پرورش گل رز - بیماریهای باکتریایی گیاه رز

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگذارم.

بیماری گال طوقهCrown Gall

 بیماری گال طوقه که توسط Agrobacterium tumefaciens ایجاد می‌شود بافت پارانشیمی گیاه را درگیر می‌کند و منجر به تقسیم شدید و سریع سلولها در بافت مریستمی و شکل‌گیری توده یا غده‌های کم و بیش به هم پیچیده سخت و نرم می‌شود. گال اغلب بر روی یا درست در زیر سطح خاک در ناحیه پایه یا طوقه تشکیل می‌شود. اصولاً در اکثر موارد گال‌ها بر روی ناحیه ریشه تشکیل می‌شوند تا قسمتهای هوایی گیاه . گال معمولاً گرد با سطحی خشن و نامنظم است. قطر گال می‌تواند با توجه به شدت رشد گیاه بعد از روی دادن آلودگی از 0.5 سانتیمتر تا چند سانتیمتر متغیر باشد .گالهای جوان که رشد فعالی دارند سبز روشن یا تقریباً سفید رنگ هستند و بافتی نرم دارند. با بالغ شدن گال، رنگ آنان نیز تیره و بافت‌شان چوبی و سفت‌تر می‌شود. ناحیه خارجی گال با افزایش سن به دلیل پوسیدگی، تغییرات آب و هوا و یا فعالیت برخی از میکروارگانیسمها پوسته پوسته می‌شود. گاهی مواقع در صورت نرم بودن سطح گال تشخیص بین گال و رشد کالوس مشکل می‌شود بخصوص اگر گال در قسمت پایه گیاه و یا در ناحیه پیوند تشکیل شده باشد. اهمیت واقعی اقتصادی گال طوقه بر روی رزها به سختی قابل تخمین زدن است. ضررهای ناشی از کوتاه شدن قامت گیاه، ازدست دادن برگسار و تولید گلهای اندک که توسط گال طوقه صورت می گیرد به سختی قابل تمایز با موارد مشابهی است که توسط برخی از عوامل بیماریزا  و سایر عوامل همانند توسعه ضعیف ریشه‌ها به دلیل شرایط نامساعد محیطی ایجاد می‌شود. گاهی گیاهانی که به شدت آلوده می‌شوند اثرات کمتری از گال را نشان می‌دهند اما گاهی حتی با وجود مقادیر اندکی از گال تمامی گیاهان از بین خواهند رفت.  یک گال منفرد در پایه طوقه ممکن است در مقایسه با چندین گال بر روی شاخه‌ها و ریشه‌ها زیان بارتر باشد.

کنترل

 میزان حساسیت پایه‌ها در برابر عامل بیماری گال طوقه متفاوت است.   Rosa multiflora Thunb.ex Murray,R.manetti Bals.-Criv.ex Rivers و ‘Bayse No.3’بسیار حساس هستند اما ‘Iowa State University (ISU) 60-5’, ‘Brooks 48’, ‘Clarke 1957’ و ‘Welch’در برابر این بیماری مقاومت دارند. اگرچه تا کنون هیچ پایه‌ای که به شکل کامل در برابر این بیماری ایمن باشد شناخته نشده است اما بکارگیری برخی از توصیه‌ها خطر بروز گال طوقه را کاهش می‌دهد که برخی از این توصیه‌ها عبارتند از: 1) استفاده از گیاهان عاری از آلودگی است. در برخی از گیاهان علائم آلودگی با تأخیر ظهور می‌کند و چنین گیاهانی حتی با وجود اینکه حامل عامل بیماری هستند عاری از بیماری در نظر گرفته می‌شوند. 2) باید از آسیب دیدن ریشه و طوقه در طی کاشت و پرورش گیاه جلوگیری شود. 3) برای کشت گیاهان باید از خاکهایی با استفاده از مواد تدخینی ضدعفونی شده باشند و یا آنکه سابقه حضور این باکتری در آنان وجود ندارد استفاده کرد. 4) گیاهان آلوده باید به محض مشاهده گال از بین بروند. 5) وسایل برش و هرس باید با آب و صابون و مواد گندزدا مرتبا شسته شوند. برای گندزدایی وسایل باید آنها را در الکل مصنوعی فرو برد و حرارت داد و یا برای چند دقیقه در محلول هیپوکلرید سدیم 0.5% فرو برد و با آب جوشیده شست تا از فساد تدریجی و زنگ‌زدگی آنان جلوگیری شود.6) کاشت متناوب محصول با استفاده از یک محصول تک‌لپه انجام شود.

