معرفی گیاه - داوودی Chrysanthemum

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

مهمترین دو رگه ای که تا به امروز بدست آمده و مورد توجه بسیاری از پرورش دهندگان قرار گرفته است نمونه ای با نام علمی Chrysanthemum x morifolium است که این نام مترداف با C. X grandiflorum نیز می باشد و یکی از مهمترین والدین این گیاهان ، گونه C. Indicum است (البته در خلق نمونه یاد شده از دیگر گونه های داوودی نیز استفاده شده است اما مهمترین آنان C.indicum می‌باشد) و امروزه حدود 140 واریته از این گیاه وجود دارد که همگی مورد توجه گل دوستان و پرورش‌دهنگان گلها و گیاهان قرار گرفته‌اند و با عنوان عمومی Florists' chrysanthemum شناخته می شوند. داوودی‌هایی که امروزه مورد استفاه قرار میگیرند معمولا 90-30 سانیتمتر ارتفاع دارند. برگهای این گیاه با برشهایی عمیق به قطعاتی تقسیم شده است و گلهای این گیاه اکثرا به رنگهای سفید، زرد، ارغوانی و قرمز وجود دارد گلهای دو رنگ نیز اکنون در دسترس هستند.

تقسیم بندی گلهای داوودی

همانطور که اشاره شد گلهای داوودی انواع و نمونه های بسیار متنوعی دارد که بر اساس برخی از خصوصیات آنان را طبقه بندی و گروه بندی می کنند یکی از این گروه بندی ها گیاهان داوودی را در دو گروه کلی و عمومی باغی و نمایشگاهی قرار می دهد. داوودی های باغی به طور کل سرسخت تر از انواع نمایشگاهی هستند و می توانند سرمای محیط را در طی زمستان تحمل کنند. البته این به معنی سرسبز ماندن این نوع از داوودی ها در طی پاییز زمستان نیست بلکه به معنی زنده ماندن قسمتهای زیرزمینی آن در طی زمستان و سبز شدن مجدد آن با آمدن فصل بهار است به نحوی که این نوع از داوودی ها را برای چندین و چند سال می توان در گوشه ای از باغ یا باغچه داشت و از آنان لذت برد. نمونه های نمایشگاهی داوودی انواعی هستند که برای گذران زمستان به کمی محافظت نیاز دارند و همچنین برای گلدهی و رشد مناسب نیاز دارند تا با کمک وسایل نور مصنوعی در طی برخی از شبها نیز از نور بهره مند شوند. نحوه دیگر تقسیم بندی گلهای داوودی بر اساس شکل و فرم گلهای آن است که بر اساس آن در 13 گروه قرار میگیرند. توجه داشته باشید که اصولا گل داوودی از دو نوع گلچه تشکیل شده است گلچه های زبانه ای که در قسمت بیرونی گل قرار دارند و گلچه های لوله ای که در قسمت درونی گل قرار دارند. گلچه های زبانه ای در واقع نقش گلهای ماده را ایفا می کنند که از نظر رنگ می توانند  بسیار متنوع و از نظر شکل نیز جالب توجه باشند.

تصویر فوق: دو نوع گلچه در گل داوودی. گلچه زبانه ای معمولا به نام گلبرگ شناخته می شوند.

گلچه های دیسک دو جنسه هستند و از نظر رنگ و شکل تنوع بسیار کمتری نسبت به گلچه های زبانه ای دارند و معمولا زرد رنگ هستند. در قسمت زیر تقسیم بندی گلهای این گیاه را بر اساس شکل و فرم و با توجه به اطلاعات ارائه شده از سوی  انجمن داوودی ایالات متحده که از سوی سایر کشورها نیز مورد پذیرش واقع شده است مشاهده می کنید.

