معرفی گیاه - گوشواره‌ای Pocketbook plant

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

گوشواره‌ای معمولا  30-20 سانتیمتر ارتفاع دارد و حدود 25 سانتمتر فضا را اشغال می‌کند. برگهای این گیاه قلبی شکل هستند و حدود 15 سانتیمتر طول دارند. گلهای زیبای آنان به رنگهای قرمز، نارنجی، حنایی، مسی ، ارغوانی و زرد است و لکه هایی قهوه‌ای رنگ نیز بر روی آنان وجود دارد. از نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به Pocketboot, slippers Flower و Slipperwort اشاره کرد.توجه کنید که تقریبا تمامی قسمتهای این گیاه سمی است و مناسب مصرف نیست و در برخی از افراد نیز ممکن است در اثر تماس با برگسار و گل این گیاه حساسیت های پوستی نظیر اگزما پیش آید.

آبیاری: خاک این گیاه را باید مرطوب نگهداشت و بین دو آبیاری نباید سطح خاک خشک شود اما از طرفی خاک باید زهکش خوبی داشته باشد تا آبهای اضافه بعد از آبیاری از منافذ موجود در کف گلدان خارج شود. خیس ماندن خاک یکی از دلایل شیوع پوسیدگی ریشه های گیاه و از بین رفتن گیاه است و گوشواره ای نیز به این مسئله بسیار حساس است. به همین دلیل در طی زمستان که اصولا مصرف آب گیاهان کاهش می یابد باید آبیاری این گیاه را نیز تا حدودی کمتر نمود. رطوبت هوا نیز به شاداب ماندن گیاه کمک می کند. البته غبارپاشی این گیاه توصیه نمی شود زیرا در فصل گل می تواند موجب بروز لکه های قهوه ای بر روی گلها و از بین رفتن گلها شود. بنابراین می توان یک عدد زیر گلدانی را پر از سنگریزه کرد و سپس تا نیمه دیواره آن را آب ریخت و گلدان را بر روی آن گذاشت. مراقب باشید که انتهای گلدان گیاه با آب موجود در داخل زیرگلدانی در تماس نباشد . حرارت محیط موجب تبخیر تدریجی آب و تامین رطوبت مورد نیاز گیاه خواهد شد.

نور : این گیاه به محیطی روشن نیاز دارد اما باید به دور از نور مستقیم خورشید قرار گیرد. نور مستقیم باعث سوختن قسمتهایی از گل، نوک و حاشیه برگها و همچنین ریزش غنچه ها و گلها خواهد شد. نور کم محیط نیز مانع از گلدهی گیاه، ریزش غنچه های گل وکاهش رشد گیاه خواهد شد.

دما: نیازهای دمایی این گیاه مهمترین موردی است که نگهداری آنرا با مشکل مواجه می کند و اگرچه گیاهی دو ساله است اما به دلیل نیاز به محیط سرد معمولا به شکل گیاهی یکساله نگهداری می شود. دمای 10-7 درجه سانتیگراد در شب و 16-13 و نهایتا 18 درجه سانتیگراد در طی روز مناسب رشد این گیاه است . بنابراین می‌توان گفت که این گیاه محیطی خنک را دوست دارد و در واقع فرارسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا یکی از دلایل خشکیدگی، چروکیدگی و سوختن برگهای گیاه و از بین رفتن کل گیاه میشود.

خاک: به خاکی غنی و مرطوب با زهکش مناسب نیاز دارد. بنابراین بکارگیری خاک برگ برای افزایش میزان مواد غذایی و غنی کردن، پرلایت و کوکوپیت (الیاف نارگیل) برای حفظ رطوبت و همچنین شن برای افزایش زهکش بستر کاشت توصیه می شود همچنین خاکی که کمی حالت اسیدی دارد به رشد این گیاه کمک می کند بنابراین در مخلوط خاکی می‌توان از پیت موس نیز استفاده کرد زیرا این ماده به اسیدی شدن بستر کاشت کمک می‌کند. در طی رشد می توان هر 4-3 هفته یکبار به گیاه کود داد اما در زمان گلدهی گیاه را کود ندهید زیرا موجب کاهش عمر گلهای آن می شود.