بیماری ریشه مویینHairy Root

این بیماری که توسط Agrobacterium rhizogenes ایجاد می‌شود با آماس و برجستگی ساقه‌ها یا ریشه‌ها در زیر سطح خاک و معمولاً در ناحیه جدا شدن یک جوانه و همچنین  انتهای قلمه‌ها مشخص می‌شود. انبوهی از ریشه‌های فیبری با 25-2 سانتیمتر طول به شکل جانبی شکل می‌گیرند. در انبارهای سرد و مرطوب گاهی ریشه‌های سفید رنگی از ناحیه ریشه‌های مویین شکل می‌گیرند و به همین دلیل این بیماری با نام "ریشه مو کوتاه" نیز خوانده می‌شود. معمولاً بر روی ناحیه هوایی گیاه علائم مشخصی که نشانه این بیماری باشد وجود ندارد. البته احتمال دارد تا رشد گیاه آلوده در سال دوم کاشت، کاهش ‌یابد و شاید گیاه از بین برود. تلفات در سال سوم و چهارم بعد از کاشت افزایش می‌یابد.

کنترل

ضدعفونی پایه‌های کشت شده و ضدعفونی کامل بستر کشت در کنترل این بیماری نقش بسیاری دارد اما ضدعفونی تدخینی خاک این بیماری را ریشه‌کن نمی‌کنند.  می‌توان قلمه‌ها را در محلول هیپوکلرید سدیم 0.5% فرو برد. نباید ساقه‌ قلمه‌ها قبل از آنکه در محلول فرو برده شوند خشک شوند بنابراین در طی روز چندین مرتبه عملیات قلمه‌گیری صورت می‌گیرد و تمامی قلمه ها در یک مقطع زمانی تهیه نمی‌شوند . در روزهایی که آب و هوای گرم و خشک است از این روش باید صرفه نظر کرد. محلول هیپوکلرید سدیم موجود در محفظه باید هر روز  مورد تجزیه شیمیایی قرار گیرد و در صورت لزوم هیپوکلرید اضافی افزوده شود تا غلظت مناسب محلول حفظ شود زیرا غلظت مواد مؤثر بعد از مدتی به سرعت کاهش و اسیدیته محلول افزایش می‌یابد. از آنجاییکه غلظت محلولهای هیپوکلریت سدیم تجاری زمانی که در ظروف شیشه‌ای نگهداری می‌شوند کاهش می‌باید باید قبل از استفاده مورد آزمایش قرار گیرند.

 

منابع برگزیده

کتاب راهنمای کامل پرورش و نگهداری گیاه رز. رشیدی، آزاده. چاپ دوم . 1387

Bouzar,H. 1994. Request for a judicial opinion concerning the soecies of Agrobacterium. Int. J. Syst. Bacteriol. 44:373-374

Bouzar,H., Jones,J.B., and Bishop,J.B. 1995.Simole culture tests for identification of Agrobacterium biovars. Pages 9-13 in: Molecular Biology, Vol.44.K.M.A.Gartland and R.Davey,eds. Humana Press,Inc., Totowa, NJ.

Cooksey,D.A., and Moore,L.W. 1982.High frequency spontaneous mutation to agrocin 84 resistance in Agrobacterium tumefaciens and A.rhizogenes. Physiol. Plant Pathol. 20:129-135.

Hert,A.P., and Jones,J.B. 2003. Bacteria: Crown gall. Pages 140-144 in: Encyclopedia of Ros Science, Vol. 1. A.Roberts,T.Debener, and S.Gudin,eds. Academic Press (Elsevier), Oxford.

Horst,R.K. 1987. Diseases caused by bacteria. Pages 343-349 in: Roses: A Manual of Greenhouse Rose Production. R.W.Langhans,ed. Ed. Roses Inc., Haslett,MI

Hildebrand,E.M. 1937. Infectiuos hairy root on rose. Plant Dis. Rep. 21:86-87.

Munnecke,D.E.,Chandler,P.A., and Starr, M.P. 1963. Hairy  root (Agrobacterium rhizogenes) of field roses. Phytopathology 53:788-799.

Munnecke,D.E., Chandler,P.A. and Starr,M.P. 1963.Hairy root (Agrobacterium rhizogenes) of field roses. Phytopathology 53:788-799.

White,F.F., and Nester,E.W. 1980. Hairy  root: Plasmid encodes virulence traits in Agrobacterium rhizogenes. J. Bacteriol. 141:1134-1141

جهت اطلاع برای چگونگی تهیه این کتاب می‌توانید با ایمیل azadeh_rashidi@yahoo.com  و یا مرکز پخش کتابیران (شماره تلفن  15 الی 66566510 - 021 آقای عیسی لو ) تماس بگیرید.

/ 1 نظر / 150 بازدید
امیر مسعود

باسلام مثل همیشه مطالب کامل و مفید بوده اند ولی به عنوان کسی که تجربه کاری دارد خلاصه عرض می کنم رز گلی است که باید شرایط نگهداریش را داشته باشی و اکثر بیماریها و مشکلاتش وجود نخواهد آمد یا بسیار نادر است مثل داشتن ارتفاع از سطح دریا آب و هوای بیابانی ( سردی ) خاک شنی رسی نگهداری گلها در زمین نه در گلدان شدت نور بالا نبودن در کنار یا زیر درخت هرس سالانه استفاده از قلمه های سالم و تکثیر آن در ماسه شسته در زمین در آخر زمستان اکر این شرایط را دارید می توانید موفق شوید و کار را توسعه دهید والا زحمات شما بیهوده خواهد شد