 1. کلاس 1- خمیدگی نامنظم Irregular incurveگلهای این گروه غنچه های بزرگی دارند و گلچه ها (گلبرگها) انحنای ملایمی دارند و مرکز گل بسته  و تو پُر است. گلبرگهای قسمت پایینی شکل نامنظمی دارند. قطر گل معمولا 20-15 سانتیمتر است و گیاه کوتاه قامت می باشد.
 2. کلاس 2- رفلاکسReflex گلچه های این گلها به سمت عقب خم شده اند و قسمت بالای گل تو پُر اما شکلی مسطح دارد. اندازه گل 15-10 سانتیمتر و گیاه قامتی متوسط دارد.
 3. کلاس 3- خمیدگی منظم Regular incurve غنچه گل مدور و گرد و شبیه یک توپ کوچک است که حدود 15-10 سانتیمتر قطر دارد و گیاه نیز معمولا کوتاه قامت است.
 4. کلاس 4 - تزئینی Decorativeگلبرگهایی کوتاه دارد و همانند کلاسهای 1 الی 3 مرکز این گل نیز مشخص نیست  و دیده نمی شود اما گلبرگهای قسمت پایین گل خمیدگی ملایمی دارند و قطر گل حدود 12 سانتیمتر است و گیاه به طور کل بلند قامت می باشد.
 5. کلاس 5 - خمیدگی متوسط Intermediate incurveاین گروه کوچکتر از گروه اول هستند با گلبرگهایی کوتاه تر مرکز توپُر دارند و گلبرگها کمی حالت خمیدگی و انحنا دارند. بسیاری از انواع تجاری گل داوودی جز این گروه هستند . قطر گل حدود 15 سانتمتر و یا بیشتر از این مقدار است و گیاه ارتفاعی تقریبا بلند دارد.
 6. کلاس 6 - پومونPomponغنچه هایی کوچک و مدور دارد که معمولا قسمت بالای گل در اوایل  مسطح است اما با بلوغ گل، مدور می شود . اندازه گل از سایز کوچک که به اصلاح دکمه مانند گفته می شود تا گلهایی بزرگ که حدود 10 سانتیمتر قطر دارند متغیر است . گلبرگها به شکل منظم و مرتبی خمیدگی نشان می دهند و مرکز گل توپر و پوشیده است. به طور کل ارتفاع این گیاهان بلند است.
 7. کلاس 7 - کم پَر و نیمه پُر پَرSingle and semi-singleگلهایی ستاره ای شکل با مرکزی مشخص است و یک یا چند ردیف گلچه شعاعی (گلبرگ) دارند. اندازه گل معمولا بیش از 10 سانتیمتر است و گیاه نیز به طور کل قامتی میانه و متوسط دارد.
 8. کلاس8 - آنمونAnemoneگلهای این کلاس نیز شبیه کلاس قبلی است اما قسمت مرکزی برآمده می باشد. گلها معمولا بیش از 10 سانیتمتر قطر دارند و گیاه نیز به طور قامتی متوسط- بلند دارد.
 9. کلاس 9 - قاشقی Spoonهمانند گروه قبلی است بجز این که گلچه های شعاعی(گبرگها) شبیه قاشق هستند یعنی در انتها کمی متورم می شوند. مرکز گلها مسطح و قابل مشاهده است و اندازه گلها معمولا 10 سانتیمتر و یا بیشتر می باشد. گیاه به طور کل بلند قامت است.
 10. کلاس 10- تیغ شکل Quillگلچه ها شکلی مستقیم دارند اما کل گل مدور با مرکزی باز است. البته مرکز غنچه گل دیده نمی شود. قطر گل 15 سانتیمتر یا بیشتر است و گیاه ارتفاعی متوسط و میانه دارد.
 11. کلاس 11 - عنکبوتیSpiderاین گروه گلچه های شعاعی (گلبرگ) بلند دارد که انتهای آنان به نحوی جالب برگشته است و قلاب مانند شده است. اندازه گل 15 سانتیمتر و بیشتر است و گلها اندازه ای میانه و بلند دارند.
 12. کلاس 12 - قلم مویی یا خار مانند Brush or Thistleتقریبا شکلی مدور دارد و از نظر ظاهری شبیه برخی از قلم موهای هنرمندان نقاش است اندازه گل کمتر از 5 سانتیمتر است و گیاه اندازه ای تقریبا بلند دارد.
 13. کلاس 13 - طبقه بندی نشده Unclassifiedتمامی انواعی را که در 12 کلاس قبل قرار نمی گیرند می توان در این کلاس قرار داد. مثلا نمونه هایی که در طول گلبرگهایشان  نوعی پیچش دیده می شود و یا نمونه هایی که مشخصاتی از دو کلاس مختلف را در خود دارند در این گروه قرار میگیرند.

