محیط پیرامون ما - عجیب‌ترین گلها

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگذارم.

این گیاه به ندرت گل می‌دهد و گلها به رنگ نارنجی مایل به قرمز هستند. البته به نظر می‌رسد که احتمالا تعداد بیشتری از این گیاه در باغها و باغچه‌های مردم در انگلستان وجود دارد که برای آنها ناشناخته است.

2- Ghost Orchid

Epipogium aphyllum

احتمالا این ارکیده که با نام ارکیده روح شناخته می شود در حدود 20 سال پیش منقرض شده است و به تازگی مجددا مشاهده شده است. دلیل انقراض آن سخت بودن تکثیر آن است.این گیاه برگ ندارد بنابراین فتوسنتز انجام نمی‌دهد و غذای خودش را نمی‌سازد و به منظور بدست آوردن غذایش باید نوعی قارچ به شکل همزیستی با ریشه‌های این گیاه فعالیت کند بنابراین گیاه ارکیده روح برای ادامه حیات خود به این قارچ محتاج است. این گیاه زمانی گل می‌دهد که تمامی شرایط محیطی مناسب باشد بنابراین شاید گلدهی این گیاه سالهای سال اتفاق نیفتد.

3-Yellow and Purple Lady Slippers

Cypripedium calceolus

این گیاه نمونه بسیار نادری از ارکیده وحشی در سراسر اروپا است که در نمونه‌های موجود در کشور انگلستان در نواحی خلیجی وجود دارند و از سال 1917 تحت حمایت شدید پلیس قرار گرفته اند. یک قلمه از این گیاه تا 5000 دلار آمریکا قیمت گذاری میشود. بذرهای این گیاه فاقد مواد غذایی جهت رشد نهال آن است و گیاه برای تغذیه خود وابسته به وجود نوعی خاص از قارچ است . انواع مختلفی از این نوع ارکیده وجود دارد که این نوع خاص پیچکهای ارغوانی تیره – قهوه‌ای قرمز  با  نوجستهای(slipper) زرد روشن دارد.

4-Koki'o

Kokai cookei

کوکیو درختی بسیار نادر بومی هاوایی است که در سال 1860 سه نمونه از آن کشف شد . تکثیر این درخت بسیار مشکل است و تا 1950 بعد از آنکه آخرین دانهال از بین رفت به نظر می‌رسید که گیاه منقرض شده است. در سال 1970 نمونه دیگری یافت شد که آن هم در یک آتش سوزی در سال 1978 از بین رفت اما قبل از این واقعه محققان تنوانسته بودند که یک شاخه از این درخت را به 23 درخت دیگر پیوند بزنند که تا به امروز این درختان وجود دارند. درخت کوکیو گیاهی با ارتفاع 11-10 متر است. زیبایی این گیاه به دلیل گلهای کمیاب درخشان قرمز رنگی است که درختان بالغ هر ساله و در تعدادی اندک تولید می‌کنند.

5- Chocolate Cosmos

Cosmos atrosanguineus

گیاه ستاره ای شکلاتی گونه‌ای از گیاه ستاره ای  و بومی مکزیک است که متاسفانه در حدود 100 سال پیش منقرض شد. نمونه ای که امروزه نجات یافته است گیاهی غیر بارور است که در سال 1902 از طریق روش تکثیر غیر جنسی بدست آمد. گلهای این گیاه قرمز بسیار تیره مایل به قهوه‌ای هستند که در حدود 4-3 سانتیمتر قطر دارند. عطر گلها که در تابستان شکوفا می‌شوند شبیه وانیل است.

6- Parrot's Beak

Lotus berthelotii

این گیاه زیبا (منقار طوطی )از سال 1884 در فهرست گیاهان در معرض خطر انقراض قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که در حیات وحش  منقرض شده است و تعداد معدودی از آن در محیط طبیعی و آزاد وجود دارند. این گیاه زیبا بومی جزایر قناری است و احتمالا گرده افشانی آن توسط نوعی پرنده (sunbirds) انجام می‌شده است که این پرنده نیز منقرض شده است که این مسئله به از بین رفتن این گیاه کمک کرده است. البته تلاشهایی جهت یافتن عامل گرده افشانی کننده این گیاه انجام شده است اما تا سال 2008 هیچ میوه‌ای بدست نیامد. البته خوشبختانه این گیاه با استفاده از دیگر روشهای باغبانی قابل تکثیر است و می‌توان از آن در گلخانه‌ها و محیطهای محافظت شده نگهداری نمود.

7- Franklin Tree

Franklinia alatamaha

درخت فرانکلین متعلق به خانواده چای است اما تنها جنس در گونه خود محسوب می شود و گیاهی بسیار نادر و کمیاب است. این گیاه بومی دره رودخانه آلتاما در ایالت جورجیا است اما از قرن 19 به مناطق دیگر نیز منتقل و کاشته شد. وجود این گیاه و عدم انقراض آن در زمان حاضر، به دلیل تلاشهای خانواده بارترام است که سالهاست این گیاه را تکثیر می‌کنند و تمامی درختانی که امروزه تبدیل به گیاهی پرطرفدار شده است و مورد کشت و کار قرار گرفته اند نتیجه تلاشهای این خانواده می‌باشد. گیاه شکوفه‌های سفید و برگهای معطری دارد  که برگها در پاییز به رنگ قرمز روشن درمی‌آیند.

8-Gibraltar Campion

Silene tomentosa

این گونه از کامپیون بسیار نادر است و تنها در ارتفاعات ناحیه جیب‌راتار  یافت می‌شود. اکثر این گیاهان منقرض شده اند و در سال 1994 تنها یک نمونه از آن توسط یک کوهنورد کشف شد و توسط باغ گیاهشناسی آلمدا جیب‌راتار (Almeda Gibrarar) و باغهای گیاهشناسی سلطنتی در لندن مجددا مورد کشت و تکثیر قرار گرفت.

