمانی که دما به بیش از 21 درجه افزایش می‌یابد توصیه می‌شود که رطوبت هوا افزایش یابد. اما غبارپاشی زمانی که گیاه گل دارد مناسب گیاه روئلیا نیست زیرا موجب پوسیدن گلها می‌شود بنابراین برای افزایش رطوبت هوا از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده می‌شود. بدین صورت که ابتدا یک زیر گلدانی را که بزرگتر از زیر گلدانی گیاه است تهیه کنید و داخل آنرا تا لبه آن سنگریزه های درشت بریزید. سپس زیرگلدانی را تا نیمه ارتفاع دیواره آن آب بریزید و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. مراقب باشید تا ته گلدان حاوی گیاه با آب موجود در زیر گلدانی دوم، تماس نداشته باشد. گرمای محیط آب داخل زیر گلدانی دوم را به تدریج تبخیر کرده و رطوبت مورد نیاز برگسار گیاه را فراهم می‌کند.

نور: محیطی روشن اما به دور از اشعه مستقیم آفتاب را نیاز دارد. تابش نو رمستقیم منجر به سوختن برگسار گیاه خواهد شد. در فصل زمستان حداقل روزی 8 ساعت نور در محیط باید وجود داشته باشد تا گیاه بتواند به رشد خود ادامه دهد. در نور کم ساقه ها بلند و فاصله برگها بر روی ساقه افزایش خواهد یافت. گلدهی نیز کاهش می‌یابد.

دما: بهترین دما برای رشد در تابستان حدود 18 درجه است و با افزایش دما می‌بایست رطوبت هوا را نیز افزایش داد. حداقل دما را در زمستان تا 13 درجه تحمل می‌کند و با سرد شدن نامناسب محیط ، برگها سیاه می شوند.

خاک: خاکی با زهکش خوب و مرطوب نیاز دارد . مخلوط خاکی شامل 2 قسمت پیت+ 3 قسمت شن+ 2 قسمت خاک معمولی+ 3 قسمت پرلایت و یک قسمت کود بسیار پوسیده بستر کاشت مناسبی برای این گیاه ایجاد می‌کند . برخی پرورش دهندگان نیز به طور کل خاک شنی لومی و یا لوم شنی را برای این گیاه معرفی کرده اند. برای کوددهی می‌‌توان در طی سال بجز فصل زمستان گیاه را هر دو هفته یکبار با کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی غذادهی کرد. اگر گلدان گیاه برای آن کوچک شده است و ریشه ها از منافذ زیرین گلدان بیرون آمده اند می‌توان در اوایل فصل پاییز نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد.

آفات و بیماری: فعالیت کنه تارعنکبوتی شته و شپشک آردآلود به دلیل تغذیه از شیره برگها موجب پریدگی رنگ برگها و کاهش رشد گیاه و بدشکل شدن نواحی جوان گیاه  خواهد شد. بیماری زنگ به شکل دانه‌هایی کوچک زرد نارنجی بر روی سطح زیرین برگها ظاهر می‌شود . خیس شدن برگسار و همچنین عدم تهویه مناسب محیط از جمله دلایل تشدید این بیماری است. پوسیدگی ریشه از دیگر بیماریهایی است که تحت شرایط زهکش نامناسب خاک شیوع می‌یابد. انتهای ساقه‌ها بد رنگ می شود و ساقه ها خواهند پوسید ریشه نیز سیاه می شود و می‌پوسد. خاک با زهکش مناسب و همچنین مصرف خاکهای ضدعفونی شده از جمله شرایط کاهش خطر شیوع بیماری پوسیدگی ریشه است. لکه برگی بیماری قارچی و یا باکتریایی است که گاهی روئلیا را گرفتار می‌کند. نقاط قهوه ای یا سیاه رنگی با حاشیه هایی زرد رنگ ظاهر می‌شوند. خیس شدن برگسار و تهویه نامناسب محیط از جمله شرایط شیوع این بیماری است. محیط سرد و مرطوب نیز منجر به بیماری قارچی بوترتیس می‌شود که می‌بایست دمای مکان نگهداری را افزایش داد و رطوبت را نیز کاهش داد. به همین دلیل توصیه می‌شود که ابتدا بگذارید سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید.

تکثیر: روئلیا را می‌توان با قلمه چوب نرم تکثیر کرد. قمله ها در  بهار و یا تابستان تهیه می‌شوند و در خاکی مرطوب با زهکش بسیار خوب کاشت کاشته می‌شوند. از بذر این گیاه نیز می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد. بذرها در بهار در بستری سبک کاشته می‌شوند و در دمای 24-19 درجه  نگهداری می‌شوند تا جوانه بزنند. خوابانیدن ساقه ها نیز از دیگر روشهای تکثیر این گیاه است زیرا قسمتی از ساقه که با بستر کاشت در ارتباط باشد بعد از مدتی تولید ریشه می‌کند که این قسمت را می‌توان جدا کرد و به عنوان گیاه مستقل کاشت.

هرس: با افزایش سن گیاه ساقه ها بلند می شوند و انتهای آنها بدون برگ می شود. این ساقه ها را می توان از گیاه جدا کرد تا ظاهر گیاه مناسب و خوب باقی بماند.

 

منابع:

http://plantlust.com/plants/ruellia-makoyana/

http://www.pernellgerver.com/ruellia.htm

http://www.wisegeek.com/what-is-a-monkey-plant.htm

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=5606

http://www.igarden.com.au/plant-type.jsp?id=266&t=Ruellia

http://en.wikipedia.org/wiki/Ruellia

http://www.growsonyou.com/plant/slideshow/Ruellia_makoyana/134599

http://www.backyardgardener.com/plantname/pd_13f1.html

/ 2 نظر / 92 بازدید
مامان امیرحسین و فرنیا

سلام ، ممنون که به من سر زدید. اتفاقا رشته ی من فضای سبزه، خیلی وب کارآمد و خوبی دارید. موفق باشید.

ramin rounia

salam az inke be webam cm zadi thanks az bloge manam didan kon va siteam www.rounia.ir http://mogane.persianblog.ir/