 

 تصاویر فوق: مثالهایی از شکل و فرم کلاسهای مختلف گل داوودی

مطالب و مسائل مربوط به نیازهای محیطی که در ادامه مشاهده می کنید در رابطه با چگونگی نگهداری از به داوودی هایی است که به شکل گلدانی و یا در باغچه منازل نگهداری می شود و چگونگی پرورش این گیاه در گلخانه به منظور پرورش شاخه گل بریده مورد بررسی قرار نگرفته است.

آبیاری: آبیاری کافی این گیاه منجر به رشد و گلدهی مناسب آن می شود. در هر دفعه آبیاری خاک باید حداقل تا عمق 15 سانتیمتری خیس و مرطوب شود. همچنین زمان آبیاری را با بررسی سطح خاک تخمین بزنید. زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود و نیمه خشک و نیمه مرطوب است می توان این گیاه را آبیاری کرد. در مورد داوودی های گلدانی نیز زمان آبیاری را به همین صورت تعیین کنید و تا حدی به گیاه آب دهید که حتما از منافذ زیرین گلدان آب بیرون بیاید.  توجه داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه باه این گیاه میتواند منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه شود.

نور: مکان کاشت این گیاهان باید از نور خوبی برخوردار باشد. بنابراین در مورد داوودی هایی که در باغچه کاشت شده اند وجود حداقل 8 ساعت نور مستقیم آفتاب برای آن ضروری است. کمبود نور موجب ریزش برگها بخصوص برگهای پایین گیاه و عدم شکل گیری گل خواهد شد. همچنین ساقه ها بیش از اندازه بلند و علفی می شوند. مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کوتاه شدن طول روز (از نیمه تابستان به بعد) برای تشکیل جوانه های گل این گیاه ضروری است بنابراین اگر گیاهان داوودی را در زیر چراغ در باغچه کاشته اید که در طی شب روشن است و یا اینکه این گیاه را در گلدان نگهداری می کنید که در طی شب این گیاه از نور چراغ برخوردار است احتمال اینکه  این گیاه گل بدهد کم است و در صورت شکل گیری گلها نیز از گلهایی کمتر و ریزتر برخوردار میشود. نکته دیگر اینکه اگر گلدان داوودی را به شکل پر از گل خریدار کرد اید امکان نگهداری آن به دور از نور مستقیم آفتاب برای مدتی وجود دارد اما باید روزانه از حداقل 12 ساعت نور در محیط برخوردار باشد تا گلهایش عمر مناسبی داشته باشند. اما توجه داشته باشید که چنین وضعیتی مناسب گیاهی گلدار است اما اگر این گیاه گل نداشته باشد و شما آنرا در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم قرار دهید مطمئن باشید که گیاه شما از رشد خوبی برخوردار نخواهد بود. اصولا عدم وجود نور از حدود 6-5 بعد از ظهر تا 8 صبح روز بعد گلدهی این گیاه را ترغیب می کند و هر مقدار که شرایط تاریکی و روشنایی محیط به این صورت باشد این گیاه سریعتر به گل می نشیند و گلهای بیشتری نیز تولید میکند

دما: گیاهان داوودی طیف دمایی گسترده ای را تحمل می کنند اما بهترین دما برای رشد این گیاه 21-18 درجه سانتگراد است  اما دمای شبانه کمتراز 15 درجه سانتیگراد از رشد آن کم می کند.