9-Corpse Flower

Rafflesia arnoldii

این گیاه جالب که به نام گل جسد شناخته می شود در جنگلهای بارانی اندونزی و سوماترا پیدا شد که یکی از گلهای بسیار بزرگ و البته در معرض خطر دنیا است و نام علمی آن به افتخار اقای استامفورد رافلز  Stamford Raffles و همکارش حوزف آرنولد Joseph Arnoldکه آن را کشف کرد انتخاب شده است. قطر گل به حدود یک متر می رسد. زندگی این گیاه بستگی به وجود پیچی به نام پیچ تتراستیگما دارد. زیرا این گیاه بدون ساقه‘ بدون برگ و بدون ریشه و همچنین فاقد کلروفیل است و بنابراین برای تغذیه کردن و ادامه حیات خود به شکل انگل بر روی گیاه پیچ تتراستیگما  زندگی می‌کند.  گل های نر و ماده از یکدیگر جدا هستند و مجموعه آنها در کنار هم قسمت مرکزی گیاه را بوجود می‌آورد که شبیه یک تاج حلقوی شکل است. بر روی گلبرگهای نارنجی رنگ لکه‌های سفید رنگی مشاهده می شود. این گیاه در زمان گلدهی از خود بویی مشمئز کننده منتشر می‌کند که به دلیل آن مگسها و زنبورها جذب آن می‌شوند که به گرده‌افشانی آن نیز کمک می‌کنند. گل در حدود یک هفته عمر دارد و بعد از آن از بین می‌رود. این گل به عنوان بزرگترین گل جهان نیز شناخته شده است.

10-Titan Arum

 این گیاه نیز همانند گیاه جسد گلی بد بو دارد اما نباید آن را با گل جسد اشتباه گرفت اگرچه در بسیاری از موارد این گیاه به خاطر همین بو مشمئز کننده گل جسد خوانده می‌شود . این گیاه بومی جنگلهای سوماترا است و در سال 1878 توسط گیاهشناس ایتالیایی اودوراتو بچاری Odoardo Beccari کشف شد .ارتفاع این گیاه از 210 سانتیمتر الی 360 سانتیمتر متغییر است. عضوی که در میانه گل مشاهده می‌شود گل‌آذین است و در مقایسه با سایر گلها بزرگترین گل‌آذین را دارد. چمچه عضو رنگینی است که گل آذین را در بر گرفته است و در قسمت بیرونی سبز رنگ و در قسمت داخلی ارغوانی رنگ است. وقتی گیاه به اوج شکوفایی می‌رسد چمچه به دلیل سنگینی زیاد خود به خود می‌افتد. گلهای نر و ماده از هم جدا هستند. گلهای نر در قسمت بالای گل‌اذین قرار دارند و گلهای ماده قرمز نارنجی رنگ در قسمت پایین گل آذین قرار گرفته‌اند که در حدود 2-1 روز زودتر از گلهای نر باز می شوند به همین دلیل گیاه نمی‌تواند عمل خودگرده‌افشانی را انجام دهد. رنگ گل آذین همانند گوشت است و هنگام گلدهی بویی همانند گوشت گندیده از خود منتشر می‌کند که موجب جذب مگسها و زنبورهایی می‌شود که به گرده افشانی این گیاه کمک می‌کنند. در زمان گلدهی و فعالیت گل آذین، دمای نوک آن به اندازه دمای بدن انسان(37 درجه سانتگراد ) می‌رسد که به انتشار بوی این گیاه کمک می‌کند.

11-Jade vine

Strongylodon macrobotrys

این پیچ چوبی بومی جنگلهای بارانی گرمسیری کشور فیلیپین است. عضو حانواده لوبیا است. گلهایی شبیه به پنجه دارد که از ساقه آویران هستند. ارتفاع آنها می تواند به سه متر نیز بریسد. رنگ گل از سبز آبی تا سبز نعنایی متغیر است. تکثیر این گیاه بسیار مشکل است و به دلیل محدود شدن محیط رشد و عوامل گرده افشانی طبیعی که در تکثیر این گیاه موثر هستند احتمال انقراض آن وجود دارد.

 12-Black bat flower

Tacca Chantrieri

گل خفاش سیاه بسیار زیبا و البته نایاب است.قطر گلها به 30 سانتیمتر می‌رسد و هر گل آویزهایی دارد که می‌توانند تا حدود 60 سانتیمتر رشد کنند.

13-Baseball plant

این گیاه که به دلیل شباهتش به توپ بازی بیس بال بدین نام خوانده شده است در گلخانه‌ها و  خانه‌ها تحت کشت و کار است اما در طبیعت وحشی منقرض شده است. شیره این گیاه سمی است اما گیاه زینتی زیبایی برای باغچه ها محسوب می‌شود.

14-Yakla Snow Lotus

Himalaiella yakla

این گیاه علفی چندساله بومی ارتفاعات 4300-3500 متری در هیمالیا است. این گیاه زیبا ساقه ندارد و برگها به شکل رزت بر روی زمین قرار گرفته اند. برگها پهن و بیضی شکل، سبز براق هستند و بافتی لطیف دارند. رگبرگ میانی برگها برجسته و گلها به رنگ ارغوانی تیره هستند. در مرکز گل براکته‌های بدون ساقه به رنگ ارغوانی وجود دارد.

/ 2 نظر / 113 بازدید
talieh

khaili jaleb hastand, mamnoon

مهسا

فوق العادس و ممنون از زحمات شما. وبلاگ بینظیری دارید