تکثیر: کاشت بذر معمولی‌ترین راه تکثیر این گیاه است .می توان گلها را بر روی گیاه باقی گذاشت و تا میوه ها برسند و بعد از خشک شدن بر روی گیاه از بذر درون آنان استفاده کرد. برای گلدهی در بهار بذرها را 8-7 هفته قبل از آخرین یخبندان در محیطی محافظت شده می‌کارند. بذرها به شکل سطحی کاشته می‌شوند و روی انان پوشانده نمی شوند زیرا به نور برای جوانه زنی نیاز دارند و در صورت مدفون شدن در خاک درصد جوانه زنی آنان کاهش می یابد. قبل از قرار دادن بذرها ، بستر کاشت را به خوبی مرطوب کنید و سپس بذرها را بر روی سطحی مرطوب قرار دهید. برای آبیاری نیز از افشانه و غبارپاشی آب استفاده کنید تا بذرها در حین آبیاری جابجا نشوند.

تصویر فوق: مرطوب کردن سطح خاک و بذرها با روش غبارپاشی به منظور عدم جابجایی بذور

در دمای 15.5 درجه سانتیگراد به مدت 18-8 روز جوانه می‌زنند و گیاهان حاصل از بذر ،حداکثر  5-4 ماه بعد از زمان کاشته شدن بذرها به گلدهی خواهند رسید.البته با افزایش روشنایی محیط این زمان می‌تواند به حدود 2.5 ماه تقلیل یابد زیرا وجود مدت زمان نور بیشتر (طول روز طولانی تر) از جمله دلایل سرعت یافتن رشد این گیاه است.

آفات و بیماری: اگرچه معمولا مدت زمان نگهداری این گیاه در محیط خانه ها کوتاه مدت و حدود یک سال است اما به طور کل برخی از بیماریهای قارچی مشکلاتی را برای گیاه بوجود میآورند عبارتند از بلایت بوترتیس با قارچ Botrytis cinerea ، پوسیدگی ساقه و طوقه با قارچ Myrothecium roridum و Pytophthora پوسیدگی ریشه با قارچ Pythium ultimum,Pythium mastophorum  و پژمردگی با قارچ Verticillium albo-atrum  لکه برگی باکتریایی با باکتری Pseudomonas syringae  . شته از جمله آفات این گیاه است که برای آشنایی بیشتر با این آفت می‌توانید  اینجا را کلیک کنید. مگس سفید آفت دیگر این گیاه است و کنه تار عنکبوتی نیز گاهی مشکلاتی را ایجاد می کند که می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این آفت اینجا را کلیک کنید.

هرس: برای تشویق گیاه به گلدهی مجدد ، بعد از اتمام دوران گلدهی شاخه های گیاه را سرزنی کنید.

  

منابع:

http://home.howstuffworks.com/pocketbook-plant.htm

http://www.guide-to-houseplants.com/pocketbook-plant.html

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pocketbook_plant_diseases

http://toptropicals.com/catalog/uid/CALCEOLARIA.htm

http://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/slipper-flower/slipper-flower-fascination.html

http://pss.uvm.edu/pss123/fpcalce.html

http://www.sunnygardens.com/garden_plants/calceolaria/calceolaria_0532.php

#b>http://davesgarden.com/guides/pf/go/1209/#b

/ 6 نظر / 222 بازدید
نسیم

چقدر نازند[دست][دست]

نام: نادیا سیلور هستم

[متفکر] درود! یه پستت 210 نظر داشت![متفکر][تعجب] . اگه پست ""یعنی آجیم دزده؟!" رو خونده باشی، پاسخش رو گذاشتم! بیا ببین! شاد میشم! اَه! 210 تا؟؟؟ مگه میشه؟[تعجب]

ایرج

با سلام و خسته نباشید.اطلاعات تقریبا خوب و کاملی بود.موسسه ی ما تنها تولید کننده ی این گل در ایرانه.موسسه ی برادران کرمعلی(حسن کرمعلی)سپاس

ایرج

این گل از اواخر اسفند تا اواسط فروردین هر سال در گل فروشی ها (خصوصا تهران و کرج) موجود است.نحوه ی نگهداری:دور از حرارت(نزدیک بخاری نباشه)در کل جای خنک رو میپسنده.نوره غیره مستقیم،دور از آفتاب.هفته ای 2بار آب کامل تا از زیره گلدون بیاد بیرون.کود و آب روی گلها نریزید.به همین سادگی.موفق باشید

ایرج

لطفا برای اطلاعات بیشتر به این آدرس هم سر بزنید با تشکر http://titre1.ir/fa/print/33752

حمید

چقدر مطالب زیبا و قشنگی دارین بازم میام یه گلدونی توی خونه دارم یه گلهایی داشت که اسمش رو نمیدونم همشون دارن ازبین میرن خواستم کمکم کنید توی عکسها گشتم چیزی ندیدم که شبیه اونا باشن