خاک: این گیاه خاکی با زهکش خوب نیاز دارد بنابراین وجود خاک برگ و یا پیت موس به رشد آن کمک می کند. برای مخلوط خاکی گلدانی می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ+ پیت موس استفاده کرد. به حای پیت موس می توان مواد دیگری مانند کوکوپیت و پرلایت را نیز مورد استفاده قرا ر داد. در مورد کاشت داوودی در باغچه بهتر است که قبل از کاشت گیاه ، خاک را تا عمق حداقل 30 سانیتمتری با خاک برگ به خوبی مخلوط کنید. فاصله کاشت گیاهان داوودی در خاک باغچه باید بین 60-30 سانتیمتر باشد تا فضای کافی برای رشد و گستراندن شاخسار داشته باشند. حتی برخی از انواع پر رشد وجود دارند که بهتر است فاصله بین دو بوته آنان را 90-60 سانتیمتر در نظر گرفت. اگر گیاهان جدیدی که میخرید گلدانی هستند و قصد انتقال آنان را به خاک باغچه دارید باید در همان عمقی که گیاه در گلدان اولیه خود قرار داشته است آنرا در باغچه بکارید و به بیان دیگر گیاه را در مکان جدید عمیق تر در خاک نکارید زیرا این کار منجر به افزایش حساسیت گیاه به بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه می شود. در طی فصل رشد  و هر 6-4 هفته یکبار می توان از کودهایی با فرمول 5-10-5 یا 10-10-5 و یا 20-20-5 استفاده کنید. یعنی از کودهایی استفاده شود که میزان نیتروژن آن کمتر از دو عنصر دیگر یعنی فسفر و پتاسیم باشد. البته کودهای 15-30-15 و همچنین 20-20-20 نیز در مورد این گیاه نتایج قابل قبولی در رشد  و گلدهی ایجاد می کند. برخی از پرورش دهندگان نیز در اوایل فصل رشد از کود 20-10-20 استفاده می کنند اما در زمان شکل گیری غنچه های گل  فرمول 20-20-10 را بکار می برند. توضیح اینکه کودها فرمولی دارند که نسبت سه عنصر نیتروژن فسفر و پتاسیم را نشان می دهد. عدد سمت چپ نیتروژن عدد وسط فسفر و عدد سمت راست پتاسیم را نشان می دهد. کودهی را می توان از اوایل فصل رشد شروع کرد اما بعد از شکل گیری غنچه های گل و شکوفایی گلها می توان کوددهی را متوقف کرد و مجددا در سال آینده با شروع رشد گیاه برنامه های کوددهی را از سر گرفت.

تکثیر: داوودی های قدیمی و چند ساله را می توان با روش تقسیم بوته تکثیر کرد . بدین صورت که هر 5-3 سال یکبار در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار از خاک در آورد و به  دو یا چند قسمت تقسیم کرد و در مکان مورد نیاز کاشت. بذر داوودی را نیز می توان برای تکثیر استفاده کرد. در گلدانی که مخلوط همانند خاک برگ +شن و یا خاک برگ +کوکوپیت + پرلایت و یا هر مخلوط سبک دیگری که نگهدارنده رطوبت نیز هست میتوان بذرها را حدود 2 ماه قبل از فرارسیدن فصل بهار کاشت. گلدان را در مکانی با دمیا 24-23 درجه سانتیگراد قرار دهید و رطوبت مورد نیز را تامین کنید. در هفته های اول می توانید این کار را با غبارپاشی آب انجام دهید تا بذرها و گیاهان جوان جابجا نشوند. جوانه زنی بذرها 3-2 هفته طول می کشد و بعد از 6 هفته می توانید گیاهان جوان را که اکنون از ریشه های خوبی نیز برخوردار هستد در مکان مورد نظر و در خارج از خانه بکارید. برای تکثیر از طریق قلمه می توان در  اوایل بهار الی اوایل تابستان از ساقه های گیاه که 12 سانتیمتر طول دارند قلمه هایی به طول 7-5 سانیتمتر جدا کرد. برگهای موجود در قسمت پایین قلمه ها جدا می شوند و قلمه ها در بستری سبک همانند خاک برگ + کوکوپیت و یا کوکوپیت + پرلایت قرار میگیرند . دمای مورد نظر برای ریشه زایی قلمه ها 16 درجه است و بستر باید همواره مرطوب نگهداشته شود و قلمه ها نیز در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار گیرند. ریشه زایی قلمه ها در صورت مساعد بودن شرایط محیط 4-3 هفته طول میکشد و زمانی که ریشه ها به طول 3-2.5 سانتیمتر برسند می توان نسبت به جابجایی آنان اقدام کرد.

هرس: در مورد داوودی هایی که فرم و شکل رشد بوته ای دارند و گلهای بیشماری با فرا رسیدن انتهای تابستان و همچنین پاییز تولید میکنند باید گفت که این گیاهان با شروع فصل رشد ، گیاه شروع به تولید شاخه های جدید می کند. گاهی ممکن است که شاخه های گیاه بسیار بلند شوند که در این صورت قسمتهای پایین گیاه به تدریج برگهای خود را از دست می دهند و نمای زیبایی نخواهند داشت. به همین دلیل می‌توان در طی فصل رشد و در زمانی مناسب نسبت به کوتاه سازی و سرزنی شاخه های گیاه اقدام کرد . با این کار علاوه بر جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه های گیاه ، رشد ساقه های جانبی تحریک شده و گیاه بیش از پیش حالتی بوته ای می گیرد . اما زمان انجام این عمل مهم است. این کار را باید حتما قبل از شکل گیری جوانه های گل و در اوایل فصل رشد انجام داد . عینی در بهار و بعد از اینکه شاخه ها شروع به رشد کردند و کمی بلند شدند به حدود 10 سانیتمتر رسیدند می توان شاخه ها را به نحوی کوتاه کرد که بر روی شاخه 3-2 جفت برگ باقی بماند . البته برخی از پرورش دهنگان به طور کل توصیه می کنند که در هر مربته از سرزنی بهتر است که حدود یک سوم از طول ساقه کوتاه شود و دو سوم آن باقی بماند. عمل سرزنی به طور کل موجب ظهور و رشد ساقه‌های بیشتری می شود مجددا بعد از اینکه ساقه ها به طول 15-10 سانیتمتر رسیدند می توان آنها را سرزنی کرد. عمل سرزنی را برای چند بار می توان ادامه داد اما در اواسط الی اواخر تیر باید این کار را متوقف کرد و از  ماه مرداد این کار را انجام نداد و به این شاخه ها فرصت داد تا بلند شوند و جوانه های گل شکل گیرد. انجام عمل سرزنی در ماه مرداد به بعد منجر به کاهش و به تعویق افتادن بیش از اندازه گلدهی می شود.

انواع دیگری از داوودی ها نیز هستند که فرم و شکل بوته ای ندارند بلکه اصولا ساقه های بلندی دارند و در انتهای ساقه هایشان یک یا چند عدد  گل محدود اما درشت تر تولید می کنند. هرس این نوع داوودی ها تا حدودی متفاوت است. در این گونه از داوودی ها رشد ساقه های جانبی ساقه اصلی کنترل و محدود می شود و همچنین سایر جوانه های اطرفا  جوانه گل انتهای ساقه حذف می شود. این عمل به رشد و درشت شدن گل انتهای ساقه کمک می کند. البته اکثر داوودی های باغی و باغچه ای به شکل و فرم بوته ای رشد می کنند و هرسی که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردم در مورد آنان صورت می گیرد.

بعد از اتمام فصل گلدهی لازم است که تمامی شاخه های گیاه را کوتاه کنیم به نحوی که حدود 15-10 سانیتمتر از آنان باقی بماند. هر مقدار که زمستان در منطقه شما سخت تر است مقدار کمتری از این نیز باقی بگذارید و ساقه را کوتاه تر کنید. حتی می توان این ساقه ها را از نزدیکی سطح زمین قطع کرد. در مناطقی که در طی زمستان تا حدود 5- درجه سانتیگراد است نیاز به محافظت خاصی از این ساقه ها نیست اما برای احتیاط و همچنین بخصوص اگر دمای زمستان از این میزان نیز پایین تر می رود می توانید از لایه ای خاک برگ استفاده کرده و روی این ساقه ها را در طی زسمتان بپوشانید تا از خطر سرمازدگی در طی زمستان محافظت شوند. ساقه های داوودی های گلدانی را نیز باید بعد از اتمام فصل گلدهی کوتاه کرد و آنها را به مکانی سرد اما روشن برد تا در طی فصل زمستان خواب زمستانی خود را طی کنند.

آفات و بیماری: مهمترین آفت گلهای داوودی شته ها بخصوص شته های سیاه هستند که به شدت می توانند سرشاخه های این گیاه را آلوده کنند. نماتد برگ مشکل دیگری است که موجب قهوه ای شدن و ریزش برگهای گیاه بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می شود. جمع آوری و به دور ریختن این برگها موجب کاهش سرعت فعالیت این آفت می شود.تریپس ، شپشک ها، کنه های تار عنکبوتی و مگس سفید از دیگر آفات این گیاه محسوب می شوند. از بیماری های این گیاه می توان به سفیدک پودری، رنگ سفید داوودی  و پژمردگی با قارچ ورتیسیلیومVerticillium wilt  اشاره کرد. بیماری سفیدک را می توان با قارچکشهای تماسی به خوبی کنترل کرد اما پژمردگی ورتیسیلیوم معمولا به درمانهای سموم قارچکش پاسخ نداده و گیاه به تدریج از بین می رود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chrysanthemum

http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/1000/1219.html

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/Profile.aspx?pid=813

http://www.homelife.com.au/gardening/plant+guides/plant+guide+chrysanthemums,5349

http://www.ehow.com/how_4443173_care-potted-mum-plants.html

http://www.ehow.com/how_5037246_plant-care-chrysanthemum.html

http://www.thegardenhelper.com/chrysanthemum.htm

http://www.maygreenhouses.com/care.htm

http://www.thriftyfun.com/Growing-Chrysanthemums-Mums-.html

http://www.wikihow.com/Care-for-Mums

http://www.finegardening.com/plantguide/chrysanthemum-morifolium-hardy-garden-mum.aspx

http://www.ipm.iastate.edu/ipm/hortnews/1997/3-14-1997/mumprop.html

http://www.ehow.com/how_12090830_grow-chrysanthemum-morifolium.html

http://plantsrescue.com/chrysanthemum-morifolium/

http://www.gardenguides.com/77029-grow-chrysanthemums-indoors.html

http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/dg7068.html

http://www.mums.org/chrysanthemum-classes/

 

/ 17 نظر / 423 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طاهری

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما ضمن تشکر از مطالب کامل حضرتعالی . پست داوودی هم مثل همه ی پست های دیگرتان عالی و کامل بود فقط واسم یک سوالی پیش اومد در خصوص تکثیر از طریق قلمه که فرموده بودید که قلمه ها را در مکانی روشن قرار دهیم واسم سوال پیش اومد چون نظر دیگران در این خصوص این است که باید قلمه ها را در محلی تاریک و خنک نگهداری شوند که معمولا واسه همین مکانی که قلمه ها رو قرار میدن روی اون ها رو یا با گونی یا با دو لایه شیت می پوشانند. خوشحال می شم ازاینکه راهنماهی های شما استفاده کنم .[گل]

کامران

سلام خانم مهندس عزیز خیلی عالی بود[دست] هر موقع اسم داوودی بگوشم میرسه یاد فیلم گلهای داوودی میافتم [رویا][گل] دست گلتان درد نکنه[گل][گل][گل][گل]

نسیم

مرسی[گل]من خیلی داوودی دوست دارم ولی متاسفانه ندارمش[ناراحت]

سولماز

سلام ....ممنون بابت مطالبتون...برای شب شکنی ازچه لامپهایی استفاده میشود؟ازلامپهای معمولی هم میتوان استفاده کرد؟باتشکر[گل][گل]

مهدی

سلام نسبت به بسیاری از سایتها، که در زمینه پرورش گل و گیاه فعالیت دارند بهتر و پرمحتوا تر می نویسید. پیشنهاد می کنم که سایتی راه اندازی کنید زیرا با توجه به نحوه نوشتن تان ، رتبه بالاتری را کسب خواهد کرد. پیروز و پایدار باشید.

زهرا فرشید(من یک جوانه ام)

خانوم مهندس خدا قوت. کتاب گلکاری ویلکینز ، قسمت گلکاریش را ترجمه کردم و باید بگم مطلب شما کم و کسری از آن نداشتم. شما کامل و کاربردی نوشتید [گل]

امیرم

سلام وقتتون بخیر برامبارزه با شته سیاه باید چیکار کرد؟ استفاده از سم؟چه سمی مناسب تره واسه باغچه خانگی؟

امیرم

البته چون شته رز هم داریم ممنون میشم افت کشی مناسب هردو و روش استفاده ازش رو معرفی کنید ممنون

حمید

سلام من عاشق یک نوع داوودی هستم و همیشه بصورت شاخه بریده اونو میخرم بنظر شما میشه گل شاخه بریده را قلمه زد و بوته اونو درست کرد

سولماز

سلام خانم مهندس..بابت وبلاگ پرمحتواتون ممنونم...من درموردداوودی میخواستم بپرسم ازتون که ایا شما سایتی درمورد تصاویر فرم های مختلف داوودی ..بیشترداوودی های شاخه بریده سراغ دارین؟ ممنن میشم لطف کنین وجواب بدین[گل]